Jump to content
  • александар живаљев
    александар живаљев

    Александријска патријаршија признала аутокефалност ПЦУ

      По материјалима православних новинских агенција.

      alenxg.jpg

    Данас у време литургије у Каиру, поводом празника Светог Архистратига Михаила по новом календару, александријски патријах Теодор је у диптиху поглавара помесних цркава поменуо Епифанија Думенка вођу "Православне цркве Украјине".

    На крају литургије патријарх Теодор објавио је одлуку Александријске цркве о признању аутокефалије ПЦУ на челу са Епифанијем, а потом је прочитана и одговарајућа одлука Синода Александријске патријаршије (ВИДЕО У ПРИЛОГУ, као и текст Саопштења).

    Ова вест је донекле изненађујућа јер је сам патријарх Теодор у више наврата, као неко ко је живео и службовао у Украјини, више пута наглашавао да је Украјинска православна црква митрополита Онуфрија једина канонска црква у тој земљи. Такође, александријски патријарх је заједно са антиохијским и јерусалимским патријархом и кипарским архиепископом својевремено покренуо иницијативу за превазилажење раскола између Цариграда и Москве насталог по питању Украјине.

    Сматра се да је данашњи чин настао као манифестација јединства "јелинских цркава", а после идентичне одлуке Атинске архиепископије.

     

    anakoinothen-alexandreias-1.jpg




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    Ranije sam razmisljao, ako bi ikada doslo do kakvog raskola u pravoslavlju, kako da se prema tome odnosim. Resenje se cinilo vrlo jednostavno. SVETA GORA. Gdje oni - tu i ja. A vidi ovo sada... Srecom, ovaj raskol je veoma jasan, ali ajde se osloni sad na njih za neka komplikovanija pitanja. Nisam ono ocekivao od Jefrema vatopedskog...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 11 часа, Grizzly Adams рече

    У наредних годину-две и СПЦ ће да им призна аутокефалност.

    Да смо живи & здрави.

    SPC ako prizna PCU, drage volje ću prestati biti njen član. 

    Srbija je prošla kroz mnogo što šta, i nije pristajala na ucjene nekad možda na svoju štetu. Srbi su tvrd, hajdučki narod plus poredak koji je stvoren padom Berlinskog zida se urušava i geopolitičke prilike idu Srbiji na korist. 

    Srbija nema nijedan jedini razlog da prizna PCU, i uvjeren sam da se to neće desiti. 

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 часа, HOA+ рече

    Истина је субјективна, а не објективна реалност, она је Христос, личносни однос. Ми ћемо је изгубити ако прекинемо однос са свима на крају.

    Не можемо се понашати као деца и фундаменталисти.

    Сада си ме ипак натерао на размишљање... Да не бисмо прекинули однос са свима хајде да будемо најличноснији, најсубјективнији, нај не-дечији и да се први заложимо да се Далај Лама призна као митрополит источно православне грко-католичке унијатско будистичке цркве.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 часа, HOA+ рече

    ако Руси праве списак и сваки дан га проширују с ким они нису у општењу

    Наравно, Бартовој пропаганди је у интересу да се прикаже како је Барт пун љубави и радости и прима у свој загрљај све и свакога а Руси (и сви остали који се са Бартом око тога не слажу) су нетолерантни и искључиви и прекидају општења. Исту ту песмицу пева и Максим у својим домаћим задацима.

    Али то је лаж. И то лаж која (између редова) намеће Бартову нео-папистичку изврнуту перспективу гледања.

    Ствари стоје овако:

    Они који упишу Епи-мафија у дипитхе аутоматски прекидају општење са РПЦ. Само су кукавице да то јасно и јавно кажу. Руси ни са ким самовољно не прекидају општење него само нечији дефакто прекид општења констатују кроз саопштење и списак ради знања свих својих верних.

    P.S.
    Увежбан си за спинове и троловање око ових ствари. Да ниси већ био овде? ;) 
     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 46 минута, Vladan :::. рече

    Наравно, Бартовој пропаганди је у интересу да се прикаже како је Барт пун љубави и радости и прима у свој загрљај све и свакога а Руси (и сви остали који се са Бартом око тога не слажу) су нетолерантни и искључиви и прекидају општења. Исту ту песмицу пева и Максим у својим домаћим задацима.

    Али то је лаж. И то лаж која (између редова) намеће Бартову нео-папистичку изврнуту перспективу гледања.

    Ствари стоје овако:

    Они који упишу Епи-мафија у дипитхе аутоматски прекидају општење са РПЦ. Само су кукавице да то јасно и јавно кажу. Руси ни са ким самовољно не прекидају општење него само нечији дефакто прекид општења констатују кроз саопштење и списак ради знања свих својих верних.

    P.S.
    Увежбан си за спинове и троловање око ових ствари. Да ниси већ био овде? ;) 
     

    Каква дрскост у ставу. Како сте се узнели...помало страшно и језиво, а помало и смешно колико мислите да сте битни.

    Каква прелест!

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    @Анка Ја сам већ говорио да нисам Иринејев секретар. А ти ако си слободна јави се на пп да одемо на пиће и видимо то око прелести, можда си у праву па ме излечиш ;) 

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Vladan :::. рече

    @Анка Ја сам већ говорио да нисам Иринејев секретар. А ти ако си слободна јави се на пп да одемо на пиће и видимо то око прелести, можда си у праву па ме излечиш ;) 

     

    Ти си тај. Јеси. Тебе само Бог може излечити. Кроз покајање.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 15 часа, HOA+ рече

     @Рисбо

    Веома леп православан став, помало монофизитски и фундаменталистички, начелно се слажем, али морамо мало и Халкидон испоштовати. Мој страх је да Руси неће бити толико непоколебљиви колико се нама чини. Ипак су они империја и све решавају  компромисом. А у том сценарију ми смо доњи.

     

    пре 3 часа, HOA+ рече

    Мислим да морамо мало реалније посматрати ситуацију. Ми нисмо у стању да себи приуштимо изолацију, то на крају није ни црквено, ни здраво за Цркву. Моје идеје су само гласно размишљање. Шта ћемо ми радити ако Румуни и Бугари признају, затим Чешка или Грузија, након неког времена и Пољска? А шта ћемо кад након свега Руси направе неки маневар и они признају са неким елегантним извлачењем? Хоћемо ли ми након тога остати једини стуб и тврђава истине? Истина је субјективна, а не објективна реалност, она је Христос, личносни однос. Ми ћемо је изгубити ако прекинемо однос са свима на крају.

    Црквени врх мора имати неколико опција и неколико сценарија, и треба тражити најбоље решење за Србе. Не можемо се понашати као деца и фундаменталисти.

    Сад се поставља питање, ако Руси праве списак и сваки дан га проширују с ким они нису у општењу, да ли се то односи и на нас? Да ли би се неко од нас причестио код Вартоломеја или Јеронима у Атини? Лако је нама који смо у Београду и знамо где идемо у Цркву, а шта је са другима?

    Једном беше кад су сви бнили на једној страниа а ми на другој ,,,,они скуп у Фиренци да сви признадоше папу као капо тути капи..једино наш Патријарх не беше тамо..па испадосмо у праву. ето ти одговора!

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Vladan :::. рече

    Ама нисам тај, зар ме не препознајеш по писању? То сам ја. Немој сад да стављам овде оне фотке са мора...

     

    Стави слободно, немамо заједничку слику....а оне моје саме слободно не стидим се себе ни у једном издању.Били смо на летовању заједно...али то је све. Ја са својим мужем ти са својом женом, немој збуњивати народ. Све си у стању за своју столицу. Смири се на време.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 6 минута, Анка рече

    Били смо на летовању заједно...али то је све.

    Није то све! А кад смо изнајмили чамац и изгубили се у заливу и чекали да нас спаси танкер из Русије? Ево, да види народ:

    fat-woman-skinny-man-on-beach.jpg.7012307ed52376b9ebe336e066a22f7e.jpg

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Vladan :::. рече

    Није то све! А кад смо изнајмили чамац и изгубили се у заливу и чекали да нас спаси танкер из Русије? Ево, да види народ:

    fat-woman-skinny-man-on-beach.jpg.7012307ed52376b9ebe336e066a22f7e.jpg

    Ти ниси смео даље од плићака....а мој муж и ја смо препливавали до острва...

    еј јеси ли изгубио слике...имам ја али нисам на том задруга нивоу, знаш ме. Увек сам имала другачији став од просечности.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Vladan :::. рече

    Јел то овај беше?

    14v1co.jpg.8dc14a902d9c5357f055df72baed9009.jpg

    Прелазиш границе пристојности, но то није изненађење. Спреман си на све да се сачуваш у тој својој фотељи иза тих тапацираних кожом врата, а епископова држиш и даље са рупицама и шупљинама, да се свака реч чује кад му дође рецимо Порф.....

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 11 минута, Анка рече

    Прелазиш границе пристојности

    Ех шта си ти све мени говорила на оној плажи иза шуме... А сад ту нека финоћа...

    Ако тако ми и треба када сам ти веровао да ћеш да ме водиш у Русију...
     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...