Jump to content

Мит о Вуку Бранковићу,издаја,(не)слога,поделе- зла коб српског народа


Зосима

Препоручена порука

Колико је кроз своју историју,па до данашњице, српски народ био склон овим квалификацијама?!

 

 

vuk-brankovic-300x204.jpg

 

 

 

 

"Све оно што ми можемо да одлучимо јесте шта да урадимо са временом које нам је дато"

Гандалф

Link to comment
Подели на овим сајтовима

E ja imam nešto da kažem o Vuku, to da nije došao na boj nije, Ali nakon što je Milica poudavala ćerke a mnogi srpski velikani počeli da ratuju za Turke, on je bio jedan od retkih koji je nastavio da pruža otpor Turcima.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Потребан је у сваком народу како пример хероја, тако и пример анти - хероја (или издајника, свеједно), јер се око те две фигуре народ окупља и хомогениује. Ко ће да буде један или други обично не одређује рационалност, а врло често нечији интереси. Ево погледај и скорије догађаје код нас и како су људи олако проглашавани херојима или издајницима, неки чак и више пута прошли обе квалификације, према интересима оних који су имали довољно снаге да те своје интересе на тај начин остваре.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Вук испаде грбав ни крив ни дужан а све због сина Ђурђа. Он је у ствари био прави издајник, заједно са Турцима је водио борбу против деспота Стефана Лазаревића и вероватни узрок мита о издајству Вука Бранковића.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

E ja imam nešto da kažem o Vuku, to da nije došao na boj nije,

 

Vuk je dosao na boj i borio se... samo su Lazarevici imali bolji PR. :)

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Vuk je dosao na boj i borio se... samo su Lazarevici imali bolji PR. :)

Nije bio boj nego je bila bitka na Kosovu.Nekom fale kilometri obrazovanja,mmm? .smesko.

 

Zalosni Vuk Branković,zaista postade izdajnik ni kriv ni dužan.On je sam stradao u Turskom zatvoru.Samo da kažem da je u trenutku kada je knez Stefan Lazarević prihvatio da bude Turski vazal,Vuk Branković je to odbio i bio je u stalnom kontaktu sa carem Žigmundom od Luksenburga planirajući borbe protiv turaka,Vuk je zatim primoran da prizna vazalni odnos prema turcima ali je odbijao da im plati tribut i da da pomoćnu vojsku u bitkama u kojima su na turskoj strani učestvovali knez Stefan Lazarević,princ Marko(Kraljević) itd.Osmanlije su na kraju osvojili zemlje Vuka Brankovića i većim delom je dali knezu Stefanu Lazareviću na upravu a gospodar Vuk je umro u Turskom zatvoru.

Doćiće Dan Kada Dan Neće Doći

Link to comment
Подели на овим сајтовима

E ja imam nešto da kažem o Vuku, to da nije došao na boj nije, Ali nakon što je Milica poudavala ćerke a mnogi srpski velikani počeli da ratuju za Turke, on je bio jedan od retkih koji je nastavio da pruža otpor Turcima.

Da li možemo da vidimo izvor podatka na osnovu koga tvrdiš da Vuk Branković nije bio u bici na Kosovu? .smesko.

Doćiće Dan Kada Dan Neće Doći

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nije bio boj nego je bila bitka na Kosovu.Nekom fale kilometri obrazovanja,mmm? .smesko.

Ma jok, nekom samo nedostaje razumevanje da je malo besmisleno cepidlaciti na internet forumima, buduci da ljudi ne vode bas toliko racuna o preciznosti svake reci koje ce napisati... pri cemu je narocito bizarno kad se cepidlaci bez razloga, buduci da se deo bitke u kojem je Vuk ucestvovao, opusteno moze nazvati bojem...

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ma jok, nekom samo nedostaje razumevanje da je malo besmisleno cepidlaciti na internet forumima, buduci da ljudi ne vode bas toliko racuna o preciznosti svake reci koje ce napisati... pri cemu je narocito bizarno kad se cepidlaci bez razloga,

Opravdanje za neznanje.

buduci da se deo bitke u kojem je Vuk ucestvovao, opusteno moze nazvati bojem...

Ne može.Zna se šta je boj a šta bitka.

Doćiće Dan Kada Dan Neće Doći

Link to comment
Подели на овим сајтовима

      @Судија

 

    Није све баш тако једноставно:

 

        Угарски краљ Жигмунд је већ у новембру 1389. опсео и освојио Лазареве тврде градове Борач и Честин у Гружи. Кнегиња Милица је морала да нађе начин како да избегне пустошење земље са две стране, па је решила да се споразуме са Турцима. Савремени извори не говоре како је ствар била изведена, а на основу каснијих догађаја могуће су само грубе реконструкције. Ипак, рађено је и по савету патријарха Спиридона, који изричито спомиње и деспот Стефан у уводу Закона о рудницима.

    Гледе Вуковог плаћања данка Турцима:

 

    "... расписах земљу всу колико јест в области мојеј како ћемо плаћати данак Турком."

 

    Повеља Вука Бранковића Хиландару из новембра 1392, Историја српског народа, 2. књига, СКЗ, страна 51.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Opravdanje za neznanje.

 

Samo za nepromišljene sudije.

 

 

Ne može.Zna se šta je boj a šta bitka.

 

Zna se... i naravno da može.

 

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

      @Судија

 

    Није све баш тако једноставно:

 

        Угарски краљ Жигмунд је већ у новембру 1389. опсео и освојио Лазареве тврде градове Борач и Честин у Гружи. Кнегиња Милица је морала да нађе начин како да избегне пустошење земље са две стране, па је решила да се споразуме са Турцима. Савремени извори не говоре како је ствар била изведена, а на основу каснијих догађаја могуће су само грубе реконструкције. Ипак, рађено је и по савету патријарха Спиридона, који изричито спомиње и деспот Стефан у уводу Закона о рудницима.

    Гледе Вуковог плаћања данка Турцима:

 

 

Naravno da nije jednostavno ali negde se mora pojednostavati,uz poštovanje naučnih principa istorije kao nauke.Uostalom,svi udžbenici za istoriju su pojodnostavljena istorijska materija,zar ne?

  "... расписах земљу всу колико јест в области мојеј како ћемо плаћати данак Турком."

 

    Повеља Вука Бранковића Хиландару из новембра 1392, Историја српског народа, 2. књига, СКЗ, страна 51.

Davno je to bilo kada smo na predavanjima obrađivali Zakon o rudnicima.Hvala na ovom potsećanju i nastavite da navodite izvore kad god možete.Tako treba raditi.

Doćiće Dan Kada Dan Neće Doći

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...