Jump to content
  • александар живаљев
    александар живаљев

    Бискуп Владо Кошић: Усташтво није био фашизам него организовано војно деловање у одбрани Хрватске као државе

      Сисачки бискуп Владо Кошић, иначе на срамоту свих нормалних људи било које вјере, прочелник Одјела за екуменизам Хрватске бискупске конференције, ових дана отворено је поново исповједио своју припадност усташком покрету, праћену најсуровијим екстремизмом према Српској православној цркви и остацима њених вјерника у Хрватској.

      Истини за вољу и до сада је било Хрвата антифашиста, у том смислу и истакнутих католика, који су исказивали незадовољство Кошићевом дјелатношћу. Међутим, коначно је дошао тренутак да Српска црква затражи од папе уклањање овог нацистичког ревизионисте са службених положаја. Било какав контакт Српске цркве са Римокатоличком црквом у Хрвата, па и са Римском црквом уопште, потпуно је немогућ у ситуацији када њени високи званичници, још задужени "за екуменизам", величају најсуровије клање Срба и залажу се за даљи прогон православних вјерника у Хрватској.

     

    PDF Штампа Ел. пошта

    'Занимљиво је зашто и ко оспорава тај „домољубни поздрав“ и како поступа држава', рекао је бискуп Кошић на представљању књиге о Марку Перковићу Томпсону.

    Vlado-Kosic1.jpg

    Сисачки бискуп Владо Кошић говорио је на представљању књиге о Марку Перковићу Томпсону коју је написао академик Јосип Печарић. Многи медији пренели су Кошићев говор у којем је утврдио како неки силом покушавају да ућуткају певача и академика Печарића. Кошићев говор преносимо у целости:

    "Волео бих кад би било више таквих храбрих људи као што су прослављени певач Марко Перковић Томпсон и академик Јосип Печарић.

    Они који немају аргументе желели би их силом ућуткати: тако забрањују концерте прослављеном певачу Марку, уручују му казнене пријаве због ремећења јавног реда и мира, дифамирају његов углед и проглашавају његов рад – ни мање ни више него фашистичким. Такође, против академика Печарића такви раде свим средствима само да га ућуткају, прогоне му породицу и – најчешће га игноришу.

    Међутим оба ова велика човека, Хрвата и домољуба, људи су којима се наша Домовина треба поносити. Можда ће тек у будућем времену, кад се ослободимо – како пева бискуп Анте Ивас – свих тих издајица, кривоклетника, варалица, такође и – како песнички каже Анто Ковачевић – свих дрпислава, тек ће у будућој, мирнијој историји Хрватске ови наши великани Марко и Јосип добити своје право место, место највећег поштовања.

    Tompson-pjesmom-za-Hrvatsku.jpg

    Једно је сигурно: њих обојицу красе храброст у заступању истине и љубав према домовини која није фраза ни интерес. Такође, рекао бих, краси их и спремност на подношење трпљења, оспоравања, подметања за истину и праведност. Док се Јосип углавном с тим претњама бори хумором и иронијом, Марко одговара својим оспораватељима - песмом.

    Ова књига сведок је величине управо ове двојице хрватских људи, сведок о поштеним људима у непоштено време, о великим људима у времену малих душа, о дрскости неколицине који се усудише бити храбри у времену издаје. Зато ће њихов траг бити надахнуће будућим нараштајима и за двадесет и тридесет година о њима ће се писати књиге, снимати филмови и они ће бити пример срчаности у борби са злом које уништава истину и нашу домовину.

    Да је Марко херој, препознали су и бранитељи, међу које се и он убраја јер је био драговољац у Домовинском рату и прва сад већ легендарна песма „Бојна Чавоглаве“ настала је у том времену. Бранитељи су му наиме недавно даровали Велику златну плакету за храброст, на чему му и ја овде јавно честитам!

    Уз певача Марка и академика Јосипа повезује се поздрав „За дом спремни!“. Занимљиво је зашто и ко оспорава тај домољубни поздрав и како поступа држава. Најпре ваља рећи да је спонтано тај поздрав употребљаван у Домовинском рату, и то не само од припадника ХОС-а који су га узели и у свој грб, него и од Тигрова и Громова. Постоје снимке на јутјубу о томе. Тада, интересантно, то никоме није сметало.

    Ни то што је Марко у својој првој домољубној песми „Бојна Чавоглаве“ употребио тај поклич. Тек од пре две-три године започела је хајка и на Марка и на тај поздрав, оптужујући све који га употребе за усташтво и фашизам. Најпре, треба рећи да усташтво није био фашизам него организовано војно деловање у одбрани Хрватске као државе, о чијој су се нарави као држави позитивно изразили и бл. Алојзије Степинац и др. Фрањо Туђман, али те су постројбе то чиниле свим „допуштеним и недопуштеним средствима“, што је био део њихове заклетве.

    Та илегалност односно недопуштена средства свакако нису за нас хришћане прихватљива, као ни злочини које су починили, а које Црква осуђује, премда треба рећи да је то био одговор на бројне четничке и партизанске злочине. Зашто је међутим дошло последњих година до јавног политичког и полицијског прогона поздрава ЗДС и оних који га употребе – а у Домовинском рату и кроз 25 година после рата се то није догађало? Сетимо се тужби које је против Џоа Шимунића подигло удружење ‘Корак испред’ из Ријеке, на чијем је челу Србин Зоран Стевановић.

    Vlado-Kosic.jpg

    Надаље, сетимо се како је српски политичар Вулин у више наврата прозивао актуелну Хрватску због „усташизације и фашизације“. То су чинили и други српски, прочетнички политичари. Но, повод су им дали заправо хрватски политичари који су, на челу с бившим председником државе па онда и председником Владе – најпре у јеврејском Кнесету, па потом при формирању нове Владе с Карамарком на челу – оптуживали Хрвате због „усташке гује“ и „скретања у усташтво“.

    За све то није било доказа, али је с друге стране било све више доказа да је у структурама власти у РХ још много удбаша и злочинаца који су ликвидирали многе Хрвате како у иностранству тако и у Хрватској и БИХ или су њихови синови. И мени се чини да су сву ту бучну хајку на непостојеће усташе покренули управо они који су се бојали да не би били подвргнути лустрацији која се све више најављује као реална и нужна опција за законодавство РХ.

    Сетимо се само тзв. Лекс Перковић што је најбољи доказ како је удбашко-комунистичка гуја заправо још увек јака у Хрватској. У тај контекст стављам и прогон домољуба, не само госп. академика Печарића и нашег најдомољубнијег певача Марка Томпсона, него и многих других које не престају нападати и сатанизовати у јавном хрватском простору. Могли бисмо набрајати многе...

    Могу рећи како сам и ја један од тих, или ме барем тако перципирају. Кад сам рецимо на свом Фејсбук профилу затражио оставку министра унутрашњих послова, јер је први пут на Дан домовинске захвалности, што је уједно и Дан хрватских бранитеља, дао привести од полиције хрватске бранитеље који су мирно узвикивали ЗДС у Книну, мени су – наводно – јер то нисам никада примио него сам само то прочитао у медијима, одговорили из МУП-а да су они само поступали по закону о ремећењу јавног реда и мира, и то у складу са судском праксом.

    То је међутим неистина јер постојале су многе праксе пре овог случаја од 5. коловоза 2017. када су судови друкчије пресудили за тај поздрав. Сматрам да је то чиста политичка интерпретација једног закона који се не би смео политички тумачити. Наиме, закони морају бити једнаки за све и примењиви у смислу, а не да их једна странка политички тумачи овако, а друга онако.

    jasenovac.jpg

    Дакако, то је одраз и последица политичке атмосфере у коју нас је довела нова владајућа коалиција на коју сам такође упозорио својим криком у отвореном писму Председнику Владе. Наиме, нови коалицијски партнер је ултимативно затражио – и добио – да се спомен-плоча погинулој 11-орици бранитеља који су били и припадници ХОС-а уклони из Јасеновца. Јасеновац је опет друга прича, али на жалост јер је био уцењен премијер је попустио захтеву својих коалиционих партнера. А ти младићи, који су изгинули у Јасеновцу, нису се борили за Хрватску 1941, него 1991. Дакле, опет попуштање једној лажи.

    Иначе треба отворено рећи да су политички захтеви представника поражене српске мањине у РХ, а која је заједно са Србијом и ЈНА 1991. дигла побуну против Хрватске, а подупире их и сада српска службена политика, јер тамо владају опет четници, али на жалост их подупире и СПЦ – утемељени на митовима и лажима. То су не само интерпретација Јасеновца, него и улога бл. Алојзија Степинца, устанка у Србу а што је прослава покоља Хрвата а не антифашистичка револуција, затим споменик у Банском Грабовцу, као и измишљање непостојећег логора за убијање српске деце у Сиску.

    Питамо се, зашто наша држава већ једном не наложи истрагу – али не политичку него научну, па ако је потребно и међународну – да знамо што се то стварно догодило нпр. у Јасеновцу. Како је могуће да су „истине“ толико различите? И зашто се Јасеновац препушта Србима да они говоре шта је тамо било? Наиме, и уклањање плоче погинулим бранитељима ХОС-а такво је признање да је то место на којем су страдали српски заробљеници и што је трајни разлог наметања кривице Хрватима – док се чини да је истина сасвим супротна и да би је већ једном требало изнети на видело!

    На жалост наша хрватска политика или нема снаге или не зна одговорити свим тим лажима. Требало би донети закон да сви који су дизали побуну против РХ не могу суделовати ни у којем облику у власти; затим би било по мени нужно и да се затражи исплата ратне штете коју је Република Србија нанела РХ у својој агресији, и то као услов било каквој подршци за улазак исте у ЕУ; било би надаље нужно укинути повластицу да српска деца у Хрватској уче неку другу историју Домовинског рата неголи што је то „повјесна истина“; било би потребно такође забранити улазак хушкачима и ширитељима лажи у РХ, не само српским министрима и политичарима, него и представницима СПЦ.

    Само би тако поступала поносна победница Хрватска и само би тако било могуће сачувати оно што је одбрањено у Домовинском рату који мора остати једини темељ модерне Хрватске, а што имамо у великој мери захвалити хрватским бранитељима, међу које свакако убрајамо и Марка П.Томпсона и академика Ј. Печарића.

    И да поновим реченицу са самог почетка: О кад би било више таквих људи попут Марка и Јосипа у Хрватској!"

    (Вијести)




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 14 минута, kopitar рече

    Četnici su zločinci koji su počinili strašne zločine na prostoru bivše Jugoslavije . To je istina o Četnicima. 

    Да али мање од комуниста и колабораната Немачких. Притом су основани као предходница регуларне војске К.Ј. од муслимана, католика и протестаната и православаца којих је било највише. Злочини су били у местима где су се подржавали у људству или обавештајно Немци, Италијани и домаћи сарадници. Јер пре Анте Павелића у НДХ, је био други Анте Павелић у Трогиру као тада главном граду Далмације који је тражио и добио уједињење целе Далмације са Србијом и Црном Гором која је требала да уђе у састав Србије, па је због тога Загреб као главни град Хрватске ушао у причу и настала је Југославија и касније Далмација у склопу Хрватске републике. Тешка је то прича, али суштински опредељење је било јасно по идеологијама које су биле транспарентне. Оно за шта и против чега су се борили четници и усташе су две различите ствари. Четници нису били анти-католички, чак су Римокатолички свећеници благосиљали уз Православне свештенике ту исту војску пре упада Немаца. То што су постали анти-католички је исти разлог зашто су Американци, Британци... бомбардовали Ватикан, да би престали да подржавају Нацисте.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 5 минута, Mиљан Л. рече

    Да али мање од комуниста и колабораната Немачких. Притом су основани као предходница регуларне војске К.Ј. од муслимана, католика и протестаната и православаца којих је било највише. Злочини су били у местима где су се подржавали у људству или обавештајно Немци, Италијани и домаћи сарадници. Јер пре Анте Павелића у НДХ, је био други Анте Павелић у Трогиру као тада главном граду Далмације који је тражио и добио уједињење целе Далмације са Србијом и Црном Гором која је требала да уђе у састав Србије, па је због тога Загреб ушао у причу и настала је Југославија. Тешка је то прича, али суштински опредељење је било јасно по идеологијама које су биле транспарентне. Оно за шта и против чега су се борили четници и усташе су две различите ствари. Четници нису били анти-католички, чак су Римокатолички свећеници благосиљали уз Православне свештенике ту исту војску пре упада Немаца. То што су постали анти-католички је исти разлог зашто су Американци, Британци... бомбардовали Ватикан, да би престали да подржавају Нацисте.

    Nije to dobro brate , taj pokušaj rehabilitacije Četnika i Ustaša . Antifašisti su bili samo Partizani na ovim našim prostorima.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 15 минута, Срђан Шијакињић рече

    Али тешко да је политика и план ЈВуО била чињење масовних злочина. Нажалост, дословно сви покрети у рату су одговорни за велике злочине, али мора се направити одређена разлика према мотивацијама које су иза тих покрета стајале.

    Тепих бомбардовање Токија, бомбардовање Дрездена и атомске бомбе су ужасни и масовни злочини, али и поред тога нико не тврди да су САД злочиначке због тога и да је улога САД у рат злочиначка.

    Ok to je tvoje mišljenje , za mene su Četnici zločinci. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, kopitar рече

    Nije to dobro brate , taj pokušaj rehabilitacije Četnika i Ustaša . Antifašisti su bili samo Partizani na ovim našim prostorima.

    Па нормално да није добро. Није добро ни комунисте величати, јер ем 90% партизана није ни знало каква је комунистичка идеологија док се рат није завршио. Али треба рехабилитовати четнике као предходницу регуларне војске која је основана одлуком Министарства одбране заједнице Срба Хрвата и Словенаца. И лепо се разлучи који су пошли којим путем. Углавном се то зна, притом четника више нема нити неко може да их наследи. Јер нема Југославије, ни монархије а притом Србија као правна наследница Југославије има уставну војску. Ту је крај приче на основу историјских чињеница.

    Владо Кошић не поступа као овај Талијански свештеник! Лепо симболично обележи протест римокатоличких свештеника против Нациста и Фашиста. А не Христа који јесте Црква, повеже са тиме, кроз благослове. Јер због таквих људи и због не демантовања сличних изјава из Ватикана, човек мора да се запита мало. Богу хвала, разчинили су бискупа из Међугорја који је тврдио да говори са Богородицом која подржава РКЦ. А у том месту се налази Православни Манастир Успења Пресвете Богородице и једно од места највећих масовних гробница тј. јама Срба у другом светском рату, што је усташки злочин благословен од неког фрањевца тада. На томе се Хришћанство не може правити, јер по семену и стаблу ће се плод познати. 

    Мене је одушевио овај свештеник у Италији, колики је то господин, ово је симболично урадио солидаришући се са римокатоличким свештеницима који су се борили против фашизма и нацизма, није никакву вредност дао фашистима и нацистима:coolio: 

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, kopitar рече

    Ok to je tvoje mišljenje , za mene su Četnici zločinci. 

    Целокупан покрет? Без прављења разлике између дела ЈВуО под контролом Драже Михаиловића и других "фракција"?

    Историјске теме не би требало да буду предмет било чијег мишљења, него закључака историјске науке... Нажалост, у разговорима Муслимани-Срби-Хрвати често се партизани појављују као нека заједничка тачка, само зато што су убијали по другим критеријумима, а не националним.

    Без намере да провоцирам (ако морам и даље да потврђујем добру намеру у разговорима), да ли постоје подаци/радови о четничким злочинима у Хрватској током другог светског рата? Познати су ми злочини над муслиманима и над присталицама партизана, али нисам се сусретао са подацима о већим злочинима над Хрватима (не тврдим да их није било, наравно, зато и питам).

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 27 минута, kopitar рече

    Nije to dobro brate , taj pokušaj rehabilitacije Četnika i Ustaša . Antifašisti su bili samo Partizani na ovim našim prostorima.

    Није добро, то је тачно. С тим што четници јесу започели као први антифашистички покрет отпора против Немаца у окупираној Европи. Од одбеглих припадника краљевске војске формиране су јединице које су правиле саботаже и диверзије по Србији. Чак су избегавали да директно нападају немачке јединице јер су правилно закључили да би то довело до врло гадне реакције нациста према цивилном становништву. Што се и десило октобра '41 у Крагујевцу. Партизани су их навукли да заједнички нападну Немце, ови су у знак одмазде убили скоро 3000 цивила.

    И ту су се дефинитивно растали са Титом и партизанском екипом, који су наставили да нападају немачке трупе не хајући за одмазде према цивилима (неретко чак и да би намерно изазвали одмазду и тиме придобили што више становништва на своју страну).

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, Срђан Шијакињић рече

    Целокупан покрет? Без прављења разлике између дела ЈВуО под контролом Драже Михаиловића и других "фракција"?

    Историјске теме не би требало да буду предмет било чијег мишљења, него закључака историјске науке... Нажалост, у разговорима Муслимани-Срби-Хрвати често се партизани појављују као нека заједничка тачка, само зато што су убијали по другим критеријумима, а не националним.

    Без намере да провоцирам (ако морам и даље да потврђујем добру намеру у разговорима), да ли постоје подаци/радови о четничким злочинима у Хрватској током другог светског рата? Познати су ми злочини над муслиманима и над присталицама партизана, али нисам се сусретао са подацима о већим злочинима над Хрватима (не тврдим да их није било, наравно, зато и питам).

    Imaš na Wikipediji , idem sad na temu od Trifketa i tebi bi preporučio.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 минута, GeniusAtWork рече

    Није добро, то је тачно. С тим што четници јесу започели као први антифашистички покрет отпора против Немаца у окупираној Европи. Од одбеглих припадника краљевске војске формиране су јединице које су правиле саботаже и диверзије по Србији. Чак су избегавали да директно нападају немачке јединице јер су правилно закључили да би то довело до врло гадне реакције нациста према цивилном становништву. Што се и десило октобра '41 у Крагујевцу. Партизани су их навукли да заједнички нападну Немце, ови су у знак одмазде убили скоро 3000 цивила.

    И ту су се дефинитивно растали са Титом и партизанском екипом, који су наставили да нападају немачке трупе не хајући за одмазде према цивилима (неретко чак и да би намерно изазвали одмазду и тиме придобили што више становништва на своју страну).

    Budem to malo proučio...nisam znao da je to baš tako daleko otišlo kod vas. Kakav je sad službeni stav R S o četničkom pokretu.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 минута, Isusovo magare рече

    Ma VSB je srbin.

    Kad si pravi čovjek ko VSB onda je svejedno što si po naciji. Idem sad već jednom pročitati temu Matej 23 na dalje od Trifkija.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 5 часа, Isusovo magare рече

    E to ćeš morati kod predsjednice Kolinde ali ne znam tocno gdje joj je ured jer stalno seli.:))

    Код тебе у Загребу барем не мора да тражи Колинду. За називе улица је задужен Кошићев идеолошки истомишљеник Хасанбеговић. :))

    А Колинда иде по Хр као путујући циркус да јој мање замере што не испуњава предизборно обећање да ће се преселити са Пантовчака. 12:smeha:

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 часа, Isusovo magare рече

    Eto sv.Petar ne postoji kao poglavar sv.Crkve,četnici su najbolji ljudi na svijetu...papa je Sotona a vi ste srbi najsvetiji narod na svijetu.To jest PRAVOvjernici..jel tako??!!

    И магарад има образ, али ово Магаре постаје безобразно. 

    • Оплаках :)) 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 5 минута, Ведран* рече

    И магарад има образ, али ово Магаре постаје безобразно. 

    Magare dobije napade kad čuje riječ četnik.

    To je ljudski...nema tu ništa. Inače je vrlo teško da prosječan Hrvat razumije da nisu svi četnici isti. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 7 минута, kopitar рече

    Magare dobije napade kad čuje riječ četnik.

    To je ljudski...nema tu ništa. Inače je vrlo teško da prosječan Hrvat razumije da nisu svi četnici isti. 

    Почела је да добија нападе и на друге речи као што су православни и Србин. 

    "Просечан" Хрват, на жалост, има тај проблем јер повијест учи са телевизије. А просечан Хр политичар има проблем да уопште на власт дође ако на телевизији стално не спомиње четнике. Јер оних 20-30 посто бирача који су "већина" бирачког тела никада неће гласати за њих без тога. 

    Није лак живот у зачараном кругу. 

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...