Jump to content
  • Поуке.орг инфо
    Поуке.орг инфо

    Саопштење Епископа шабачког Господина Јеротеја поводом плана да у Јадру буде отворен рудник

    Драга децо наша духовна,

    Богољубиви народе Епархије шабачке,

    Већ недељама поједине интересне групе настоје да унесу смутњу у народ, износећи потпуно лажни и тенденциозни став да Црква није уз свој верни народ, чак и да је против интереса народа. Тај став је колико лажан, толико и немогућ, апсурдан зато што између Цркве и народа не постоји никаква разлика. То нису две одвојене целине, па да Црква саопштењима, декретима и коминикеима обавештава народ и намеће му ставове по неком питању или проблему. Црква јесте сабрани народ Божји. Као и увек у историји, посебно српског православног народа, Црква се са народом, као и народ са својом Црквом, истовремено радује и истовремено страда, истовремено тугује, а потом заједно прославља. Не сведочи ли, најубедљивије, посебно нама у Епархији шабачкој, не тако давна историја страдања, мучеништва, али и славне победе и обнове народног живота у Првом светском рату, када је чак и наш Саборни шабачки храм постао место мучеништва, али и место прослављања наших предака; не сведочи ли, уосталом, нашем васцелом роду страдање, трајање и опстајање на Косову и Метохији, који и јесу један велики земаљски храм. Стога, дужност ми је, као Вашем Епископу, да укажем на то да је Црква увек била, јесте и биће једно са вама, са својим верним народом.

    Потребно је, исто тако,  да знамо и то да се Црква не може стављати на страну или поистоветити ни са једном идеологијом, политичком странком или интересном групом. Не постоји ниједан, било чији интерес за који Црква може бити употребљена, односно злоупотребљена. Господ Христос није у свет дошао због неке групе људи или једног народа, него је у свет дошао да би се спасли сви људи, праведници и грешници, без разлике, „јер Он својим сунцем обасјава и зле и добре; и даје дажд праведнима и неправеднима“ (Мат 5, 45).  Управо ту истину Црква увек и свуда сведочи. Зато су у заблуди сви који мисле да ће се Црква ставити на страну једне групе против друге. Црква је целина. Она обухвата сав народ, обухвата целину  народа, води бригу о свима и моли се за све. Зато и позива све, без обзира на разлике, на мир и јединство, на братску љубав, на одсуство агресије и искључивости, на међусобно праштање и добронамеран разговор у којем свако сваког уважава ради налажења најбољег решења за живот народа. На ово нас позива и Богородични пост у коме се налазимо, као време појачане молитве Господу и Мајци Божијој, уздржавања од прекомерне хране и интензивније борбе против грешних и погрешних мисли и дела, односно најпре зла у нама самима. Потребно је да сви заједно призовемо Божији мир у своје душе да би међу нама била „добра воља“ (Лука 2, 14), као основни предуслов за братски разговор и договор. По речима светог Апостола Павла, „све нека бива благообразно и уредно“ (1 Кор 14, 40) пошто Бог наш „није Бог нереда, него мира“ (1 Кор 14, 33). Зато се, сви ми који живимо у  Епархији шабачкој, молимо за слогу у нашем народу, а нарочито за људско и патриотско уважавање и поштовање међу свима.

    На богослужењима се посведневно молимо за сваки град, село, земљу и оне који вером живе у њима, за благорастворење ваздуха, за изобиље плодова земаљских и времена мирна. То је језик Цркве Христове и она се дуже од две хиљаде година свакодневно изјашњава по овом питању. Ми смо сви позвани, као синови првог човека Адама, да имамо свештени однос према Божијој творевини јер Бог „све што је створио, добро беше веома“ (Пост 1, 31). Постављени смо да будемо мудри управитељи и корисници те творевине, али и њени одговорни чувари и заштитници, попут Адама, кога је Бог поставио „у врту Едемском, да га ради и да га чува“ (Пост 2, 15). Управо зато је Светосавска Црква, пре две године, у својој Божићној посланици актуелизовала ово своје учење опомињући да када се од природе отима и када се не живи у сагласју са поретком који је Бог установио, она престаје да бива нашим мирољубивим стаништем. Она дуго памти и трпи неправду, али пре или касније узвраћа ударцима.

    Бог нам је природу поверио да је поштујемо, чувамо и негујемо као највреднији дар Божји, али и да живимо од ње. Између ова два принципа неопходан је баланс. Стога се молимо Богу да нас умудри да дамо прилику да о питању рудника у Јадру, пре свега, одговорно и савесно, без идеолошких предзнака и циљева, реч дају стручњаци: рударске и геолошке, шумарске, агрономске и еколошке струке, хемичари и биолози, стручњаци за пословну, макро економију и војну географију, демографи и правници, како би ово питање било решавано као егзистенцијално, а не да наше куће, њиве и поља, наше светиње, цркве и манастири, буду претворени у политичка и свака друга попришта.

    Тек када буду утврђени објективни и поуздани научни ставови по свим наведеним парамeтрима, уз примену мудрог принципа “десет пута мери, једном сеци”, треба опрезно и без журбе приступати доношењу одлука по оваквим питањима.

    Епископ шабачки Јеротеј




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    Поводом плана о Јадру, имаћемо две године без било какве активности рударења, довољно да разјаснимо све. Обавиће се озбиљна и релевантна расправа.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Јаооо, ко те не ѕна скупо би т еплатио....најпре су хтели да копају, па устала кука и мотика и онда Ана објавила да је Рио Тинто истеран....онда кад се слегла прасина - поново председник хајку диже. Шолц, Макрон, ЕУ почела да се "брине" ѕа Србију, да се Србија "обогати"...

    И сад опет устала кука и мотика - АЛИ устала је и ЦРКВА! И зна Вучко где је тврдо - повлачење! Ова седница и шупља прича је само манифестација извлачења из ситуације.

     

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Наравно, ту је Мишур - к'о препарани винил да објави "сензационалну" одлуку.   :))

    Председник се повукао јер је Фотије изрекао оно што Петријарх и архијереји мисле...каква седница вајна....кави бакрачи.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Ви једноставно нисте дозвани себи. Ако вам је нормално да учествујете у очигледној хајци, ипак се питајте како ћете такви пред Бога.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 22 часа, Milan Nikolic рече

    Ви једноставно нисте дозвани себи. Ако вам је нормално да учествујете у очигледној хајци, ипак се питајте како ћете такви пред Бога.

    Milane, jesi ti zdrav momak?  Mi napisemo po jednu poruku mesecno, a hiljade botova prate sve narucene clanke o predsedniku i ko papagaji pisu komentare po novinama - i mi u hajci a oni su sta? Ti stvarno nisi u redu sa rasudjivanjem.

     

    Ono, 2,7 milijardi dajemo za Rafale, 17 milijardi za Expo i par milijardi za stadione....jel predednik ima neku stampariu para?

    Tih 20 milijardi, jel to avans ispaltio Rio Tinto? Odakle nam te pare?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Катастрофа је како ви немате појма шта се дешава. Узмите лепо слободне дане и научите се српске историје. Друга страна приче је оно што данас називамо Светским грађанским ратом. Видимо да нема друштва у градовима по свету а да није у себи подељено. Невероватно је каква узаврелост влада данас у свету, а то је зато што долазе дани када испливава на видело тачно ко је какав. Зато постоји лудило какво се ретко виђа, као да се историјским левком накупило све што је довело до лудила.

    Многи међу нама мисле да код њих не постоје последице континуиране политичке агресије са свих страна, која траје не само годинама, него вековима. Закорачили смо у време када свет заиста постаје свестан демократског капацитета, где нужно сви морамо бити једнаки, у апсолутном смислу речи. Са друге стране, та једнакост подразумева ред, а ред подразумева поредак. Зато је Исток од изузетне важности, као природно добро које треба прихватити , било да смо унутар или поред тога.

    Лудило долази до свог узрока, чиме настаје све што данас видимо од оних који се боре против другога, који мрзе другога, било кога и због било чега. Зато је криза по целом свету, јер се унутар друштава показује непостојаност у другачијости, што јесте врхунац саме узрочности, а то је потенцијални расизам на делу. Важно је разумети да ту околност добро познају они који је искоришћавају, који не жале све што могу упропастити зарад геостратешких позиција контроле и одлучивања.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    On 29. 8. 2024. at 23:52, Ćiriličar рече

    Ono, 2,7 milijardi dajemo za Rafale, 17 milijardi za Expo i par milijardi za stadione....jel predednik ima neku stampariu para?

    Tih 20 milijardi, jel to avans ispaltio Rio Tinto? Odakle nam te pare?

    То ће унуци и и унуци унука да враћају. Што би рекао Луј 15.: "après moi, le déluge" (после мене потоп). 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Па да, значи поента је да немамо унуке. То је та имплозија живота код вас. Идете у другу крајност и тражите оправдање за то. А то што себе заваравате, и што је нешто друго разлог што немате више деце, то ником ништа. Битно је да дрвите високу политику.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Не треба заборавити чињеницу да литијум није радиоактиван материјал,, а тако исто да сваки могући молекул, свако могуће једињење, као што је злато и сличи минерали, пребивају у човековом организму. Рударење је исконски нагон за развојем, за напретком. Стварање државе Немањића зависило је од рударења. Тако имамо место Рудник, Копаоник, итсл. Та фама око рударења је беспредметна. Србија је сама себи дужна да самостално истражује и развија рударење по земљи. Технологија мора бити савладана у српском систему, у српским рукама. Ми имамо такве људе. Ево овај Данац, што је био присутан у име Тинта, рекао је да током боравка у Африци, првог истакнутог човека у његовом послу красило је српско порекло. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Занимљива је ова дебата, да се оцени ко је врхунски демагог. И око таквих се окупљају, такве подржавају, са таквима се удружују они који су огрезли у мржњу према Председнику.

    Сви лепо знамо да је Вучић критиковао одлуку Владе, да му није јасно зашто је стопиран пројекат Јадар. И сада се износи лаж како је на крилима стопирања Јадра Вучић освојио изборе, и да је зато легитимно тражити нове изборе. Е занимљиво, опет да имамо изборе.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...