Jump to content
  • Значајно
    Поуке.орг - инфо
    Поуке.орг - инфо

    Саопштење Светог Архијерејског Синода: Нико се не причешћује принудно већ добровољно!

    spc-2.jpg
     
    Саопштење за јавност Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве.
     
     
    У трећу недељу Часног и Великог поста (Крстопоклону) у свим храмовима Српске Православне Цркве служена је света Литургија, при чему су поштоване све инструкције предвиђене за заштиту од вируса ковид-19 (у храму не више од пет особа, верници испред и око храма са прописаном удаљеношћу једног од другог и тако даље). Појавили су се, међутим, незвани гости из познатих антицрквених и антисрпских кругова, да би у резултату њихови и њима склони медији кренули у оркестрирану клеветничку хајку против Српске Православне Цркве.
     
    Дотични грађани (не можемо, нажалост, да кажемо дотична господа) оптужују нас, наиме, што вернике причешћујемо из исте Чаше, на традиционални начин који се примењује ево већ две хиљаде година. То проглашавају кршењем обавезујућих инструкција државних власти, што  је чиста лаж будући да се држава не бави нити може да се бави садржајем и начином вршења свете Литургије и других црквених богослужења. То је искључиво ствар интерног или аутономног црквеног поретка и законодавства, које држава прихвата као валидно, легитимно и легално у јавноправној сфери.
     
    Нико се, уосталом, не причешћује принудно већ добровољно. Неразумно је и крајње злонамерно очекивање оних који нити долазе у цркву нити се причешћују да ће сама Црква ускратити својим верницима оно што је за њу и за њих најважније и најсветије – свето Причешће. Притом поново апелујемо на све наше вернике да доследно и одговорно примењују све мере прописане за овај тешки период, посебно да у свете храмове улазе ради молитве и благослова појединачно или у групама до пет душа, за време богослужења у великим храмовима у више дозвољених група, али са што већим растојањем међу њима, а и када прате свето богослужење стојећи напољу, под отвореним небом, да се не окупљају у групе веће од дозвољеног растојања једних од других унутар сваке групе и између разних група.
     
     
    Из Канцеларије Светог Архијерејског Синода
     
     



    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    I da zakljucim, pa odo da malo odmaram...

    Uzimajuci iz Case, vi uzimate Svetinju koja vas cini kadrim da nasledite Vecnost. Znate da je to dar blagog Hrista koji nas ljubi. Uzimate Svetinju koja nevidljivo ali jasno u vama brise sve vase grehove i sunvorate. Koja ozdravlja vase duse i vasa tela (da - i tela!)

    I sad... blagi Hristos nam daje citavu Vecnost preko te kasike, i iz te Case - nista manje od toga! - i istovremeno nas pusta da se preko te iste kasike i Case zarazimo na sopstvenu propast?????... Drzi li iko oci otvorene kad ovako nesto tvrdi???...

    "Koji je od vas otaca koji ce sinu, kad mu zatrazi ribu, da mu da skorpiju?... Pa kad vi (ljudi), buduci zli, znate dobre darove da dajete svojoj deci - koliko ce onda jos i vise Otac vas nebeski?..."

    A o tome da npr. bolnicki svestenici pricescuju bolesnike inficirane svime i svacim, i - naravno - nikad se ne razbole (sto patrijarh Pavle narocito naglasava, a sto citaci tog mesta lukavo zaobilaze!), o tome da i ne pocinjemo pricu...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Ево и ја да закључим... св причешће је сигурно лек противу смрти,али против Цовида 19 нисам 100% сигуран,а не бих волео да од њега рикнем,да би ми се оно прво остварило...:D

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    I jedan mali aneks: sv. Jovan Kronstatski svedoci u svom dnevniku da je jednom bio pozvan da pricescuje tuberkuloznog bolesnika, koji je kroz kasalj pljuvao i krv. Znaci, teskog tuberkuloznog bolesnika.

    I sad, uocite koliko prekorisnih pouka iz samo tog jednog dogadjaja: 1) nije posustao, pa rekao sebi - `a sto se ne izleci posle prvog ili drugog puta`, nego je isao 10 dana, da bi 11. dana covek ustao sasvim zdrav sa postelje; time je Bog, ocigledno, vezbao poverenje o. Jovana, kao i istrajnost u veri i delu poboznosti; 2) o. Jovan se nije ustezao da pricescuje bolesnika koji pljuje krv, nije se uplasio da to ne sme da radi, nego je trenutno prevagnulo njegovo kolosalno covekoljublje; 3) posle svakog od tih 10-11 pricescivanja o. Jovan je - naravno - morao da upotrebi ostatak Svetinje, kako strogo pravilo sluzbe i nalaze; i - JASNO - nije se razboleo od tuberkuloze; jer nije ni mogao da se razboli!

    A svako neka dobro promisli - jer ko sumnja u Svetinju, zaista "sud sebi jede i pije".

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 9 минута, Вукашин рече

    Онда пусти попове да се договоре :smeh1:

    Ja sam veroucitelj/farisej, tako da moram da govorim i kad mi se ne govori. "Jer, kome se vise da, vise mu se i trazi".

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, Вукашин рече

    Онда пусти попове да се договоре :smeh1:

    Dok se oni dogovaraju, već i nama kojima nikad o tome nismo ni pomišljali, počinje svašta već da se vrzma po glavi, tako da, hvala Bogu, treba poneko makar i da čvrsto drži kormilo.

    Drugo je sprečenost da se dođe na Liturgiju, a ovo je, po meni, nešto o čemu nije ni trebalo da se dovodi u pitanje.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 минута, Зосима рече

    Ево и ја да закључим... св причешће је сигурно лек противу смрти,али против Цовида 19 нисам 100% сигуран,а не бих волео да од њега рикнем,да би ми се оно прво остварило...:D

    Razumem te... tuzno, veoma tuzno...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 5 минута, Зосима рече

    Ево и ја да закључим... св причешће је сигурно лек противу смрти,али против Цовида 19 нисам 100% сигуран,а не бих волео да од њега рикнем,да би ми се оно прво остварило...:D

    A ko ti garantuje da neće voz da te zgazi, od toga bi više voleo? :)

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Стварно сте талибани...ја мало да се нашалим...Али,наравно да је причешће лек бесмртности , а не вакцина против вируса,овога,онога...да је тако,ми би били увек здрави и вероватно би умрли од дубоке старости,а не да нас згази воз...е свашта

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    A sad bez šale, ako dođe do toga da, pritisnuti ovim ili onim mnjenjem budemo imali i kašičice za jednokratnu upotrebu, stvarno nemam ništa protiv, vlast je vlast. Svako neka radi svoj posao.

    Samo imam protiv da nam se prlja i ono najčistije što imamo u sebi, to ne mogu. Moramo nekako da se sačuvamo od trovača, ne znam kako :(

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 7 минута, Зосима рече

    Стварно сте талибани...ја мало да се нашалим...Али,наравно да је причешће лек бесмртности , а не вакцина против вируса,овога,онога...да је тако,ми би били увек здрави и вероватно би умрли од дубоке старости,а не да нас згази воз...е сваштa

    Svakom bude po veri, brate. "Jer ako verujete, reci cete ovoj gori - idi i baci se u more, i bice vam, i nista vam nece biti nemoguce..."

    Ali ne - em sto smo se daleko udaljili od ovog autenticnog duha i svedocenja Crkve, kojim ona bukvalno dise od pocetka, nego jos kad neko proba da podigne glavu iznad mulja i potrazi Bistrinu - nazovu ga talibanom.

    Covek moze da bude slab, svi mi jesmo mnogo slabi, ali ne sme da se pravda zbog toga.

    Sta da se radi, idemo dalje...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...