Jump to content

Да ли су пре ,пада' постојали други људи осим Адама и Еве?


Да ли су пре ,пада' постојали други људи осим Адама и Еве?  

78 члановâ је гласало

  1. 1. Да ли су пре ,пада' постојали други људи осим Адама и Еве?

    • Јесу
      24
    • Нису
      53


Препоручена порука

Имаш отприлике две школе мишљења међу оним православнима који прихватају науку. Прву школу заступа Милан Николић, а другу (тачније разне варијације друге) сви остали. 

 

Други заправо мисле да Адам и Ева нису у буквалном смислу узрок биолошке смрти космоса. Има ту доста варијација, али у принципу ствари стоје овако. Свет је створен смртан и све је текло онако како наука објашњава. А човек је сворен (Божијим промислом кроз еволуцију) да кроз литургисање принесе свет Богу и обесмрти га, јер је бесмртност једино могућа кроз заједницу са Богом. И то је и учинио. Да ли су Адам и Ева некаква метафора за људе уопште, или је Адам некакав првосвештеник или што треће, има разних миљења. Служећи литургију, човек је био бесмртан. А онда је одбио да служи литургију и да буде бесмртан у заједници са Богом, а уместо тога гордо покушао да се обесмрти својим снагама (што је приказано у епизоди са јабуком). Јабука је, шта год заиста била, симбол тог покушаја. Можда су као ти покушали да живе вечно кроз неки Скајнет, ко ће га знати. Пошто то наравно не иде, себе су осудили да живе по природи, смртни, и то је тако било све док није дошао Христос и поново свету подарио Литургију. А неки мисле да заправо првог греха и пада није ни било буквално. Човек је створен смртан и одувек је био смртан. Прича о Адаму и Еви је метафорична. А онда је дошао Христос и наставак знаш. Углавном, сви се слажу да је центар Христос, васкрсење (које није исто као бесмртност о којој ти машташ да је оствариш) и литургија.

 

Ево те једне шачице.

 

Кренућу од овог "А онда је дошао Христос и наставак знаш". Тај наставак говори колики је значај победе коју је Христос изборио над смрћу.

Е, ту се исказује недоследност оних који у Православље покушавају да угурају еволуцију. Наиме, колико год величали Христову победу на смрћу на једној страни, толико релативизују њену негативност као појаве која је била наводно природно присутна у свету закључно са Адамом. Само је потребно сабрати 1 и 1 и видети ту недоследност, а онда поставити питање православном еволуционизму:

- Какав је то Бог који творевину и човека у почетку излаже ужасу смрти, а онда се касније појављује у улози спаситеља од тог истог ужаса?

Заиста, заиста вам кажем да што год заиштете од Оца у име Моје, даће вам. (Јн 16,23)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 476
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Какав је то Бог који творевину и човека у почетку излаже ужасу смрти, а онда се касније појављује у улози спаситеља од тог истог ужаса?

Ali dokazi genetika fosili proto majmuno ljudi, meto datiranja koje pokazuju milijarde godina pa svastu tu jos ima nesto.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@@cloudking,

Sa kim su Adamovi sinovi pravili decu? Oo

 

А родив Сита поживе Адам осам стотина година, рађајући синове и кћери. (1. Мојсијева, 5. глава, 4. стих)

 

Да напоменем да је тек касније стигла Божија заповест да не постоје сексуални односи између рођака.

"Нико да не приступа к родици својој по крви, да не открије голотињу њену. Ја сам Господ." (3. Мојсијева, 18. глава, 6. стих)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Е, ту се исказује недоследност оних који у Православље покушавају да угурају еволуцију. 

 

 

Пази, ја нисам теолог ни у назнакама и не пада ми напамет да се око овога са тобом расправљам. Постоји само један проблем кога ти упорно игноришеш. Није у питању угуравање у православље неког страног моралног или теолошког става, па да онда пишеш тако као што ти пишеш. У питању је резултат хипотетичко-дедуктивног метода, који је потпуно слеп за наша теолошка и било која друга опредељења и ставове. А пошто си толико убеђен да је еволуција супротна вери, онда ти не остаје ништа друго него да негираш стварност. Или да је просто игноришеш. Зажмуриш лепо и баш те брига одакле Русима онолики гас. Важно је да теологија зарањује умирање током милиона година. Ја нисам позван да дајем теолошка решења, уклапања и угуравања, али стварност сигурно нећу игнорисати ни под којим условима.

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да напоменем да је тек касније стигла Божија заповест да не постоје сексуални односи између рођака.
 

Opet bi počeo da pričam o genetici, ali pošto me izgleda (od ovih što bi trebalo) niko ne sluša preskočiću ovaj put.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ево те једне шачице.

 

Кренућу од овог "А онда је дошао Христос и наставак знаш". Тај наставак говори колики је значај победе коју је Христос изборио над смрћу.

Е, ту се исказује недоследност оних који у Православље покушавају да угурају еволуцију. Наиме, колико год величали Христову победу на смрћу на једној страни, толико релативизују њену негативност као појаве која је била наводно природно присутна у свету закључно са Адамом. Само је потребно сабрати 1 и 1 и видети ту недоследност, а онда поставити питање православном еволуционизму:

- Какав је то Бог који творевину и човека у почетку излаже ужасу смрти, а онда се касније појављује у улози спаситеља од тог истог ужаса?

 

Dakle, jedno od ta dva nije tacno... za jedno imamo fizicke dokaze a drugo se zasniva na veri za koju su i sami vernici svesni da je nedokaziva, zato i jeste vera... hmmm sta li bi moglo biti pogresno... :)

Ali dokazi genetika fosili proto majmuno ljudi, meto datiranja koje pokazuju milijarde godina pa svastu tu jos ima nesto.
пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@@cloudking,

 

А родив Сита поживе Адам осам стотина година, рађајући синове и кћери. (1. Мојсијева, 5. глава, 4. стих)

 

Да напоменем да је тек касније стигла Божија заповест да не постоје сексуални односи између рођака.

"Нико да не приступа к родици својој по крви, да не открије голотињу њену. Ја сам Господ." (3. Мојсијева, 18. глава, 6. стих)

 

Wow!

 

Pre odredjenog vremena sam umalo bio banovan jer sam rekao da su adamovi sinovu pravili decu tako sto su imali seksualne odnose sa svojom majkom odnosno Evom.  a evo sad covek lepo kaze!

 

Kao prvo, necu da ulaizm u to kolik oje odvratna pomisao seksa sa majkom al ok vernici imaju drugacija merila morala... a drugo, iz seksa sa rodjenom majkom se radjaju degenerisana deca... i to ne mislim blesava, nego stvarno degenereisana... fizicki...

 

Znaci skroz mi je fantasticno sto vam je mrska pomisao da smo nastali od primata a totalno vam je cool ideja da smo nastali iz incesta sa rodjenom majkom... facepalm

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ја сам обележио "нису".

И сматрам да су сви људи на земљи пореклом од Адама и Еве и да није било људи а да нису њихови потомци ни пре "пада" а ни после. Можда једино човек који не верује у Божију моћ и промисао помишља о томе да је постојало људи и поред потомака Адама и Еве.

Када је Каин убио Авеља, они су имали браћу и сестре. Односно до тада се умножио број становника земље.

За мене је схватање да су сви пореклом од Адама и Еве прихватљиво као и то што су сви људи после потопа Нојеви потомци.

 

Људи су, дакле, еволуирали директно од зечева

"В церкви смрад и полумрак..." (В. Высоцкий, Моя цыганская)

"Утопија је место где се рађају секте и расколи" (ђакон Андреј Курајев)

--- Упокој, Господи, души усопших раб твојих: дједа мојего Мирослава, оца мојего Слободана. ---

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Gospod Bog u nekoliko slika prikazuje nastanak tvorevine, slično kao mi kada sednemo i gledamo TV ili slikovnicu,

i opisujemo ono što gledamo (tako da je sam opis nastao pogledom sa zemlje na nebo, a ne obratno)  -

od praska (koju  sveti pisac, biće pre da je Jezekilj ili neko od drugih proroka, a ne Mojsije, vidi to kao stvaranje svetlosti),

pa sve do pojave (uzdizanja iz zemaljske prirode) Čoveka!

 

Bog želi da otkrije pouku o veri (kada je Izrailj ponovo bio u religioznoj krizi idolatrije):

materijalna priroda je dovedena u postojanje da bi na kraju nastao čovek, i ona je radi čoveka,

zato se poslednji podiže na Zemlji, stvoreni svet je progledao kroz oči Adama ("posta čovek psiha (nefeš) živa"),

da bi mogao da uspostavi vezu sa svojim Tvorcem tj. vezu sa Bozanstvenim Logosom Božijim,

i   Spasitelj (Mesija) kao cilj sve tvorevine doci ce poslednji na zemlju.

 

Postanak

 

Prva slika - stvaranje vidi kao prasak svetlosti - i to smesta u nedeljni dan.

Druga slika - vidi sliku Zemlje u pocetnom stadijumu formiranja,

bez sadasnjeg oblicja, pusta je, razvija se, pojavljuju se reke, planine... nema biljaka ni životinja - ponedeljak.

Treca slika - Zemlja prekrivena zelenilom, biljkama, ali i zivotinjama, ali koje su bile slicne biljkama i drvecu - utorak.

Cetvrta slika - formiranje danasnje atmosvere, vidi uklanjanje guste prasine, i konstatuje: Sunce, Mesec i zvezde na nebu  - sreda.

Peta slika - gleda doba kada su nastali, kako kaže: svet u vodi, kitovi veliki i razne ribe po vrstama, i ptice krilate  - četvrtak.

Sesta slika - kopnene životinje, zveri i stoka, i potom, na samom kraju, 

vidi pojavu čoveka i uspostavljanja odnosa izmedju čoveka i Boga predavanjem Duha Svetog - petak.

Sedma slika - vidi Sina Čovečijeg (starozavetna vizija Gospoda Boga) kako odmara, počiva- subotnji dan.

 

Opis postupnog nastanka sveta smešta u već postojeći (nasledjeni) sedmični kalendar,

koji kod Bozijeg naroda postaje i sedmični krug bogosluženja proslave Tvorca (Jahvea - Onoga koji jeste, Jestestvujućeg).

Svrha: ne  obožavati tvar kao nekontigentnu istinu, i podvlačenje istine da Sunce i dr. nebeska tela nisu bogovi

nego Bozije svetiljke, te ih ne treba obogotvoravati (obožavati), kao ni sve ono što je  na zemlji,

jer je od zemlje, a ne iz Božije suštine.

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pre odredjenog vremena sam umalo bio banovan jer sam rekao da su adamovi sinovu pravili decu tako sto su imali seksualne odnose sa svojom majkom odnosno Evom.  
 

 

aman  човече мисли се на сестру, не на мајку.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Брату Јустинијану скидам капу за сва писанија у овој теми

"В церкви смрад и полумрак..." (В. Высоцкий, Моя цыганская)

"Утопија је место где се рађају секте и расколи" (ђакон Андреј Курајев)

--- Упокој, Господи, души усопших раб твојих: дједа мојего Мирослава, оца мојего Слободана. ---

Link to comment
Подели на овим сајтовима

U Bibliji piše i da je prvo nastala Zemlja, pa tek onda Sunce, a svi znamo da nije tako bilo. 

 

Али пази, гледано из перспективе вечности могуће је да прво буде створено небо и земља, па светлост... и тек онда Сунце, Месец, звезде...

Као што је могуће када црташ нешто, да кренеш одоздо или од средине папира. Цртеж-слика свој пуни смисао добија на крају. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 Mogli su da budu  nije uopste to poneta. Poenta je u Adamovoj ulozi prvosvestenika i u tom kontekstu treba traziti i videti odgovornost prema

 tvorevini a ne u tome a li je bio jedini covek ili ne.

 

Хмм.. Самим тим што Адам има улогу првосвештеника, суштински је другачији од својих претходника (ако их је било).

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...