Jump to content

Снимак несреће у Новом Саду или кад медији газе преко мртвих

Оцени ову тему


Препоручена порука

Кривицом Радија 021, снимак трагичне погибије троје Новосађана преплавио је старе и нове медије. Како се осећају ожалошћене породице?

 

5L8ydsf.png

Колико прошле деценије, новинарски колектив би се згрозио на објаву овог снимка. НУНС и НДНВ би рекли да је „непрофесионална, неетичка и морбидна“, као што су тврдили за објаве слика трагично настрадалог младића 2007 и жене 2008. Савет за штампу би одлучио да је прекршен Етички кодекс.

Где је нестала брига за ”достојанство и интегритет људи, посебно жртава и њихових породица”? Где су осуде узнемиравања јавности? Новинари, где вам је кодекс?

Неке битне ствари су се у међувремену промениле. Друштвене мреже су 2007 и 2008 користили само рани усвајачи. Завод за статистику их није ни предвиђао у понуђеним одговорима, док се данас налазе међу првим разлозима за коришћење интернета.

Демократска странка је држала републичку, покрајинску и локалну власт, а њена шира идеолошка коалиција, ”Друга Србија”, била је неприкосновена у невладином сектору, медијима и култури. У међувремену је ДС изгубила сву власт, а Друга Србија се брже-боље регруписала из толеранције у тоталитаризам, помало као што је углађени Федерер почео да ломи рекете чим је престао да ређа победе. Преко ноћи, другосрбијанска удружења и медији постали су главни извор говора мржње који су раније толико осуђивали. О осудама неетичког новинарства више није било говора, јер сада је то, забога, ”наше” новинарство.

Добар пример је новосадски Радио 021. Он по правилу први ступа и најдаље одлази у гажењу кодекса. Задржимо се овде само на достојанству жртава (Одељак 4 тачка 5).

Радио 021 је први објавио снимак несреће, чиме је потпуно занемарио саосећање и дискрецију у односу према жртвама, али и према својим читаоцима и гледаоцима у извештавању о догађајима који укључују лични бол и шок (да парафразирам НУНС). Део кодекса ”Насилни садржаји” прекршио је од речи до речи:  „Забрањено је да се, ради сензационализма или ‘атрактивности’ извештаја, објављују информације које нису неопходне за разумевање суштине догађаја, а притом могу да доведу до узнемирености како жртава и њихових ближњих, тако и шире јавности.“ Поред свега тога, објављивањем снимака надзорних камера почињено је и кривично дело,  што смо данас сазнали из брзе реакције повереника Родољуба Шабића на још бржу реакцију ЈКП Информатике. Нико не зна како је снимак уопште доспео у Радио 021, али законским путем није.

Раније ове године, када је млада Новосађанка пала мртва у Дунавском парку, Радио 021 је објавио да је преминула од прекомерне количине дроге, а да су другарице побегле. У опису странице, као кључне речи су навели ”Дунавски парк, наркоман, дрога”. У стварности, није било никаквих наркомана, никаквих другарица, никакве дроге. Успешна студенткиња у Америци, девојка је проводила празнике у посети породици када јој је у шетњи пукла аорта. Уместо да прогласи дан жалости, њен Нови Сад је мртву извређао. Толика је моћ и одговорност медија: они говоре у наше име. Ожалошћени отац је ишао у Радио 021 али није добио ни извињење. Вест је само кришом измењена, а увредљиви коментари уклоњени.

B6TiXnJ.png

Radio 021: Preminula devojka u Dunavskom parku je narkomanka

Када је протекле две године требало критиковати коалицију која се дрзнула да збаци ДС и ЛСВ са власти у Новом Саду, Радију 021 нису биле свете ни жртве Холокауста. Њих су чак три пута злоупотребљавали за блаћење нас који смо чували успомену на жртве. Директно кршећи Закон Републике Србије, на клеветнички текст ”Фајгељ манипулише спомеником жртвама Рације” нису пристали ни да објаве деманти аутора споменика.

Радио 021 не гази само етички кодекс, он гази преко мртвих. Формира се нови концепт медија у чијем средишту је мржња. Седма сила остаје сила, али моћ више не лежи у информацији, већ у блаћењу. Нови концепт јавности, која једва чека да чује и каже нешто ружно о неком, која тражи жртвеног јарца да би уживала у хајкама и прогонима. И у случају овог снимка: многи инсистирају да га треба што више показивати, тако да сви морају да га виде, чак и деца у школама. Тоталитарно и језиво.

Разлога за дириговану подивљалост наше јавности има више. Политички пораз захтева хитно сабијање сопствених редова и разбијање противничких, а медији су последња тврђава Друге Србије. За најгоре, медијско насиље је очигледно прихватљиво решење. За најгоре од најгорих, медијски рекет по принципу ”плати или блатим” може бити и економски модел. А друштвене мреже су учиниле мржњу (тј. хејт) доступнијом, популарнијом и некако ”слађом” (ову идеју сам први пут чуо од Војислава Жанетића, па му признајем ауторство).

Нови медији, нове технологије, политика и мржња – није први пут да неко схвати колико је то моћан спој. Тај неко је последњи пут био Адолф Хитлер, којег су устоличили радио, филм и авијација. Немојмо заборавити како се то завршило. Кад медији газе преко мртвих, остатак друштва брзо следи пример.

 

http://andrej.fajgelj.com/kad-mediji-gaze-preko-mrtvih/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Слабо гледам ТВ и неки дан вртим канале и баш налетим на неку локалну ТВ станицу (не сећам се која је, све су исте) у тренутку док пуштају снимак....

Било је касно послеподне, око 17 ч...Помислих баш који ментол је дозволио приказивање снимка, језиво је било гледати, поготово јер нисам ни очекивао да видим судар...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ни породице настрадалих ни Курир ни 021 не могу да тврде да је крађа добра ствар и да је треба чинити.

А управо је овај снимак украден.

 

И искоришћен као вирал ради повећавања читаности сајта.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Naravno da je nebulozno postavljati ovakve snimke ali snimak nije ukraden, samo je preusmeren sa youtube-a. Tamo ga je prvi postavio neko ko se potpisuje kao pandur iz mupa. Posle se pojavio po još nekim profilima i kanalima, pa tek onda dospeo u novine.

Turn on, tune in, drop out

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ја рецимо опљачкам банку и оставим паре на јавно место и сви виде да су то вреће са парама од банке те и те.

Ко их узме његове су јел?

 

Надзорне камере града НС и снимке истих може да користи град НС и полиција. Остали морају да траже дозволу.

Исти случај као и са фотографијама које су нечије власништво.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Рече данас неки психолог да ово може бити корисно из педагошких разлога, да се бар неко присети овога кад крене да јурца преко 150 на сат по граду. Било је оних неких бруталних кампања, чини ми се у Пољској, са крвавим исходима и сценама - па је ово реални снимак нечега што се догодило и мислим да није толико лоше што се појавило. Ко неће да гледа, не мора..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Рече данас неки психолог да ово може бити корисно из педагошких разлога, да се бар неко присети овога кад крене да јурца преко 150 на сат по граду. Било је оних неких бруталних кампања, чини ми се у Пољској, са крвавим исходима и сценама - па је ово реални снимак нечега што се догодило и мислим да није толико лоше што се појавило. Ко неће да гледа, не мора..

I ja sam razmisljao o tome...Kao,videce ljudi,pa se mozda malo trgnu.

Ali se posle setim nekih primera iz prakse,pa se zapitam ima li to svrhe?

To je odlika mladosti,ne razmislja se puno o posledicama,jedan trenutak nepaznje i ceo zivot se promeni u trenu...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Било је оних неких бруталних кампања, чини ми се у Пољској, са крвавим исходима и сценама - па је ово реални снимак нечега што се догодило и мислим да није толико лоше што се појавило. 

 

Imamo "zeluca" za brutalnosti... I to previse, ako smem da primetim... A deca najpodloznija. Sve ono sto rade su videli na nekom snimku/filmu/u kuci.

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ја рецимо опљачкам банку и оставим паре на јавно место и сви виде да су то вреће са парама од банке те и те.

Ко их узме његове су јел?

 

Надзорне камере града НС и снимке истих може да користи град НС и полиција. Остали морају да траже дозволу.

Исти случај као и са фотографијама које су нечије власништво.

 

U suštini ,,pandur iz mupa'' koji je objavio snimak, ukoliko ga na nekin način nije zaštitio ili makar napisao tako nešto na svom YT kanalu, onda je taj snimak svačiji, i ne podleže toj kategoriji ,,privatno vlasništvo''. Isto kao sve drugo što postavljamo na internet.

To što je on snimak ukrao i postavio je sasvim druga priča.

Turn on, tune in, drop out

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Рече данас неки психолог да ово може бити корисно из педагошких разлога, да се бар неко присети овога кад крене да јурца преко 150 на сат по граду. Било је оних неких бруталних кампања, чини ми се у Пољској, са крвавим исходима и сценама - па је ово реални снимак нечега што се догодило и мислим да није толико лоше што се појавило. Ко неће да гледа, не мора..

Слажем се, овакви снимци могу да делују отрежњујуће за оне возаче за које још увек има наде. За дивљаке за воланом не вреди него у апс.

Ево још једног примера добре кампање:

 

https://www.youtube.com/watch?v=R22WNkYKeo8

Не ваља свашта к срцу примати.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

U suštini ,,pandur iz mupa'' koji je objavio snimak, ukoliko ga na nekin način nije zaštitio ili makar napisao tako nešto na svom YT kanalu, onda je taj snimak svačiji, i ne podleže toj kategoriji ,,privatno vlasništvo''. Isto kao sve drugo što postavljamo na internet.

To što je on snimak ukrao i postavio je sasvim druga priča.

Ovim treba da se pozabavi Rodoljub Sabic i zakon, ako je ovo nelegalno pusteno a po svemu sudeci ovo nije smelo tako da se radi..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

U suštini ,,pandur iz mupa'' koji je objavio snimak, ukoliko ga na nekin način nije zaštitio ili makar napisao tako nešto na svom YT kanalu, onda je taj snimak svačiji, i ne podleže toj kategoriji ,,privatno vlasništvo''. Isto kao sve drugo što postavljamo na internet.

To što je on snimak ukrao i postavio je sasvim druga priča.

 

a kao i u milion prethodnih slučajeva kada informacije "cure" iz MUP-a, neće se ni sprovesti istraga o tome... što jasno ukazuje na to da informacije ne cure, nego ih MUP nezvanično daje....

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...