Jump to content
  • Поуке.орг - инфо

    Епископ западноамерички Максим: Благословена тачка

    Поводом најновијег писања епископа бачког („Пасхални прелаз Епископа Максима“, објављеног 8. мaja 2019. године), имамо да истакнемо следеће:

    Лепо је видети наставак писања у добронамерном тону и маниру, премда остаје чињеница да епископ Иринеј ни у једном од своја четири текста није успео да укаже на нетачности и погрешне поруке у Саопштењу Епархије Западноамеричке, које му је и послужило као ударна каписла. Оно у чему јесте успео, јесте да прошири тему и потом учита непостојеће поруке у поменуто Саопштење. Стога је и могао да у игру уведе украјинске расколничке заједнице у САД иако наше Саопштење ни у ком случају њих није подразумевало јер су оне еклисиолошки непостојеће.

    И даље одговорно тврдимо да ОДЛУКЕ Епископског савета о несаслуживању са канонским украјинским свештенством у САД (под омофором Васељенске патријаршије) нема, нити је било. Ако је и било саопштења појединих епископа, које епископ бачки у свом одговору опширно наводи, а којима је сугерисано супротно, Савет никада такву одлуку није донео.

    Што се тиче „случајева у Охају“ ту ствари такође стоје другачијe. Догађаји које описује епископ бачки, на основу свог извора, десили су се током 2018. године. Дакле, ради се о догађајима пре додељивања фамозног „томоса о аутокефалији“ из јануара 2019. године. Наш коментар о непостојању тих заједница се односио на нову реалност по питању Украјинаца у САД, тј. оних који јесу и оних који нису „под омофором Цариградске Патријаршије“. На основу тога смо и могли рећи у првом тексту да „Порошенкови Украјинци“ (мислећи на нову тзв. аутокефалну Украјинску Цркву) не постоје као црквени ентитет у Америци. Дакле, говорили смо у презенту, месеца марта 2019. године. Осим тога, у поменутим догађајима у Охају (фотографски документованом) нема канонског украјинског епископата него свештенства (ту је тачно наведено: „један број свештенства Украјинске Православне Цркве у Сједињеним Америчким Државама“), за које смо, међутим, обавештени да су због тог неканонског саслуживања сносили канонске епитимије и последице. Дакле, украјински Епископи из Васељенске патријаршије су били против тог саслуживања а сами нису били присутни! Сва та саслуживања, неканонска са гледишта канонских Украјинаца, не могу да се користе као аргумент у био чијој интерпретацији. Такође, није тачно да је митрополит Антоније „саслуживао са унијатима и другим расколницима“; тачно је, пак, да су они били присутни једном чину, носећи обележја архијерејског чина – али, опет, без саслуживања! (Уосталом, за то саслуживање, колико видим, није достављена никаква фотографија).

    Мало појашњење: у духу томоса о аутокефалији (из јануара 2019. године), све неканонске парохије „Украјинске Православне Цркве – Кијевског Патријархата“, које је Филарет својевремено просто украо од канонских Украјинаца у САД, морају да дођу под омофор локалне (канонске) украјинске Цркве у САД која је унутар јурисдикције Васељенске патријаршије. (Ово се односи не само на САД него и остале области у свету у којима је Филарет основао своје парохије). Тренутно, ове парохије остају неканонске док се дијалогом не буду вратиле у окриље Православне Цркве.  Не постоји ни Украјински Викаријат у Америци, пошто је он креиран у прошлости од стране „Украјинске Православне Цркве – Кијевског Патријархата“. Ова „еклисијална“ структура више не постоји јер „нова Украјинска аутокефална Црква“ не може имати парохије у САД. У садашњем тренутку, ове парохије нису део канонских Украјинаца у САД нити су формално под Украјинском црквом у Украјини. Канонски Украјинци у САД су ушли у процес дијалога са расколничким фракцијама тражећи решење за црквену аномалију која постоји по овом питању.

    Понављам још једном: владика Иринеј није у праву када оспорава наш исказ по коме нема „никакве канонске помесне украјинске јурисдикције у Америци“, јер се код нас израз „јурисдикција“ односи на самосталну епархијску структуру. Не постоји, дакле, јурисдикција, него постоје украјински епископи (само двојица) и парохије унутар једне и једине јурисдикције: Васељенске патријаршије.

    Још једном да поновимо: „у финалним актима Критског сабора“ који су у припреми (а та акта укључују стенографске записе дискусија, поздравна слова, разна обраћања и сл., а не само „текстове Сабора“, како их именује владика Иринеј, мислећи ваљда само на шест саборских докумената) наша титула је (накнадном интервенцијом) исправљена и то ће се показати „када та акта буду коначно и званично објављена“, тј. одштампана као званична Акта (Практика) Светог и Великог Сабора на Криту.

    Потписи епископа бачког, како признаје, стоје на релевантним документима са саветовањâ у Шамбезију по питању дијаспоре, а они се своде на документ ”Православна дијаспора“ (које документе је Свети и Велики Сабор усвојио и потврдио). Епископ Иринеј не скрива своју улогу у тим документима и признаје да их је потписао, а ми читаоце упућујемо да прочитају тачке: 2 б) и 6 документа о дијаспори, а потом и Правилник рада Епископских сабрања у Православној дијаспори, тачке: 4(2), 9, 10. Из ових тачака следе значајне ингеренције у односу на првопрестолну Цркву које показују да она у много чему служи као тачка референције за укупну дијаспору.

    Напослетку, свакако да епископу Иринеју уписујемо у заслугу његов текст, „пун наде и добрих очекивања од Сабора, писан непосредно пред његово сазивање“, као и друга прегнућа и текстове везане како за Свети и Велики Сабор 2016. године тако и оне везане за рад Светог архијерејског сабора Српске Цркве. На тим ранијим текстовима се многи могу учити много чему, а понајвише црквеној икономији и дипломатији.

    Ваистину Васкрсе Господ!

     

    Извор: Епархија западноамеричка




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 2 минута, farisejski.bukvojed рече

    Ovo je primer kreativne istine. Slicna kreativna istina postoji i u nekim delovima u nekoliko saopstenja gg. Maksima.

    Ovde gg. Maksima niko nije nazvao Judom, niti mu je pretio sisanjem brade.

    Нажалост, било је. Читај мало теме. Синоћ га је "августин" назвао "Јудом Максимом".

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, Александар Милојков рече

    Никога ја нисам конкретно именовао. Ко се пронашао, нисам му крив. Ја се овде нисам увредио. Говорим о бруталном вређању и понижавању владике Максима - почев од називања будалом и Јудом до претње шишањем браде. Ако се тако вређа један владика, шта онда да очекујем ја, један лаик. На то сам мислио.

    Sad se izvlacis, pa nisi se uvredio zato sto nemas zasto, ili jesi ali se pravis da nisi...jadan vladika, mukica, zalimo ga mi majmuncici i nasi preci majmuni, za ostale stvari necu ni da komentarisem..

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Sofija_ рече

    Sad se izvlacis, pa nisi se uvredio zato sto nemas zasto, ili jesi ali se pravis da nisi...jadan vladika, mukica, zalimo ga mi majmuncici i nasi preci majmuni, za ostale stvari necu ni da komentarisem..

    Ето видиш, твој коментар о "мајмунчићима" говори колико смо јадни...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 7 минута, Александар Милојков рече

    @Sofija_ Чак је било и дипломатских предлога да се владика изудара... Дивота. Ако има ишта горе од тренутне фанарске пара еклисиологије, то је наш, српски простаклук.

    verujem da nije lako biti vladika, velika su iskusenja, sad mozda i najveca, jer jedino je jos nasa crkva ostala da se unisti od strane amera i ostale bande, narodu je jedino crkva ostala i njeni episkopi, ako oni padnu ili pokleknu( ovde mislim u svemu)narod je izgubljen, zato mogu da razumem takvu reakciju, ali je ne podrzavam, ja sam radije da se rascini bez nasilja svakako :skidamkapu:

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Све у свему, теме о владици Масиму и владици Иринеју, о њиховој полемици, нажалост, све више личе на некадашњи форум "Ихтус". Има вас овде сигурно који га се сећате и знате о чеми говорим.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 38 минута, Александар Милојков рече

    А зашто је проблем што сам ја раније користио ту синтагму? Да ли је грех ако сам разговарао на ову тему са владиком, где ми је он неке своје ставове растумачио и појаснио?

    Ја не рекох ни да је проблем ни да је грех, где си то код мене прочитао? У мојој подсвести изгледа, имао си неки такав утисак?
     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 41 минута, Александар Милојков рече

    А зашто је проблем што сам ја раније користио ту синтагму? Да ли је грех ако сам разговарао на ову тему са владиком, где ми је он неке своје ставове растумачио и појаснио?

    Поента је да постоје индиције да ти и владика (у некој мери) сарађуејете на његовим саопштењима а ти са друге стране наступаш као непристрасан и објективан. Можда је то могуће али с обзиром на оно што је владика показао у досадашњим саопштењима на ову тему то је мало вероватно.
     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 39 минута, Александар Милојков рече

    Ко размишља носом, његови закључци бивају "утисци", пројекције, сламнате чичице... Од вас, овдашњих дискутаната (част изузецима), човек не моће боље ни да очекује, до пљување, сатирање, вулгаризам и вређање.

    Надам се да ја, иако по теби размишљам носом, спадам у те изузетке. А ако не спадам онда ми дугујеш цитате за болдоване оптужбе на мој рачун.
     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 24 минута, Александар Милојков рече

    Ето видиш, твој коментар о "мајмунчићима" говори колико смо јадни...

    hteo si reci koliko sam ja jadna? ili koliko smo mi majmuncici jadni? nemoj mene mazati, to kod mene ne prolazi..

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 46 минута, Sofija_ рече

    e ovo nije lepo, cini mi se da si ti prvi izgubio strpljenje, ako se secas :nene: pa postavio baba Jelicu na gajbicu...onako podrugljivo za sve koji su protiv Maksimovih stavova, ti mozes da se rugas a tebi se ne moze reci, ili mislis da si ti vredniji od diskutanata ovde? 

    Имаш утисак Софија? :))

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 28 минута, Александар Милојков рече

    Све у свему, теме о владици Масиму и владици Иринеју, о њиховој полемици, нажалост, све више личе на некадашњи форум "Ихтус". Има вас овде сигурно који га се сећате и знате о чеми говорим.

    Ооо да! 

    Па владика Максим је већ рекао индиректно да ова "паклена места" треба затворити. 

    Да се он пита радила би само теологија.нет. И фалсификовала текстове по његовој наруџби. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...