Jump to content

Католик сам и желим да се конвертујем у Православље,шта треба да урадим?

Оцени ову тему


Препоручена порука

poruku gresnog raba bozijeg sam obrisao a sve sledeće poruke stavio na odobravanje.

Брате, ниси је обрисао, још увек је ту

"В церкви смрад и полумрак..." (В. Высоцкий, Моя цыганская)

"Утопија је место где се рађају секте и расколи" (ђакон Андреј Курајев)

--- Упокој, Господи, души усопших раб твојих: дједа мојего Мирослава, оца мојего Слободана. ---

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Праксе су различите. Крштење и миропомазање или само миропомазање. Зависи од епископа, а не од свештеника. Дакле, о овом случају треба свештеник да обавести надлежног епископа.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

То је било раније, сад и Грци примају као Руси, сем неких изузетака. Да ли можеш да образложиш зашто је ово исправан начин?

Католичко кризмање по суштини не разликује се много од православног крштења осим у спољашњем обреду. Није још измишљен блаогдатометар да знаш коме је Бог узео кризмање као потврду вјере или не. С тога кад примаш конвертите, снисхођенем ће се много лакше увести католик или протестант у православље, него кад га дочекаш оштрим ставом да се мора наново све крстити, јер му је његова вјера до тад била потпуно узалудна и ђаволски повођена.наравно биће увијек појединаца који ће се толико заљубити у православље да ће се тај без проблема поново крстити. Али шта са онима којима католицизам не беше довољан, али су се ипак колико толико осјећали блиским Богу, али им је фалило оно мало да у потпуности буду испуњени да Бига осјећају свим својим бићем?

  • Волим 1

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Код нас колико знам ако је римокатолик кризман/а онда се скоро признаје осим детаља који су речени, а ако није кризман/а онда цело крштење. Али сигурно зависи и од епархије, може некоме од владика да падне на памет да призна или да не призна. Зато је најбоље као што је речено да се оде до свештеника и информише.

  • Волим 1

orthodoxlighthouse

Душо моја, душо моја, устани, што спаваш; крај се приближава и ти ћеш се узнемирити; прени се, дакле, да те поштеди Христос Бог који је свуда и све испуњава.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Jedna muška osoba srpskog porijekla u mojoj familiji je htjela konverovat na katoličanstvo radi braka, dakle u našu familiju se htjela priženiti, doći sa strane, s vana ali ga je nadb. vrhbosanski Šarić odbio radi toga da ne bi ispalo poslije da katolička Crkva koristi ratnu situaciju kao paravan k prozetilizmu, bilo je to usred 2ww. Rekao mu je da pričeka koju godinu i porazmisli o tome.. Oni su potom to riješili drugačije a katolička Crkva je poslije rata svejedno opet optužena za prozelitizam i tkzv. "prekrštavanja", opet je to na isto ispalo. A ni tada se nije radilo o ponovnom krštenju. Kad je ko odbijen, nije valjalo, kad je priman po instrukcijama kard. Srepinca samo na papiru radi spašavanja pred ustašama i kad nije nikakvog pojma imao o katoličkom vjeronauku, nije valjalo. Nije valjalo nikako, ni to jedno a ni to drugo.

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Бар што се нас Срба тиче, ми немамо тих проблема око начина примања римокатолика у Цркву , јер је отац наше нације - Свети Симеон Немања прво крштен по латинском обреду у Зети, а потом је миропомазањем од руке грчког епископа у Расу примљен у крило Православне цркве. О томе пишу оба његова сина, и Свети Сава и Стефан Првовенчани. 

"Наситио сам се преслатких причешћа Раја и старао сам се да се не погордим. Напио сам се прегорких вода пакла, али сам се старао да се не утопим у безнађу." Јефрем Катунакијски

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Католичко кризмање по суштини не разликује се много од православног крштења осим у спољашњем обреду. Није још измишљен блаогдатометар да знаш коме је Бог узео кризмање као потврду вјере или не. С тога кад примаш конвертите, снисхођенем ће се много лакше увести католик или протестант у православље, него кад га дочекаш оштрим ставом да се мора наново све крстити, јер му је његова вјера до тад била потпуно узалудна и ђаволски повођена.наравно биће увијек појединаца који ће се толико заљубити у православље да ће се тај без проблема поново крстити. Али шта са онима којима католицизам не беше довољан, али су се ипак колико толико осјећали блиским Богу, али им је фалило оно мало да у потпуности буду испуњени да Бига осјећају свим својим бићем?

Афанасјев критикује став епископа Никодима Милаша да се сваком друштву које крштава у име Свете Тројице признаје крштење. Многи свети оци пишу да ван Цркве нема светих тајни.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ја кад сам одлучио да будем припадник римокатоличке заједнице и да се убудуће исповедам и причешћујем, као крштени православац, нисам се морао кризмати нити поново крстити. Таква је пракса и у обрнутом случају, барем код нас у Србији.

И ја сматрам, као брат Завиша да је непристојно питати некога за мотиве конверзације. Али, хтео бих да питање

формулишем другачије па да оно гласи рецимо овако: Шта је у Православљу било мањкаво па си одлучио да се

конвертујеш у римокатолика? Или: Како Православље није могло да задовољи твоје потребе?

Не мораш да одговориш ако те је стид.

БЛАЖЕН МУЖ ИЖЕ НЕ ИДЕ НА СОВЈЕТ НЕЧЕСТИВИХ И НА ПУТИ ГРЈЕШНИХ НЕ СТА...

Цитат:

Da bi covek mogao da rasudjuje o nekom nesto, bilo sta, on neophodno i neizostavno mora prvo da se udubi u samog sebe,

da vidi ponor sopstvenih grehova, da sebe proglasi za nistaka i najgoreg od svih, da izvadi brvno iz svog oka...

Drugim recima, mora da udise Jevandjelje Hristovo, da zivi po njemu...

Ko tako radi, odmah ce da zna je li na pravom putu ili ne...

Брат Оби Ван

Link to comment
Подели на овим сајтовима

И ја сматрам, као брат Завиша да је непристојно питати некога за мотиве конверзације. Али, хтео бих да питање

формулишем другачије па да оно гласи рецимо овако: Шта је у Православљу било мањкаво па си одлучио да се

конвертујеш у римокатолика? Или: Како Православље није могло да задовољи твоје потребе?

Не мораш да одговориш ако те је стид.

 

 

Не стидим се, волим православње подјенако колико и католичанство, искрено. Једноставно од малена сам ишао у католичку цркву са бабом која је била чехиња, и тако сам даље наставио да одлазим у цркву и ту негде у 14-тој години имао сам жељу да се и ја причестим. Једноставно ствар навике, ти људи су ми пријали, таква заједница ми је одговарла и није била страна за мене и то је то. Мада увек поносно кажем да сам пре свега Хришћанин а за после можемо само причати шта и како. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не стидим се, волим православње подјенако колико и католичанство, искрено. Једноставно од малена сам ишао у католичку цркву са бабом која је била чехиња, и тако сам даље наставио да одлазим у цркву и ту негде у 14-тој години имао сам жељу да се и ја причестим. Једноставно ствар навике, ти људи су ми пријали, таква заједница ми је одговарла и није била страна за мене и то је то. Мада увек поносно кажем да сам пре свега Хришћанин а за после можемо само причати шта и како. 

Претпоставио сам да је нека слична прича. Ипак сам очекивао одговоре на конкретна питања али не мораш

да одговориш уколико мислиш да је горе наведено довољно.

БЛАЖЕН МУЖ ИЖЕ НЕ ИДЕ НА СОВЈЕТ НЕЧЕСТИВИХ И НА ПУТИ ГРЈЕШНИХ НЕ СТА...

Цитат:

Da bi covek mogao da rasudjuje o nekom nesto, bilo sta, on neophodno i neizostavno mora prvo da se udubi u samog sebe,

da vidi ponor sopstvenih grehova, da sebe proglasi za nistaka i najgoreg od svih, da izvadi brvno iz svog oka...

Drugim recima, mora da udise Jevandjelje Hristovo, da zivi po njemu...

Ko tako radi, odmah ce da zna je li na pravom putu ili ne...

Брат Оби Ван

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Претпоставио сам да је нека слична прича. Ипак сам очекивао одговоре на конкретна питања али не мораш

да одговориш уколико мислиш да је горе наведено довољно.

Наравно да пре свега размишљам својом главом и да знам да проценим шта је сувишно у католичкој и православној цркви, али то ћу наравно задржати за себе. Ја са никад нисам одрекао Бога и сама прича о шизми ми је као историчару занимљива а као хришћанину тужна. То што неки умови мисле да сам ја јеретик, то њима на част.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ако мислиш да сам те питао ово да бих те провоцирао онда немој да разговараш са мном.

А то што си историчар, да знаш, кад буде неке фрке, зовем те у помоћ. 

osmeh1  osmeh1  osmeh1

БЛАЖЕН МУЖ ИЖЕ НЕ ИДЕ НА СОВЈЕТ НЕЧЕСТИВИХ И НА ПУТИ ГРЈЕШНИХ НЕ СТА...

Цитат:

Da bi covek mogao da rasudjuje o nekom nesto, bilo sta, on neophodno i neizostavno mora prvo da se udubi u samog sebe,

da vidi ponor sopstvenih grehova, da sebe proglasi za nistaka i najgoreg od svih, da izvadi brvno iz svog oka...

Drugim recima, mora da udise Jevandjelje Hristovo, da zivi po njemu...

Ko tako radi, odmah ce da zna je li na pravom putu ili ne...

Брат Оби Ван

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...