Jump to content

Рад на себи у нас Хришћана (размишљања на тему)

Оцени ову тему


Препоручена порука

Често размишљам о овој теми и размишљам колико се српски народ (јасно и сви други народи) заправо бави собом и ради на себи?

Taman koliko sume, jezera, reke, vetrovi i svi ostali pojmovi koji nemaju svest mogu da rade na sebi to jest uopste ne mogu. Sto se potpuno poklapa sa "standardo" koji si postavio na kraju posta. 

 

п.с. Одавно сам престао да цитирам познате мислиоце и додајем чланке паметних људи. Мени то више не значи пуно. Значе ми искуства, лична мишљења, богатство различитости и индивидуалности, па бих волео да одговори буду чисто искуствени.

 

Rad na sebi  takodje ima vise znacenja. Ako mozes biti malo konkretniji mozda i napisem koju na samu temu.



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 156
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

jer ima sada mnogo mladih ljudi koji su zavrsili pshilologiju pa su na obukama za Gestalt ili neku slicnu edukaciju i mogu po ceni od 1000 din da vam drze seansu koja traje cak i duze.

 

Čuuuuvaj se psihologa  :))) 

 

Ima mnogo terapeuta na obukama: lično znam neke kojima ni nacrtanu ovcu ne bih poverila, ali i puno divnih ljudi, koji će biti sjajni terapeuti, kad budu imali malo više iskustva. Zato se radi pod supervizijom bar neko vreme.

I ono što je jako bitno: dobra terapija (jedan ozbiljan, dalekosežan i dubok rad na sebi) ne traje manje od 2-3 godine. To mislim vrlo ozbiljno, koliko god se propagirale ultra-kratke zezancije.

 

Doduše, ima tu i jedan malo čudan momenat: prosto ne znam gde bih svrstala tzv. terapije trećeg talasa, humanističke, pozitivne i dr., to mi više dođe nekako za koučing.Mada lično planiram da se bavim najviše biznis-koučingom, ali ima ljudi koji vole da se bave i nečim što po mom mišljenju malo ide i u terapiju. Onda ipak preporučujem da kouč ima i licencu terapeuta, bez obzira zašto došli kod njega. 

"We are such stuff
As dreams are made on; and our little life
Is rounded with a sleep."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да не заборавимо, квалитетан рад на себи подразумева и редовну молитву као и одговарајућу физичку активност - од шетања до сложених програма.

У здравом духу је здраво и тело и у здравом телу здрав дух... ух... :dedica:

"Пролази обличје овога света..." (Кор. 7, 31)

podviznickaslova.wordpress.com

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не сматрам да сам довољно радио на себи и треба да се мало више потрудим у будуће.

Помозимо слабим и немоћним и људима у невољи јер добро се добрим враћа. :mazenje:

Наше писмо   је старо преко 1000 година . Чувајмо то наше благо .

Link to comment
Подели на овим сајтовима

као и одговарајућу физичку активност - од шетања до сложених програма.

 

Jeste, jeste; kik-boks je zakon, Sensei

"We are such stuff
As dreams are made on; and our little life
Is rounded with a sleep."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

Doduše, ima tu i jedan malo čudan momenat: prosto ne znam gde bih svrstala tzv. terapije trećeg talasa, humanističke, pozitivne i dr., to mi više dođe nekako za koučing.Mada lično planiram da se bavim najviše biznis-koučingom, ali ima ljudi koji vole da se bave i nečim što po mom mišljenju malo ide i u terapiju. Onda ipak preporučujem da kouč ima i licencu terapeuta, bez obzira zašto došli kod njega. 

 

 Super. Vreme je da se na ovim prostorima malo vise ljudi bavi sa time a da nije samo u The Secret fazonu kao Brian Tracy, Zig Zigler i ta ekipa.



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 Super. Vreme je da se na ovim prostorima malo vise ljudi bavi sa time a da nije samo u The Secret fazonu kao Brian Tracy, Zig Zigler i ta ekipa.

 

:D

Jedina Ronda koju gotivim je Ronda Rauzi, a čak i tu više volim Đinu Karano...

 

Nećeš verovati, ni ja nisam u početku, postoji određeni broj ljudi na zapadu, a čak i kod nas koji se vrlo ozbiljno i posvećeno bave time. Ali Zig i Toni Robins i Ronda su jednostavno glasniji. A i nude rešenja iz rukava. To je, bre, težak rad, pogotovo za nas, koji verujemo u moć negativnog mišljenja :)

"We are such stuff
As dreams are made on; and our little life
Is rounded with a sleep."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

смтрам да је рад на себи потребан свакоме....тј. неопходан је....

 

моји почеци рада на себи датирају почетком деведесетих...дакле, као и код велике већине људи, мука, невоља, несрећа те подстакну да почнеш мало више и дубље да размишљаш...да анализираш себе, да улажеш у себе...

слажем се углавном са свим горе наведеним, с тим  што ја мислим да је рад на себи много шири појам од усредсређивања на душу или психу....тј, посећивање психотерапеута и сл. (иако је то сигурно неопходно)...

 

потребно је да се трудимо да у много ширем смислу те речи будемо људи....да се навикавамо да чинимо добра дела, а да се одвикавамо од чињења лоших...да учимо да прихватамо друге и другачијост....да учимо да волимо и резултат тога ће сигурно бити већа толеранција у међуљудским односима....да гајимо несебичност према ближњима....

 

да побољшамо квалитет свог живљења...да се примерено бринемо о месту свог становања....а онда и да се бринемо о свом телу јер је оно обитовалиште наше душе....

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

"Бити човек, како то горко звучи..." :D

 

да гајимо несебичност према ближњима....

 

Већ годину дана активно лупам главу да сазнам шта уствари значи волети неког. Мораћу ово да запамтим пошто мислим да је добро за почетак, макар и формално, док не пређе у навику.

Кад би постојала формула за љубав...

 

да се примерено бринемо о месту свог становања....а онда и да се бринемо о свом телу јер је оно обитовалиште наше душе....

И за ово свака част!        d(^_^)b

Ова мисао ме је подсетила на једну причу из Старечника о монаху који је код једног брата видео уредну келију и задивио му се помисливши да уредност келије осликава и чистоту његове душе. Код другог брата је наишао на неуредну келију и опет се задивио помисливши:"Овај брат се толико стара о чистоти душе да не стиже ни да мисли на келију."   (n_n)

"Пролази обличје овога света..." (Кор. 7, 31)

podviznickaslova.wordpress.com

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Кад би постојала формула за љубав...
када би уопште постојале формуле, изгубили би тако драгоцену слободу бирања :) ...

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

када би уопште постојале формуле, изгубили би тако драгоцену слободу бирања :) ...

 

Знам, то ја само "из дубине вичем"... 7896634

  • Волим 1

"Пролази обличје овога света..." (Кор. 7, 31)

podviznickaslova.wordpress.com

Link to comment
Подели на овим сајтовима

потребно је да се трудимо да у много ширем смислу те речи будемо људи....да се навикавамо да чинимо добра дела, а да се одвикавамо од чињења лоших...да учимо да прихватамо друге и другачијост....да учимо да волимо и резултат тога ће сигурно бити већа толеранција у међуљудским односима....да гајимо несебичност према ближњима....

 

:)

 

poslednjih nekoliko meseci, i pored sve svoje smirenosti i razložnosti, sam u sebi našla ogroman potencijal za sve suprotno... za mržnju, agresiju, surovost, bezočnost, bes... ume  to prilično da otrezni, kad u jednom trenutku zaboraviš da u meni samoj ne postoje samo better angels of our nature...   

no, čini mi se da me to nekako bolje definisalo, tj. kakva ne želim da budem, i koliko je još rada potrebno. I naravno, da psihoterapija nije lek za sve, i čarobni štapić, i da kad završiš sa njom, nisi završio sa radom... 

"We are such stuff
As dreams are made on; and our little life
Is rounded with a sleep."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

"Бити човек, како то горко звучи..." :D

 

 

 

 

Већ годину дана активно лупам главу да сазнам шта уствари значи волети неког. Мораћу ово да запамтим пошто мислим да је добро за почетак, макар и формално, док не пређе у навику.

Кад би постојала формула за љубав...

Ја сам одговор на ово питање нашао у ПАЖЊИ. Кад смо спремни неког да саслушамо да болујемо његове ране и да се радујемо у његовој срећи то је сигуран знак да смо том човеку поклонили своју љубав. Јер кроз пажњу коју поклањамо другим ми им дарујемо љубав. И кроз материјалне ствари се може даривати љубав али ако нисмо спремни да посветимо пажњу и материјална добра је сумњиво да смо дали из љубави.

Ако од других очекујемо да слушају наше проблеме и да се радују нашој срећи а сами нисмо спремни да слушамо друге онда је у питању себичност. Шта ми највише волимо? па оно чему највише пажње поклањамо, И видећете да је ту у питању забава. Зато је забава убица љубави према ближњима.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да, као и сви...

Свакодневно,

свесно или несвесно, 

са добрим или лошим резултатима.

 

Важна је стална свесност, како би то што радимо на себи било Богоугодно.

А управо проблеми, тј искушења јесу прилике када треба радити на себи.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...