Jump to content

О Промислу Божијем и вољи Божјој...Наше позвање, животни пут


Препоручена порука

U starom Zavjetu ima nekih spornih prica koje ne mogu da se uklope u pricu da Bog ne ubija, ili da ako neko bude ubijen Bog je takvog uzeo k sebi, tj opravdavsi ga, uzima ga k sebi da ovaj uziva u njegovoj blagodati. 

 

Medjutim, Sodoma i Gomora recimo, da li je takve Bog uzeo k sebi? Teski okorjeli gresnici koji nisu docekali ni pokajanje, a zatrpani su sumporom. Zatim klanje ne znam vec koliko valovih svestenika od strane proroka Ilije. Ok ovo je covjek uradio, ali u kontekstu Ilije sa bozijim blagoslovom. 

 

Ok, moje je misljenje da se ovo nikad nije desilo i da ove price predstavljaju nasledje Jevrejskog folklora. U realnom zivotu, covjeka ubije on sam sebe, drugi covjek, zivotinja, ili usljed nekog prirodnog zakona covjek strada (recimo oklizne se na litici i gravitcija ga povuce u provaliju), a sto se tice Boga sve ovo se desava po dopustenju, tj Bog nije reagovao da to srpijeci. A razloga je hiljadu. U kontekstu onoga "Bog uzima sebi", izgleda da neke (pravedne) uzme sebi, neke (gresne) pusti niz vodu. Shodno tome ko zasluzuje raj ko pakao. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pa lepo tema glasi ''BOZIJA PROMISAO''. Uvek tajna za coveka. Mozemo da razbijemo glavu razmisljajuci, nikad necemo shvatiti. Mozda se tu i tamo otkrije nekim duhovnicima, kroz boziju blagodat, ali nama moze da bude totalno gubljenje vremena da shvatimo i uzrok i posledice onoga sto se desava ljudima, kroz same ljude, kroz iskusenja(djavo) i kroz samog Tvorca(blagodat). Jer i oduzimanje zivota od Tvorca je blagodat, zar ne? 

Dobri ljudi stradaju, ok, Bog ih je uzeo k sebi, poginuli su u saobracajnoj nesreci, ubio ih neki ludak, pao im klavir na glavu. Pa naravno sve je Bozija volja, al smo i mi sami odgovorni za skoro sve sto nam se desava. A kaze u pismu Bog kaznjava one koje voli. Pa ne osecamo li se cesto da smo i mi odgovorni kad nam se desi nesto lose sto nismo ocekivali. Pametni valjda da, neki krive Boga, neki djavola.

Treba da iskopamo iz takvih dogadjaja nauk za nas, verujuce, da cekamo Boziji cas spremni, jer nikad ne znamo, mozda nama neko zakuca u 4 ujutru sa puskom na vratima, pa najlepse je valjda umreti mucenickom smrcu. A i uostalom, sve ce nam biti otkriveno kad dodje sudnji dan.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

''


Речи Христове су непромењиве и свакако ће се остварити, због чега је и потребно распињати се по речи Његовој, или јасније – на крсту речи Његових, мада тело вапије против распећа. За мирно и храбро подношење невоља, потребно је имати веру, то јест веровати да нам ниједна невоља не долази без допуштења Божијег. Ако ни влас са наше главе не пада без воље Оца Небеског, тим пре без Његове воље не може да нам се догоди нешто важније од тога.'' Свети Игњатије Брјанчанинов

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Дешавање неког зла и болести не значи да је Бог то урадио. Бог га само није спречио натприродним деловањем. То можда и нема везе са промислом. А зашто то није спречио натприродним деловањем је посебна тема.

Битно је да се разуме да Бог не чини зло. Тада не би ни био Бог, барем не хришћански Бог.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Imam jedno pitanje: ukoliko odgovoriš na ovaj post, to je uradio Bog ili ti? Pozdrav

 

То сам урадио ја, али не можеш рећи да је свуда човечја воља. Ако је Бог допустио свима слободу, мислиш да ће седети скрштених руку и гледати све то? Зашто Павле није остао прогонитељ хришћана јер је тако хтео? Ако је његова воља била да прогони хришћане, што је Бог умешао своју вољу? Имаш сличних примера. Зашто су неки атеисти постали верници после неког мистичног искуства нпр. одласка на онај свет док су били у коми? Што се Бог мешао у њихову вољу да буду атеисти? 

 

"Bog je savrseno mocan jer je savrseno nemocan da ucini bilo kakvo zlo" - vladika Nikolaj, ako razumes sta je hteo da kaze.

 

 

 

Naravno da treba...

 

Добро, а како можеш да ми објасниш овај цитат: 

 

''Ја сам Господ, и нема другог,

осим мене нема бога;

Творац светлости и тмине,

доносим мир и стварам зло;

ја Господ чиним све то.'' - Исаија 45:7 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ја сам на страни Паламе и атеисте којима су питања на месту.

Али је очигледно да је С.З. крцат јудејским антропоморфизмима где се Бог користи као машина против других који нису јудејског порекла. 

Чињеница је да се Бог не меша, нити убија, али је чињеница да негде посредује тако да се ипак меша па долазимо до трења.

Мени је рецимо одбојно кад чујем да је Бог негде интервенисао а негде није заштитио дете од педофила.

Неколико мојих старих тема је завршило у овом виртуелном нафталину где сам и сам постављао слична питања, али није било адекватних одговора. Немам их ни сад. Оно што ме поражава јесте аутоинсистирање неких хришћана да изигравају Богу адвокате.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nadovezujuci se na Kontravoida imam i ja pitanje za Bozije advokate; .smesko.

 

Zasto se ta nekakva ljudska sloboda stavlja na tako visok pijedestal vrednosti,

 

nekako napraviste Boga suvise zluradog kao da kaze "hteo si slobodu evo ti sad sloboda i u ljubavi i u grehu".

 

Doduse Hristos je rekao "Ja sam Put, Istina i Zivot" nije previse govorio o slobodi!

Jesus said to him, “Away from me, Satan! For it is written: ‘Worship the Lord your God, and serve him only.’'

Matthew 4:10

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

То сам урадио ја, али не можеш рећи да је свуда човечја воља. Ако је Бог допустио свима слободу, мислиш да ће седети скрштених руку и гледати све то? Зашто Павле није остао прогонитељ хришћана јер је тако хтео? Ако је његова воља била да прогони хришћане, што је Бог умешао своју вољу? Имаш сличних примера. Зашто су неки атеисти постали верници после неког мистичног искуства нпр. одласка на онај свет док су били у коми? Што се Бог мешао у њихову вољу да буду атеисти? 

 

 

Добро, а како можеш да ми објасниш овај цитат: 

 

''Ја сам Господ, и нема другог,

осим мене нема бога;

Творац светлости и тмине,

доносим мир и стварам зло;

ја Господ чиним све то.'' - Исаија 45:7 

 

Ovako, ja nisam Božiji advokat, niti mislim da ga On treba. Ali opet, postojali su svetitelji koje su nazivali Apologetima, tako da  ne bih bio preoštar u sudovima.

Zaključiti da je neki čovjek ubio druge ljude zato što je bio pod dejstvom đavola, a opet sa toga zaključiti na to da mu to Bog dopušta i optužiti zbog toga  Boga za akt tog konkretnog čovjeka, je po meni neozbiljno. Po mom mišljenju premisa je blago rečeno klimava. Inače, kada bi bilo razmatrano u drugom kontekstu pitanje ni najmanje nije neozbiljno, ni površno.

Ja bih čak, uz ograde zbog sopstvenog neznanja, rekao da je danas Bog prisutan u istoriji kao Crkva, te primjenjivati perspektivu Starog Zavjeta na događaje koji se zbivaju nakon Hristovog zemnog bivstvovanja i pitati se zašto Bog nije intervenisao - takođe nije valjano. Možda je pravo pitanje šta mi kao Crkva i pojedinci činimo da ohristovim svijet u sebi i oko sebe?!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Добро, а како можеш да ми објасниш овај цитат: ''Ја сам Господ, и нема другог, осим мене нема бога; Творац светлости и тмине, доносим мир и стварам зло; ја Господ чиним све то.'' - Исаија 45:7

 

Kao i sve u Bibliji - u kontesktu cele knjige u kojoj se nalazi.

 

Dakle, da ne bih uzalud trosio vreme - Biblija se cita, tumaci i razume samo i iskljucivo Crkvom u kojoj je i nastala. Uz to, potrebno je izuzetno poznavanje istorije, arheologije i slicnih nauka, kao i starih jezickih pravila i stilova, da bi sve to moglo da se lepo razjasni.

 

A ne ovako kao ti - iscupas jedno mesto i onda mases njime levo-desno da bi zaplasio sagovornike.

Cupanjem citata iz Biblije, i njihovim proizvoljnim "tumacenjem", bave se sektasi, koliko da te podsetim...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ovako, ja nisam Božiji advokat, niti mislim da ga On treba. Ali opet, postojali su svetitelji koje su nazivali Apologetima, tako da  ne bih bio preoštar u sudovima.

Zaključiti da je neki čovjek ubio druge ljude zato što je bio pod dejstvom đavola, a opet sa toga zaključiti na to da mu to Bog dopušta i optužiti zbog toga  Boga za akt tog konkretnog čovjeka, je po meni neozbiljno. Po mom mišljenju premisa je blago rečeno klimava. Inače, kada bi bilo razmatrano u drugom kontekstu pitanje ni najmanje nije neozbiljno, ni površno.

Ja bih čak, uz ograde zbog sopstvenog neznanja, rekao da je danas Bog prisutan u istoriji kao Crkva, te primjenjivati perspektivu Starog Zavjeta na događaje koji se zbivaju nakon Hristovog zemnog bivstvovanja i pitati se zašto Bog nije intervenisao - takođe nije valjano. Možda je pravo pitanje šta mi kao Crkva i pojedinci činimo da ohristovim svijet u sebi i oko sebe?!

 

Слажем се да не треба Богу адвокат, а и нисам оптужио Бога. Кажем да сте ме погрешно разумели. 

Не видим зашто је неозбиљно да ђаво утиче на човека да почини убиство. Ђаво је кушач, ђаво је навео прве људе да почине грех. Не видим зашто је неозбиљно то да је Бог допустио да се ово дело почини, када је допустио да милионе људи страдају током историје, јер Бог скоро све дозвољава, пошто сами кажете да даје слободу. 

 

Сматрам да је све ово Божја воља, као што ћете скоро свуда наћи Божју вољу. Мада то је тема која се протеже вековима. Колико год је истина да постоји слободна воља код човека, ја лично више примећујем Божју вољу у свету, судбину што би се рекло. Слажем се да постоји слободна воља, али мислим да је Божја много више заступљена. 

 

Kao i sve u Bibliji - u kontesktu cele knjige u kojoj se nalazi.

 

Dakle, da ne bih uzalud trosio vreme - Biblija se cita, tumaci i razume samo i iskljucivo Crkvom u kojoj je i nastala. Uz to, potrebno je izuzetno poznavanje istorije, arheologije i slicnih nauka, kao i starih jezickih pravila i stilova, da bi sve to moglo da se lepo razjasni.

 

A ne ovako kao ti - iscupas jedno mesto i onda mases njime levo-desno da bi zaplasio sagovornike.

Cupanjem citata iz Biblije, i njihovim proizvoljnim "tumacenjem", bave se sektasi, koliko da te podsetim...

 

Онда ми објасни цитат који сам изнео, растумачи га да бих разумео пошто сам јел те секташ. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kao i sve u Bibliji - u kontesktu cele knjige u kojoj se nalazi. Dakle, da ne bih uzalud trosio vreme - Biblija se cita, tumaci i razume samo i iskljucivo Crkvom u kojoj je i nastala. Uz to, potrebno je izuzetno poznavanje istorije, arheologije i slicnih nauka, kao i starih jezickih pravila i stilova, da bi sve to moglo da se lepo razjasni. A ne ovako kao ti - iscupas jedno mesto i onda mases njime levo-desno da bi zaplasio sagovornike. Cupanjem citata iz Biblije, i njihovim proizvoljnim "tumacenjem", bave se sektasi, koliko da te podsetim...

 

Ово је суштина, не бих додавао ништа.

Зло добра донети не може!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nije to taj pristup, omasio si sustinu... :)

 

Nemam pojma sta je sustina, ali mogu da zamislim i drugojacije razracunavanje sa zlim carom koje ne ukljucuje tamanjenje dece. Recimo, pozivanje na licnu odgovrnost konkretne osobe koja je obavljala funkciju cara i iz svite mu svakog pojedinacno ko je preavio odredjene brljotine. A, na ove fore, kao meksikanska narko-mafija, kamion leseva kao demonstracija sile i sirenje straha i ocaja, nekako ne mogu da se lozim i da to tumacim kao ljubav, slobodu, nadu, premudrost, dublji nedokucivi smisao... Pre bih to pripisao vremenu i okolnostima i shvatanjima autora. Prosto, ne zelim da to integrisem u moj vrednosni sistem i da nalazim razloge pod kojima je OK pobiti (tudju) decu. Takodje, nije OK da prekoljem nekog jer se klanja zlatnom teletu, pernatoj zmiji, bezgresnom jagnjetu... Dobro je sto danas mozemo da o ovome na ovakav nacin govorimo, bez potezanja oruzja.

Mongol General: Wrong! Conan! What is best in life?
Conan: To crush your enemies, see them driven before you, and to hear the lamentation of their women.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Онда ми објасни цитат који сам изнео, растумачи га да бих разумео пошто сам јел те секташ.

 

Ima ljudi koji su to odavno vec detaljno rastumacili i objasnili, zato - smiris malo um, pa onda uzmes i citas.

I ne - nisam ti rekao da si sektas, ne podmeci, nego da se tim nacinom oni sluze, a to je nesto sasvim drugo.

 

A bas ti treba da citas, veruj mi...

 

Колико год је истина да постоји слободна воља код човека, ја лично више примећујем Божју вољу у свету, судбину што би се рекло.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@drvce

 

Kad malo razmislis o kom se vremenu tu govori, trebalo bi da ti je jasnije.

 

Medju Jevrejima, jos i u vreme Hristovo, postojao je npr. zakon o kamenovanju gresnika (recimo preljubnika). Hristos ga je, naravno, odbacio. Sta mislis zasto? A ipak, do tog vremena taj zakon je postojao, i itekako je primenjivan. Dakle, Stari zavet u ocima danasnjeg coveka svakako izgleda veoma cudovisno u nekim svojim delovima, ali to je pre svega zbog toga sto se ta i ova sad vremena, kao uostalom i ljudi (= mentalitet, shvatanja) onda i danas - bas mnogo, mnogo razlikuju...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...