Jump to content

"Postavi pitanje hriščanima"

Оцени ову тему


Препоручена порука

Da li je Bog pravedan po vašem vjerovanju?

 

Sta ti tacno podrazumevas pod izrazom "pravedan"?

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 111
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Meni je jasno da ti ne prihvatas mnogo toga ovde, ali onda se pomiri s tim da je to to, to je nasa vera.

Prijatelju, tačno je da ja mnogo šta ne prihvatam iz vaše vjere kao ni vi iz moje.Ja tražim pojašnjenje.Tj želim da pokušam da shvatim i razumijem vaš način vjerovanja. Učim vaše vjerovanje od vas i pokušavam shvatiti vaš način razmišljanja.

I kada raspravljaš sa sljedbenicima knjige čini to na najljepši način!( Kuran)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ništa meni jasno nije šta si ovim htio da kažeš.Oprosti ali pojasni.

То су делови  посланице Римљанима ап. Павла који говоре измешу осталог наоднос Јудејаца према јеванђељу Христовом. Као што си могао да прочиташ, по њему, ап. Павлу, Јеврејско одбијање Христа јесте двојако; најпре зобг окорелост и срца и суштинско непознавање Мојсијевог закона, а друго промисао Божији да се кроз њихову непослушност да могућност осталим народима да прихвате заједницу са Богом, да постану Израиљ Божији и да се на концу и Јевреји том народу приброје.

 

У том светлу треба гледати и њихово не прихватање одломака СТ. Завета који указују на Св. Тројицу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Znači da onaj koji ima svojstvo pravdenosti on nikome nepravdu ne čini

Мислим да је за сваког верујућег, било он хришћанин, јудејац или муслиман ова тврдња несумњива, тј. не доводимо је у питање. Нравно да је Бог праведан. Он по природи јесте такав и једино њему то јесте природно својство. Њега само можемо и назвати праведним.

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Dobro, kako je kaznio Bog Adama i Evu i zmiju nakon što je otkriveno da su počinili prvi grijeh?

 

 Nije ih uopste kaznio. Kazna se ne uklapa u pravoslavnu koncepciju. Adam je odbio zajednicu ljubavi sa Bogom i sva agonije njega i svi ljudi nakon toga proizilazi iz odsustva tog odnosenja sa Bogom licem u lice. Zato pravoslavni verujemo da na liturgiji mi kroz Hrista ponovo ostvarujemo tu zajednicu ljubavi ostvarujuci licni odnos sa Bogom.

 

 To je kao kad neko iz gordosti ili samozivosti odbije zajednicu sa svojom voljenom pa se posle razjeda od muke kad spozna tragediju samovanja. Nije ga ta voljena osoba kaznila, on muke dozivljava odstuvom odnosa.

  • Волим 1



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ја бих само на Аквуилиусов одговор додао да је "казна" у томе што је Адаму и Еви смрт постала неумитна. Другим речима, вечни живот и потпуност живота који су одбили прекршивши заповест Божију би у овакој поставци ствари за њих били пакао и вечно несавршенство. Због тога, овакав поступак Бога је у ствари, како то тумачи св. Григорије Богослов, израз љубав Божије.

 

Тако да правда Божија не мора нужно да се поистовећује са казном. Нити неком вбрстом раскринакавања нечијег греха, преступа, слабости. Она у контексту казне често има васпитни, па чак и терапеутски катактер.

 

Ако сам конфузан (а себи личим да јесам), шт аје конфузно, питај па ћу се ја потрудити да разјасним.

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Тада рече Господ Бог змији: кад си то учинила, да си проклета мимо свако живинче и мимо све звијери пољске; на трбуху да се вучеш и прах да једеш до својега вијека.

 

 И још мећем непријатељство између тебе и жене и између сјемена твојега и сјемена њезина; оно ће ти на главу стајати а ти ћеш га у пету уједати.

 

 А жени рече: теби ћу многе муке задати кад затрудниш, с мукама ћеш дјецу рађати, и воља ће твоја стајати под влашћу мужа твојега, и он ће ти бити господар.


 

 Па онда рече Адаму: што си послушао жену и окусио с дрвета с којега сам ти забранио рекавши да не једеш с њега, земља да је проклета с тебе, с муком ћеш се од ње хранити до својега вијека;


 

18. Трње и коров ће ти рађати, а ти ћеш јести зеље пољско;

19. Са знојем лица својега јешћеш хљеб, докле се не вратиш у земљу од које си узет; јер си прах, и у прах ћеш се

вратити.

Oprostite ali de vi malo bolje pročitajte ove rečenice iz Starog zavjeta i objasnite mi molim vas ako ikako možete da ovo nije gore sve kazna kojom je Bog kaznio prvo zmiju, zatim ženu zatim i Adama.

I kada raspravljaš sa sljedbenicima knjige čini to na najljepši način!( Kuran)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Bog konstatuje posledice čovekovog i "zmijinog" izbora.

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Тако да правда Божија не мора нужно да се поистовећује са казном. Нити неком вбрстом раскринакавања нечијег греха, преступа, слабости. Она у контексту казне често има васпитни, па чак и терапеутски катактер.

Da , kazna često ima za cilj odgojno vaspitni karakter.Tu se slažemo.Iako ona ima takav karakter ona ne mjenja suštinu a to je da ih je Bog  time kaznio da bi oni pouku primili.

 

 

 

Ако сам конфузан (а себи личим да јесам), шт аје конфузно, питај па ћу се ја потрудити да разјасним.

Nemoj potcjenjivati sagovornika u njegovom razumijevanju riječi. Ja volim jednostavnost u odgovorima. Ti mi brate nisi nimalo konfuzan u pisanju. Cjenim tvoj trud koji ulažeš u objašnjavanju.

I kada raspravljaš sa sljedbenicima knjige čini to na najljepši način!( Kuran)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Bog konstatuje posledice čovekovog i "zmijinog" izbora.

Time što kaže zmiji da je prokleta. On je time kažnjava.Njena kazna je proklestvo kojom ju je Bog prokleo i kretanje na trbuhu (a ovo jedenje prašine , izgleda da Bog baš ne zna čime se zmija hrani).

I kada raspravljaš sa sljedbenicima knjige čini to na najljepši način!( Kuran)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Zašto Bog optužuje ženu, da je ona nagovorila Adama da jede plod zabranjeog drveta?

Zar tu nije poniženje žene?

Zar je to pravednost?(Ako je tačna tvrdnja da ju optužuje za to a ako nije objasnite)

I kada raspravljaš sa sljedbenicima knjige čini to na najljepši način!( Kuran)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Time što kaže zmiji da je prokleta. On je time kažnjava.Njena kazna je proklestvo kojom ju je Bog prokleo i kretanje na trbuhu (a ovo jedenje prašine , izgleda da Bog baš ne zna čime se zmija hrani).

 

 Ne. Nego kosntatuje da je bez odnosenja sa Njime, Bogom, cela tvorevina ukljucujuci i Adam i Evu prokleta.

  • Волим 1



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Time što kaže zmiji da je prokleta. On je time kažnjava.

Anatema (prokletstvo) ili na jevrejskom herem  je teološka (biblijska) reč kojom se označava predavanje predmeta ili ličnosti

izvan zajednice Božije, te sa tim u vezi i posledice koje to sa sobom nosi tj. život van Boga,

i opet ima značenje, dakle,   konstatovanja nečijeg slobodnog izdvajanja iz Svete Božije zajednice (Sabranja).

Tako je i zemlja ostala van zajednice (tj. neprineta Bogu), pa stoga - i zemlja da je prokleta (anatema) s tebe tj. zbog tebe

- kaže (tj. konstatuje) Bog u razgovoru sa Adamom.

Zemlja (stvorena priroda ili tvar) je trebala biti prineta u zajednicu sa Bogom Ocem

i to kao evharistijski (blagodarstveni, zahvalni...) prinos Bogu ("Tvoje od tvojih, tebi prinoseći zbog svega i za sve" - Sv. Liturgija).

Priroda nema svoju slobodu izbora, jer je beslovesna, te je po izboru Adama i "zmije" (p)ostala  van zajednice sa Tvorcem!

Tvorac tj. Gospod Bog je prirodu podario čoveku.  Zato - "cela  tvorevina tuguje i uzdiše - kažu apostoli Hristovi

u Svetom Pismu Novog Zaveta - čekajući sinove Božije." O tome više videti ovde, strana 13. i 14.  -

http://veronauka.sabornost.org/files/udzbenik_3_os.pdf   

  • Волим 1

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...