Jump to content
  • Поуке.орг инфо
    Поуке.орг инфо

    Саопштење Епископа шабачког Господина Јеротеја поводом плана да у Јадру буде отворен рудник

    Драга децо наша духовна,

    Богољубиви народе Епархије шабачке,

    Већ недељама поједине интересне групе настоје да унесу смутњу у народ, износећи потпуно лажни и тенденциозни став да Црква није уз свој верни народ, чак и да је против интереса народа. Тај став је колико лажан, толико и немогућ, апсурдан зато што између Цркве и народа не постоји никаква разлика. То нису две одвојене целине, па да Црква саопштењима, декретима и коминикеима обавештава народ и намеће му ставове по неком питању или проблему. Црква јесте сабрани народ Божји. Као и увек у историји, посебно српског православног народа, Црква се са народом, као и народ са својом Црквом, истовремено радује и истовремено страда, истовремено тугује, а потом заједно прославља. Не сведочи ли, најубедљивије, посебно нама у Епархији шабачкој, не тако давна историја страдања, мучеништва, али и славне победе и обнове народног живота у Првом светском рату, када је чак и наш Саборни шабачки храм постао место мучеништва, али и место прослављања наших предака; не сведочи ли, уосталом, нашем васцелом роду страдање, трајање и опстајање на Косову и Метохији, који и јесу један велики земаљски храм. Стога, дужност ми је, као Вашем Епископу, да укажем на то да је Црква увек била, јесте и биће једно са вама, са својим верним народом.

    Потребно је, исто тако,  да знамо и то да се Црква не може стављати на страну или поистоветити ни са једном идеологијом, политичком странком или интересном групом. Не постоји ниједан, било чији интерес за који Црква може бити употребљена, односно злоупотребљена. Господ Христос није у свет дошао због неке групе људи или једног народа, него је у свет дошао да би се спасли сви људи, праведници и грешници, без разлике, „јер Он својим сунцем обасјава и зле и добре; и даје дажд праведнима и неправеднима“ (Мат 5, 45).  Управо ту истину Црква увек и свуда сведочи. Зато су у заблуди сви који мисле да ће се Црква ставити на страну једне групе против друге. Црква је целина. Она обухвата сав народ, обухвата целину  народа, води бригу о свима и моли се за све. Зато и позива све, без обзира на разлике, на мир и јединство, на братску љубав, на одсуство агресије и искључивости, на међусобно праштање и добронамеран разговор у којем свако сваког уважава ради налажења најбољег решења за живот народа. На ово нас позива и Богородични пост у коме се налазимо, као време појачане молитве Господу и Мајци Божијој, уздржавања од прекомерне хране и интензивније борбе против грешних и погрешних мисли и дела, односно најпре зла у нама самима. Потребно је да сви заједно призовемо Божији мир у своје душе да би међу нама била „добра воља“ (Лука 2, 14), као основни предуслов за братски разговор и договор. По речима светог Апостола Павла, „све нека бива благообразно и уредно“ (1 Кор 14, 40) пошто Бог наш „није Бог нереда, него мира“ (1 Кор 14, 33). Зато се, сви ми који живимо у  Епархији шабачкој, молимо за слогу у нашем народу, а нарочито за људско и патриотско уважавање и поштовање међу свима.

    На богослужењима се посведневно молимо за сваки град, село, земљу и оне који вером живе у њима, за благорастворење ваздуха, за изобиље плодова земаљских и времена мирна. То је језик Цркве Христове и она се дуже од две хиљаде година свакодневно изјашњава по овом питању. Ми смо сви позвани, као синови првог човека Адама, да имамо свештени однос према Божијој творевини јер Бог „све што је створио, добро беше веома“ (Пост 1, 31). Постављени смо да будемо мудри управитељи и корисници те творевине, али и њени одговорни чувари и заштитници, попут Адама, кога је Бог поставио „у врту Едемском, да га ради и да га чува“ (Пост 2, 15). Управо зато је Светосавска Црква, пре две године, у својој Божићној посланици актуелизовала ово своје учење опомињући да када се од природе отима и када се не живи у сагласју са поретком који је Бог установио, она престаје да бива нашим мирољубивим стаништем. Она дуго памти и трпи неправду, али пре или касније узвраћа ударцима.

    Бог нам је природу поверио да је поштујемо, чувамо и негујемо као највреднији дар Божји, али и да живимо од ње. Између ова два принципа неопходан је баланс. Стога се молимо Богу да нас умудри да дамо прилику да о питању рудника у Јадру, пре свега, одговорно и савесно, без идеолошких предзнака и циљева, реч дају стручњаци: рударске и геолошке, шумарске, агрономске и еколошке струке, хемичари и биолози, стручњаци за пословну, макро економију и војну географију, демографи и правници, како би ово питање било решавано као егзистенцијално, а не да наше куће, њиве и поља, наше светиње, цркве и манастири, буду претворени у политичка и свака друга попришта.

    Тек када буду утврђени објективни и поуздани научни ставови по свим наведеним парамeтрима, уз примену мудрог принципа “десет пута мери, једном сеци”, треба опрезно и без журбе приступати доношењу одлука по оваквим питањима.

    Епископ шабачки Јеротеј




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    @Н И Н Е

    Зашто ти мени онда подмећеш тобоже ,,међународно проверен рад"? Тај издавач је трећеразредни за науку, а и сâм се оградио од тог ,,рада".

    Хоћеш ли ми упутити извињење, што си ме замајавао и покушао преварити? Хоће ли једна искра искрености побудити код тебе савест?

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Тролчино, ти си тај који подмећеш. Нашао си клипове неког секретара савеза рудара Србије и неког пензионера што је радио као наставник физике и хемије у економској школи и сад си као нешто доказао. Онај рад су писали најеминентнији научници, који се не могу поткупити јер имају каријеру иза себе. САНУ је још пре пар година издао књигу о штетности рудника литијума. Јесу ли и они шарлатани и је ли и та књига лудило мозга?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Како те није срамота да пред Богом вређаш и клевећеш људе?

    Branislav Simonović je doktorirao na Fakultetu za fizičku hemiju u Beogradu i ima zvanje naučnog savetnika. Gotovo celi radni vek proveo je u Institutu za opštu i fizičku hemiju, a radio je i kao profesor fizike i hemije u Drugoj ekonomskoj školi u Beogradu i kao asistent na grupi za fizičku hemiju Prirodno matematičkog fakulteta u Beogradu. Član je Društva fizikohemičara Srbije i Evropskog društva istraživača raka. Član je Programskog saveta za hemiju Istraživačkog centra u Petnici. Bavi se osnovnim i primenjenim istraživanjima u fizičkoj hemiji, biotehnologiji i zaštiti životne sredine. Objavio je 209 naučnih radova, saopštenja, tehničkih unapređenja i patenata na naučnim skupovima u zemlji i inostranstvu i više od 40 elaborata i studija. Dobitnik je više priznanja i nagrada.

    Онај други је дипломирани инжењер геологије. Кога другог, уопште, ти желиш да чујеш из те конкретне струке? Немој ти мени да ја тролујем, него се уразуми.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 30 минута, Н И Н Е рече

    САНУ је још пре пар година издао књигу о штетности рудника литијума. Јесу ли и они шарлатани и је ли и та књига лудило мозга

    Шта пише против рудника Јадар? Шта си прочитао и шта пише о томе?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Један од највећих стручњака и професор Машинског факултета Александар Јововић раскринкао је једну по једну лаж научница Драгане Ђорђевић и Сање Сакан изнете у "раду".

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Што би рекао академик Вукосавић, неки научници су направили "морални компромис".

     

    Цитат

    Profesor Elektrotehničkog fakulteta Slobodan Vukosavić poručio je da Jadar ne sme pasti.

    Opasnost možda sada ima umiljato lice, nije užasno kao 1914. ili 1941. godine, ali ako hladne glave razmislite, posledice mogu biti užasnije, upozorio je on.

    Ratovi će se voditi za vodu, ne za litijum, istakao je Vukosavić.

    Propagandisti režima, investitori, naučnici koji su za svoje interese napravili moralni kompromis, saveti iz EU, Nemačka i nevladine organizacije nas teraju da budzašto prodamo mineralne resurse i životnu sredinu, dodao je on.

    Mislite svojom glavom, ne dajte da se otvore deponije, ne dajmo postrojenja koja ispuštaju vodu, nemamo šta da pričamo sa propagandistima i stručnjacima koje takva kompanija angažuje. Učimo na iskustvu i da biste videli šta će biti sutra, razmišljajte šta je bilo juče, kazao je Vukosavić.

    WWW.RTV.RS

    Život i rudnik ne mogu zajedno, a ako padne Jadar, popadaće i ostale domine i Srbija će biti zatrovana zemlja, a srpski narod neće imati nikakvu budućnost, poručeno je danas sa protesta...

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 5 часа, Н И Н Е рече

    Чекај, ти си пре пар година носио фрижидере ако се не варам?

    Ја сам стручњак за суперфрижидере, поред тога што сам обичан механичар по струци. Фригомеханика доводи до неких питања која се тичу космолошког постојања, на пример зашто не може постојати апсолутна нула степена? Такође, кретање топлоте показује не само ентропијско постојање, него да се оно заснива на још дубљим основама, које народ треба да упозна последњих деценија.

    Искушење које ће неизбежно доживети они који се уздају у популистичку теологију, јесте у губљењу вере у Наднебесног Бога, због упадања у разне обмане у схватању света и стварности. Нико није ни савршен, ни довољно мудар да предвиди све обмане, али увек имамо помоћ Божију у откривењу сваког потребног знања. Тако да се знање у односу на период пре пар деценија преокренуло.

    Последице деценијског скретања биле су у заблудама код оних који су тумачили Догмате путем савремене науке, било о космолошкој, било о биолошкој еволуцији. Црква је била ударена са две стране, прва је еволуционистичка, а друга је карикатурално шестодневска. Све то је импоновало општем интересу залуђивања непослушних и непокорних народа по свету.

    Међутим, сада имамо изгледа да усагласимо све перспективе из правилног угла, што већ деценијама струји кроз светску науку. Нажалост, очекује се извесан број неразумних, који неће моћи да превазиђу искушење слома смирења, услед изостанка дара знања и разумевања. Такви ће вероватно ићи путем побуна и са руљама, да уништавају свете и правду, често у име самога Господа. 

    А лепо нас учи Господ да се не глупирамо, него да будемо послушни властима, чак и да можемо служити Држави и бити часни и на Божијем путу. Српско питање је истински ,,демократско" питање, а онај ко урушава ред и ствара немир, ко злоупотребљава веру и цркву, добиће од Бог по заслузи. Рудник Јадар је од круцијалне важности за српску снажну економију и војску, и све ће то бити питање науке.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 17 минута, Milan Nikolic рече

    Рудник Јадар је од круцијалне важности за српску снажну економију

    Најоптимистичније процене 23 мил. евра од рудне ренте. За 50 година нећемо исплатити кредите за пут до Лознице и инфраструктуру за рудник од те рудне ренте.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Све су то лепе приче за народ, али онда се информишеш и видиш колика ће бити пројектована зарада рудника.

    Ако још страда воћарство, ако странци не буду хтели да купују малину и шљиву одатле, штета ће бити огромна.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 13 минута, Вукашин рече

    Најоптимистичније процене 23 мил. евра од рудне ренте. За 50 година нећемо исплатити кредите за пут до Лознице и инфраструктуру за рудник од те рудне ренте.

     

    Од рудника у Бору добијамо 13,6 милиона евра годишње од рудне ренте а сваки четврти становник Бора има рак.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 41 минута, Milan Nikolic рече

    ко злоупотребљава веру и цркву, добиће од Бог по заслузи

    Ово си добро написао "стручњаче за суперфрижидере". Само пази да ти се не обије о главу.

    Ако те заиста занима зборник САНУ "Пројекат Јадар - шта је познато?" одслушај онај видео што сам окачио, ту можеш сазнати и ширу слику.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 43 минута, Н И Н Е рече

     

     

    Нека људи погледају то и неко просуде. Опет је то неки "стручњак" који се овде бави ван своје струке. Али није проблем то што се сви желе бавити тим питањем, него што се неки сукобљавају са људима који су управо из те струке.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 12 минута, Владимир Владимирович Цар1 рече

    Ово саопштење као да је писао СНС :). Шта рећи?

    а не да наше куће, њиве и поља, наше светиње, цркве и манастири, буду претворени у политичка и свака друга попришта.‍

    Какав спин. Не него ће да постану јаловишта:) и извор прихода ЕУ, само треба да верујемо струци и Председнику који сваки минут и по слаже. То што је пре само годину, две ово стопирано да би се добили избори, што се САНУ изјаснила да нам то не треба то што је Уствани Суд корумпиран и реагује на миг власти и профита никада није било по Владици. Е брате туга:ok:

    И то је објављено као мишљење Синода на сајту СПЦ.

    Прво Захарова па онда ЛАвров па овај Владика:), како каже ЊегоШ као сироче тужно без игде икога... Мој народ је потонуо у мртвило и безнађе ...

    Али идемо даље усе и у своје кљусе, има Владика који не мисли овако.

    Можеш само имати Грингорија са собом. ТО је комедија.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...