Jump to content
  • Дејан
    Дејан

    Проблем са крајностима еволуционизма и креационизма

      Највећи проблем у бескрајној расправи између еволуциониста и креациониста јесте у томе што се и једни и други држе искључивих ставова. Упорни еволуционисти који су већином и атеисти виде у теорији еволуције како је они разумеју оправдање за одсуство Бога и еволуцију тумаче пре свега тако да рационално могу да објасне тајне живота и уопште постојања. С друге стране креационисти који иду у крајност већином то чине зато да би оправдали себи и другима своју веру у Бога и једно дословно (буквалистичко) тумачење Светог писма, што њихови противници еволуционисти исмевају. Тај непомирљиви сукоб не може никада да се оконча пре свега зато што све тајне живота и постојања не могу да се докажу научно, али исто тако што ни постојање Божије не може да се докаже методама емпиријске науке. 

    Мислим да је за нас православне хришћане веома важно да разумемо да повест о стварању Божијем које је описано у књизи Постања није научни трактат који треба стално поредити са научним теоријама ни у афирмативном ни у негативном смислу. Ми верујемо да је Бог створио све што постоји, све је привео у постојање својом вољом и све је створио да постоји вечно кроз Сина Његовог Јединородног. На известан начин процес стварања још није завршен иако је Бог све створио као добро. Потребно је било да човек као једино словесно биће изрази сагласност са Божијим планом и то је остварено у последња времена кроз Богочовека Исуса Христа у коме и кроз кога сва творевина бива сједињена и на крају времена биће у Христу предата самом Богу Оцу да буду сви једно у Христу (уп. Гал 3.28; 1Кор 15.28 итд). На крају времена, Бог ће (пре)саздати ново небо и земљу, све ће се променити. То је коначни циљ стварања света и пре свега човека кроз кога васцела твар улази у вечно постојање у Богу. 

    Проблем са крајностима еволуционизма и креационизма који набрајају аргументе и цитате јесте у томе да се рационално докучи начин како је Бог створио свет. Да ли јеврејски ЈОМ значи дан од 24 часа или неодређено дуг временски период потпуно је ирелевантно питање јер Бог све што хоће може да уради без икаквих временских ограничења. Уосталом он је у самом почетку створио небо и земљу, дакле, васцели невидљиви и видљиви свет. Извештај о стварању само говори о даљем обликовању видљивог света без улажења у детаље како се процес одвијао. За онога који гледа из ширег контекста на Божије стварање света није зато толико важно да ли је једна врста настала из друге или их је Бог одједном створио онакве какве јесу. И једно и друго је могуће, јер је Бог свемогућ. Оно што је суштински важно јесте да смо сви повезани и да се у нашим телима одвијају слични биохемијски процеси који показују да човек није неко надземаљско биће које је спуштено у свет, већ да смо суштински повезани са свим оним што постоји, и штавише да је по својим душевним својствима човек сродан и анђелима. Наравно, за онога који хоће да рационално све објасни и да докаже себи и другима или ригидни еволуционизам или буквалистички креационизам, овакав одговор није довољан. У томе је суштински проблем, јер човек жели по сваку цену да Бога смести у ограничене оквире свог разума, што није ништа друго него да сам овлада Богом, односно да сам постане Бог без Бога, што је суштина човековог пада. Отуда су ове недоумице последица падног стања човековог, јер човек је створен да живи у најнепосреднијој заједници са Богом, а не да га објективизује као неког другог кога треба испитати и протумачити. 

    Зато процеси еволуције које је наука донекле испитала и доказала нису суштински супротни нашој вери и учењу о Божијем стварању света јер ипак је на почетку Бог морао да све уведе у постојање. Ми смо сви саздани од оног материјала који је створен у самом почетку када су се формирала сазвежђа и галаксије. Бог није наново стварао оно што је настајало после и видимо врло конзистентну употребу глагола у јеврејском језику који указују на стварање (односно, обликовање) од онога што је већ створено. У том контексту могућност да је све ишло по неком чудесном Божијем софтверу (логосности) не само да није супротна нашој вери, већ штавише, утврђује нас у вери да све бива по Божијем предвечном благовољењу. Размишљајући у овим координатама ни најмање не доводимо у питање да је Бог све створио или улазимо у безбожну идеју да нешто може настати само од себе или механички мимо Божије воље да постане нешто друго. Овакво тумачење еволуције је дубоко погрешно, као што је с друге стране један буквалистички креационизам који негира динамику Божијег стварања и међусобну повезаност свега створеног у крајњем смислу засновано на негирању Божије свемоћи и одсуству вере у Бога, на један или други начин.

    Човек је врхунац Божијег стварања јер је човек једино словесно биће у универзуму и зато је сам Син Божији постао човек да би кроз њега све ушло у ипостасну (личну) заједницу са Богом. Зато је човек микрокозмос и биће које повезује видљиви и невидљиви свет. Чињеница да човек рекапитулира  све што је створено и са њим је непосредно повезан суштински је важна за нашу веру и разумевање домостроја спасења (оцелотворења) свега у Христу Исусу. Зато ово веровање треба да буде полазана тачка за свако размишљање не ову тему. Стварање света можемо зато разумети само из перспективе коначног циља и смисла зашто је Бог све створио, а то нам је открио сам оваплоћени Син Божији, Христос Богочовек. 

     

    Архимандрит Сава Јањић

     

    Извор

    Измењено од Дејан




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 26 минута, Kratos рече

    U realnosti postoji samo sada, i sve se odvija u sada, i sve što se odvijalo odvijalo u sada i sve što će se odvijati odvijaće se u sada.

    A šta je to ,,sada''? Ne možeš reći ništa drugo do sam Bog.

    E tu sam te čekao! :) Sada ćemo sve da opravimo.

    Pazi, nisam mislio samo na potpunu različitost između Boga i tvorevine, nego i na važnost o Božijem delovanju, kao Svedržitelj, a delovanje o kome je reč, zapravo, nije ništa drugo do ,,ostvarenje volje Božije''.

    E sada, ako hoćeš da pređemo na dalje razmatranje, onda prvo uzmimo to učenje od svetih Otaca. Dakle, zašto je važno imati učenje o volji Božijoj kao razmatranje o razlikovanju između ,,nestvorenog'' i ,,stvorenog'', tj. između Boga i tvari?

    Važno je zato što postoje zastranjenja kao verovanje da sva tvorevina zapravo pripada prevečnosti, i druga krajnost, da ništa u tvorevini nema što pripada toj samoj prevečnosti kao samom Bogu - lično Njemu. Prema tome, mora se naći neka sredina koja nema probleme, a u tom cilju, svakako, prvi je doprineo sveti Maksim Ispovednik s učenjem o logosima Božijim.

    Možda će polovinom tekućeg veka biti prilike da se prozbori o tim pitanjima, a da nemamo muke žive sa neznanjem. Videćemo. Lepo bi bilo da poradimo na tome. :)

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 20 минута, Kratos рече

    „    Ако желимо да опишемо кретање неке материјалне тачке, ми дајемо вредности њених координата у функцији времена. При томе, морамо пажљиво имати у виду да математички опис ове врсте нема физичког смисла ако нам није јасно шта подразумевамо под временом. Треба да узмемо у обзир да сви наши искази у којима време игра неку улогу увек су искази о истовременим догађајима. Ако, на пример, кажем: “Тај воз стиже овде у 7 сати”, мислим отприлике овако: “Положај мале казаљке мога сата на броју 7 и долазак воза на станицу су истовремени догађаји.    ”
    — Алберт Ајнштајн, Електродинамика тела у покрету (Специјална теорија релативности)

    Brate moj mili. Sa žaljenjem te izveštavam da ovaj citat ništa nisi razumeo kako treba. Nešto drugo, i jednostavnije je opisano ovim citatom.

    Znam šta si ti hteo da dokažeš, ali ovaj citat nije u tu svrhu. Citat se odnosi na brzinu svetlosti kao granici u brzini prenosa informacija o fizičkom događaju, ako za taj prenos uzmemo samo foton svetlosti.

    Nemoj molim te istrzati citat iz svog konteksta. Čuvaj se.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 5 минута, Milan Nikolic рече

    A šta je to ,,sada''? Ne možeš reći ništa drugo do sam Bog.

    To je osećaj,stanje, na koje čim pomisliš više nisu u njemu.Neprestano ti izmiče a opet je uvek tu.

    пре 7 минута, Milan Nikolic рече

    Pazi, nisam mislio samo na potpunu različitost između Boga i tvorevine, nego i na važnost o Božijem delovanju, kao Svedržitelj, a delovanje o kome je reč, zapravo, nije ništa drugo do ,,ostvarenje volje Božije''.

    E sada, ako hoćeš da pređemo na dalje razmatranje, onda prvo uzmimo to učenje od svetih Otaca. Dakle, zašto je važno imati učenje o volji Božijoj kao razmatranje o razlikovanju između ,,nestvorenog'' i ,,stvorenog'', tj. između Boga i tvari?

    Važno je zato što postoje zastranjenja kao verovanje da sva tvorevina zapravo pripada prevečnosti, i druga krajnost, da ništa u tvorevini nema što pripada toj samoj prevečnosti kao samom Bogu - lično Njemu. Prema tome, mora se naći neka sredina koja nema probleme, a u tom cilju, svakako, prvi je doprineo sveti Maksim Ispovednik s učenjem o logosima Božijim.

    Možda će polovinom tekućeg veka biti prilike da se prozbori o tim pitanjima, a da nemamo muke žive sa neznanjem. Videćemo. Lepo bi bilo da poradimo na tome. :)

    Ako te je dobro razumem ti pitaš šta je to što prožima čitavu tvorevinu a u svojoj suštini nije sama tvorevina?:)

    Sveti Maxim Ispovednik mi je inače omiljeni sveti otac.Naročito gnostički stoslovi.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 11 минута, Milan Nikolic рече

    Brate moj mili. Sa žaljenjem te izveštavam da ovaj citat ništa nisi razumeo kako treba. Nešto drugo, i jednostavnije je opisano ovim citatom.

    Znam šta si ti hteo da dokažeš, ali ovaj citat nije u tu svrhu. Citat se odnosi na brzinu svetlosti kao granici u brzini prenosa informacija o fizičkom događaju, ako za taj prenos uzmemo samo foton svetlosti.

    Nemoj molim te istrzati citat iz svog konteksta. Čuvaj se.

    Kakvi fotoni kad čovek navodi primer dolaska voza u 7 sati?Poenta je jasna.Vreme je promena,bilo kakva,da li kretanje,da li to što recimo nešto explodra ili ne znam ni ja šta.Moraš da imaš minimum dva stanja nečega,dva događaja da bi govorio o vremenu,razmaku između prvog i drugog opaženog stanja,fenomena.

    Prostije od ovoga ne mogu ti objasnim.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 25 минута, Kratos рече

    Koji si ti lik. Pa ti potvrđuješ ono što sam rekao. Nema njega nigde unutar prostora. Rotacija je kretanje. Nije vreme. Ne vredi ti il ne kapiraš ono što sam pišeš il ja pišem na kineskom.

    Pa oko čega se vrti tvoja svetleća kugla u praznom kosmosu? Odgovor je prostorvreme, jedna zajednička formulacija.

    Čuješ li da se vreme spominje u toj formulaciji? Ako ćeš čitati sve o tome, mogu ti poslati knjige da ih kupiš. :)

    Zaključak tih knjiga, a to ću ti reći da ne bi možda samo trošio pare :), jeste da vreme ima neku svoju osnovu na kojoj postoji, neku formulu, zakonitost koju niko još nije izračunao, a glavna je tačka aktuelnog istraživanja u nauci o česticama i samoj modernoj kosmologiji.

    ,,Informacija'', najvažnija tačka gde smo stali i na koju su nas uputili najveći fizičari. Postoji konkretno to o čemu govorimo, najdovitljiviji eksperimenti su to pokazali, i svaka čast onima koji su dali ideju za te eksperimente, i šta sada da radimo? Zapelo je, nema šta, to je današnja fizika i enigma.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, Milan Nikolic рече

    Pa oko čega se vrti tvoja svetleća kugla u praznom kosmosu?

    Zavisi.Može recimo da se vrti oko ose koja u centru prostora,može da se vrti oko svoje ose i da stoji  stacionarno u centru tog prostora na primer.Poenta da ja i ti i bilo ko apstrahujemo vreme u momentu kretanja.Vreme nije u prostoru.Mi da ga tako kažem unosimo u celu priču jer nam je neophodno da bi smo merili brzinu samih promena u prostoru koje opažamo.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 20 минута, Kratos рече

    Kakvi fotoni kad čovek navodi primer dolaska voza u 7 sati?Poenta je jasna.Vreme je promena,bilo kakva,da li kretanje,da li to što recimo nešto explodra ili ne znam ni ja šta.Moraš da imaš minimum dva stanja nečega,dva događaja da bi govorio o vremenu,razmaku između prvog i drugog opaženog stanja,fenomena.

    Prostije od ovoga ne mogu ti objasnim.

    Ali cela priča je bila zapravo o primeru da dva istovremena događaja nisu istovremena, nego da protiče vreme između događaja i onog trenutka kada mi lično opazimo taj događaj. To je reč o brzini svetlosti koja je povezana sa samim prostorom, pa je onda Ajnštajn uveo dinamiku i samog vremena.

    Žao mi je brate što zapinjemo oko ovih lakih stvari. Neka nas Bog ukrepi do dolaska nečeg većeg.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 20 минута, Kratos рече

    Ako te je dobro razumem ti pitaš šta je to što prožima čitavu tvorevinu a u svojoj suštini nije sama tvorevina?:)

    Sveti Maxim Ispovednik mi je inače omiljeni sveti otac. Naročito gnostički stoslovi.

    То о логосима Божијим, ако те икада буде занимало, можеш надовезати са поимањем остваривања воље Божије о творевини. Тако се лепо види да проток времена, заправо, јесте хронологија остваривања Божије воље о творевини.

    Знам да је ово за неке саблазан и да ће многе изути из ципела, али тако треба бити. Ако неко има боље објашњење, тачније, било би лепо то да чујемо. Али само са поистовећењем са свим досадашњим учењима (отачким учењима).

    Дакле, када Божија воља о творевини постаје остварена, то носи сам појам времена. Тако постоји време.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 15 минута, Milan Nikolic рече

    То о логосима Божијим, ако те икада буде занимало, можеш надовезати са поимањем остваривања воље Божије о творевини. Тако се лепо види да проток времена, заправо, јесте хронологија остваривања Божије воље о творевини.

    Знам да је ово за неке саблазан и да ће многе изути из ципела, али тако треба бити. Ако неко има боље објашњење, тачније, било би лепо то да чујемо. Али само са поистовећењем са свим досадашњим учењима (отачким учењима).

    Дакле, када Божија воља о творевини постаје остварена, то носи сам појам времена. Тако постоји време.

    Ti beše si ono tvrdio da Bog ne poznaje budućnost?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 24 минута, Kratos рече

     

    Još da staviš ovo ,,protiče,, pod znake navoda i biće super.:ok::citac:

    Pa kako ne protiče, pobogu moj? Vidiš li meru vremena u ovoj brzini: trista hiljada kilometara u sekundi?

    Jao brate, nemoj molim te više o tome. Bolje da pravimo vatromet za novaka.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 26 минута, Kratos рече

    Ti beše si ono tvrdio da Bog ne poznaje budućnost?

    Poznaje budućnost. Bog poznaje budućnost kao sve mogućnosti, što bi pročitao kod sv.Maksima da si čitao. Šta se tebi uopšte ,,sviđa'' kod Maksima? Šta se uopšte pozivaš na njega? :)

    A to kako Bog ,,poznaje'', eto to treba da razmotriš da bismo nešto postigli sa razumevanjem vremena kako treba, a ne da se poigravamo sa nekim kategorijama kako nam je volja. Ako je vreme svojstvo tvorevine, onda je i vreme, upravo na način kako je opisano kod Maksima, izraz samog ostvarenja volje Božije.

    To rešava toliko zagonetki u teologiji danas, a vezano za nauku, i ko zna kad će ljudi prihvatiti takve odgovore. Možda sledeća generacija (vernih hrišćana).

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 22 часа, Justin Waters рече

    Kako su Adam i Eva prezivjeli prvi susret sa virusom gripe?

    Па рецимо, рецимооооо да су преживели тако што се нису ни сусрели...а ваша маленкост нека претпостави  зашто се нису никада нашли  у загрљају грипЕ..

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 10 минута, Рапсоди рече

    Па рецимо, рецимооооо да су преживели тако што се нису ни сусрели...а ваша маленкост нека претпостави  зашто се нису никада нашли  у загрљају грипЕ..

    Pa, po onome, savrseni par...savrseni gen..i savrsena priroda ..u pocetku. Nema mesta za neke viruscice. :)


     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 8 минута, Bokisd рече

    Pa, po onome, savrseni par...savrseni gen..i savrsena priroda ..u pocetku. Nema mesta za neke viruscice. :)


     

    Да добро сте рекли у почетку ...

    Какве бре вирусе, пуцали од здравља и живели ...колико беше година.... joooj

    Е само нек се јави неко паметан и каже да је дугоживљење старозаветних људи у ствари  једна велика метафора.....

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...