Jump to content

Да ли за Бога постоји неизвесност? (Божије предзнање)

Оцени ову тему


Препоручена порука

  • Одговори 145
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Verujem da bi Aca to ovako reko (zašto mi je Aca pao na pamet, samo Bog zna) - Činjenica da se oci nisu ili su se u neznatnoj meri bavili ovom temom govori dosta o tome da li ili ne za Boga ima neizvesnosti. Inače, Aco, jesu oci pisali o ovome na direktan način?

 

Јесу. Августин највише.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Божије знање је знање твоје слободе. Дакле, не одређује његово знање твоју слободу, већ он зна шта ћеш по својој слободи учинити. Шта ћеш учинити - искључиви је узрок твоја слобода. Забога, па неурологија већ може да одреди, тј. да зна шта ће човек да учини и пре него што је сам човек свестан своје одлуке, а камоли Бог.

 

Određenost ne mora biti za onoga ko stupa u podvig. Zato se o eklisiološkoj ličnosti govori kao o zaista slobodnoj.

 

I ne bih se složio s tim da Bog zna šta će čovek konačno - slobodno - učiniti. Jednostavno, ne uklapa se.

 

Teologija potvrđuje da Bog od večnosti ima plan o svima nama, i zna sve o prilikama pred kojim će ljudi biti. Međutim, činom stvaranja Bog sve ustrojava Svojim blagovoljenjem, a eventualno suprotstavljanje tome događa se Božijim dopuštenjem.

 

I šta sada. Zar i pre stvaranja Bog zna konačnu volju čovekovu? Takvo stanovište bi bilo pogrešno.

 

Zar ćemo možda reći da je stvaranje od večnosti? Samo razmislimo koliko problema donosimo svim ovim pričama.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Onda i najgore zločine možemo da operemo od svake odgovornosti, jer to je bilo određeno još pre nego što su se rodili. Oni su samo bili robovi nužnosti.

 

Да, по неурологији, тј. по Либетовом експерименту, кривац је биохемијска структура. Дакле, нешто што је у нама нужно и несвесно.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

I šta sada. Zar i pre stvaranja Bog zna konačnu volju čovekovu? Takvo stanovište bi bilo pogrešno.

 

Да, зна. Читај Библију, Стари завет. 

 

"Пре него те саздах у утроби, знах те; и пре него изиђе из утробе, посветих те; за пророка народима поставих те." (Јер. 1, 5)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Znači Bog je smislio zločin. Baš na to Muramasa ukazuje.

 

Није смислио, аман људи, већ зна да ће човек да га почини.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kako onda Bog planira da osudi ljude kada im je on to sam sve namestio, još mnogo pre nego što su se rodili?

 

Знање није одређење. Зна зато што ћеш ти то урадити, а нећеш урадити зато што он зна.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Da li to onda znači da je ovo postojanje u vremenu samo formalnost, da se samo čeka da istekne vreme da nas pobaca u pakao?

 

На основу чега то закључујеш? "Ово време" је пут којим творевина долази до свог завршетка, тј. до свог истинитог постојања, до момента када ће се заиста знати биће саме творевине.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да, зна. Читај Библију, Стари завет. 

 

"Пре него те саздах у утроби, знах те; и пре него изиђе из утробе, посветих те; за пророка народима поставих те." (Јер. 1, 5)

 

Ko zna šta Bog planira za svakoga od nas. Pitanje je šta ćemo zaista biti.

 

Ne mogu se složiti s tobom i tvojim tumačenjem. Jedno je plan od večnosti, drugo su sloboda i izbor.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Na osnovu toga što je već poznato što će se desiti. To je kao kad profesor pregleda kontrolni i već se zna šta je ko dobio, iako đaci još ne znaju.

 

На основу његове и наше слободе. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ko zna šta Bog planira za svakoga od nas. Pitanje je šta ćemo zaista biti.

 

Ne mogu se složiti s tobom i tvojim tumačenjem. Jedno je plan od večnosti, drugo su sloboda i izbor.

 

Па ко овде негира слободу? Проблем је код вас који антропоморфизујете Бога, те његово знање чините сукцесивним, стављате га у категорије времена. Да ли ће нешто бити МИ смо ти који ћемо одговор добити у будућности, када дођемо до Омеге. Али он зна јер он ЈЕСТЕ Омега. Нема прошлости, ни будућности, зато нема неисзвесности. Постоји само вечно сада, када је Бог у питању. У противном, како бисмо на Литургији оприсутњавали Царство (Есхатон) који је будућа реалност?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Znači ako možemo da skrenemo levi ili desno na raskrsnici i neko zna da ćemo skrenuti levo. To je već određeno jer neko zna. Možda mi možemo da imamo iluziju da smo slobodnom voljom to odlučili, ali ako neko sa 100% sigurnošću  zna šta će da se desi, ta budućnost je već određena i nama ništa ne ostaje da uradimo sem toga što taj neko zna. Tj. mi imamo samo iluziju da smo nešto odlučili, ustvari to je već svo vreme bilo poznato i određeno.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...