Jump to content
  • Поуке.орг инфо
    Поуке.орг инфо

    Здравко Пено: „На пола пута“ – о теолозима-дарвинистима, вери и лицемерју

    А зашто видиш трун у оку брата свога брвна у оку свом не осећашИли, како можеш рећи брату свом: Стани да ти извадим трун из ока твог; а ето брвно у оку твом? Лицемјере! Извади најприје брвно из ока свог, па ћеш онда видјети извадити трун из ока брата свог.
    (Мт. 7, 3–5)

    Не знам да ли је био сан или јава. Видим себе на операционом столу и око мене људе под маскама, с оштрим скалпелима, неки држе и ножеве, спремни да секу. Је ли то онај час анатомије? Не разабирам свима лица, већину ипак препознајем. Погледи им сведоче да су одлучни да започну крвави пир. Хтедох да им кажем: Што чините, чините брзо. Но, онда намах схватих да ће потрајати, јер немају посла само са мном. У операционој сали лежаху на столовима бројни, знани и незнани људи. И разабрах њихове гласове; многи вапијаху: Дођи, дођи Господе!
    (Симона Анастасијевић, Живот под маском) 

    Када се човек нађе на удару ненависника различитих врста, онда се неизоставно мора определити између тога да ли да покуша да напад отрпи и избегне даљи сукоб или да узврати и изобличи противника, а да му притом ни у најмањем не буде налик. Различите примере с тим у вези нам својим житијима нуде светитељи Божији. Премда физички изузетно снажан, св. Серафим Саровски је у ситуацији када су се на њега окомили разбојници, најпре помислио да се с њима обрачуна; у руци је тада имао секиру; већ у следећем часу насилницима се кротко предао. Духовно јак, показао је спремност да претрпи физички бол, имајући засигурно на уму Христове речи: Не бојте се оних који убијају тијело, а душу не могу убити (Мт. 10, 28). На сасвим другачији начин, под другачијим условима, реаговао је против јеретика Арија св. Никола, епископ Мирликијски. Непријатељима Истине, који се не обрушују на једног човека и који, не одступајући од лажи против Цркве, угрожавају „малу браћу Христову“ – маловерне и оне слабе у вери, супротставити се мора.

    Лукавство и безумље теолога-дарвиниста, „лажне браће“, прикривених иза својих звања и положаја у Цркви, не јењава ни пошто су се, наводно, током прошлогодишњег заседања Светог Архијерејског Сабора јавно покајали. Десеторица предавача на ПБФ-у у Београду, том приликом су, да подсетим, изненадили чак и неверујуће својом спремношћу да се покажу „у тренду“, потписујући Апел против иницијативе да се изврши ревизија изучавања теорије еволуције у школском систему, тј. успостави објективан, а не идеолошки приступ. Овим гестом искорачили су чак и испред појединих представника научних дисциплина који се Дарвиновим учењем уско стручно баве. Толерантни и снисходљиви према представницима природних наука, с којима у разговорима махом износе инфериорне ставове против мајмунообразне антропологије, „лажна браћа“ потенцијалну теолошку полемику по овом питању би да сасеку у зачетку, нестерилисаним хируршким сечивима, заборављајући, можда и не искусивши, да животворна реч Истине има дејство огња који разоткрива свако лицемерство.

    На кратко су се примирили теолози дарвинисти из редова Цркве после опомена и епитимија које су добили као плату за своју дрскост. Глас лажних просветитеља изнова је одјекнуо, овога пута из уста Андреја Јефтића. Судећи према свом ангажману у јавности, овај својеврсни портпарол и активиста дарвинистичко-теолошког табора са ПБФ-а, доцент на Катедри за патрологију и, наравно, потписник поменутог Апела, огласио се написом Час анатомије – патологија једног плагијата у интернет-магазину Теологија.нет, како би оповргао „гласине“ (не навевши где се чују и ко их шири) да текст Теорија еволуције између науке и идеологије, вере и хипокризије, који сам првобитно понудио поменутом порталу, није одбијен „из идеолошких разлога“, већ зато што је „квалитет (рада) изразито споран“. Између ове две почетне, међу многим другим Јефтићевим констатацијама, јаз је дубок онолико колико и између истине и лажи.

    И као што су наводне „гласине“ подстакле бранитеља еволуционизма на хитру акцију, своју стварну намеру он је сакрио иза паравана уређивачке политике интернет магазина Теологија.нет. „Пуна слобода у избору теме и начину на који се теме обрађују“ предочена је свим потенцијалним сарадницима у отвореном позиву на почетној страници овог сајта. Не постоје, међутим, прописане техничке регуле које би аутори требало да поштују, нити су дефинисани стандарди у приређивању текстова на који би се сарадници унапред обавезали; нису ни даље, ни ближе назначени критеријуми процене „квалитета“ за које уређивачка екипа моли будуће „приложнике“ текстова. Сама пак одредница „магазин“, којим је декларисан статус Теологија.нет-а, говори о степену (не)очекиване научности, што потврђују доступни садржаји, а пре свега поменути Јефтићев спис. Од наслова, преко стила излагања, до ниско интонираних „закључака“ дати магазин он је управо спустио до нивоа таблоида. У томе је, мора се признати, показао вештину и инспирацију на којој му ловци на трачеве могу позавидети. Зацртани циљ иницијатора теолошког магазина – развијање аргументоване теолошке полемике, овај члан уредничког тима у потпуности је промашио. И не само да је промашио, него га је свесно избегао, кренувши у посве другом правцу. Ево и каквом.

    Представио је мој текст крајње тенденциозно, у кривом светлу, фрагментарно, управо онако како секташи ваде исечке из контекста, без назнаке целине садржаја и његове поенте. У намери да потврди компетентност одлуке редакције испред које иступа, Јефтић се определио за „анализу анатомије спорног текста“, задржавајући се, не случајно, само на његовом првом делу од четири странице које се тичу научне и здраворазумске критике теорије еволуције. Такође, не случајно, други део текста – теолошка критика еволуције, Јефтићевом скалпелу или детектору плагијата у потпуности је измакао, „у недостатку времена“, знања или пак зато што је услед катарзе идеолошке страсти, остао без набоја.

    Откривши извор из којег сам преузео одређена места, Јефтић је у бруталном заносу, покушао да своје, квази доследно, методолошко сечиво стави изнад саме суштине рада чији сам потписник. Истина је да ми намера уопште није била да ставове у тексту Теорија еволуције између науке и идеологије, вере и хипокризије документујем ни избором, још мање укупном коришћеном литературом и изворима; отуда нисам посегао ни за референцама, нити за додатним појашњењима у фуснотама. Изоставио сам, с разлогом, и помињање имена муслимана Харуна Јахија. Опредељење за његове одређене, упечатљиве ставове, додатно ћу појаснити. Подразумева се, да је на порталу Теологије.нет била озваничена форма ауторских прилога, мој би – популарним језиком писани текст, био сасвим другачије „опремљен“.

    Истог принципа – неспровођења за научни рад уобичајених стандарда, држао сам се и у тексту Апел на апел, написаном прошле године и прочитаном током заседања Светог Архијерејског Сабора. Управо у жељи да отклоним потенцијални лични одијум и да, што је важније, цео проблем поставим тамо где му је место – у жижу саборне свести Цркве, у њему нпр. нисам обелоданио да несувисли, удворички коментар: „Бог је створио свет, како – питајте биологе“, припада Андреју Јефтићу. У писаном предању Цркве, поштовање цитатности није никада била испред главне поруке текста. Није неопходно, па ипак ваља подсетити, да ни апостол Павле приближавајући истину Јеванђеља (Дап. 17, 28) древним Јелинима, није износио имена њихових философа и песника који су исповедали Христово Оваплоћење пре Његовог доласка. Чинио је то зато што су њихове идеје биле битније за мисију Цркве, од самих имена која је засигурно добро знао. Да ли је питање времена када ће се Јефтић осмелити да свом анатомском ножу и методолошком детектору изложи, рецимо, читаве књиге једног од несумњиво највећих теолога 20. века, о. Георгија Флоровског, без фуснота и с ограниченим избором референтне литературе? А можда ће Флоровског ипак заобићи, будући да се теоријом еволуције није подробније бавио? Јасно је, дакле, да није на удару „Платон, него Истина“. Посреди је истицање форме испред садржаја, „да се Власи не сете“ ко је ко у причи о вуку и јагњету.

    Post festum позивање на уредничке стандарде притворног ревнитеља у очувању „пуне слободе када је реч о избору тема и начину (подвукао З. П.) на које се те теме обрађују“, био би пуцањ у празно, недостојан реакције, да исход лицемерне опсервације тврдокорног дарвинисте није закључак да су „симптоми патолошког стања (ваљда не само мог? – З. П.) шири од оквира самог рада“.

    А где је у тој ширини, коју Јефтић мери својим аршином, Харун Јахи – Аднан Октар? Савест теолога неодарвинисте као да умирује то што чињенице против теорије еволуције износи, како наводи, „осуђивани криминалац, обмањивач и опскурни преварант (…) гротескни исламски креациониста, лидер секс-култа који се терети за тешке злочине“. Признајем, пикантерије из Јахијевог живота нису биле тема мојег интересовања, још мање проучавања (познато ми је да се бавио личношћу Христовом у једној од својих књига, остајући у границама куранског учења). Презентујући „тамну страну“ Јахијеве личности и његову бурну животну сторију, Јефтић заправо подмеће кукавичје јаје. И какве везе има живот овог муслимана с његовом критиком еволуције? Да ли би био бољи научник да је којим случајем суфи аскета? Не могу се хришћански критеријуми безусловно преносити на све који се науком баве, поготово не у домену природе и трагања за истином заложеном у природи. Није сваки научник неизоставно етичан сходно хришћанским мерилима. Па чак и када је најетичнији, што је врло пожељно зарад напредовања у Духу и Истини, то још увек не значи да ће неки научник направити корак напред у вери.

    Шта је, дакле, хтео постићи Јефтић описујући Јахија попут колумнисте ангажованог у  „жутој“ штампи? Један од одговора јесте да свака острашћеност води самозабораву и губљењу тла под ногама. И када се амбис отвара, претећи својом дубином, утопљеник се хвата за сламку, оповргавајући неумитан исход пропасти. Тонући у вировима дарвинизма, Јефтић, нажалост, покушава да саблазни читаоце и да им наметне помисао о томе како је одвратан лик не само Харуна Јахија, већ и онога што је о еволуцији имао да каже. И на томе се не зауставља. Етикету с Јахијевим ликом безочно прилепљује и мени који његове ставове против теорије еволуције наводим; самим тим прилепљује га и свима онима који се са истим ставовима слажу. Да ли би убудуће, следећи Јефтићеву методологију, присталице Дарвинове доктрине требало третирати као мајмунолика бића? Не дао Бог! Према учењу св. Максима Исповедника и демони никада не престају бити анђели по природи, без обзира на то што су на етичком плану од злобе потамнели.




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 14 минута, Bokisd рече

    Mozda je profesor trebao nekako prepricati  ( bar bih ja tako odradio ).... nekim svojim recima ono sto je procitao kod 'turaka' ( :smeh1: )

    У научном раду се мора навести извор чак и када се препричава. Превише је тог ,,препричавања" било у тексту г. Пена.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Леон Професионалац рече

    Има више проблема, покушаћу да поменем неке.

    1. Тражио је да му објаве текст а они нису хтели.

    2. Није мировао па је зато г. Андреј и одговорио.

    3. Није научни текст г. Пена па није морао ни да цитира.

    4. И слеп не би покушао да порекне да је г. Пено дословно преписивао Јахија. Да је то крађа - нек други суде.

    5. Јахију нема места у богословским текстовима тек да се после затвора замонаши у Дечанима.

    7. Aко тако заиста мисли како је проф. Пено изложио, зашто су му требале Јахијеве реченичне конструкције, дефиниције па чак и интерпункција?

    Итд, допуните низ.

    Da,  glavni problem sto Peno nije naveo ili nagovestio ili bar samo napomenuo, da je njegove naucne delove i opservacije ( :laie_14: )  u svom tekstu uzeo od tog Jahija.

    Mozda je sustina stvari, ( bar za mene ) pod ovom tackom 7. Ako, profesor ne razume bas tako dobro kreacionizam i sporenja koja postoje sa TE, onda je trebao da stavi, iz kog izvora je uzeo i crpeo  svoja saznanja.

    Dekuje, kao 'mala greska' u koracima. :!: Videcemo, kako ce' dalje ici prica.

    ( odoh da lalam, sutra idem na stomatoloski, dobio sam prejaku dozu lekova, udarile me neke jake vrtoglavice :0426_feel:,.... i , jos, stalno sanjam da me jure neke razne zivotinjke, ....ce' da me uvati srcka u snu,... :)) )

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 18 минута, Ведран* рече

    Не мислим на претњу типа:

     

    пре 20 минута, Ведран* рече

    Али то није претња (никаквог типа).

    Ваљда је јасно да само оно горе написао жаргонски.

    У чему је проблем?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 14 минута, Леон Професионалац рече

    Први текст је био омаж његовом удару на професоре који су санкционисани.

    Има она народна (цитирам да не бих и ја испао плагијатор): ,,На мртвог вука и зец диже к." 12:smeha:

    По томе г. Пено није баш славно и часно одреаговао будући да се ради о његовим колегама, оплео их је што да их понизи a себе уздигне, што да се додвори. Не знам коме...

    Има  она "мило за драго". Све ми је то јасно. Ја као посматрач не могу да се уплићем у њихове личне интересе и препуцавања. Може то да буде позадина и разлог зашто се у ово упуштају, ја могу да коментаришем само оно што је речено, и то само тако што се ослањам на неке принципе и тако што ово гледам чисто са стране питања плагијата, а не креационизма-дарвинима.

    Из те перспективе је текст проф Пене огроман промашај. А његов одговор још гори промашај. Јефтић је из тог мегдана изашао супериорнији.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 9 минута, Bokisd рече

    Da,  glavni problem sto Peno nije naveo ili nagovestio ili bar samo napomenuo, da je njegove naucne delove i opservacije ( :laie_14: )  u svom tekstu uzeo od tog Jahija.

    Mozda je sustina stvari, ( bar za mene ) pod ovom tackom 7. Ako, profesor ne razume bas tako dobro kreacionizam i sporenja koja postoje sa TE, onda je trebao da stavi, iz kog izvora je uzeo i crpeo  svoja saznanja.

    Dekuje, kao 'mala greska' u koracima. :!: Videcemo, kako ce' dalje ici prica.

    ( odoh da lalam, sutra idem na stomatoloski, dobio sam prejaku dozu lekova, udarile me neke jake vrtoglavice :0426_feel:,.... i , jos, stalno sanjam da me jure neke razne zivotinjke, ....ce' da me uvati srcka u snu,... :)) )

    Да је цитирао Јахија био би исмејан. Или, у најбољем, нико не би ни провалио ко је Јахи. :))

    Oвако је ризиковаo, ишао је алаво на све или ништа па је испао тропа. :bu:

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 22 минута, Bokisd рече

    Mozda je profesor trebao nekako prepricati  ( bar bih ja tako odradio ).... nekim svojim recima ono sto je procitao kod 'turaka' ( :smeh1: )

    И тад је дужан да наведе. Парафразирање се такође мора документовати. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 17 минута, Леон Професионалац рече

    Има више проблема, покушаћу да поменем неке.

    1. Тражио је да му објаве текст а они нису хтели.

    2. Није мировао па је зато г. Андреј и одговорио.

    3. Није научни текст г. Пена па није морао ни да цитира.

    4. И слеп не би покушао да порекне да је г. Пено дословно преписивао Јахија. Да је то крађа - нек други суде.

    5. Јахију нема места у богословским текстовима тек да се после затвора замонаши у Дечанима.

    7. Aко тако заиста мисли како је проф. Пено изложио, зашто су му требале Јахијеве реченичне конструкције, дефиниције па чак и интерпункција?

    Итд, допуните низ.

    Противан сам чланку 3. Само да се документује :)))

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 6 минута, Ведран* рече

    Има  она "мило за драго". Све ми је то јасно. Ја као посматрач не могу да се уплићем у њихове личне интересе и препуцавања. Може то да буде позадина и разлог зашто се у ово упуштају, ја могу да коментаришем само оно што је речено, и то само тако што се ослањам на неке принципе и тако што ово гледам чисто са стране питања плагијата, а не креационизма-дарвинима.

    Из те перспективе је текст проф Пене огроман промашај. А његов одговор још гори промашај. Јефтић је из тог мегдана изашао супериорнији.

    Oво све потписујем па сам зато и ставио први коментар као ,,млако". (Видите, почесмо и сами да себе цитирамо.) :0426_feel:

    А млако ми је и једно и друго, оба писанија.

    Биће да је ипак позадина свега овога сасвим друге природе.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 16 минута, Ведран* рече

    Прочитај двосмислени чланак статута. Помиње и друге радове.

    Да ли вама значи ако није део дисертације да је онда дозвољено? То је чудан став.

    Невезано за Статут. Плагирање носи консеквенце. Па макар јавно изобличавање чему је подвргнут професор. Све што Јефтић ради јесте да наводи чињеницу и илуструје примерима за неакадемску јавност о колико озбиљном прекршају је реч. Толико озиљном да се због њега губе министарске фотеље и академска звања. 

    Истина, али мислим да у то не спадају онакви памфлети на шта личи први текст г. Пена.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 6 минута, Леон Професионалац рече

     

    Ваљда је јасно да само оно горе написао жаргонски.

    У чему је проблем?

    Не постоји проблем. Схватио сам одмах да није претња у буквалном смислу. Зато кад сам на то реаговао рекао сам: није му "претио" стављајући "претио" под наводнике као индикацију да сам схватио да нисте мислили на буквалну претњу. 

    Моја поента је била да му није "претио" чак ни у пренесеном смислу (типа: махао испред носа могућим последицама).

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 5 минута, Ведран* рече

    Противан сам чланку 3. Само да се документује :)))

    Поштено.

    Оно тврдим обзиром на то да је објављивао по Куриру или Блицу...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 9 минута, Леон Професионалац рече

    Да је цитирао Јахија био би исмејан. Или, у најбољем, нико не би ни провалио ко је Јахи. :))

    Зашто мислим да би Јефтић ипак провалио? :))

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Ведран* рече

    Не постоји проблем. Схватио сам одмах да није претња у буквалном смислу. Зато кад сам на то реаговао рекао сам: није му "претио" стављајући "претио" под наводнике као индикацију да сам схватио да нисте мислили на буквалну претњу. 

    Моја поента је била да му није "претио" чак ни у пренесеном смислу (типа: махао испред носа могућим последицама).

    Помислио сам да ме без разлога изврћете руглу. Опростите, шкртост слова.

    Добро, није му г. Јефтић претио али је директно показао шта г. Пено по његовом мишљењу заслужује. :POPOcorn1:

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 минута, Ведран* рече

    Зашто мислим да би Јефтић ипак провалио? :))

    Можда зато што сте Ви г. Јефтић?12:smeha:

    Рецимо, знао сам о коме се ради, а да нисам свакако бих и сам тражио да видим ко је Jaхи.

    Велим, и да је неко провалио била би мања штета по г. Пена. Ах та алавост...:POPOcorn1:

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 8 минута, Леон Професионалац рече

    Oво све потписујем па сам зато и ставио први коментар као ,,млако". (Видите, почесмо и сами да себе цитирамо.) :0426_feel:

    А млако ми је и једно и друго, оба писанија.

    Биће да је ипак позадина свега овога сасвим друге природе.

    Нисам схватио, а ни сад не разумем шта је тачно млако? Писање и реакција? Или то да каскају "поред пута"?

    Будући да ја ово посматра само из једног угла, питање плагирања. Мени ово изгледа као велики проблем. Проблем далеко ширих размера од њихових међусобних несугласица. И проблем који не би смео да се просто "отпише" на неко њихово неслагање. Зато ваљда не видим шта је млако?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима



×
×
  • Креирај ново...