Jump to content
  • александар живаљев

    Професор Здравко Пено: Колеге из Београда бране крајње понижавајућу Дарвинову антропологију

      Професор догматике и етике на Богословском факултету Светог Василија Острошког у Фочи, др Здравко Пено, огласио се данас у Политици против недавне Петиције колега са београдског Православног Богословског факултета. Данашњи чланак др Пена не можемо да пренесемо у целини поштујући ауторска права Политике, али желимо да скренемо Вашу пажњу на њега, како би различита мишљења уважених српских теолога стигла до читалаца Поука.

      Како сазнајемо професор Здравко Пено је и аутор ширег елабората на ову тему који је запажен и на овогодишњем заседању Светог Архијерејског Сабора

    Апел на апел

    Зачуђујуће је заузимање потписника Апела за крајње понижавајућу Дарвинову антропологију
    Аутор: Здравко Пеночетвртак, 25.05.2017. у 08:00
    Gatalo.jpg
    И. Гатало

    Поводом „Јавног апела“ наставника и сарадника ПБФ у Београду, у вези са „Петицијом за ревизију изучавања теорије еволуције“, осећам потребу да, као наставник догматике и етике, верујућим и свим људима добре воље, изнесем следеће мишљење:

    Подсећање потписника Апела да ниједна од институција којима је Петиција упућена „немају надлежност да задиру у ма коју научну област и врше ’ревизију’”, представља криво тумачење тог документа. Потписници траже преиспитивање једне недостатне теорије, али која је и атак на здраву памет и вређа интегритет људске личности. Она не говори о далеким галаксијама, него о настанку човека и људском идентитету. За разлику од многих других, ова научна теорија није донела благодети људском роду, а породила је и друштвени дарвинизам, чији је поборник, Херберт Спенсер, настојао да принципе природне селекције и право јачег примени на људско друштво. Теорија еволуције била је и један од стубова идеологије марксизма–лењинизма?

    Редовни професор Богословског факултета „Свети Василије Острошки“ у Фочи Универзитета у Источном Сарајеву

    Измењено од александар живаљев




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 9 минута, Милан Ракић рече

    Научник Стивен Џеј Гулд је исправно тврдио да се наука ба­ви ем­пи­риј­ском ствар­но­шћу, док се те­о­ло­ги­ја ба­ви пи­та­њи­ма сми­сла све­га. За­то је Гулд утвр­дио да су на­у­ка и те­о­ло­ги­ја тзв. не­пре­кла­па­ју­ће обла­сти (енгл. NO­MA – no­no­ver­lap­ping ma­gi­ste­ria). Ова­кав Гул­дов став, иако про­ис­те­као из же­ље да се су­прот­ста­ви псе­у­до­на­уч­ној те­о­ри­ји о не­при­хва­та­њу те­о­ло­ги­је, мо­гао је од­ве­сти у крај­ност пот­пу­ног за­тва­ра­ња на­у­ке и те­о­ло­ги­је у њи­хо­ве окви­ре. Раз­у­мев­ши опа­сност ста­ва о не­пре­кла­па­њу те­о­ло­ги­је и на­у­ке, Алистер Мекгрет, такође научник, изнео је став да су те­о­ло­ги­ја и на­у­ка де­ли­мич­но пре­кла­па­ју­ће обла­сти (PO­MA – partly over­lap­ping ma­gi­ste­ria). Мек­грет је свакако имао у виду да Бог ни­је, ни­ти мо­же би­ти пред­мет кон­ку­рен­ци­је на­уч­ног об­ја­шње­ња и да те­о­ло­ги­ја ни­је кон­ку­рент на­у­ке, те да на­у­ка и те­о­ло­ги­ја има­ју мо­гућ­ност ме­ђу­соб­не са­рад­ње (енгл. cros­so­ver fer­ti­li­zing, до­слов­но ме­ђу­соб­не оплод­ње) у ко­јој и јед­на и дру­га мо­гу да на­у­че из тог од­но­са, указујући притом на опасност схватања науке као иде­о­ло­ги­је.

    Шта Стивен Џеј Гулд каже о еволуцији као чињеници, а не тек теорији у лаичком смислу, објавили смо недавно на Поукама:

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    1. Ne kontam sta se ovde htelo reci.

    2. Ali oni i nisu pokusali da opovrgnu "argumente" koji su izneti u peticiji, stoga ne vidim zasto bi morali biti "eksperti iz biologije".

    3. Da, iako su nestrucnjaci, trenutno ne postoji druga teorija o stvaranju.

    ... Ma, ne vredi dalje

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 31 минута, александар живаљев рече

    Ево и професора Пена са сајта Геополитике http://www.geopolitika.rs/index.php/sr/duhovni-ivot/922-2017-05-25-08-11-52

    Др Здравко Пено, редовни професор Богословског факултета «Свети Василије Острошки” Универзитета у Источном Сарајеву реаговао поводом апела професора Богословског Факултета у Београду о еволуцији

                                                       
    Теорија еволуције један од стубова идеологије марксизма-лењинизма  
    Валидно је учење светог Максима исповедника а не неког другог Максима

     

    Stidim se u autorovo ime! Dakle, sta reci osim da pored potrebe za nekim licnim obracunom koji se proteze skoro u svakoj recenici ovog nekolegijalnog pisma, ocigledno je da professor uopste nije shvatio sadrzaj Apela, a o motivu obracanja peticionarima, da I ne govorimo. Najistaknutija potreba ovog profesora je izgleda senzacionalisticke prirode da bude protiv po svaku cenu, a bez ikakvog valjanog, objektivnog osnova, vec uvredama I necasnim ucitavanjima kopa rupu u koju je I sam upao. Potrebna je prava drskost I mrznja da se sastavi ovakva glupost kao sto se vidi iz prilozenog teksta. Dokle nam je stigla academia... porazno tuzno.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 54 минута, Милан Ракић рече

    Веронаука је, због погрешног односа према вери оних који су је предавали, од првог наставног предмета, почетком прошлог века, стигла у наше време на последње место, а у време неприкосновеног двовлашћа Маркса и Дарвина, била је потпуно избачена из школског система.

    Сад је професор Пено ушао мало у историју педагогије и науке код нас. Јесте Катихизис, хришчанска наука имала званично прво мјесто у школским програмима 19, али не и почетка 20. вијека. Предавана је крајње погрешно, програм прилагођен дјечјем узрасту никако није могао да се направи, итд...Још црквенословенски, неразумљив дјеци, па се дешавало (забиљежено у часопису Милана Ђ. Милићевића "Школа,1868-1876) да ђак умјесто "Во имја Отца", каже "во има оца":)

    А када је биологија у питању "власт Дарвина" ушла је много раније у српску биологију и културу од доласка комуниста на власт. Видјети само предговор професора Борислава Дробњаковића за Дарвинов "Мој живот", издање у "плавом колу" Српске књижевне задруге 1932.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 6 часа, grigorije22 рече

    Jel moze da se usklade evoluciona i hriscanska antropologija?

    Besmisleno je davati ovakve nazive. Kao sto nema hriscanskog magnetizma, niti hriscanske optike, niti hriscanske arheologije, tako nema ni hriscanske antropologije. Ima samo magnetizam, optika, arheologija i antropologija. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 6 часа, Justin Waters рече

    Kao sto nema hriscanskog magnetizma, niti hriscanske optike, niti hriscanske arheologije, tako nema ni hriscanske antropologije. Ima samo magnetizam, optika, arheologija i antropologija. 

    Има хришћанска антропологија али искључиво као подобласт теологије. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Da li je poznato sta kaze profesor Peno povodom toga da su pre coveka zivela mnogobrojna stvorenja koja su izumrla mnogo pre covekovog pojavljivanja, kako objasnjava to sto se covek ne pojavljuje sve do kasnih fosilnih ostataka?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    On 25.5.2017. at 22:49, "Tamo daleko" рече

    Stidim se u autorovo ime! Dakle, sta reci osim da pored potrebe za nekim licnim obracunom koji se proteze skoro u svakoj recenici ovog nekolegijalnog pisma, ocigledno je da professor uopste nije shvatio sadrzaj Apela, a o motivu obracanja peticionarima, da I ne govorimo. Najistaknutija potreba ovog profesora je izgleda senzacionalisticke prirode da bude protiv po svaku cenu, a bez ikakvog valjanog, objektivnog osnova, vec uvredama I necasnim ucitavanjima kopa rupu u koju je I sam upao. Potrebna je prava drskost I mrznja da se sastavi ovakva glupost kao sto se vidi iz prilozenog teksta. Dokle nam je stigla academia... porazno tuzno.

    Морам да признам да се слажем потпуно са тобом. Бојим се да је главни мотив за ово што је др Пено написао нешто сасвим ЛИЧНО против вл. Максима. Уз то, један од потписника Апела о Александар Ђаковац је докторирао на св. Максиму. И шта ћемо са тим? 

     

    Једноставно, ствари се, по мени, намерно карикирају и обесмишљавају, док типови попут Мирољуба Петровића и сличних ликују. 

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 23 минута, Desiderius Erasmus рече

    Možda, ali isto tako ne treba ni sve koji ne prihvataju evoluciju odmah povezivati sa Miroljubom. ;) 

    Слажем се... но, ја сам рекао да у овој причи једино он профитира и њему слични. Убеђен сам да Црква од подршке петицији нема ама баш никакве користи већ само штете.

    Уз то, волео бих да знам да ли г. Рончевић ову петицију покреће као верник СПЦ или онако лично као лекар и научник?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 часа, R2D2 рече

    Уз то, волео бих да знам да ли г. Рончевић ову петицију покреће као верник СПЦ или онако лично као лекар и научник?

    Ni jedno ni drugo... pokreće je kao bolid.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима



×
×
  • Креирај ново...