Jump to content
  • Значајно
    Поуке.орг - инфо
    Поуке.орг - инфо

    Саопштење Светог Архијерејског Синода: Нико се не причешћује принудно већ добровољно!

    spc-2.jpg
     
    Саопштење за јавност Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве.
     
     
    У трећу недељу Часног и Великог поста (Крстопоклону) у свим храмовима Српске Православне Цркве служена је света Литургија, при чему су поштоване све инструкције предвиђене за заштиту од вируса ковид-19 (у храму не више од пет особа, верници испред и око храма са прописаном удаљеношћу једног од другог и тако даље). Појавили су се, међутим, незвани гости из познатих антицрквених и антисрпских кругова, да би у резултату њихови и њима склони медији кренули у оркестрирану клеветничку хајку против Српске Православне Цркве.
     
    Дотични грађани (не можемо, нажалост, да кажемо дотична господа) оптужују нас, наиме, што вернике причешћујемо из исте Чаше, на традиционални начин који се примењује ево већ две хиљаде година. То проглашавају кршењем обавезујућих инструкција државних власти, што  је чиста лаж будући да се држава не бави нити може да се бави садржајем и начином вршења свете Литургије и других црквених богослужења. То је искључиво ствар интерног или аутономног црквеног поретка и законодавства, које држава прихвата као валидно, легитимно и легално у јавноправној сфери.
     
    Нико се, уосталом, не причешћује принудно већ добровољно. Неразумно је и крајње злонамерно очекивање оних који нити долазе у цркву нити се причешћују да ће сама Црква ускратити својим верницима оно што је за њу и за њих најважније и најсветије – свето Причешће. Притом поново апелујемо на све наше вернике да доследно и одговорно примењују све мере прописане за овај тешки период, посебно да у свете храмове улазе ради молитве и благослова појединачно или у групама до пет душа, за време богослужења у великим храмовима у више дозвољених група, али са што већим растојањем међу њима, а и када прате свето богослужење стојећи напољу, под отвореним небом, да се не окупљају у групе веће од дозвољеног растојања једних од других унутар сваке групе и између разних група.
     
     
    Из Канцеларије Светог Архијерејског Синода
     
     



    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    Пре сат времена, obi-wan рече

    Nego, znas sta, najbolje obozavam ovaj forum, jer na njemu lako vidis dvolicenje mnogih - kad je politika u pitanju, razularena masa pljuje na Ruse, a Putina poredi sa Hitlerom; a sad su mnogima, odjednom, uzor blagorazumnosti i primer trezvenosti. Fuj.

    Ja niti pljujem Ruse i Putina, niti ih nešto obožavam; umereni sam rusofil. Ako nešto dobro urade, to treba pohvaliti. Ako loše - pokuditi.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, Desiderius Erasmus рече

    Znaš kako, smatram da državi ne treba biti ni po svaku cenu poslušan ni po svaku cenu neposlušan. Ako bi se od nas tražilo da odstupimo od nekog dogmata, naravno da nećemo poslušati državu. Ali, ako se od nas traži da vodimo računa o širenju epidemije, šta je onda problem poslušati? Ako se ja zarazim, verovatno bih to izgurao na nogama, ali ako prenesem to roditeljima od 70 godina, njih će na trijaži da vrate kući da umru. A vidimo da ni među bogoslovima ne postoji jedinstven stav da li se preko kašičice može preneti zaraza.

    Uostalom, Hristos sasvim sigurno nije na ovakav način pričestio Apostole, a od teologa čujem da se hriščani čitavih hiljadu godina nisu tako pričešćivali. I otkud sad da je ta forma odjednom toliko neobično važna? Je l' Crkva bila manje Crkvom tokom prvih hiljadu godina Hrišćanstva?

    ovo je odlican i kompletan odgovor

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Desiderius Erasmus рече

    Ja niti pljujem Ruse i Putina, niti ih nešto obožavam; umereni sam rusofil. Ako nešto dobro urade, to treba pohvaliti. Ako loše - pokuditi.

    Na tebe tu nisam ni mislio. Znam da si umeren i odmeren lik, utoliko vise sam zaprepascen onim sto sam citao.

    A lose jeste, i vec sad nam se polako obija o glavu. A tek ce i vise od toga, i mnogo vise.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 7 минута, Desiderius Erasmus рече

    Znaš kako, smatram da državi ne treba biti ni po svaku cenu poslušan ni po svaku cenu neposlušan. Ako bi se od nas tražilo da odstupimo od nekog dogmata, naravno da nećemo poslušati državu. Ali, ako se od nas traži da vodimo računa o širenju epidemije, šta je onda problem poslušati? Ako se ja zarazim, verovatno bih to izgurao na nogama, ali ako prenesem to roditeljima od 70 godina, njih će na trijaži da vrate kući da umru. A vidimo da ni među bogoslovima ne postoji jedinstven stav da li se preko kašičice može preneti zaraza.

    Uostalom, Hristos sasvim sigurno nije na ovakav način pričestio Apostole, a od teologa čujem da se hriščani čitavih hiljadu godina nisu tako pričešćivali. I otkud sad da je ta forma odjednom toliko neobično važna? Je l' Crkva bila manje Crkvom tokom prvih hiljadu godina Hrišćanstva?

    Ne znam sto to meni pricas. Ovih dana nisam mrdnuo iz kuce, isli smo - pojedinacno - samo u kratke nabavke. Drugim recima, ja nemam nikakav problem sa time da covek treba da bude poslusan (normalnom) zakonu, niti sam ikad imao.

    Ali sam juce isao u crkvu. I pricestio se. Iz iste kasike, kao sto i treba. To je nesto sto drzava ne moze nikad ni da ukapira, a kamoli da regulise. Bogosluzbena i sva druga slicna pitanja su iskljuciva nadleznost Crkve, i tu niko drugi nema sta da trazi.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Ако Црква усвоји и благослови неко од овде изложених решења или попут оне руске варијанте, у реду и добро, тим пре ако је то пракса од раније већ позната Цркви. Уколико се пак то не деси, по својој савести и без икаквог страха приступити чаши. Ако је такав благослов Цркве Божије то је Божији благослов и неће се нико заразити. Нека ми причешћивање светим Твојим Тајнама Господе не буде на суд или на осуду већ на исцељење душе моје и тела мога амин. Да ли смо у стању да верујемо или да заробљавамо константмо своје биће законима и перцепцијама земнога царства. Расуђујмо и сагледавајмо да али исто тако да се бар у ово време поста заиста потрудимо да верујемо истински без али својој Цркви и кроз њу своме Богу. Јер Бог је несагледиво реалнији и његово царство неупоредиво стварније од ове наше срварности. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Desiderius Erasmus рече

    Ja isto prekjuče. Posle njih dvadesetak. ;) 

    Pa sta ti onda fali? Otkud ti ideja o mnostvu kasika i slicne nebuloze?

    Posteno kazem - nisi mi uopste jasan.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, obi-wan рече

    Pa sta ti onda fali? Otkud ti ideja o mnostvu kasika i slicne nebuloze?

    Posteno kazem - nisi mi uopste jasan.

    Ja nemam problem da se pričestim i posle njih 200, samo smatram da bi bilo higijenskije i bezbednije koristiti zasebne kašičice.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, obi-wan рече

    ...

    2323.jpg

    Bezbednije u smislu da, ako već nemamo ni jedinstven stav među bogoslovima po tom pitanju, lepo uvedemo zasebne kašičice i mirna Bosna (da ne kažem Bačka). :) Dakle, bezbednije u smislu javnog zdravlja.

    Mada, ja lično imam iskustvo da mi posle Pričešća popuste čak i neke somatske tegobe, tako da nemam nikakve sumnje da je to lek i za dušu i za telo. Ali, opet, ovde govorimo o kašičici, a ne samoj Pričesti.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Ovo...

    пре 4 минута, Desiderius Erasmus рече

    Bezbednije u smislu da, ako već nemamo ni jedinstven stav među bogoslovima po tom pitanju, lepo uvedemo zasebne kašičice i mirna Bosna (da ne kažem Bačka). :) Dakle, bezbednije u smislu javnog zdravlja.

    ... i ovo...

    пре 5 минута, Desiderius Erasmus рече

    Mada, ja lično imam iskustvo da mi posle Pričešća popuste čak i neke somatske tegobe, tako da nemam nikakve sumnje da je to lek i za dušu i za telo. Ali, opet, ovde govorimo o kašičici, a ne samoj Pričesti.

    ... su u savrsenoj logickoj koliziji. Dogovorite se vas dvojica prvo koji ce da kuca po forumu, pa da nastavimo pricu... 0703_read

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 15 минута, Desiderius Erasmus рече

    Ja isto prekjuče. Posle njih dvadesetak. ;) 

    , mora malkice sarkazma i sale i na svoj (nas) sopstveni racun (treba uvek malo opustencije),.... najbolje je po logici stvari biti prvi na pricescu, pa kao u bolnicama, ima zakazivanje za hirurga oko 7h, i dodju ljudi oko 5h sa bajle kako bi prvi zakazali i bili prvi pregledani ..:D (stvarno),.... ha, tako i ovde, liturgija u 9h, i dodjes u 5h ispred zatvorenih vrata crkve i cekas svestenika da dodje na sluzbu i prijavis se coveku da si prvi za pricesce .... i sigurica si :0205_whistling: .... :smeh1:

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Inace...

    пре 6 минута, Desiderius Erasmus рече

    Bezbednije u smislu da, ako već nemamo ni jedinstven stav među bogoslovima po tom pitanju, lepo uvedemo zasebne kašičice i mirna Bosna (da ne kažem Bačka). :) Dakle, bezbednije u smislu javnog zdravlja.

    ... ovime u stvari tvrdis da Svetinja jos kako prenosi zaraze, sto nas vraca na moju poruku od pre neku stranu...

    A ako kojim slucajem mislis da je ovo nekakav oblik snishodjenja - tu tek masis totalno. Ovo nije nista drugo nego duh koji "ne veruje da je Isus Hristos... koji je duh antihristov... za koga ste vec culi da je u svetu..."

    Znaci, vidi nekako uskladi svoje vidjenje, jer je vrlo protivrecno samom sebi.

    Da ili je Telo i Krv, pa ne prenosi nikakve zaraze, da ili nije, pa cemo da menjamo kasike da se ne zarazimo.

    • Не свиђа ми се 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, obi-wan рече

    Ovo...

    ... i ovo...

    ... su u savrsenoj logickoj koliziji. Dogovorite se vas dvojica prvo koji ce da kuca po forumu, pa da nastavimo pricu... 0703_read

    Ma, nisu. :) Ponavljam, ne govorimo o Pričesti kao takvoj, već o ovom načinu pričešćivanja (iz iste kašičice).

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, obi-wan рече

    Inace...

    ... ovime u stvari tvrdis da Svetinja jos kako prenosi zaraze, sto nas vraca na moju poruku od pre neku stranu...

    A ako kojim slucajem mislis da je ovo nekakav oblik snishodjenja - tu tek masis totalno. Ovo nije nista drugo nego duh koji "ne veruje da je Isus Hristos... koji je duh antihristov... za koga ste vec culi da je u svetu..."

    Znaci, vidi nekako uskladi svoje vidjenje, jer je vrlo protivrecno samom sebi.

    Da ili je Telo i Krv, pa ne prenosi nikakve zaraze, da ili nije, pa cemo da menjamo kasike da se ne zarazimo.

    Prvenstveno sam mislio na kašičicu, mada mi sad pade na pamet da neko ovde reče kako se Evharistija može uplesniviti. Kako to objašnjavaš?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...