Jump to content
  • Иван Ивковић
    Иван Ивковић

    Зоран Ђуровић: Евергетинос - Нема митарстава

    Сатана се указа једном брату који је пао у грех и рече: "Ти ниси хришћанин."

    "Ко год да сам", - одговори брат, "ти си још гори."

    „Тачно је, бићеш у паклу“, рече Сатана поново.

    "Ти ниси мој судија," - одговори брат, "а ни Бог за мене."

    А сатана, ништа не постигавши, повуче се. А брат приневши Богу искрено покајање, поста опитним подвижником.

     




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    Из говора на одру Амфилохија, Владика Иинеј бачки о путу душе након смрти

     

     великог духовника и богослова Цркве уопште, дакле пред њим који јесте да телом непомично лежи, али по древном предању Цркве, по њеном искуству, душа свакога који креће на овај блажени пут ка Господу, и даље је за 40 дана на местима на којима је провела свој живот на земљи и у близини и љубави свих оних који су у овом животу били његови сапутници.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    On 28.9.2020. at 13:32, Родољуб Лазић рече

     Tри-четири реченице уопштеног дијалога хришћанина и сатане из Евергетиноса не могу потврдити теза о непостојању митарстава. Има много повести из црквеног предања, житија светих, аскетских зборника, које, с друге стране, потврђују причу о митарствима.

     Постоји на Поукама једна огромна тема, ако се добро сећам, на више стотина страна, о теми митарстава. А чини ми се ппостоје и  две-три мање на исту тему. Коме је стало до аргумената и контрааргумената, тамо има доста тога.

    А сведоче и многи богослужбени текстови. Нпр. Осмогласник, који је један од основних богослужбених текстова у Цркви.

    У „Осмогласнику“ се Богородици упућују следеће молитве:
    „У час смрти моје, Дјево, из ђавољих руку ме отми, и од суда, распри и страшних мука и митарстава горких, кнеза љутог, и вечне осуде“ (петак, глас 4, песма канона 8).
    „Избави ме, Пречиста, у смртном часу од мучења ђавољих“ (четвртак, глас 4, песма 6).
    „У часу, Дјево, смрти моје од руке ђавоље и осуде, одговора и страшних мучења, митарстава горких и кнеза љутог, од огња вечног избави ме“ (уторак, глас 4, песма 8).
    „Владичице и Мајко Избавитеља, изађи преда ме у часу исхода мог када ме ваздушни духови буду мучили јер помишљу сагреших“ (петак, глас 3, песма 6).
    „Кад плотске везе душа моја буде раскидала, тада, Владичице, изађи преда ме и бестелесних непријатеља скупове разруши, и чељусти оних који хоће да ме прождеру уништи немилице, да би несметано прошао поред кнезова таме у ваздуху“ (субота, глас 2, песма 9).

    Ovaj citat iz Osmoglasnika je iz Ispovednicke molitve Sv. Grigorija Palame Presvetoj Bogorodici. Evo tog dela gde jasno pominje Mitarstva bas tom recju:

    Δός μοι καιρὸν μετανοίας καὶ λογισμὸν ἐπιστροφῆς. Αἰφνιδίου με ἐλευθέρωσον θανάτου. Κατακεκριμένου με συνειδότος ἀπάλλαξον. Τέλος παράστηθί μοι ἐν τῷ χωρισμῷ τῆς ταπεινῆς μου ψυχῆς ἐκ τοῦ ἀθλίου τούτου σώματος, τὴν ἀφόρητον ἐκείνην ἐλαφρύνουσα βίαν, τὸν ἀνέκφραστον ἐκεῖνον ἐπικουφίζουσα πόνον, τὴν ἀπαραμύθητον ἐκείνην παραμυθουμένη στενοχωρίαν, τῆς σκοτεινῆς με τῶν δαιμόνων λυτρουμένη μορφῆς, τοῦ πικροτάτου λογοθεσίου τῶν τελωνῶν τοῦ ἀέρος καὶ τῶν ἀρχόντων τοῦ σκότους ἐξαίρουσα, τὰ χειρόγραφα τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν διαρρήσουσα, τῷ Θεῷ με οἰκειοῦσα, τῆς ἐκ δεξιῶν αὐτοῦ καὶ μακαρίας στάσεως, τῆς ἐν τῷ φοβερῷ κριτηρίῳ, καταξιοῦσα, τῶν αἰωνίων καὶ ἀνυποίστων ῥυομένη κολάσεων, τῶν ἀοιδίμων καὶ ἀκηράτων ἀγαθῶν ποιοῦσα κληρονόμον.

    Cela molitva: 

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 33 минута, Родољуб Лазић рече

    Брате, можеш ли тај кључни део да преведеш на српски. Не знам колико људи зна грчки, а гугл превод на енглески и српски није од помоћи.

    Ovde je na engleskom prevedeno sve do druge slike, do recenice koja se zavrsava sa: .... I offer this confesion.

     

    2020-07-05 (2).png

    2020-07-05 (3).png

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    @N.Petrovic Да ли си сигуран да каже митарства? Των τελωνων је генитив множине мушког рода речи τελώνης - цариник, а "митарстава" би била "των τελωνείων".

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 часа, logdanov рече

    @N.Petrovic Да ли си сигуран да каже митарства? Των τελωνων је генитив множине мушког рода речи τελώνης - цариник, а "митарстава" би била "των τελωνείων".

    Da. Lk.5.27 je stih koji ti moze pomoci:

    27 Καὶ μετὰ ταῦτα ἐξῆθε καὶ ἐθεάσατο τελώνην ὀνόματι Λευΐν, καθήμενον ἐπὶ τὸ τελώνιον, καὶ εἶπεν αὐτῷ· ἀκολούθει μοι.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 минута, Родољуб Лазић рече

    Брате, одличан ти је "потпис", ова порука светог Пајсија Светогорца. :)

    Thanks... :)

    Ovo je iz onih poslanica m.Pirejskog Serafima p.Vartolomeju gde ga je kritikovao za ekumenisticke ispade.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    @N.Petrovic Говорим само о старогрчком. Он помиње демоне као царинике (митаре) сумрака и началства таме. Не помиње експлицитно митарства.

    Не спорим да је имао на уму митарства, која мојој вери не сметају ни најмање. Само што није поменуо експлицитно, већ поетски.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Трезвеноумни оци уче да све потиче од помисли. 

    Како ће демони да оптужују за греховне помисли, кад немају приступ човековим мислима?

    Могу да сугеришу, али не могу да читају мисли.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 часа, Вукашин рече

    Трезвеноумни оци уче да све потиче од помисли. 

    Како ће демони да оптужују за греховне помисли, кад немају приступ човековим мислима?

    Могу да сугеришу, али не могу да читају мисли.

    Pa, mislim da je ovakav sistem,......nemaju pristup ali sugerisu i nagadjaju i nude razne pomisli, i onda je na coveku da li ce da ih prihvati ili odbije, ako ih prihvati i ako ih jos i realizuje, onda ce na osnovu toga demoni i da optuzuju i da traze ono sto su posejali kroz pomisli.

    Citam nesto malo Dobrotoljublje i naso sam ovo od sv.Isihija Jerusalimskog :

    "4. Човек који се роди слеп не види сунчеву светлост, док онај који не живи у трезвоумљу не види светлост изобилне благодати која нисходи свише. Он се неће ослободити од грешних и Богу мрских дела, речи и помисли. По свом исходу они неће слободно проћи поред кнезова тартара."

    Znaci trezvoumlje i paznja upravo nam koriste kako bismo primetili predloge i kako se ne bi realizovali i kako onda demoni koji nam i predlazu predloge :!: ne bi nas onda optuzivali za to sto smo prihvatili i realizovali njihove predloge. Kao kazu svetitelji, njihovo je da predlazu i tu nema nase krivice, problem je ako prihvatimo i saglasimo se sa predlogom,....itd...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...