Jump to content

Да ли пушите или зашто је толико тешко оставити дуван?

Оцени ову тему


Srdjan

  

164 члановâ је гласало

  1. 1. Да ли пушите?

    • Не.
      73
    • Да.
      40
    • Запалим понекад.
      4
    • Бивши сам пушач.
      47


Препоручена порука

Eh, gdje nađe ovu temu baš danas kad sam kupio kutiju cigara u okviru svoje kontrolovane recidive, već desetak godina se moje pušenje i sve pušačke aktivnosti svele na 2-3 kutije cigara godišnje. Ja kupio rakije, piva da proslavim svetog Savu, pa i kutiju cigara s njima. Opet smo dobili pušača za predsjednika Češke Republike. Prvo to bio Vaclav Havel, taj pušio ko Turčin, potom bio Vaclav Klaus, taj bio nepušač i sad opet pušač Miloš Zeman. Taj isto puši ko Turčin ali je anti-islamistički nastrojen, nehočet islam u Evropi, hahahaha. Evo šta on kaže. Na zabranu pušenja u kafanama i pivnicama bih dao veto. Što se tiče toga odnaučit se pušit to je veeeeliki problem, duh je jak ali volja slaba. Najbolje bude, zlatni moj Srđane, kad sve pare što ih imaš viška budeš davao svojoj dragoj ljepšoj polovini, ženi ili djevojci da ona raspolaže s njima kako hoće i po svojem nahođenju a kad ne bude para, ne bude onda ni nikakvog pušenja, jednostavna stvar, hahahaha! To bude zagarantovano ta najbrža i najlakša cesta kako se odnaučit pušenju.

3368258-milos-zeman.jpg

Miloš Zeman: Zákaz kouření v hospodách bych vetoval!
http://www.blisty.cz/art/66775.html

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 406
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

greh je i ako volis jogurt,jagnjetinu

život je greh zar ne ? 

 

Не. Грех је када допустиш да било шта у свету што треба да ти служи загосподари тобом. Грех је губитак слободе. Није храна грех, али јесте необузадани гурманлук. Није грех јести да би живео, али је грех живети да би јео.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не. Грех је када допустиш да било шта у свету што треба да ти служи загосподари тобом. Грех је губитак слободе. Није храна грех, али јесте необузадани гурманлук. Није грех јести да би живео, али је грех живети да би јео.

Само један питањ.

Кажеш да није грех јести да би живео, да ли то подразумева да је свако јело које није неопходно за живот увод у грех? Рецимо, колачи нису неопходни да би живео?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pusila sam dosta dugo, rano sam i pocela , mislim cak i u osnovnoj skoli.Dok sam bila trudna sa blizancima ostavila sam cigare ali odmah posle porodjaja sam pocela da pusim.I u drugoj trudnoci sam pusilaTo mi je bio kao nefili filter i izgovor, ne mogu sad evo bas sam zapalila..... i tako.Kad mi je najmladja kcerkica imala 15 meseci jako se razbolela.  Dugo smo bili po bolnicama i ja bi je ostavljala prikacenu na infuziju i izlazila napolje da zapalim.Grizlo me je to. Tu sam i  dala zavet Bogu da nikada vise necu zapaliti, i bacila  skoro punu kutiju cigara.Posle je dosla vrlo teska godina. Lekari su mi govorili da  moje pile ima tumor na zelucu,da mozda ima epilepsiju, da ce verovatno na dijalizu. Da sam pusila verovatno bi sedela ispred  bolnicei dimila i ocajavala,Ovako sam vecinu vremen provela u molitvi. Nisam imala tu obavezu . Otprilike godinu i po posle mene i moj suprug je ostavio cigarete. I jako sam srecna zbog nas.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Само један питањ.

Кажеш да није грех јести да би живео, да ли то подразумева да је свако јело које није неопходно за живот увод у грех? Рецимо, колачи нису неопходни да би живео?

 Kako nisu neophodni? Sta su kolasci osim brasna, jaja,mleka ... hrana kao i svaka druga.

Svaka čast Vučiću! Spasio si Srbiju iz ruku lopova i društvenih parazita! 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Храна постаје грех онда кад једење постане болест. Дакле, једи све што ти је Бог дао, али немој да ти стомак буде господар. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 Kako nisu neophodni? Sta su kolasci osim brasna, jaja,mleka ... hrana kao i svaka druga.

Па то и питам, значи храна не може бити грех, само количина, зар не?

Дакле, могу да наставим да трошим белугу...

 

Храна постаје грех онда кад једење постане болест. Дакле, једи све што ти је Бог дао, али немој да ти стомак буде господар. 

Ту се враћамо на оно основно питање око дувана. Дуван је природна биљка коју је такође Господ дао, зар не?

Зашто је онда грех користити састојак природе? Знам, "све ми је дато али ми није све на корист.." али 

При томе мислим на дуван природно гајен, сечен и без хемијских додатака. Онакав какав су пушили наши дедови који су доживљавали по 90-так година и одлазили зато што им је досадило а не због болести.

И шта се сматра за "господарење"? Једна цигарета недељно? Једна цигара месечно? Две пакле дневно?

Мислим, шта ако неко контролише коришћење дувана у неким великим временским размацима и рецимо, посебним приликама? Значи ли то да је такав приступ прихватљив?

 

....

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Дуван је природна биљка коју је такође Господ дао, зар не? Зашто је онда грех користити састојак природе?

 

Да, али је није дао да се људи њоме трују. Дао је Бог и кактус, па то не значи да треба да га једеш. Дао је и хлороводоничну киселину, али то не значи да треба да је пијеш. Све је дато, а човек треба да словесно употреби дарове.

 

 

При томе мислим на дуван природно гајен, сечен и без хемијских додатака. Онакав какав су пушили наши дедови који су доживљавали по 90-так година и одлазили зато што им је досадило а не због болести.

 

То су предрасуде. То што је по неки дека живео дуго а пушио, како се у црној Гори каже, котробан, не значи да исти није отров и да, доказано, не скраћује живот и не изазива озбиљне болести. 

 

 

И шта се сматра за "господарење"? Једна цигарета недељно? Једна цигара месечно? Две пакле дневно? Мислим, шта ако неко контролише коришћење дувана у неким великим временским размацима и рецимо, посебним приликама? Значи ли то да је такав приступ прихватљив?

 

 

Зависник си када не можеш без цигарета. Пре или касније, сви постају зависници, ако благовремено не прекину са цигаретама. Нема правила. Исто као и са дрогом. Неко постоне зависан после првог шмрка или убода, неко после пар њих, неко после серије. Заједничко је: СВИ постају зависници, пре или касније.

 

Пушење дувана не доноси човеку ништа добро. Од тога имамо само штете:

 

- нарушавање здравља

- повећана могућност од оболевања од веома тешких и неизлечивих болести

- нарушавање физичке кондиције

- смањење радне способности (због губитка физичке кондиције), бржи замор и исцрпљеност

- финансијска штета (цигарете су све озбиљнија ставка у кућном буџету)

- несносни смрад уста, прстију, гардеробе

- одвратно жутило зуба, прстију

- загађење животног простора

- тровање других око себе

итд., могли бисмо до сутра да набрајамо штету. Нема ничег позитивног што цигарета доноси човеку. И онда словесно биће треба само себе да упита: зашто пушим? Нема одговора. Знате зашто? Зато што је слобода изгубљена. Само слободан човек даје смислени одговор. Пушач је роб никотина. А кад си роб, онда се ту више не пита зашто, већ ради бич, узде, морање.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да, али је није дао да се људи њоме трују. Дао је Бог и кактус, па то не значи да треба да га једеш. Дао је и хлороводоничну киселину, али то не значи да треба да је пијеш. Све је дато, а човек треба да словесно употреби дарове.

Види, кад би терали мак на конац, постоје кактуси који се једу (не, не мислим на пејотле) а хлороводонична киселина је у свачијем стомаку. Помаже варење.

Није то поента мог питања.

Поента је да је пушење означено као губитак слободе у смислу зависности од никотина. Ја питам шта ако неко није завистан од никотина већ може да конзумира дуван једном месечно а да осталим данима не пуши? Или рецимо, после недељног ручка? И ни једну ван тога?

То су предрасуде. То што је по неки дека живео дуго а пушио, како се у црној Гори каже, котробан, не значи да исти није отров и да, доказано, не скраћује живот и не изазива озбиљне болести. 

Значи моји дедаци, и са мајчине и са очеве стране су предрасуде. Лепо богами.

Доказано је да цигарете скраћују живот и изазивају озбиљне болести. У ствари они, кажу, састојци који се додају цигаретама, као што је амонијак, тешки метали и друго. 

Зависник си када не можеш без цигарета. Пре или касније, сви постају зависници, ако благовремено не прекину са цигаретама. Нема правила. Исто као и са дрогом. Неко постоне зависан после првог шмрка или убода, неко после пар њих, неко после серије. Заједничко је: СВИ постају зависници, пре или касније.

Па, ниси у праву. Постоје многи који су као млади пробали или чак неко време конзумирали, рецимо марихуану али нису постали зависници, то јест, у неком тренутку су решили да више не користе из овог или оног разлога.

Да се исправим, ниси у праву делимично пошто прва реченица стоји као клисурина. Ако не можеш без. И ту се негде разилазимо у дискутовању. Ја упорно покушавам да добијем одговор шта је са онима који могу без али желе с времена на време да запале једну?

- нарушавање здравља - повећана могућност од оболевања од веома тешких и неизлечивих болести - нарушавање физичке кондиције - смањење радне способности (због губитка физичке кондиције), бржи замор и исцрпљеност

Ово је у ствари плеоназам, све је ово нарушавање здравља само развијено по падежима?

- финансијска штета (цигарете су све озбиљнија ставка у кућном буџету)

Многима да, али шта ћемо са онима којима финансије не представљају проблем? Слажем се да не сме да се дозволи себи да немаш за храну, стан, трошкове живота а да имаш за цигарете али шта ћемо са онима који имају довољно?

- несносни смрад уста, прстију, гардеробе

Предрасуда. Прво, смрад је израз који не означава неку другу категорију, постоје само непријатни и пријатни мириси. А поједини дувани, за поједине људе (и жене) имају пријатан мирис. Апропо тога, ја знам поједине непушаче који имају веома непријатан задах, што због стомачних проблема, што због слабог дружења са четкицом за зубе и концем.

- одвратно жутило зуба, прстију

Као што сам навео, они који користе дуван у малим количинама, повремено и који умеју да воде бригу о здрављу својих зуба, усне дупље и редовно посећују зубара, немају тај проблем.

- загађење животног простора - тровање других око себе

Опет дуплирани разлози. Реално, кад се запали било која ватра у ваздух оде довољно слична  количина штетних материја као и од сагоревања дувана. Спалио траву или спалио дуван, која је разлика? Надам се да примећујеш да ја све време говорим о дувану биљци, коришћеној у непрерађеном стању.

 

Човек је роб живота по тој логици јер не можемо да бирамо да ли ћемо да живимо?

Роб хране јер би неузимање хране довело до смрти што је врста самоубиства, зар не?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ја имам фобија од цигаре :) , у мом животу само једном сам држао запаљену цигарету како би је бацио (затим сам потрошио један сапун како би руку опрао :) ) . Нисам ни џваке у облику цигарете хтео да жвачем, а ни упаљач и шибице не бих ухватио, да нисам црквен. :) Ову фобију ваљда сам добио, још кад је нас посетивао наш стари парох и још од врата је почињао са своју беседу против: цигарете и телевизора. Ипак фобију од ТВ нисам добио :( .

Једном ме је отац послао да му купим цигаре (хвала Богу сада нико у породици не пуши), и замолим продавачицу да ми их замота у хартији :) . И она ме пита, дали су цигаре за поклон, ја одговорим за мој отац су, али ја не хватам :) .

Када седим дуже време до неки пушач (па макар и не пушио у моје присуство) ја се обавезно сутра дан разболим. 

Ти ме волиш, ал ја не осећам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Никотин је званично наркотик који може да узрокује и физичку и психичку зависност. Користи се само у медицини.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ту се враћамо на оно основно питање око дувана. Дуван је природна биљка коју је такође Господ дао, зар не? Зашто је онда грех користити састојак природе?

 

Covek MORA da jede i pije da bi ziveo, ali NE MORA da pusi. End of stori...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

negde sam čuo da nikotin ima sedativno dejstvo, pa se zato ljudi vezuju za to, recimo znamo mnogi kad su nervozni odmah trče da zapale, a bolje je popiti čaj od nane, ili pustiti muziku, ili se pomoliti

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...