Jump to content

Хришћански поглед на вантелесну оплодњу

Оцени ову тему


Препоручена порука

погледајте клип:

То је крштење мог сина Теодора, пре два дана. Затруднела сам на вантелесној. Имате неко питање?

Neka je živo i zdravo! Ipak, imam pitanje...šta je sa ostalim oplođenim jajnim ćelijama koja je tvoja supruga dala? Gde su oni završili?

ја сам супруга, ја сам дала јајне ћелије. само две. оба ембриона су враћена. али, Теодор је остао. није било никаквих насилних побачаја нити било чега. просто, тако је било.

на клиникама увек може да се да одговор колико жена жели ембриона. од онолико колико је оплођених. нико никог не може да присили на абортус. осим тога, процес се контролише, свакодневно, нивоом одређених хормона у крви и најсавременијим ултразвуком. тако се контролише бујање фоликула. у случају да оранизам јако реагује, смањује се терапија. да не би дошло до стварања 30 јај. ћелија у једном циклусу. ако пак организам слабо реагује, као код мене, појачава се терапија.

пред полазак на вто, тражила сам благослов од свог духовника, који је монах. беше мало затечен. рече да не може ништа у животу да ми забрани, али да се боји да се не исцрпим лековима, хормонима, операцијом, психичким мукама,а и финансијски...па да се после свега од све муке не разведем. рече ми још да зна да је патријарх Павле неким паровима давао благослов за вантелесну. и посаветовао ме да добро размислим, пре но што се упустим и да ОН САМ ЛИЧНО, више верује у усрдну и из срца искрену молитву.

постоји једно лепо предавање ђакона Петра Дабића, које је одржано прошлог марта у цркви Александра Невског у Бг. ђакон Дабић је иначе кардиохирург, мислим на Бањици, ако се добро сећам. рекао је да ако је оправдана трансплатација ткива и органа од донора, исто је и ово оправдано. АЛИ, да се не узима гоомила јај. ћелија, да се не би створило 7-8 ембриона. ако се и то деси, оправдано је вратити пар, остале замрзнути и после пар месеци или годину дана ако претходни покушај буде успешан, вратити се по трансфер осталих (замрзнутих) ембриона, како не би били бачени. чак је и споменуо, како се и код масе жена, сваког циклуса, догађа да се оплоди јајна ћелија али да не дође (из неког разлога) до нидације, тј. усађивања ембриона у ендометријум материце. то је дакле став СПЦ, и планирају да на неком од сл. Сабора то буде и званично записано. можда већ и јесте, нисам пратила.

кад сам ишла на аспирацију јај. ћелија (инвазивна интервенција којом се ваде јај. ћелије из јајника), то су знали и у мојој пар. цркви, те су се свештеници мололи тог јутра за мене да се пробудим из анестезије, и монахиње у једном манастиру (такође сам им јавила), те су се и оне молиле за исто то, плус мој духовник. хвала Господу, преживех. кад сам након 15 дана дошла на клинику да ми се уради контрола крви на бета ха-це-ге хормон (повишени ниво истог је доказ присуства трудноће), дођох са великом срећом, јер сам пре тога била на Литургији коју је служио, на Велики Четвртак, Патријарх Иринеј, на којој добих благослов.

сума сумарум-ако човек хоће, може да испоштује Божију вољу чак и кроз савремену медицину. ако неће, може да седи у сред пустиње и прави глупости.

мени су и у цркви рекли да је постојање лекара благословено од Господа.

uCttp1.png

Th1rp1.png

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Milane, da postoji metoda kojom se od jedne jajne ćelije dobija dete...možda bi moglo da se progleda kroy prste (iako i tu ima gomila moralnih problema), ali kad na jedno rođenje ide po nekoliko čedomorstava...dakle???? Zar je sama želja da imaš potomstvo sa TVOJIM genima dovoljan razlog da pobiješ 4-9 sopstvene nerođene dece zarad jednog koji će se MOŽDA i roditi?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Наслов теме је из неколико разлога врло непрецизан.

Вештачка оплодња и вантелесна оплодња нису синоними,  о томе да ли је шта благословено тешко можемо ценити на самој одлуци.

ФАЛА Пријатељ Цветко  prstgore ...ето то је на неки начин и главни камен спотицања око ког се гложимо а колико видим..сви смо ту негде у размишљању на ову тему... или ми се само чини...  1000000001010

.. Нек пропадне није штета !..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ово је веома тешка тема и емотивно и научно. Осећамо много, али знамо мало. Меда је лепе постове написао, потресне и истините. Моја кума је из ове приче. Она и супруг не могу да имају деце. Проблем је код обоје. Били су већ на три вантелесне оплодње и сада се спремају за четврту. Срце ми се стегне па ми буде тешко и да је погледам. Силна жеља неостварена па још већи бол. Чини ми се сва је бол. Како могу да им замерим што покушавају, па пролазе кроз све те муке, а није нимало лако, а ни безазлено. Колико сам видела из претходних постова, већини проблем представљају неискоришћени ембриони. О томе би се могло причати. Постоји још нешто о чему би требало говорити. Меда је споменуо  

зар мислите да Господ не би ускратио даха том животићу, него је човек постао владар над Даваоцем Живота и Духа Светог који дише где хоће па спаја по сопственом нахођењу јаје и спермића?

стварно сте уображени и да помишљате да напишете слово против.

и заиста се слажем с овим, али ничег нема без Божијег допуштења па ни искушења, а неком искушењу неко одоли, а неко падне. Парови који су, у жељи да добију властито дете, спремни да жртвују сопствено здравље можда су јунаци у овој причи, или не? Не знам. Чини ми се само да доктори нису јунаци већ напротив питам се да ли је све ово супротно медицинској етици. Лекари би требало да лече људе и заиста лечење стерилитета је као и свако друго лечење, али вантелесна оплодња није лечење. Вантелесном оплодњом се озбиљно нарушава здравље жене. Негде сам читала да поједине болнице у иностранству после трећег покушаја траже од пацијената да потпишу изјаву да настављају на властиту одговорност. Доказано је да велики број жена које су прошле кроз ово оболевају од малигних обољења, али није доказано да је то због хормонских терапија. Да ли је због хормонских терапија или због немерљивог стреса није ни важно. Још једна ствар. Људи као да упадну у зачарани круг из кога нема излаза. Сваким новим неуспелим покушајем све дубље тону и не могу ни да гледају друге људе са децом, а до јуче су се играли са њима. Постану везани за људе који имају исту судбину и мисле да их нико други не разуме. Полако и сигурно губе живце и околина почиње да се дистанцира јер не може да издржи погледе који као да кажу "не знате како је то". О родитељима нико и не размишља. Колико бола у очима оца и мајке моје куме. Не због тога што немају унуче већ због страха да изгубе ћерку. Како ли им је гледати кроз шта све пролази. Ни њен муж у почетку није био за то, али она је непоколебљива.

Имам двоје одрасле деце и, као и сви родитељи, желим им све најбоље у животу. Дај Боже да имају своју децу, али, ако то не буде, саветовала бих им да усвоје. Срце би ми пукло када бих морала да гледам како пролазе кроз ту агонију од вантелесне оплодње. Мајка сам, али када узмете бебу на руке свака може постати ваша. Зар је важно како вам је дата.

Ово су само моја осећања, врло лична и изазвана проживљеним ситуацијама стога немојте ово узети као неки став до кога се дошло дубокум размишљањем, јер док пишем низ лице ми теку сузе.  

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1000000001010

НЕКА је ЖИВО и ЗДРАВО .. И срећна мама такође, и тата наравно... prstgore

А ово што си даље написала је био неки од мојих циљева за размишљање и промишљање...

пред полазак на вто, тражила сам благослов од свог духовника, који је монах. беше мало затечен. рече да не може ништа у животу да ми забрани, али да се боји да се не исцрпим лековима, хормонима, операцијом, психичким мукама,а и финансијски...па да се после свега од све муке не разведем. рече ми још да зна да је патријарх Павле неким паровима давао благослов за вантелесну. и посаветовао ме да добро размислим....

На то сам упућивао... јер, замислите да неко ког незнате добро... тражи од вас савет и ви ко из топа БЛАГОСЛОВЕНО... а онда не дај Боже ником .. болест, депресија.. психоза... развод...

...само то...

И хвала Бубо на посту јер ето дошло је надам се, до разведрења у ставовима....

.. Нек пропадне није штета !..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ццц, чиме се неки играју.

стварно сте уображени и да помишљате да напишете слово против.

окривљавања оног са којим је изабрао живот да подели, за кога би иначе живот дао у трену, за узајамну муку која не пролази и само се дечјим осмехом лечи?

Христова наука није ту са нама да нам прича шта је БЛАГОСЛОВЕНО а шта не... Она је ту да нас устроји да схватимо неке вредности ван онога што очи виде и уши чују... Да се издигнемо изнад самих себе... а никако није сервис за наше проблеме... ОПЕТ немојте да сте на крај срца па да схватите да овим упућујем на нечије незнање ..НЕ и недај Боже.. Само потсећам на оно што би требала да буде одлика човека Хришћанина и да зна где је СМИСАО.. А кад су неке ствари где смо најслабији, а деца су једна од наших највећих слабости, умемо да паднемо и мислећи да радимо добро можемо олако заобићи СМИСАО нашег циља...

.. Нек пропадне није штета !..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

нисам ни мислио да ће ђаво мировати, видиш да сам будан.

реци ми човече, кад већ не умеш као свештеник да објасниш шта је то утеха и милост јер си ослепео за правду према човеку који је важнији Богу него субота - крив ли је човек што нема деце и која је сврха таквог крста?

одакле ти ''знање'' да су ти ембриони ''абортуси''?

јеси ли власник над будућношћу и Духом Светим па знаш коме је дах удахнуо а којем није, и који ће жив бити или докле? да ли те је Бог обдарио каквим даром, кога ми нисмо свесни, па си наумио и пресуђивати људима да су убице незачете деце?

шта је зачеће, је ли?

брига мене за твоје етичке и моралне проблеме, који су ништавни пред милошћу Божјом јер је допустио да се рађа дете (или чак више њих, слава Богу), живо и здраво, из таквих метода? сумње немам да ти то сматраш будалаштином, можда чак и демонштином јер олако називаш речи од које крв нормалном човеку леди у жилама - абортусу, чедоморству.

етика, као концепт вредности, пада пред вредношћу суботе а субота пада пред вредношћу човека, животом.

морал је плитка скупина одокативне методе једне социјалне, цивилизацијске, културолошке и научне средине и врло је флексибилна - као метроном у нечијим рукама кад треба притиснути емотивне и когнитивне дугмиће да помуте оно што је продукт и труд - живот.

дакле, шта је веће - етика + морал или живот једног детета?

ко онда прави чедоморство, онај који вага дечјим, тинејџеровим, одраслим, старчевим животом или онај који ће све покушати, па и погазити суботу да би погледао човека очи у очи кад одрасте?

смеш ли да кажеш том детету у очи о етици и моралу његовог родитеља, шта је веће - жртвена љубав или пуки склоп уображаја? знаш шта би ти рекло дете таквих родитеља на то - ништа, презрело би те или би се сажалило на тебе као заосталог.

мало се мање бави биоетиком, мало више људима, а поготово децом.

већ си имао катастрофалне ставове и фијуке по овом форуму, ал ово ти је дно резона.

јеси ли ''утешио'' неког бездетног скоро оваквим речима, а?

Ово сам тек сад прочитао.. Брате, па ти са толиким једом пишеш против брата..како беше,.. Мидраш... да просто незнам како тако широког срца заборављаш да је и брат био дете... и да то дете Богу фала још живи у њему...  1000000001010 Полако Медо... са примером..полако ..јер све што пишеш позитивно оваквим НАЧИНОМ у воду пада ..неубедљиво је ..пази само ову квалификацију  ..цитирам те..: ''на тебе као заосталог''...

полако

.. Нек пропадне није штета !..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Важно је рећи да за православне брак без деце има итекако смисла тако да можда то што се не може имати дете у браку треба прихватити са смирењем. није крај света немати децу.

Слично је са болестима. Рецимо калуђери који то могу не иду лекару него своју болест као и живот препуштају Христу, који је највећи лекар али то не може свако. Зато је Бог и створио траве и друге елементе помоћу којих се могу правити лекови.

319.gif :) prstgore

Важно је рећи да за православне брак без деце има итекако смисла тако да можда то што се не може имати дете у браку треба прихватити са смирењем.

prstgore  :)  :cheesy:

Важно је рећи да за православне брак без деце има итекако смисла тако да можда то што се не може имати дете у браку треба прихватити са смирењем.

И да се надовежем на ову последњу реченицу,... ПА ПОСЛЕ НЕКА СЕ ПРИБЕГНЕ И ВАНТЕЛЕСНОЈ ОПЛОДЊИ..

Да ''НЕКИ'' не би видели и не написано... 1000000001010

.. Нек пропадне није штета !..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Усвојење није "иди ми-дођи ми". Одлука о томе мора бити заиста одговорна и зрела.

Не знам како сам сад схваћена, хтела сам само да кажем да усвојење није само ружичасто доброчинство према напуштеном детету, као и да свако ко то жели да уради треба заиста искрено и дубоко да преиспита себе.

Лично сам мишљења да се ипак своје дете, макар за нијансу, воли више од усвојеног, али,ето,то је моје мишљење које важи само за мене.

Није ни вештачка оплодња ''иди ми дођи ми''... и не сме се пежаративно и срцепарајућки писати ниочему а поготову не о темама где човек ПОКАЗУЈЕ НАЈВЕЋУ СЛАБОСТ... Ајде да поставим питање само онако ...као у пролазу,... да ли  је развод брака мање болан од неимања деце ..ако се исти деси после неуспеле вештачке оплодње... А самоубиство... Немојмо од деце правити ИДЕОЛОГИЈУ...

За оне који мисле да сам ја творац горње реченице само појажњавам... да је то цитат Јевтић др Атанасија

А далеко од тога да и сам не мислим тако. 0212_rolleyes

.. Нек пропадне није штета !..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Наслов теме је из неколико разлога врло непрецизан.

Вештачка оплодња и вантелесна оплодња нису синоними,  о томе да ли је шта благословено тешко можемо ценити на самој одлуци.

Дискусија би по овој теми могла трајати данима, јер шта са онима којима вантелесна оплодња успе из првог покушаја, и не препознају Бога као Узрок томе? Шта са онима које гледамо како каже Меда, клече ноћима пред иконама, а опет једноставно не успевају да добију децу? Односно, где смо ми који такве ожалошћене људе познајемо, да им својом, а од њега и због Њега Дарованом Љубављу помогнемо, да не одбаце ни живот а ни Христа?

Тако од случаја, до случаја, од личности до личности, без генерализације, а самим тим и универзалног решења...Вантелесна оплодња, да, зашто да не, али бесплатно, у пар наврата, уз обиље искрене љубави најближих, а пре свега самог лекара којима су по помоћ дошли људи који се воле...

Неки пут се заиста замислим, како олако поставимо тему, а посебно како још лакше о њој дискутујемо, заборављајући да ћемо о свему "рачуне подносити"

Свака Ти ...злата вреди... 0212_rolleyes

То је то... ајд сад ...а све остало је идеологија хахаха..било је јаче од мене....

.. Нек пропадне није штета !..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Лично сам мишљења да се ипак своје дете, макар за нијансу, воли више од усвојеног, али,ето,то је моје мишљење које важи само за мене.

Сви су људи различити. Неке мајке оставе рођено дете, а неке воле туђе као да су га родиле. Знам такве примере. Ипак, пуно је брачних парова којима су лекари рекли да никада не могу имати своје дете па су се одлучили да усвоје и пруже љубав неком детету које нису родили, а онда потпуно неочекивано, након годину или две, добију и своје дете. Мора да је то од Бога дар за показану несебичну љубав. Тако, подижу двоје деце јер, вера и нада и љубав су у Бога. Моје лично мишљење је да ко уме да воли тај воли било своје или туђе, а ко не, ниједно.
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Лично сам мишљења да се ипак своје дете, макар за нијансу, воли више од усвојеног, али,ето,то је моје мишљење које важи само за мене.

Живот је СИТУАЦИЈА...! Рекао је један од већих мислиоца и филозофа нашег доба 0212_rolleyes . Нећу ни да помислим да се правим паметнијим него што уопште и нисам, али само да потсетим на оно што опет заборављамо... Децу нам Бог управо и даје као БЛАГОСЛОВ да се кроз ЊИХ НАУЧИМО ДА ЗАВОЛИМО И ДРУГУ ДЕЦУ КАО СВОЈУ, па потом и СВЕ ЉУДЕ и САВ СВЕТ... То ми се као смисао ''имања деце'' чини јако ИСТИНИТИМ...упротивном који је смисао монаха који никад не добија децу.. па ваљда другим методама ДА ЗАВОЛИ СВЕ ГОРЕ НАВЕДЕНО ! ... Ајде да не идем даље..а могло би се доста рећи...

.. Нек пропадне није штета !..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Naravno da nisam tako odgovorio i TACHKA...

Naravno da JESI to rekao.

Naravno da je blagosloveno; i sta to znaci predati se Bozijoj volji? Bog ocekuje sem molitve i nasu saradnju; jer ako nije tako kada nam se dete razboli trebalo bi samo postiti i moliti se a ne ici doktoru je li?

Upravo tako! 0212_rolleyes

Ideologija...

https://www.pouke.org/forum/index.php/topic,11691.msg371984.html#msg371984

NIti pak u tekstu dr Pena stoji izrichitost ...stoji, da parafraziram.. "kada nema druge mogucnosti"... E o tome s eradi.. Isto je i sa SVIM u zhivotu...pogotovu u medicini, duhovnosti ...itd... $to je za nekog LEK za nekog OTROV mozhe da bude... SAMO TO i ni$ta vi$e od toga...

Zivo me zanima ko bi isao na van telesnu oplodnju ako ima "drugih mogucnosti". Isto vazi i za sve ostale

lekarske intervencije.

I kao sto sam rekao pitanje nije bilo vezano za neki konkretan slucaj u kojima zaista postoji to o cemu ti

pricas ali generalno nema govora o nekoj ideologiji ili necem stetnom. Svaka intervencija koja se radi sa

ciljem prevazilazenjem neke bolesti je blagoslovena.



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Svaka intervencija koja se radi sa

ciljem prevazilazenjem neke bolesti je blagoslovena.

Па чак и ако подразумева уништавање зачетог живота?

Jasno sam u tri poruke odvoji "generalno" od "posebnih slucaja" ali ti si izgleda to namerno ignorisao.



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...