Jump to content

Хришћански поглед на вантелесну оплодњу

Оцени ову тему


Препоручена порука

Za one koji se protive oplodnji - zasto ne posmatrate stvari ovako:

Neplodna zena ce roditi 0 dece. Ako ubacimo vestacku oplodnju u pricu moze da rodi 10 ako hoce. Sta je blize hriscanstvu?

A tu je i onaj misaoni eksperiment:

Pozar u klinici za vestacku oplodnju, i ti si u situaciji da spasis jedno malo dete ili 1000 smrznutih oplodjenih jajnih celija - nemas vremena za oba. Pod pretpostavkom da si mentalno zdrav i da bi spasio dete -> oplodjena jajna celija po tebi ne vredi ni hiljaditi deo zivota deteta. Cemu onda frka?

The mark of the immature man is that he wants to die nobly for a cause, while the mark of the mature man is that he wants to live humbly for one

In the absence of science, opinion prevails

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мислите о томе...

Vazi batice, cim tvoji postovi budu imali bilo kakve veze sa mislju, misljenjem, razmisljanjem ili neki

aktivnim oblikom kognitivnog procesa i mi cemo ti se prikljuciti. Do tada idi citaj Mirka i Slavka.

Управо ти показујеш ''то'' што мени пребацујеш.. maher ако мало боље погледаш изнад, видећеш пост у коме позивам на промишљање о овоме.. :

Наравно да није да је - наравно благословено -. А шта ћемо са оплођеним јајним ћелијама које су ''вишак'' и које се ''редукују'' у даљем делу процеса?

То ти причам....

Није чак ни ампутирање болесног дела тела понекад довољно етично, а чак ни Богоугодно...али најбоље би било да ТРИ ПУТ МЕРИМО а ЈЕДАНПУТ СЕЧЕМО...што у АПРИОРИ и У НАЧЕЛУ линеарним тумачењима, загарантовано ИЗОСТАЈЕ... А то није ништа друго до ИДЕОЛОГИЈА...

Мислите о томе... 0110_hahaha

Ти си се одмах ухватио ''јаких'' речи и ''вујаклије''.  0110_hahaha И неких пежоративних оцена... не размишљајући о томе да можда се иза поста крије , гинеколог, терапеут..можда неко ко је и сам суделовао у томе за разлику од ''когнитиваца''...  0110_hahaha

.. Нек пропадне није штета !..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Za one koji se protive oplodnji - zasto ne posmatrate stvari ovako:

Neplodna zena ce roditi 0 dece. Ako ubacimo vestacku oplodnju u pricu moze da rodi 10 ako hoce. Sta je blize hriscanstvu?

A tu je i onaj misaoni eksperiment:

Pozar u klinici za vestacku oplodnju, i ti si u situaciji da spasis jedno malo dete ili 1000 smrznutih oplodjenih jajnih celija - nemas vremena za oba. Pod pretpostavkom da si mentalno zdrav i da bi spasio dete -> oplodjena jajna celija po tebi ne vredi ni hiljaditi deo zivota deteta. Cemu onda frka?

А шта ако хоће а не може? Пази 10 ембриона је у материци. Ништа, ''стари добри абортус''. Готово увек буде 6 - 7 ембриона у материци јер вантелесна оплодња не може савршено да се исконтролише.

Претпоставка ти није на месту. На вантелесну оплодњу можеш да утичеш хоће ли се десити или неће.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

То ти причам....

Није чак ни ампутирање болесног дела тела понекад довољно етично, а чак ни Богоугодно...али најбоље би било да ТРИ ПУТ МЕРИМО а ЈЕДАНПУТ СЕЧЕМО...што у АПРИОРИ и У НАЧЕЛУ линеарним тумачењима, загарантовано ИЗОСТАЈЕ... А то није ништа друго до ИДЕОЛОГИЈА...

Мислите о томе... .mislise.

Da upravo ovo jasno pokazuje da si ti predaleko od bilo kakvog misljenja i razmisljanja.

Sve da si rekao korpucija, javasluk, nemar, povrsnost sve bi mogao da prihvatim jer to zaista utice

na temu o kojoj pricamo ali ideologiji (i jos si ponovio vec  od ranije napisano velikom slovima). Ideologija?????

Tako nesto moze da napise samo neko ko poseduje sve suprotne osobine od misljenja i razmisljanja. Bez obzira

na profesiju.



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

То ти причам....

Није чак ни ампутирање болесног дела тела понекад довољно етично, а чак ни Богоугодно...али најбоље би било да ТРИ ПУТ МЕРИМО а ЈЕДАНПУТ СЕЧЕМО...што у АПРИОРИ и У НАЧЕЛУ линеарним тумачењима, загарантовано ИЗОСТАЈЕ... А то није ништа друго до ИДЕОЛОГИЈА...

Мислите о томе... .mislise.

Da upravo ovo jasno pokazuje da si ti predaleko od bilo kakvog misljenja i razmisljanja.

Sve da si rekao korpucija, javasluk, nemar, povrsnost sve bi mogao da prihvatim jer to zaista utice

na temu o kojoj pricamo ali ideologiji (i jos si ponovio vec  od ranije napisano velikom slovima). Ideologija?????

Tako nesto moze da napise samo neko ko poseduje sve suprotne osobine od misljenja i razmisljanja. Bez obzira

na profesiju.

Идеологија него како..

И нема везе никакве професија,  само кажем да си у старту потегао тешке речи,( иди горе и види, али сви су изгледи да ти није стало до конструктивности него до истеривања своје ИДЕЈЕ...). Али кад би пажљивије хтео да схватиш шта сам рекао, видео би да се ја нисам изјаснио ни за, ни против, ВАНТЕЛЕСНЕ вештачке плподње..а то није исто што и (само)ВЕШТАЧКА оплодња.. Али колико ти је стало да чујеш оно што кажем, ти сам знаш..(и Мирко и Славко наравно..)

Јако се захваљујем Николи на упућивање на писање др Здравка Пена.. Одличан је текст, АЛИ...  да видимо..  цитирам самог др ПЕНА.. а ти ме пажљиво прати...

''U slučaju da je veštačka oplodnja jedino rešenje da se dobije potomstvo, izostavljanje takve mogućnosti pod izgovorom da se time narušava prirodni odnos između supružnika je potpuno neopravdano, ne samo sa biološke, nego i sa teološke tačke gledišta.''

АПСОЛУТНА ИСТИНА! А ајде сад', ти буди конструктиван и кажи, када је тај тренутак кад ћемо са сигурношћу тврдити да  супруга СИГУРНО неће моћи зачети... А притом су ПОТПУНО  АНАТОМСКИ ФИЗИЧКИ И СВЕ ШТО ИДЕ УЗ ТО УСЛОВИ и ЊЕ и СУПРУГА ИСПУЊЕНИ...

Армија људи је дошла на свет када су супружници ''схватили да има нема лека''.. Е о томе рекох да се мисли...а ти како хоћеш, когнитивац...ти и не мораш... 0110_hahaha

.. Нек пропадне није штета !..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

А зашто не би било?

Зато што код вештачке оплодње постоје нус појаве. Конкретно - вишак ембриона.

То се дешава и код природне оплодње.

Под претпоставком да је nishizaw-ина тврдња апсолутно тачна (а није баш тако, јер се не може тако рећи) могли би смо тврдити, да је и СВАКИ АБОРТУС ОПРАВДАН и то У БИЛО КОЈЕ ДОБА ТРУДНОЋЕ...јер Боже мој, постоји спонтани(природни) абортус, а и РЕСОРПЦИЈА ЗАЧЕТОГ ПЛОДА од стране самог организма мајке..што претпостављам да је био циљ ове опаске... ... ... .... .... .. .

.. Нек пропадне није штета !..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Валтер, ниси најбоље средио цитат.

Ма слаб сам са овим форумским форама и формама,...али се надам да неће да замери нико, јер је контекст битан..али ајд да пробам поправити...

САд је ок? Требало би да јесте..

.. Нек пропадне није штета !..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Za one koji se protive oplodnji - zasto ne posmatrate stvari ovako:

Neplodna zena ce roditi 0 dece. Ako ubacimo vestacku oplodnju u pricu moze da rodi 10 ako hoce. Sta je blize hriscanstvu?

.please.  Нонсенс.... Неплодна жена...никад неће родити дете...!

.. Нек пропадне није штета !..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Walter, не мора увек жена да буде та која је неплодна. Често је жена сасвим здрава и способна да рађа, а муж је тај који има скоро неупотребљиву сперму, па је онда једини начин да он и жена имају потомство тај да се из његовог семена одвоји одређен број употребљивих сперматозоида, да се оплоди њена јајна ћелија и да се оплођена убаци у њену материцу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Walter, не мора увек жена да буде та која је неплодна. Често је жена сасвим здрава и способна да рађа, а муж је тај који има скоро неупотребљиву сперму, па је онда једини начин да он и жена имају потомство тај да се из његовог семена одвоји одређен број употребљивих сперматозоида, да се оплоди њена јајна ћелија и да се оплођена убаци у њену материцу.

Потпуно тачно...

Али ја нисам ни рекао да је ''жена увек та која је неплодна'' ... Наравно да је тако... Много је већи број ''неплодних'' бракова где се ради о мушкарцу као ''узроку''!

И да само појасним зашто стављам неплодне бракове под наводе... Зато и искључиво због ИСТИНЕ коју некако сви заобилазимо кад се поведе прича о овоме, да ЦИЉ Брака уопште није ПОТОМСТВО... не кажем да нема значај и да је небитно ..(да не скочи неко одмах .please.) али назвати брак НЕПЛОДНИМ а у питању је немање деце је по мени потпуни промашај...

Иначе хвала на конструктивности... .please.

.. Нек пропадне није штета !..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

А зашто не би било?

Зато што код вештачке оплодње постоје нус појаве. Конкретно - вишак ембриона.

То се дешава и код природне оплодње.

Жив био, Вале. Опрости ако сам те намучио.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Walter, не мора увек жена да буде та која је неплодна. Често је жена сасвим здрава и способна да рађа, а муж је тај који има скоро неупотребљиву сперму, па је онда једини начин да он и жена имају потомство тај да се из његовог семена одвоји одређен број употребљивих сперматозоида, да се оплоди њена јајна ћелија и да се оплођена убаци у њену материцу.

Потпуно тачно...

Али ја нисам ни рекао да је ''жена увек та која је неплодна'' ... Наравно да је тако... Много је већи број ''неплодних'' бракова где се ради о мушкарцу као ''узроку''!

И да само појасним зашто стављам неплодне бракове под наводе... Зато и искључиво због ИСТИНЕ коју некако сви заобилазимо кад с еповеде прича о овоме, да ЦИЉ Брака уопште није ПОТОМСТВО... не кажем да нема значај и да је небитно ..(да не скочи неко одмах .please.) али назвати брак НЕПЛОДНИМ а у питању је немање деце је по мени потпуни промашај...

Иначе хвала на конструктивности... :)

Walter, не мора увек жена да буде та која је неплодна. Често је жена сасвим здрава и способна да рађа, а муж је тај који има скоро неупотребљиву сперму, па је онда једини начин да он и жена имају потомство тај да се из његовог семена одвоји одређен број употребљивих сперматозоида, да се оплоди њена јајна ћелија и да се оплођена убаци у њену материцу.

Потпуно тачно...

Али ја нисам ни рекао да је ''жена увек та која је неплодна'' ... Наравно да је тако... Много је већи број ''неплодних'' бракова где се ради о мушкарцу као ''узроку''!

И да само појасним зашто стављам неплодне бракове под наводе... Зато и искључиво због ИСТИНЕ коју некако сви заобилазимо кад с еповеде прича о овоме, да ЦИЉ Брака уопште није ПОТОМСТВО... не кажем да нема значај и да је небитно ..(да не скочи неко одмах .please.) али назвати брак НЕПЛОДНИМ а у питању је немање деце је по мени потпуни промашај...

Иначе хвала на конструктивности... :)

Лепо си ово написао.

Extra ecclesiam nulla salus.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

А зашто не би било?

Зато што код вештачке оплодње постоје нус појаве. Конкретно - вишак ембриона.

То се дешава и код природне оплодње.

Под претпоставком да је nishizaw-ина тврдња апсолутно тачна (а није баш тако, јер се не може тако рећи) могли би смо тврдити, да је и СВАКИ АБОРТУС ОПРАВДАН и то У БИЛО КОЈЕ ДОБА ТРУДНОЋЕ...јер Боже мој, постоји спонтани(природни) абортус, а и РЕСОРПЦИЈА ЗАЧЕТОГ ПЛОДА од стране самог организма мајке..што претпостављам да је био циљ ове опаске... ... ... .... .... .. .

И ово је лепо написано.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Зис-"Пилоте,дугујеш ми нешто,дао си ријеч

Валтер- "и одржао сам је"

Зис- "не зезај,оћу још данас да видим Валтера?"

Сури - "онда гледај лафчино,видиш га "

:bla:

Валтере,мудро збориш,немам замерке....

"Све оно што ми можемо да одлучимо јесте шта да урадимо са временом које нам је дато"

Гандалф

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...