Jump to content
  • александар живаљев
    александар живаљев

    Александријска патријаршија признала аутокефалност ПЦУ

      По материјалима православних новинских агенција.

      alenxg.jpg

    Данас у време литургије у Каиру, поводом празника Светог Архистратига Михаила по новом календару, александријски патријах Теодор је у диптиху поглавара помесних цркава поменуо Епифанија Думенка вођу "Православне цркве Украјине".

    На крају литургије патријарх Теодор објавио је одлуку Александријске цркве о признању аутокефалије ПЦУ на челу са Епифанијем, а потом је прочитана и одговарајућа одлука Синода Александријске патријаршије (ВИДЕО У ПРИЛОГУ, као и текст Саопштења).

    Ова вест је донекле изненађујућа јер је сам патријарх Теодор у више наврата, као неко ко је живео и службовао у Украјини, више пута наглашавао да је Украјинска православна црква митрополита Онуфрија једина канонска црква у тој земљи. Такође, александријски патријарх је заједно са антиохијским и јерусалимским патријархом и кипарским архиепископом својевремено покренуо иницијативу за превазилажење раскола између Цариграда и Москве насталог по питању Украјине.

    Сматра се да је данашњи чин настао као манифестација јединства "јелинских цркава", а после идентичне одлуке Атинске архиепископије.

     

    anakoinothen-alexandreias-1.jpg




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    Пре сат времена, Srdjan61 рече

    Ствар изгледа компликовано али у бити је јако једноставно. 
    Раскол ће бити по календару али не због календара. Посијано 1923 а пожњевено 2019. 

    Православне цркве које су прешле на грегоријански календар:

    Православне цркве које и даље користе јулијански календар:

    Japanci su autonomna Crkva pod Mospatom. Antiohijci koriste novi kalendar. Neke nisi ni pomenuo, Albanska, Poljska, Češka i Slovačka

    U vecini slucajeva ce biti razgranicenje po NATO granicama, zemljama koje teže NATO i po vec sad vidimo grkofonskim patrijaršijama. U graničnom slučaju kada se kola koju je Turski patrijarh gurnuo zaustave, na jednoj strani će ostati Rusi i Srbi i na drugoj svi ostali.

    Ne znam za Antiohijce, oni su isto "Grčka Crkva" moguće je da krenu putem saosjećanja sa "heladskom braćom" ali čini mi se u manjoj mjeri da su grkofoni nego ostale u toj regiju, sjedište im je u Damasku, tako da možda i zadrže ruku na ručnoj.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 сат, Bonsenjo рече

    Meni samo nije jasno ovo kako mi kao laici vecinom znamo da je patrijath Vartolomej ucinio bezakonje. Ali kako to da ne znaju svi oni koji ga podrzavaju u tome - episkopi njegove patrijarsije, arhiepiskop Jeronim i u atinskoj vecina mitropolita, pojedini svetogorski igumani na celu sa Jefremom, sada patrijarh Teodor, njegovi episkopi i ko zna ko ih sve u tajnosti podrzava... Nemoguce da su svi ucijenjeni. Ili vise od istine vole svoje cinove? Ali to onda tek otkriva bolesno stanje. Obrni - okreni - nije dobro...

    Зато што су Грци, за њих смо сви ми незахвални варвари и да они стану против једне од својих многих патријаршија (које су окупирали) не долази у обзир. Они органски не подносе величину и успех Руске Цркве. 
    Ако би Руси и постали први, то би Грке психички убило, јер су своју византијску империју успели само да одрже (сплеткама) у Црквеном свету, и ако им се то одузме, морали би да се помире да су заправо нико и ништа, обична колонија. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Расколнике ће признати сви осим нас и можда Пољака. Антиохијци ће да признају после одређеног периода јер је превише бескрупулозно да то ураде сад, а рат се није ни завршио. 
    Чехословака има шака јада, њих једном позове амерички амбасадор и то је решена ствар. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    On 8.11.2019. at 13:22, Obozavalac рече

    Ово је невиђена брука и пад Грчког православља.

    Ne postoji pravoslavlje koje nije grčko,sve pravoslavne crkve su primile helenizovano hrišćanstvo.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, Каирос рече

    Ne postoji pravoslavlje koje nije grčko,sve pravoslavne crkve su primile helenizovano hrišćanstvo.

    Јесу ли и апостоли били Грци ? Можда Јуда поријеклом, видећи шта се данас дешава.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 6 часа, Анка рече

    Стави слободно, немамо заједничку слику....а оне моје саме слободно не стидим се себе ни у једном издању.Били смо на летовању заједно...али то је све. Ја са својим мужем ти са својом женом, немој збуњивати народ. Све си у стању за своју столицу. Смири се на време.

     

    пре 6 часа, Vladan :::. рече

    Није то све! А кад смо изнајмили чамац и изгубили се у заливу и чекали да нас спаси танкер из Русије? Ево, да види народ:

    Једва сам те препознао драга,
    године су учиниле своје.
    Не светли ти лице оним сјајем,
    к'о кад некад маштасмо у двоје.

    И на мојој и на твојој руци,
    Два прстена два сведока стоје!
    Остварили своје снове нисмо,
    Бол на души носимо обоје!

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 5 часа, Justin Waters рече

    Ne znam za Antiohijce, oni su isto "Grčka Crkva" moguće je da krenu putem saosjećanja sa "heladskom braćom" ali čini mi se u manjoj mjeri da su grkofoni nego ostale u toj regiju, sjedište im je u Damasku, tako da možda i zadrže ruku na ručnoj.

    Колико видех неке коментаре антиохијци говоре да им не пада на памет да ураде ово што су урадили александријци али колико знам њихова јерархија је грчка.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 16 часа, Bonsenjo рече

    Meni samo nije jasno ovo kako mi kao laici vecinom znamo da je patrijath Vartolomej ucinio bezakonje. Ali kako to da ne znaju svi oni koji ga podrzavaju u tome - episkopi njegove patrijarsije, arhiepiskop Jeronim i u atinskoj vecina mitropolita, pojedini svetogorski igumani na celu sa Jefremom, sada patrijarh Teodor, njegovi episkopi i ko zna ko ih sve u tajnosti podrzava... Nemoguce da su svi ucijenjeni. Ili vise od istine vole svoje cinove? Ali to onda tek otkriva bolesno stanje. Obrni - okreni - nije dobro...

    Ovo je najbitnije za nas, laike ako se maknemo od bogoslovskih nadmudrivanja.

    Kako obican narod, pogotovo neofiti mogu da znaju sve nijanse i eventualne podvale cak i na samoj Liturgiji?? Pa ne mozemo MI da odlucujemo "shura stej or shura goo":)))

     

    Ja sam pitala svestenika, jer imam divnu mogucnost da svoju odgovornost uvalim njemu.

     

    A on mi reche doslovno: " Ne treba narod da obraca paznju na to sto su nam patrijarsi pobudalili. Pricescuj se u PRAVOSLAVNIM crkvama gde hoces".

    Obzirom da sam parohijan RPC, ja njemu verujem. Do sledece "naredbe":)))))

     

     

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 15 часа, Vladan :::. рече

    Колико видех неке коментаре антиохијци говоре да им не пада на памет да ураде ово што су урадили александријци али колико знам њихова јерархија је грчка.

    Ево исправио ме на пп један познавалац да није ни јерархија (више) грчка негу су (сада) сви арапи.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 минута, Vladan :::. рече

    Ево исправио ме на пп један познавалац да није ни јерархија (више) грчка негу су (сада) сви арапи.

     

    Arapi su super!

    Onda je veca nada da nece brljaviti!

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 6 часа, emilija рече

    Ovo je najbitnije za nas, laike ako se maknemo od bogoslovskih nadmudrivanja.

    Kako obican narod, pogotovo neofiti mogu da znaju sve nijanse i eventualne podvale cak i na samoj Liturgiji?? Pa ne mozemo MI da odlucujemo "shura stej or shura goo":)))

     

    Ja sam pitala svestenika, jer imam divnu mogucnost da svoju odgovornost uvalim njemu.

     

    A on mi reche doslovno: " Ne treba narod da obraca paznju na to sto su nam patrijarsi pobudalili. Pricescuj se u PRAVOSLAVNIM crkvama gde hoces".

    Obzirom da sam parohijan RPC, ja njemu verujem. Do sledece "naredbe":)))))

     

     

     

    Иди код "Епифанија" Думенка па се и код њега "причести", шта те брига. Те причице како су лиаци мала деца која ништа не морају да знају су само причице. Ти не смеш да учествујеш на Литургији на којој се нерукоположени лаик расколник помиње као "митрополит кијевски" поред живог кијевског митрополита Онуфрија.
    То је на корак од тога да грчки свештеник стоји раме уз раме са нерукоположеним лаиком да саслужују Литургију.

    Код смртног греха је кључна интенција, тј. намера, сазнање. Ти ако знаш да неко саслужује са расколником, што је светогрђе, ти ту нема шта да тражиш иначе си саучесник. Друго би било да си ти нека глува баба која не зна шта се дешава, па се затекнеш у Грчкој и одеш на Литургију, тада је грех раскола само материјалан, он је ту, али није формалан, јер баба не зна шта се дешава, те није одговорна. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 часа, Пије Десети рече

    Иди код "Епифанија" Думенка па се и код њега "причести", шта те брига. Те причице како су лиаци мала деца која ништа не морају да знају су само причице. Ти не смеш да учествујеш на Литургији на којој се нерукоположени лаик расколник помиње као "митрополит кијевски" поред живог кијевског митрополита Онуфрија.
    То је на корак од тога да грчки свештеник стоји раме уз раме са нерукоположеним лаиком да саслужују Литургију.

    Код смртног греха је кључна интенција, тј. намера, сазнање. Ти ако знаш да неко саслужује са расколником, што је светогрђе, ти ту нема шта да тражиш иначе си саучесник. Друго би било да си ти нека глува баба која не зна шта се дешава, па се затекнеш у Грчкој и одеш на Литургију, тада је грех раскола само материјалан, он је ту, али није формалан, јер баба не зна шта се дешава, те није одговорна. 

    Ti zaista iskreno verujes da ce ogromna vecina obrednih vernika koji , sem paljenja svece, jer tako "valja" da skontaju ko se pominje, ko ne ako uopste razumeju sta svestenik govori???? Tu je najmanji procenat gluvijeh baba:)))))))))

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...