Jump to content

Колико мислите да ће да траје историја до Другог Христовог доласка?


Колико мислите да ће да траје историја до Другог Христовог доласка?  

34 члановâ је гласало

  1. 1. Колико мислите да ће да траје историја до Другог Христовог доласка?

    • До краја 21. века
    • До краја 3. миленијума
    • У наредних милион година
      0
    • У наредних милијарду година
    • Питање је секташко и православни хришћани га не постављају, јер им је Христос то изричито забранио


Препоручена порука

Kako da merimo vreme do Drugog dolaska kad se u Liturgiji sećamo " ...i drugog i slavnog dolaska".

 

Ne možemo se sećati onoga što će tek doći, ako na neki način to već nije došlo, ako nije već prisutno.

 

A ako je tako i ako je već prisutno, onda kada se god sećamo Drugog dolaska (liturgijski), Drugi dolazak je tu, sada i ovde a ne sutra i za 1000000godina.

Liturgijske ličnosti ne osećaju rastojanje između Drugog dolaska i njih samih i zato ne računaju vreme jer je vreme sada.

 

Ko računa pokazuje da ima veru koja nije liturgijska

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не знам одговор, заиста.

На срећу по мене самог, ја сам хришћански гностик и историја ме апсолутно не занима. Бога доживљавам сасвим аисторично и не верујем у историју - тако да се себи не постављам уопште ово питање. Мислим да Исус уопште нигде не говори о томе да историја има икакав смисао, већ да Царство Божије наступа одмах сада, само што није, пред вратима је, надолази - тако да је историја небитна! Нужно зло, такорећи.

Наравно, само по себи питање је сасвим легитимно :)

 

Sa jedne strane možda može biti tako, valjda? Ali, zašto je On prvi put došao tada kada je došao, a nije npr. 700 g. pre (Njega [ς] )? Verovatno bilo bi rano? Zato istorija može imati smisla: npr. nećeš detetu od 8 godina davati knjige npr. o periodnom sistemu ili Njutnovim zakonima, jer pre toga ima stvari koje su neminovno da prethode?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Sa jedne strane možda može biti tako, valjda? Ali, zašto je On prvi put došao tada kada je došao, a nije npr. 700 g. pre (Njega [ς] )? Verovatno bilo bi rano? Zato istorija može imati smisla: npr. nećeš detetu od 8 godina davati knjige npr. o periodnom sistemu ili Njutnovim zakonima, jer pre toga ima stvari koje su neminovno da prethode?

 

Nije bilo posebno razloga da se pojavi bas tad gledajuci kompletno covjecanstvo. Cak stavise mozda je i suvise rano, s obzirom da tad nije bilo mogucnosti prekookeanskih putovanja, pa tako je jedan narod u Peruu, Moche, u potpunosti izumro u sedmom vijeku, zbog ekstremnog el ninja i nisu stigli da cuju blagu vijest. 

 

Jedini razlog zbog cega je tad trebao doci je sam jevrejski narod, pitanje je sta bi snjima dalje bilo i kako bi opstali. Mada opet s obzirom kako su Ga prihvatili, cini se kao da im i nije trebao. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ne, valjda je morao doći baš tada i baš radi kompletnog čovečanstva!?

Zamisli (ak' je to moguće) da nije došao tada, pa ni u međuvremenu, zamisli kakav bi svet mogao bio danas?

 

Dosao je On svakako radi kompletnog covjecanstva, u smislu da nije dosao samo Jevrejima i da On nije samo njihov Bog. Ali ne znam kakve veze ima bas taj momenat kad je dosao sa zrelosti covjecanstva. "Zrelost covjecanstva" to je jedna vrlo relativna stvar. Sta je to sto utice na zrelost, civlizacija, kultura, drustveni odnosi itd...Indijanci su recimo imali vjerovanja idealna za primanje hriscanstva. Imali su legende o bogovima koji su dosli s neba nekad davno, koji ce se opet vratiit, koji su bili tu da prenesu mudrost i znanje itd, imali su ideju da je raj negdje ne nebesima itd.....pa ipak oni su ostali uskraceni za Jevanjdje. Zasto mislis da se pojavio ranije ili kasnije da bi bilo manje efekta, Zasto je bas taj momenat kada je dosao pravi za covjecanstvo? 

 

Eto ja kad gledam sudbinu indijanaca, Aboridzina ili podsaharske Afrike, rekao bih da to bas nije bio pravi momenat, da su malo bili zapostavljeni.

 

Dakle sta stoji iza generalne misli da je momenat u kome je dosao bas pravi iz aspekta covjecanstva, kakve veze taj momenat ima sa zreloscu, i sta je uopste zrelost kompletnog covjecanstva, kada je ono generalno heterogeno kad se posmatra globalno. Interesantno bi mi bilo cuti misljenja. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kako da merimo vreme do Drugog dolaska kad se u Liturgiji sećamo " ...i drugog i slavnog dolaska".

 

Ne možemo se sećati onoga što će tek doći, ako na neki način to već nije došlo, ako nije već prisutno.

 

A ako je tako i ako je već prisutno, onda kada se god sećamo Drugog dolaska (liturgijski), Drugi dolazak je tu, sada i ovde a ne sutra i za 1000000godina.

Liturgijske ličnosti ne osećaju rastojanje između Drugog dolaska i njih samih i zato ne računaju vreme jer je vreme sada.

 

Ko računa pokazuje da ima veru koja nije liturgijska

 

Понављам, и то желим да примети и Милојков, овакво тумачење носи са собом многе недоумице. Ако је Царство већ успостављено, онда је све сада у предестинацији.

 

Међутим, Други Христов долазак је ,,виђен'' у Откровењу. То је догађај који ишчекујемо, који се исповеда у Символу вере.

 

Мислим да сте превише релативизовали историју и ,,хронологију догађаја''. Једино што можемо претпоставити је могућност да овога тренутка траје ,,страшни Суд'' - на пример, да свако од нас посматра сопствени живот у присуству Судије.

 

Слобода шта ћемо да чинимо и шта ће Бог да чини треба да буде апсолутна. У том смислу, потребно је бити флексибилнији према тумачењима која подразумевају ,,хронологију догађаја''.

 

Што се тиче Литургије она је сада оприсутњење царства Божијег које треба да се успостави Другим Христовим доласком. Литургија (Причешћивање) ће се тада наставити у све векове, тј. вечно - као што говоримо при свршетку Литургије коју данас служимо.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Odgovor bi mogao biti prost: ako ga je Neko poslao (Mt 10,40) >> onda se može pomisliti da ni momenat nikako nije slučajan.

 

Složeniji odgovor je zapravo samo moje je mišljenje, a u smislu onoga gore kada sam pomenuo primer sa detetom od 8 godina: ako želiš da mu daš znanje onda to radiš tempom koji je u vezi sa njegovim uzrastom/mogućnostima a i onim što je već naučilo; ići unapred ne bi bilo dobro; (kasniti takođe);. Tako, da je Hrist došao 700 godina ranije... tek su završavali razred posle koga mogu primati što je on učio. U tom'razredu' tada verovatno je bilo i 'pojedinaca' (naroda) koju su bili napredniji ali skupa ipak je bilo rano.

 

Hoću reći da mislim da Bog sebe 'dozira' u vremenu prema našim mogućnostima da primimo, čak nas 'forsira'. I posle Hrista, Biblija je dar koji je veliki zalogaj već. I ne idu ljudi u vremenu uvek unapred. to su koraci ukupno napred ali ima po koji i po kadkad unazad.

 

Možda će mo na Bibliju kroz još 2000 godina gledati kao što danas gledamo na Grčku mitologiju, koja je vera maksimuma kojim su ljudi onda mogli imati. A tada, u budućnosti, primati nove darove koji će nas voditi putem kojim On želi da idemo?

 

Nastup Sina Božijeg među ljudima (i apostolska crkva i Biblija potom) (očigledno?) je usmerila reku u novi pravac. Što se tada desilo veliki je događaj. Njima kao da smo primili knjige iz kojih ćemo učiti za novi period (npr. za sve razrede, npr. srednje) škole.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

A jevreji sa kojima je sklopljen (satari) Zavet ne mora biti izabran narod po kriterijumu što Mu beše miliji od drugih. Izabran je

da oni prime... i od njih da se proširi odraz volje Njegove... A mogućnosti i položaj su im bili dobri. Kao đaku kome je povereno da sam nauči i predaje čas drugima ... A on čak pašće na kraju razreda na testu prepoznavanja i drugi će  

 

[Da ne bi neko tražio nešto negativno u mom tekstu iznad: i narod kome pripadam mogao je neke testove položiti i bolje i ranije uraditi].

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pa i nije jer su Mu miliji nego drugi, jednostavno su izabrani za istorijsko cinjenje i dobra i zla, zato su izabrani narod, neki narod je morao biti odabran da odigra tu ulogu

Zayron: Pa tamo ni nema svađa oko vjere i nacije jer se o tom uošte ni ne priča. Priča se kakva je koja ribica i na šta se fata, na mrmka, na glistu, na kruh, hljeb ili angelbrot, na na lažni mamac itd. Evetualno o tom kako se koja peče i koja je ukusnija.

cloudking: "Ne postoje cuda... postoje samo stvari koje jos ne razumemo."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 year later...
  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...