Jump to content
  • Поуке.орг инфо
    Поуке.орг инфо

    Здравко Пено: „На пола пута“ – о теолозима-дарвинистима, вери и лицемерју

    А зашто видиш трун у оку брата свога брвна у оку свом не осећашИли, како можеш рећи брату свом: Стани да ти извадим трун из ока твог; а ето брвно у оку твом? Лицемјере! Извади најприје брвно из ока свог, па ћеш онда видјети извадити трун из ока брата свог.
    (Мт. 7, 3–5)

    Не знам да ли је био сан или јава. Видим себе на операционом столу и око мене људе под маскама, с оштрим скалпелима, неки држе и ножеве, спремни да секу. Је ли то онај час анатомије? Не разабирам свима лица, већину ипак препознајем. Погледи им сведоче да су одлучни да започну крвави пир. Хтедох да им кажем: Што чините, чините брзо. Но, онда намах схватих да ће потрајати, јер немају посла само са мном. У операционој сали лежаху на столовима бројни, знани и незнани људи. И разабрах њихове гласове; многи вапијаху: Дођи, дођи Господе!
    (Симона Анастасијевић, Живот под маском) 

    Када се човек нађе на удару ненависника различитих врста, онда се неизоставно мора определити између тога да ли да покуша да напад отрпи и избегне даљи сукоб или да узврати и изобличи противника, а да му притом ни у најмањем не буде налик. Различите примере с тим у вези нам својим житијима нуде светитељи Божији. Премда физички изузетно снажан, св. Серафим Саровски је у ситуацији када су се на њега окомили разбојници, најпре помислио да се с њима обрачуна; у руци је тада имао секиру; већ у следећем часу насилницима се кротко предао. Духовно јак, показао је спремност да претрпи физички бол, имајући засигурно на уму Христове речи: Не бојте се оних који убијају тијело, а душу не могу убити (Мт. 10, 28). На сасвим другачији начин, под другачијим условима, реаговао је против јеретика Арија св. Никола, епископ Мирликијски. Непријатељима Истине, који се не обрушују на једног човека и који, не одступајући од лажи против Цркве, угрожавају „малу браћу Христову“ – маловерне и оне слабе у вери, супротставити се мора.

    Лукавство и безумље теолога-дарвиниста, „лажне браће“, прикривених иза својих звања и положаја у Цркви, не јењава ни пошто су се, наводно, током прошлогодишњег заседања Светог Архијерејског Сабора јавно покајали. Десеторица предавача на ПБФ-у у Београду, том приликом су, да подсетим, изненадили чак и неверујуће својом спремношћу да се покажу „у тренду“, потписујући Апел против иницијативе да се изврши ревизија изучавања теорије еволуције у школском систему, тј. успостави објективан, а не идеолошки приступ. Овим гестом искорачили су чак и испред појединих представника научних дисциплина који се Дарвиновим учењем уско стручно баве. Толерантни и снисходљиви према представницима природних наука, с којима у разговорима махом износе инфериорне ставове против мајмунообразне антропологије, „лажна браћа“ потенцијалну теолошку полемику по овом питању би да сасеку у зачетку, нестерилисаним хируршким сечивима, заборављајући, можда и не искусивши, да животворна реч Истине има дејство огња који разоткрива свако лицемерство.

    На кратко су се примирили теолози дарвинисти из редова Цркве после опомена и епитимија које су добили као плату за своју дрскост. Глас лажних просветитеља изнова је одјекнуо, овога пута из уста Андреја Јефтића. Судећи према свом ангажману у јавности, овај својеврсни портпарол и активиста дарвинистичко-теолошког табора са ПБФ-а, доцент на Катедри за патрологију и, наравно, потписник поменутог Апела, огласио се написом Час анатомије – патологија једног плагијата у интернет-магазину Теологија.нет, како би оповргао „гласине“ (не навевши где се чују и ко их шири) да текст Теорија еволуције између науке и идеологије, вере и хипокризије, који сам првобитно понудио поменутом порталу, није одбијен „из идеолошких разлога“, већ зато што је „квалитет (рада) изразито споран“. Између ове две почетне, међу многим другим Јефтићевим констатацијама, јаз је дубок онолико колико и између истине и лажи.

    И као што су наводне „гласине“ подстакле бранитеља еволуционизма на хитру акцију, своју стварну намеру он је сакрио иза паравана уређивачке политике интернет магазина Теологија.нет. „Пуна слобода у избору теме и начину на који се теме обрађују“ предочена је свим потенцијалним сарадницима у отвореном позиву на почетној страници овог сајта. Не постоје, међутим, прописане техничке регуле које би аутори требало да поштују, нити су дефинисани стандарди у приређивању текстова на који би се сарадници унапред обавезали; нису ни даље, ни ближе назначени критеријуми процене „квалитета“ за које уређивачка екипа моли будуће „приложнике“ текстова. Сама пак одредница „магазин“, којим је декларисан статус Теологија.нет-а, говори о степену (не)очекиване научности, што потврђују доступни садржаји, а пре свега поменути Јефтићев спис. Од наслова, преко стила излагања, до ниско интонираних „закључака“ дати магазин он је управо спустио до нивоа таблоида. У томе је, мора се признати, показао вештину и инспирацију на којој му ловци на трачеве могу позавидети. Зацртани циљ иницијатора теолошког магазина – развијање аргументоване теолошке полемике, овај члан уредничког тима у потпуности је промашио. И не само да је промашио, него га је свесно избегао, кренувши у посве другом правцу. Ево и каквом.

    Представио је мој текст крајње тенденциозно, у кривом светлу, фрагментарно, управо онако како секташи ваде исечке из контекста, без назнаке целине садржаја и његове поенте. У намери да потврди компетентност одлуке редакције испред које иступа, Јефтић се определио за „анализу анатомије спорног текста“, задржавајући се, не случајно, само на његовом првом делу од четири странице које се тичу научне и здраворазумске критике теорије еволуције. Такође, не случајно, други део текста – теолошка критика еволуције, Јефтићевом скалпелу или детектору плагијата у потпуности је измакао, „у недостатку времена“, знања или пак зато што је услед катарзе идеолошке страсти, остао без набоја.

    Откривши извор из којег сам преузео одређена места, Јефтић је у бруталном заносу, покушао да своје, квази доследно, методолошко сечиво стави изнад саме суштине рада чији сам потписник. Истина је да ми намера уопште није била да ставове у тексту Теорија еволуције између науке и идеологије, вере и хипокризије документујем ни избором, још мање укупном коришћеном литературом и изворима; отуда нисам посегао ни за референцама, нити за додатним појашњењима у фуснотама. Изоставио сам, с разлогом, и помињање имена муслимана Харуна Јахија. Опредељење за његове одређене, упечатљиве ставове, додатно ћу појаснити. Подразумева се, да је на порталу Теологије.нет била озваничена форма ауторских прилога, мој би – популарним језиком писани текст, био сасвим другачије „опремљен“.

    Истог принципа – неспровођења за научни рад уобичајених стандарда, држао сам се и у тексту Апел на апел, написаном прошле године и прочитаном током заседања Светог Архијерејског Сабора. Управо у жељи да отклоним потенцијални лични одијум и да, што је важније, цео проблем поставим тамо где му је место – у жижу саборне свести Цркве, у њему нпр. нисам обелоданио да несувисли, удворички коментар: „Бог је створио свет, како – питајте биологе“, припада Андреју Јефтићу. У писаном предању Цркве, поштовање цитатности није никада била испред главне поруке текста. Није неопходно, па ипак ваља подсетити, да ни апостол Павле приближавајући истину Јеванђеља (Дап. 17, 28) древним Јелинима, није износио имена њихових философа и песника који су исповедали Христово Оваплоћење пре Његовог доласка. Чинио је то зато што су њихове идеје биле битније за мисију Цркве, од самих имена која је засигурно добро знао. Да ли је питање времена када ће се Јефтић осмелити да свом анатомском ножу и методолошком детектору изложи, рецимо, читаве књиге једног од несумњиво највећих теолога 20. века, о. Георгија Флоровског, без фуснота и с ограниченим избором референтне литературе? А можда ће Флоровског ипак заобићи, будући да се теоријом еволуције није подробније бавио? Јасно је, дакле, да није на удару „Платон, него Истина“. Посреди је истицање форме испред садржаја, „да се Власи не сете“ ко је ко у причи о вуку и јагњету.

    Post festum позивање на уредничке стандарде притворног ревнитеља у очувању „пуне слободе када је реч о избору тема и начину (подвукао З. П.) на које се те теме обрађују“, био би пуцањ у празно, недостојан реакције, да исход лицемерне опсервације тврдокорног дарвинисте није закључак да су „симптоми патолошког стања (ваљда не само мог? – З. П.) шири од оквира самог рада“.

    А где је у тој ширини, коју Јефтић мери својим аршином, Харун Јахи – Аднан Октар? Савест теолога неодарвинисте као да умирује то што чињенице против теорије еволуције износи, како наводи, „осуђивани криминалац, обмањивач и опскурни преварант (…) гротескни исламски креациониста, лидер секс-култа који се терети за тешке злочине“. Признајем, пикантерије из Јахијевог живота нису биле тема мојег интересовања, још мање проучавања (познато ми је да се бавио личношћу Христовом у једној од својих књига, остајући у границама куранског учења). Презентујући „тамну страну“ Јахијеве личности и његову бурну животну сторију, Јефтић заправо подмеће кукавичје јаје. И какве везе има живот овог муслимана с његовом критиком еволуције? Да ли би био бољи научник да је којим случајем суфи аскета? Не могу се хришћански критеријуми безусловно преносити на све који се науком баве, поготово не у домену природе и трагања за истином заложеном у природи. Није сваки научник неизоставно етичан сходно хришћанским мерилима. Па чак и када је најетичнији, што је врло пожељно зарад напредовања у Духу и Истини, то још увек не значи да ће неки научник направити корак напред у вери.

    Шта је, дакле, хтео постићи Јефтић описујући Јахија попут колумнисте ангажованог у  „жутој“ штампи? Један од одговора јесте да свака острашћеност води самозабораву и губљењу тла под ногама. И када се амбис отвара, претећи својом дубином, утопљеник се хвата за сламку, оповргавајући неумитан исход пропасти. Тонући у вировима дарвинизма, Јефтић, нажалост, покушава да саблазни читаоце и да им наметне помисао о томе како је одвратан лик не само Харуна Јахија, већ и онога што је о еволуцији имао да каже. И на томе се не зауставља. Етикету с Јахијевим ликом безочно прилепљује и мени који његове ставове против теорије еволуције наводим; самим тим прилепљује га и свима онима који се са истим ставовима слажу. Да ли би убудуће, следећи Јефтићеву методологију, присталице Дарвинове доктрине требало третирати као мајмунолика бића? Не дао Бог! Према учењу св. Максима Исповедника и демони никада не престају бити анђели по природи, без обзира на то што су на етичком плану од злобе потамнели.




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 37 минута, Леон Професионалац рече

    То што сте Ви тако закључили није мој проблем. А о оптужбама да се ради паланачким оговарањима међу студентима: па више ми личи да се Ви тиме бавите. А зашто? Зато што учитавате ствари које нисам написао јер знте шта Еп. Игнатије мисли о раду проф. Пена.

    Ако знате шта Еп. Игнатије мисли о проф. Пену онда смо се разумели. Мало ми је већи ауторитет Еп. Игнатије од проф. Пена. Не зато што се ради о Епископу већ зато што тако стоје ствари. Тачка.

    Можете да га браните колико год хоћете, проф. Јефтић га је, у неку руку разнео. А овај његов одговор је трчање поред пута: у оволиком тексту могао је да да одговор на оптужбе а не да се овако понесе. Смешно.

    То је ваш субјективни осећај. Паланачко трачање не може да буде мишљење које бих ја усвојио. Да бих рецимо био истог мишљења о професору Пени као Еп. Игнатије, морао би Еп. Игнатије да понуди неки критички осврт неког Пениног научног рада.

    Што се тиче Јефтића, мислим да је главни разносач Зоран Ђуровић.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 41 минута, Леон Професионалац рече

    оволиком тексту могао је да да одговор на оптужбе

    Само да се осврнем на овај део. Ипак сам смогао снаге да прочитам цео одгвор након првобитног шока.

    На оптужбе је професор одговорио. Рекао је да је намерно изоставио стављање ове Јахијеве референце. Преведите то како хоћете, али ја то разумем као да је којим случајем ненамерно изоставио онда би био проблем, а пошто је намерно онда је све у реду? :0426_feel:

    А за то што је намерно изоставио су по професору, чини се, бар делимично ако не и потпуно криви Теологија.нет јер нису навели да треба навести извор одакле се преписује. А да при том текст није ни објављен на теологија.нет. Али да не компликујемо сад....

    Дословно:

    "Подразумева се, да је на порталу Теологије.нет била озваничена форма ауторских прилога, мој би – популарним језиком писани текст, био сасвим другачије „опремљен“"

    Ето. Подразумева се! joooj

    Не знам за вас, али месчини да је ипак одговорио. Ха?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 36 минута, Леон Професионалац рече

    Дивно да неко бар зна да шалта кроз падеже презиме Пено:dobro:

    Нисмо баш сигурни, али нема везе :)

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, Bokisd рече

    Има ли неко приступ програму за проверу плагијата? :))

    12:smeha:

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 минута, Ведран* рече

    Само да се осврнем на овај део. Ипак сам смогао снаге да прочитам цео одгвор након првобитног шока.

    На оптужбе је професор одговорио. Рекао је да је намерно изоставио стављање ове Јахијеве референце. Преведите то како хоћете, али ја то разумем као да је којим случајем ненамерно изоставио онда би био проблем, а пошто је намерно онда је све у реду? :0426_feel:

    А за то што је намерно изоставио су по професору, чини се, бар делимично ако не и потпуно криви Теологија.нет јер нису навели да треба навести извор одакле се преписује. А да при том текст није ни објављен на теологија.нет. Али да не компликујемо сад....

    Дословно:

    "Подразумева се, да је на порталу Теологије.нет била озваничена форма ауторских прилога, мој би – популарним језиком писани текст, био сасвим другачије „опремљен“"

    Ето. Подразумева се! joooj

    Не знам за вас, али месчини да је ипак одговорио. Ха?

    Па мало популистичких радова на теологија тачка фејк има критички апарат. Ево ја прелистах неке, и само у једном налетех на једва три фусноте и једну заграду.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 5 минута, Ведран* рече

    Само да се осврнем на овај део. Ипак сам смогао снаге да прочитам цео одгвор након првобитног шока.

    На оптужбе је професор одговорио. Рекао је да је намерно изоставио стављање ове Јахијеве референце. Преведите то како хоћете, али ја то разумем као да је којим случајем ненамерно изоставио онда би био проблем, а пошто је намерно онда је све у реду? :0426_feel:

    А за то што је намерно изоставио су по професору, чини се, бар делимично ако не и потпуно криви Теологија.нет јер нису навели да треба навести извор одакле се преписује. А да при том текст није ни објављен на теологија.нет. Али да не компликујемо сад....

    Дословно:

    "Подразумева се, да је на порталу Теологије.нет била озваничена форма ауторских прилога, мој би – популарним језиком писани текст, био сасвим другачије „опремљен“"

    Ето. Подразумева се! joooj

    Не знам за вас, али месчини да је ипак одговорио. Ха?

    Неоспорно, но, чему све остало?

    Сетите се, од почетка тврдим да није био у обавези да цитира.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 9 минута, gospodin X рече

    Да бих рецимо био истог мишљења о професору Пени као Еп. Игнатије, морао би Еп. Игнатије да понуди неки критички осврт неког Пениног научног рада.

    Што се тиче Јефтића, мислим да је главни разносач Зоран Ђуровић.

    Ове две ставке су у логичкој колизији. 

    Ни о. Зоран није нудио критички осрт Јефтићевог рада. 

    Тако да је он евентуално разносач "клана" и културе "кланова" - клАнирања :)

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 минута, gospodin X рече

    Па мало популистичких радова на теологија тачка фејк има критички апарат. Ево ја прелистах неке, и само у једном налетех на једва три фусноте и једну заграду.

    Ако докажеш да су преписивали подржаћу те.

    (Промашио си поенту)

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    @Ведран*

    Зато ми је све то млако.

    И једно и друго. Први није одговорио о. Зорану, други се заплео, па опет први... И тако...

    Свакако, биће да је испод свега овога неки други разлог. :pcelica:

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 7 минута, Ведран* рече

    Ако докажеш да су преписивали подржаћу те.

    (Промашио си поенту)

    ...јер покушава да одбрани г. Пена по сваку цену. Чак и за оно што је неодбрањиво: коришћење Јахија у богословљу. А користио га је дословно.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 6 минута, Леон Професионалац рече

    Сетите се, од почетка тврдим да није био у обавези да цитира.

    Да. Знам. И око тога се нисмо сложили. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима



×
×
  • Креирај ново...