Jump to content

Хришћански поглед на вантелесну оплодњу

Оцени ову тему


Препоручена порука

Страхота каква демагогија. Ужас над ужасима! Поплава оваквих релативизаторских адвоката је једна од најгорих појава које је интернет ера донела са собом.

Осим што ниси конкретно указао на демагогију , него си поставио цео пост без појашњења...но добро ..није ни битно...Али где је одговор на потпуно конкретно питање. које је овде постављен 100 пута... ко је одговоран за ембрионе који се убијају приликом ВТО или то нису ЛИЧНОСТИ... Или ту православље скипујемо..јер нам је ето тако лепше...боље ..прихватљивије...

.. Нек пропадне није штета !..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Разумијем, али сада ће неки да кажу да је то псеудонаука, антихришћанско и ко зна како противно Богу... stadaradim, а дешава се природним путем.

По овоме, и теорији неких који овдје заступају, испада да се током одвијања већине репродуктивних процеса природним путем, дешава масовно умирање ЉУДИ...али да ли је тако?

Псеудонаука сигурно није. У чланку су остављене референце ка конкрентним истраживањима. А ако је природан процес антихришћански, онда боље да не мислим каквом нас закључку то нужно води.

А за потоње си потпуно у праву. Овај чланак и показује да је, ако се као исправан прихвати етички аргумент кога најчешће износе противници вештачке оплодње и истраживања матичних ћелија, једини закључак да је сам природан репродуктивни чин управо најмасовнији убица човечанства. Закључак је, наравно, апсурдан.

Прво, не мислим да је то прецизна статистика. Да је толики проценат одбачених ембриона при природној оплодњи. Како се може водити та статистика? При ВТО имаш увид јер сам уносиш ембрионе.

Друго, по тој логици је сасвим исправан абортус, јер, Боже мој, постоји и ванматерична трудноћа и спонтани побачај.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Citam ovde svakojakve kojestarije i bukvalno povraca mi se od gluposti i demagogije koja se ovde iznosi ali

najvise mi smetaju dve stvari pa cu njih da primetim.

-Prvo da vantelesna oplodnja nije isto sto i proteza. Od kud sada to? Proteza takodje  ne cini tu osobu

  ponovo zdravom nego joj samo omogucava da zameni funkciju nedostajuceg/nefunkcionalnog organa.

  Nema on ponovo nogu ali sa tom tehnologijom mu je omoguceno da ponovo vrsi funkciju hodanja. Isto

  tako nisu  te zene postale ponovo zdrave ali sa ovom tehnologijom mogu da vrse funkciju radjanja. I

  bez hodanja i bez deteta se moze ziveti  i po 50 godina pa da li treba?!

- Drugo jos strasnije je sto se ovde licitira sa vremenog od kog je momenta embrion postaje covek. I to

    jos  u kontekstu opravdanosti aborstusa. Strasno! Po mnogima ovde vidim da bi abortus bio opravda

  da Crkva  uci da plod postaje potpuni covek tek tamo u 5 mesecu. A tako razmisljaju mahom ovi sto

  se sablaznjavaju na  cinjenicu koliko se veliki broj embriona izgubi na putu ka radjanju. Pa nije abortus

  greh zato sto je neko/nesto  bio ziv pa vise nije nego zato sto majka NE ZELI da se to dete rodi. Ali kad

  bi ste to shvatili ne bi ste se nid sablaznjavali nad naucnim cinjenicama koji razbijaju u paramparcad

  vase privatne platonicke halucinacije o nekom  idiliucnom Bogom isplaniranom svetu.



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да поновимо:

''...И као што већ у корену имамо дрво, као што у чокоту имамо већ лозу и вино, као што у заметку имамо већ дете. Сад расправљају да ли је, рецимо, дете, кад је дете човек, кад је личност, кад може да га избаци из утробе а да не буде убиство детета. Од момента кад је зачеће. Све сад друго је даље логицизирање, рационализирање...'' - Владика Атанасије Јевтић, предавање из патрологије - Св. Никола Кавасила - 28. 02. 2011

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Друго, по тој логици је сасвим исправан абортус, јер, Боже мој, постоји и ванматерична трудноћа и спонтани побачај.

Абортус је сасвим други проблем. Ту постоји свесна намера да се прекине трудноћа. Осим ако разлози нису медицински, проблем абортуса прилично може да се сведе на етику. Вештачка оплодња је нешто друго. Јајне ћелије се вештачки оплоде и вештачки усађују, а циљ је рађање детета. Суштински ту нема ничег претерано различитог од природног пута. Неки од тих ембриона умру. Уопште није неопходно замрзавати ембрионе и уништавати вишкове, жена може да захтева да се оплоди само одређени мањи број јајних ћелија и да се све усаде. Тиме се процес практично своди на природни и након тога се, ако баш хоћеш, све препушта Богу. Да ли ће ембриони да умру или не након тога, сигурно више лекар не може да одлучи. Баш као ни у природном процесу. Једина је разлика што ће овде да умре неколико ембриона одједном, јер се више њих усађује истовремено, а природим путем умре један у једном зачећу, али се то понови више пута у току живота.

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Citam ovde svakojakve kojestarije i bukvalno povraca mi se od gluposti i demagogije koja se ovde iznosi ali

najvise mi smetaju dve stvari pa cu njih da primetim.

-Prvo da vantelesna oplodnja nije isto sto i proteza. Od kud sada to? Proteza takodje  ne cini tu osobu

 ponovo zdravom nego joj samo omogucava da zameni funkciju nedostajuceg/nefunkcionalnog organa.

 Nema on ponovo nogu ali sa tom tehnologijom mu je omoguceno da ponovo vrsi funkciju hodanja. Isto

 tako nisu   te zene postale ponovo zdrave ali sa ovom tehnologijom mogu da vrse funkciju radjanja. I

 bez hodanja i bez deteta se moze ziveti  i po 50 godina pa da li treba?!

- Drugo jos strasnije je sto se ovde licitira sa vremenog od kog je momenta embrion postaje covek. I to

   jos  u kontekstu opravdanosti aborstusa. Strasno! Po mnogima ovde vidim da bi abortus bio opravda

  da Crkva  uci da plod postaje potpuni covek tek tamo u 5 mesecu. A tako razmisljaju mahom ovi sto

  se sablaznjavaju na  cinjenicu koliko se veliki broj embriona izgubi na putu ka radjanju. Pa nije abortus

  greh zato sto je neko/nesto  bio ziv pa vise nije nego zato sto majka NE ZELI da se to dete rodi. Ali kad

  bi ste to shvatili ne bi ste se nid sablaznjavali nad naucnim cinjenicama koji razbijaju u paramparcad

  vase privatne platonicke halucinacije o nekom  idiliucnom Bogom isplaniranom svetu.

Кључна ствар. НЕ ЖЕЛИ.

Шефе, који ти је враг?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Citam ovde svakojakve kojestarije i bukvalno povraca mi se od gluposti i demagogije koja se ovde iznosi ali

najvise mi smetaju dve stvari pa cu njih da primetim.

-Prvo da vantelesna oplodnja nije isto sto i proteza. Od kud sada to? Proteza takodje  ne cini tu osobu

  ponovo zdravom nego joj samo omogucava da zameni funkciju nedostajuceg/nefunkcionalnog organa.

  Nema on ponovo nogu ali sa tom tehnologijom mu je omoguceno da ponovo vrsi funkciju hodanja. Isto

  tako nisu   te zene postale ponovo zdrave ali sa ovom tehnologijom mogu da vrse funkciju radjanja. I

  bez hodanja i bez deteta se moze ziveti  i po 50 godina pa da li treba?!

Наравно да није исто што и протеза. Протеза не штети здрављу већ напротив омогућава нормалан живот, а ВТО итекако штети здрављу и није потребна за нормалан живот. Да ли би ти својој ћерки саветовао да се подвргне ВТО и то колико год пута док не успе. Упути се у ту "технологију" па онда изнеси мишљење.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Друго, по тој логици је сасвим исправан абортус, јер, Боже мој, постоји и ванматерична трудноћа и спонтани побачај.

Абортус је сасвим други проблем. Ту постоји свесна намера да се прекине трудноћа. Осим ако разлози нису медицински, проблем абортуса прилично може да се сведе на етику. Вештачка оплодња је нешто друго. Јајне ћелије се вештачки оплоде и вештачки усађују, а циљ је рађање детета. Суштински ту нема ничег претерано различитог од природног пута. Неки од тих ембриона умру. Уопште није неопходно замрзавати ембрионе и уништавати вишкове, жена може да захтева да се оплоди само одређени мањи број јајних ћелија и да се све усаде. Тиме се процес практично своди на природни и након тога се, ако баш хоћеш, све препушта Богу. Да ли ће ембриони да умру или не након тога, сигурно више лекар не може да одлучи. Баш као ни у природном процесу.

На жалост није баш тако. Иде се на што већи број ембриона због веће могућности успеха јер се не зна какв ће се резултат добити. Неке оплођене јајне ћелије крену са нормалном деобом, а неке не. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

УВЕК СЕ ''ЈАВЉА'' ВИШАК ЕМБРИОНА... Јер је успешност методе катастрофално мала... тако да се увек стратешки инсистира  на већем броју ембриона... Подаци о успешности... се не износе или се износе тенденциозно и увијено..тако да је далеко већи број парова који су из свега изашли са још већом ''главобољом'' од оне са којом су се прихватили вантелесне оплодње...

А ово да се врши селекција најквалитетнијих је такође незгодан тренутак ове методе...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Citam ovde svakojakve kojestarije i bukvalno povraca mi se od gluposti i demagogije koja se ovde iznosi ali

najvise mi smetaju dve stvari pa cu njih da primetim.

- Drugo jos strasnije je sto se ovde licitira sa vremenog od kog je momenta embrion postaje covek. I to

    jos  u kontekstu opravdanosti aborstusa. Strasno! Po mnogima ovde vidim da bi abortus bio opravda

   da Crkva  uci da plod postaje potpuni covek tek tamo u 5 mesecu. A tako razmisljaju mahom ovi sto

   se sablaznjavaju na  cinjenicu koliko se veliki broj embriona izgubi na putu ka radjanju. Pa nije abortus

   greh zato sto je neko/nesto  bio ziv pa vise nije nego zato sto majka NE ZELI da se to dete rodi. Ali kad

   bi ste to shvatili ne bi ste se nid sablaznjavali nad naucnim cinjenicama koji razbijaju u paramparcad

   vase privatne platonicke halucinacije o nekom  idiliucnom Bogom isplaniranom svetu.

Па демагогија је да константно тумачиш шта неко мисли..иако нигде то није рекао... зашто то чиниш..наравно.. да би истерао своје... Али то није ни демагогија то је безобзирно... Јер практично елиминишеш другог ставовима које ти читаш или созерцаваш а који нигде не стоје..и тако даље и у круг..уз обавезне опаске ''да ти је мука'' и ''да ти се гади''...''али ајде ипак сам ту''... Тјах ..откуд онда потреба за дијалогом ако је тако...

.. Нек пропадне није штета !..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Наравно да није исто што и протеза. Протеза не штети здрављу већ напротив омогућава нормалан живот, а ВТО итекако штети здрављу и није потребна за нормалан живот. Да ли би ти својој ћерки саветовао да се подвргне ВТО и то колико год пута док не успе. Упути се у ту "технологију" па онда изнеси мишљење.

- Opet idilicne halucinacije koje veze sa relanoscu nemaju. Svaki implant, svako strano telo "steti" zdravlju.

   Te apsolutnio diskrente kategorije 0-1, crno-belo, ovo steti-ono ne steti nemaju sta da traze u medicini

   i biologiji tako da to mora da leti iz diskusije o ovim stvarima.

  Takodje sta je za koga normalan zivotje presiroko pitanje i takodje nema sta da trazi u ovim raspravama jer

  ni ja ni ti nismo nikakvi arbitri koji ce odredjivati kakvi moraju biti uslovi za normalan zivot. Pricamo strogo o

  funkciji jednog ili vise organa i o rekativaciji njihove funkcije mimo lecenja same bolsti/deformiteta.

- Evo sestra Booba ti je hodajuci primer da te tvoje konstatacije "VTO i tek kako steti zdravlju" mozes

  slobodno da okacis macku o rep zajedno sa tvojom toboznjom "upucenoscu" u tehnologiju. Naravno da

  u svakoj intervenciji moze da krene naopoako i da nastane mngoo vece steti nego koristi ali besmislica je

  okarakterisati jedan metod  uopsteno kao stetan.

-Kad bi u tim godinama 20+ morao da je savetujem po ovako elementarnim stvarima znao bih da sam totalno

 omasio kao roditelj/vaspitac/ucitelj zivota. Naravno da bih je savetovao da proba i tu opciju.



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ајде мало на тему да се вратимо, дакле тема је вјештачка оплодња.

Вјештачка оплодња сама по себи не може бити лоша нити противна вјери, јер она је само средство да се оствари неки циљ који може бити добар или лош.

Eh, kada bi se o ovoj i sličnim temama raspravljalo sa manje ostrašćenosti, a sa više želje da se razmisli o problemu iz ugla onoga što Isus od nas traži... Ovde ljudi polaze od minimalističkog stava prema Hristovoj nauci - pa dobro, bitno je dete, ostalo je manje važno.... Ljudi, Isus je onaj koji je rekao - ko samo pogleda ženu s požudom u srcu već je sagrešio!!! Maksimalizam... Jedan rabin, Nojman, pišući o IIsusu je rekao da je on ispunjenje Zakona upravo video u maksimalizmu - u savršenom ispunjavanju Božije volje. Bog jeste milosrdan, ali nemožemo na osnovu toga da kažemo - pa, Bog zna da smo slabi, pa na osnovu toga možemo da radimo šta nas je volja i da brljamo kako hoćemo. Već je i samo igranje sa životom popriličan prekršaj. Dete NIJE PRAVO roditelja, ono je dar - već kad na silu hoćeš da otmeš sebi taj dar, to je već prekršaj. Jedno je lečenje steriliteta, a drugo je veštačka oplodnja.

Već sama veštačka oplodnja - bilo koja tehnika predstavlja krupni moralni problem (za neuke - moral u hrišćanskom smislu znači - život po Božijoj volji). Već samo to što se jedan intimni čin dvoje ljudi praktično prenosi u ruke trećeg lica jeste problem. Problem je što se otima Božije pravo da da, ili da ne da potomstvo. Izgleda da to malko koga briga. Ako je cilj dovoljan da se opravdaju sredstva, onda se nalazimo na skliskom terenu onog rogatog. Ako bi i zaobišli prvu prepreku, koju sam pomenuo, i prešli na samu metodu - ako bi imali metod koji ne koristi više embriona za oplodnju, i tu je problem jer LEKAR odlučuje a ne Bog. Problem je što takvih metoda kod nas NEMA. Čak i višestruka "proba" očigledno uzrokuje nekolicinu neuspelih usađivanja, što će reći - pošto lekar NIJE BOG - ne može da obezbedi SIGURNO prihvatanje ploda. Predpostavljam da smo ovde hrišćani (premda po reakcijama počinjem da sumnjam), pa kao hrišćani trebamo da verujemo da je Bog onaj koji će učiniti da plod bude prihvaćen ili ne. Samim time što se kod prirodne oplodnje dešava da plod ne bude prihvaćen NE ZNAČI da i MI LJUDI imamo pravo da to činimo. Dakle, ako se prilikom VO dešava da embrioni budu odbačenio, zamrznuti i slično, što je samo jedan deo problema, CILJ NE OPRAVDAVA SREDSTVO.

E sada, da li VO nije protivna veri. Po sreddstvima i načinu, i tekako. Pa čak i da nije toga, VO pokazuje nekoliko stvari - ne pouzdanje u Božiju providnost, popriličnu crtu samoživosti (dete sa MOJIM genima), i još štošta. Razumem ja potrebu roditelja, a posebno žene da ima svoj porod. To je u prirodi, ali...zašto se onda bunimo protiv homoseksualaca, recimo? I oni ljudi imaju potrebe, prirodne, da budu sa onim ko ih privlači. Pa hoćemo li reći da je to ok? Čemu onda zabrana seksa pre braka? Razmišljajte kako da maksimalno ugodite Bogu, a ne do granice svojih potreba.

него оцјењује форму и према томе да ли је нека форма испоштована или не доноси суд да ли је суштина добра или не. Да напоменем да је управо фарисејима била битна форма, а не суштина, и они су ради неисупањавања форме хтјели и да убију, али суштина има није била битна.

Ne radi se ovde o formi, nego o suštini. Već sam rekao - ako je dete cilj i ono opravdava postupak, onda ni silovanje nije zlo. Ili...evo još težeg slučaja: Nacisti su eksperimentisali na ljudima, pa su otkrili neke stvari koje se mogu upotrebiti za lečenje nekih bolesti...ako se to danas koristi, hoćemo li reći da su nacisti bez krivice?

I ovako nesto govori jedan svestenik? Pa da si pravoslavan, opet bih se zabrinuo za zdravlje tvojih umovanja. Ti u ovome vidis moralnu dilemu? Iznudjivanje dece od strane Boga a zaobilazenjem volje Bozije? Iz koje zemlje nedodjije ti dolazis? Ajde onda da ukinemo bilo kakav lekarski doprinos boljitku covecanstva i da lekarski talenat nuzno imenujemo demonoloskim aktom? Nije mi jasno kako te nije sramota da to dovodis u vezu sa sumnjom u Promisao Boziji. To pokazuje koliko ti malo dodira imas sa ljudima i njihovim potrebama, i da svaki argument pokusavas iscrpeti Biblijskom egzegezom. Alo, zivot napreduje, ljudi se menjaju, Bog daruje nova naucna otkrica! Kakav ego-trip ti pokusavas da nametnes onima koji ne mogu da imaju decu? Krivicu? Demonolosko polje u koje su bezaleni ljudi krenuli da poslednjim aktom vere pronadju sebi leka? Hoce ljudi da na silu uzmu dar? Ako je dar, onda ce ga uzeti bez sile. Obogaljeno sozercanje za jednog svestenika stadaradim

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Па демагогија је да константно тумачиш шта неко мисли..иако нигде то није рекао... зашто то чиниш..наравно.. да би истерао своје... Али то није ни демагогија то је безобзирно... Јер практично елиминишеш другог ставовима које ти читаш или созерцаваш а који нигде не стоје..и тако даље и у круг..уз обавезне опаске ''да ти је мука'' и ''да ти се гади''...''али ајде ипак сам ту''... Тјах ..откуд онда потреба за дијалогом ако је тако...

 Dijaloga sa tobom i tebi slicniam na ovoj temi nemoze biti ne zato sto mi necemo nego zato sto ste vi sa

 svojim visokim stepenom iracionalnosti potpuno nesposobni da pravilno zakljucujete i da vodite bilo

 kakav smisleni razgovor.

Pisem zbog onih koji jos umeju koliko toliko da misle.

Da, cim vi celu vasu stranu price o abortusima vrtiete (razvezli ste skoro 3 strane od celog topika o tome)

kad ulazi dusa u embrion i da zbog abortus je greh od samog pocekta znaci da bi vama bio abortus ok da

je ucenje Crkve da dus ulazi u 5 nedlji recimo. Ako nije cemu uopste ta promenljiva u prici i zasto ste o

tome razvezli toliku pricu sa sve otackom citatologijom????

 Jako mi je zao sto vam se ne svidja moj estetski kriterijum.



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Наравно да није исто што и протеза. Протеза не штети здрављу већ напротив омогућава нормалан живот, а ВТО итекако штети здрављу и није потребна за нормалан живот. Да ли би ти својој ћерки саветовао да се подвргне ВТО и то колико год пута док не успе. Упути се у ту "технологију" па онда изнеси мишљење.

- Opet idilicne halucinacije koje veze sa relanoscu nemaju. Svaki implant, svako strano telo "steti" zdravlju.

   Te apsolutnio diskrente kategorije 0-1, crno-belo, ovo steti-ono ne steti nemaju sta da traze u medicini

   i biologiji tako da to mora da leti iz diskusije o ovim stvarima.

  Takodje sta je za koga normalan zivotje presiroko pitanje i takodje nema sta da trazi u ovim raspravama jer

  ni ja ni ti nismo nikakvi arbitri koji ce odredjivati kakvi moraju biti uslovi za normalan zivot. Pricamo strogo o

  funkciji jednog ili vise organa i o rekativaciji njihove funkcije mimo lecenja same bolsti/deformiteta.

- Evo sestra Booba ti je hodajuci primer da te tvoje konstatacije "VTO i tek kako steti zdravlju" mozes

  slobodno da okacis macku o rep zajedno sa tvojom toboznjom "upucenoscu" u tehnologiju. Naravno da

  u svakoj intervenciji moze da krene naopoako i da nastane mngoo vece steti nego koristi ali besmislica je

  okarakterisati jedan metod  uopsteno kao stetan.

-Kad bi u tim godinama 20+ morao da je savetujem po ovako elementarnim stvarima znao bih da sam totalno

 omasio kao roditelj/vaspitac/ucitelj zivota. Naravno da bih je savetovao da proba i tu opciju.

Не морамо сви имати исто мишљење то јест твоје мишљење, а о опасностима и штетностима ВТО не халуцинирам ја већ медицина. Не знам колико ти имаш година и да ли имаш деце, али родитељски савет и мишљење су добродошли у сваким годинама или поштујемо родитеље своје само до пунолетства?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Za Nikolu, da ne bude zabune...

Tužno i pretužno. Kad bi ti barem MALO pažnje obratio na to što sam napisao i probao da razmisliš o rečenome, ali, naravno, mnogo je lakše udariti na čoveka nego na činjenice. Znaš, da se o ovoj stvari raspravlja potrebno je i malo znanja a u to ne ulazi to što ti MISLIŠ da je ispravno.

Ovde se ne radi o OSEĆAJIMA ljudi, već o ČINU koji de facto ima loše strane i to u tolikoj meri da po Isusovoj nauci nije opravdan. Pa sad, kako bilo - možeš da se složiš ili ne, ali greh ostaje greh, našao ti za njega milion opravdanja. Tek bi bio užasno loš sveštenik da snishodim ljudskim greškama. Ovako - ja rekoh i dušu spasih, pa ko voli nek izvoli. Bog nikoga ne sprečava da čini zlo, od volje je svakome kojem će se prikloniti carstvu.

Verbum Domini Manet in Aeternum!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...