Jump to content

Православни прихватају Еволуцију ???


Препоручена порука

??? ?? ?? ???? ?????? ????????? ?? ??????????? ? ?????????? ? ?????????? ????????

?????? ????. ?????? ????? ????? ?? ??? ???? ????? ???? ?? ???????.???? ?? ???? ????? ???? ????? ????? ?????? ?????? ?? ?. ??????, ?????? ?? ???????? ???? ???? ?? ?????????.
Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 372
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Uopste mi brate nije jasno zasto si postavio ovaj intervju za koji sam kazes da je u diletantskom i amaterskom prevodu.Posto ga postavljas kao odgovor Svetlani kojoj je posao grcki jezik ona ce verovatno da ga procita i bez tvog prevoda.Ovde iz nekog clanka mi citamo neke recenice i reci  koje se ocigledno svidjaju tebi kao autoru teme.Apsolutno ne negiram stav mitropolita,ali to je njegovo misljenje na koje ima pravo.Drugo je ako je to stav grcke crkve kao celine pa se o tome i da raspravljati.Stalno se citiraju grcki crkveni autoriteti cije misljenje apsolutno cenim i postujem,ali daj malo ove Ruse,Bugare,Rumune i ostale ili se mozda,a ja to ne znam(prastajte)svi pravoslavni strucnjaci vezani za ovu temu nalaze tamoili ovde kod nas, ili su bivsi djaci i studenti grckih skola i univerziteta.Opet se ogradjujem da sva misljenja ovih pripadnika svestenstva i monastva uvazam,medjutim imam osecaj da ne usvajaju svi pravoslavni evoluciju vec je u pitanju jedan manji deo.

?????, ??? ????? ?? ?????? ? ????? ????? ???? ????????, '?? ???? ???????.? ??? ??? ?? ????????? ?? ??????? ? ???????? ???? ???? ????? ?? ?????? ?????????????? ?????????? ?????? ???? ?? ?? ?? ??????? ??????????
Link to comment
Подели на овим сајтовима

? ???? ?? ???? ?? ??????????? ???????-?? ?? ????????? ???????? ?????????? ??? ??????? ? ??????? ?? ?? ??????? ????????? ? ?????. ?????????? ?????? ???????? ?? ?????? ??????? ? ?????: "??? ?? ????????" ?????? ???-???? ??? ????????? ???????? ??????? ? ?? ?? ???. ???, ??? ????? ?? ?????? ? ?????? ????? ??????? ???????? ?? ?????????, ? ?? ????? ???????? ??? ??????? ??????? ????????? ??? ??? ?????????.

?? ?? ????, ????????, ?????? ?? ?? ???? ?????? ?? ???????? ????, ????????? ?????? ???? ??? ??????????:

http://www.oodegr.com/oode/epistimi/genika/lavrewt1.htm

?????? ????: ? ??? ??? ?? ???? ?? ?? ????? ????????????? ?????????

? ?????????? ??: ?????? ??? ?? ”???? ??”......

...

??????: ?????????? ?? ??????. ?????????? ?? ???????????? ? ??????????

??????????: ????????? ?? ??? ?????: ? ?? ??? ?? ?? ??? ????????????? ?? ?????? ???????? ?????? ? ????? ????????

??????? ???? ??????? ?????? ??? ?????????. ???? ???????? ?????? ??? ?? ? ?????????? ?????? ????? ?????. ???? ??? ????? ? ????? ???????? ? ????? ? ??????. ?? ?? ??. ??? ??????? ???? ? ???? ?? ?? ????? ?? ?????, ?? ???? ? ?? ????????. ??? ??? ?? ?????, ? ??? ?? ??????? ? ??????????, ?? ”??? ??????” ? ??????, ???? ???? ?? ?? ?? ???????? ?? ”?????? ? ???????? ???????”. ??? ?? ??????? ??????, ?? ??????? ???????? ???????? ?? ????????? ?? ?? ?????????! ????? ?? ?????? ??????????, ??? ?? ?????? ????. ???? ?? ???????? ?? ??????????? ????, ??? ?? ?????? ???? ?? ?????? ? ????????????? ????. ? ??? ????? ?? ?????!

??? ????????? ??: http://www.oodegr.com/oode/epistimi/genika/lavrewt1.htm

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ево, на захтев читалаца, и једног руског познатог свештеника и богослова: ђакон Андреј Курајев, Московска Патријаршија. У питању је рад у којем се аутор између осталог осврће и на секташка креационистичка учења, она о којима можемо да читамо у тему о "научницима-антиеволуционистима" коју је покренуо о. Горан. Рад је интерсантан зато што нам доноси и имена руских архијереја, свештеника и богослова који су сматрали ТЕ прихватљивом. Нажалост, немам времена да преведем текст, цитираћу само реченице релевантне за нашу тему. За цео текст консултујте линк на дну.

Orthodoxy and Creationism

Fr. Deacon Andrey Kuraev

Numerous new books have recently been published in Russia that criticize the theory of evolution. For the most part these are the translated works of American Protestant "Creationists." In so far as Darwinism was well established in schools and institutes as a favorite theory of the Soviets, this rush is understandable. However, we must determine whether the point of view of the Protestant fundamentalists is simply Christian or whether it has sectarian roots not necessarily true to Orthodox thought. These Creationists are not just arguing against an atheistic understanding of the process of evolution but, more generally, against the very possibility of evolution itself. For them, the pre-human world is no older than six literal days...

The emergence of life in the Book of Genesis is both evolutionary (as earth is producing plants and simple organisms), and also a "leap towards life," occurring by the order of God...

Yet even this doctrinal reason fails to explain why these anti-evolutionary views, which are in scandalous disagreement with the views of modern science and knowledge, are not just kept as private convictions or in the obscurity of seminaries but are so persistently disseminated...

Orthodoxy has neither a textual nor a doctrinal basis to reject evolutionism...

Professor of the St. Petersburg Theological Academy, Archbishop Michael (Mudyugin) writes: "The process of evolution of the organic world belongs to the category of phenomena in whose description in the Bible and in the pages of any biology textbook it is easy to see an amazing degree of similarity...

Professor Alexey I. Osipov, of the Moscow Theological Academy supposes: "For theology, both the creationist and evolutionary hypotheses are permissible, in principle. That is with the condition that in both cases the Lawgiver and the Creator of the world is God....

Professor of St. Vladimir’s Theological Seminary in New York, Fr. Vasili Zenkovsky also emphasized the biblical "creative potential" of the earth: "It is clearly stated in the text of the Bible that the Lord gives an order to the earth to act with its own strength . . . This inherent creative activity of nature, "elan vital" (in the expression of Bergson) — the aspiration to life, helps to understand an indisputable fact of evolution of life on earth."...

One of the leading authors of the Journal of the Moscow Patriarchate in the 1960's and 70's, Archpriest Nicholas Ivanov was in agreement with the :drugarstvo: of evolutionary development:...

Professor N. N. Fioletov, who took part in the Local Council of 1917-1918, thought that "in itself the :) of evolution appears not to be alien to the Christian conscience, or in contradiction with it."

In 1917, hieromartyr archpriest Michael Cheltsov, touching on the question of the relationship between Christianity and science, wrote: "Deeper and more-thoughtful and spiritual explanation and understanding of many places of the Bible have contributed not a little towards the overcoming of animosity between science and religion. It sufficed to read the biblical account of the creation of the world to realize that the Bible gives no support to understanding of the days of creation as 24-hour intervals, and the wall between biblical accounts and scientific data on the indefinitely long period of Earth’s existence prior to the appearnce of mankind collapsed."...

Later on, evolutionary theory was not considered "anti-biblical" or "atheistic" by the philosopher I. N. Ilyin, (The Six Days of Creation. Paris), by the Serb theologians Fr. Stephan Lyashevsky and Prof. Lazar Milin, by the famous Romanian priest and theologian Dumitru Staniloae, and by Bishop Vasily (Rodzianko)...

Има још много, да не копирам све, погледајте: http://www.fatheralexander.org/booklets/english/evolution_kuraev.htm

Брате Рибар, не знам румунски па не могу да нађем мишљења румунских богослова, ели ево једног познатог имена горе - Димитрије Станилоје, чије су књиге Догматика 1 и 2 и Духовност и заједница у православној Литургији преведене на српски језик и објављене код нас. Ђ. А. Курајев је, мислим, такође довољно познат у нашој Цркви, а и остала имена која се помињу у тексту горе. Надам се да сам адекватно одговорио на твоју примедбу?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

U kom smislu adekvatno brate,zaboravljas kako ti se tema zove ocigledno.Mene stavovi pojedinaca  interesuju ili ne shodno temi  i podrzavam ih na isti nacin ukoliko vidim da imaju zdrave temelje.Ja tebe opet pitam da li ruska,rumunska,bugarska  ili nasacrkva nekim svojim aktom priznaje teoriju evolucije.Ukoliko ne priznaju onda mi nije jasno ovoliko tvoje angazovanje na istoj temi,ali ne samo na ovom forumu ,osim ukoliko znas nesto sto mi ne znamo :drugarstvo:

Знате, само су две могућности: или Бог постоји или не постоји. А то, другим речима, значи: или постоји смисао нашег постојања или он не постоји.

Патријарх Павле

Link to comment
Подели на овим сајтовима

U kom smislu adekvatno brate,zaboravljas kako ti se tema zove ocigledno.Mene stavovi pojedinaca  interesuju ili ne shodno tyemi ili ne i podrzavam ih na isti nacin.Ja tebe opet pitam da li ruska,rumunska,bugarska  ili nasacrkva nekim svojim aktom priznaje teoriju evolucije.Ukoliko ne priznaju onda mi nije jasno ovoliko tvoje angazovanje na istoj temi,ali ne samo na ovom forumu ,osim ukoliko znas nesto sto mi ne znamo :drugarstvo:

?? ??????? ???? ????????, ????? ?????. ???? ???? ??????????, ???? ????? ?????????.

????? ?? ?????:

Stalno se citiraju grcki crkveni autoriteti cije misljenje apsolutno cenim i postujem,ali daj malo ove Ruse,Bugare,Rumune i ostale ili se mozda,a ja to ne znam(prastajte)svi pravoslavni strucnjaci vezani za ovu temu nalaze tamo ili ovde kod nas, ili su bivsi djaci i studenti grckih skola i univerziteta.

???? ??? ?? ???????? ? ????? ? ????????? ???? ?????? ???? ?? ??????, ??? ???? ????? ????, ??? ??? ?? ??, ???????...

Opet se ogradjujem da sva misljenja ovih pripadnika svestenstva i monastva uvazam,medjutim imam osecaj da ne usvajaju svi pravoslavni evoluciju vec je u pitanju jedan manji deo.

??????.

???? ?? ????????? ?? ?????? ?? ????????? ??????, ???????? ?? -

"??? ??? ?? ????????? ?? ??????? ? ???????? ???? ???? ????? ?? ?????? ?????????????? ?????????? ??????"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

molim bez engleskog :)

na engleskom znam samo da se smejem  :drugarstvo:

o. Глеб Каледа, о. Андреј Курајев, о. Николај Иванов   eto i nekoliko rusa :)

Želiš li biti mudar, nauči razumno pitati, pažljivo slušati, mirno odgovarati - i prestani govoriti kad se ništa više nema reći.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ne znam da li je Crkva u međuvremenu promenila svoj stav

Црква је формулисала свој став у одлукама Константинопољског Сабора 1076. године против Јована Итала (због ауторових цитирања ових одлука еволуционисти су се нашли силно увређенима):

"Онима који себе сматрају православнима, а бестидно или нечастиво уносе у учење Православне Католичанске Цркве нечастиве ставове паганских философа о душама људским, о небу, земљи и другим тварима, анатема.

Онима који, уместо да чистом вером, у простоти срца и свом душом признају велика чуда као несумњиве догађаје, савршена Спаситељем нашим и Богом, Владичицом нашом Богородицом која Га је нетљено родила и другима светима, који покушавају да их посредством мудровања софизмима представе немогућим или да их тумаче по својој вољи, и остану упорни у својим ставовима, анатема.

Онима који превише радо прихватају паганске науке и изучавају их не само ради сопственог образовања, већ и следују лажним мишљењима исказаним у њима, примајући их за истините; и који су до таквог степена привржени таквим мишљењима, сматрајући да имају неку тврду основу, па и друге заинтересују тајно, а понекад и јавно, и не устежу се да уче о томе, анатема.

Онима који неистинито објашњавају богомудре изреке св. учитеља Цркве Божије и који покушавају да другачије тумаче и изврћу смисао учења, јасно и коначно израженог благодаћу Светог Духа, анатема".

Želiš li biti mudar, nauči razumno pitati, pažljivo slušati, mirno odgovarati - i prestani govoriti kad se ništa više nema reći.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
Guest Светлана

Срећко, нисам пропустила то што цитираш. Митрополит каже да наука није супртостављена религији. И у наставку да човек има сличности са животињама. Све то знамо већ, зар не?

Оно што би било ново у науци је та теорија, како се зове - креационисти?, а мораш признати да се у науци стално одбацују теорије и замењују другим већ поодавно (види у књизи Светог Николаја Српског Номологија).

Link to comment
Подели на овим сајтовима

problem ej kada se čitaju samo citati, najbolje bi bilo da smo svi pročitali sva dela pa da se ne gubimo u delovima koji su izvađeni iz konteksta

lično, mislim da samo čovek može da "evoulira" u smislu duha, duše , svesti, no nama je toliko bitno postalo ono što je amterjalno

ne računam "evoluciju" gde ej ljudska ruka imala udela genetskim inženjeringom, zračenjem gde su se dešavale promene an DNK, inače ne znam ni jednu vrstu koja je u međuvremenu  "evoulirala" u nešto naprednije

školjka od pre 2000 godina je ista kao i danas, slon je isti kao i danas, mnoge vrste su iščezle ali one koje su ostale u su potpuno iste

...kao da ej neko gotov proizvod spustio na zemlju..i takav je još uvek

ali uvek ej interesantno i poučno čuti i drugu stranu

Želiš li biti mudar, nauči razumno pitati, pažljivo slušati, mirno odgovarati - i prestani govoriti kad se ništa više nema reći.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

problem ej kada se ?itaju samo citati, najbolje bi bilo da smo svi pro?itali sva dela pa da se ne gubimo u delovima koji su izva?eni iz konteksta

??? ???????? ??? ?????? ?? ?????, ??? ??? ?? ????? ????? ???? ??? ???????? ????? ???????, ????? ?? ???? ?? ????, ?????? ?? ????? ?? ????????, ? ????? ???? ??????? ??? ????.

??? ?? ???????? ?? ?????????, ?????? ????. ??????????

Link to comment
Подели на овим сајтовима

molim bez engleskog :drugarstvo:

????? ? ???? - ??? ????????? ?? ?? ???? ?? ?????????? ?? ??????? ???? ??????? ?? ??? ??? ????????, ?????? ?? ?? ??? ????????? ?????? ??????????.? ???? ?. ????? ???? ?? ?????? ?????? ?? ???????? ??????????, ?? ?????????, ? ???? ?? ?? ??????????
Link to comment
Подели на овим сајтовима

problem ej kada se ?itaju samo citati, najbolje bi bilo da smo svi pro?itali sva dela pa da se ne gubimo u delovima koji su izva?eni iz konteksta

??? ???????? ??? ?????? ?? ?????, ??? ??? ?? ????? ????? ???? ??? ???????? ????? ???????, ????? ?? ???? ?? ????, ?????? ?? ????? ?? ????????, ? ????? ???? ??????? ??? ????.

??? ?? ???????? ?? ?????????, ?????? ????. ??????????

nisam rekla za vas nego uopšteno za sve, upravo pokušavam da pro?itam tekstove, naravno one koji su na srpskom, mada sam dosta njih ve? davno pro?itala

lepo napisah da  ne može škoditi ?uti i drugu stranu

kada se nekome li?no obra?am onda mu se obratim imenom ili nikom, upravo zato da ne bude nejasno?a :drugarstvo:

Želiš li biti mudar, nauči razumno pitati, pažljivo slušati, mirno odgovarati - i prestani govoriti kad se ništa više nema reći.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Imam neki osecaj da ti uzivas u ovome sto radis,kao i da ti gode ovi sukobi misljenja.Vecina ljudi ovde su zreli ljudi i po umu i po godinama bar je to moje misljenje.Sta ti meni pises ,,sta ako je neka crkva priznala''kazi brate sta hoces.Ja nisam negirao misljenja ljudi koja si navodio.Opet kazem da je to njihovo misljenje a ne stav crkve u kojoj su demantuj me u tome,a ja cu tek tada da pocnem da razmisljam o evoluciji kako se predstavlja po tom novom pravilu.A i tada cu da cekam da moja crkva zvanicno iznese taj stav.

Знате, само су две могућности: или Бог постоји или не постоји. А то, другим речима, значи: или постоји смисао нашег постојања или он не постоји.

Патријарх Павле

Link to comment
Подели на овим сајтовима

molim bez engleskog :)

????? ? ???? - ??? ????????? ?? ?? ???? ?? ?????????? ?? ??????? ???? ??????? ?? ??? ??? ????????, ?????? ?? ?? ??? ????????? ?????? ??????????.? ???? ?. ????? ???? ?? ?????? ?????? ?? ???????? ??????????, ?? ?????????, ? ???? ?? ?? ??????????
Ako ti je opterecenje nemoj brate ni da pises necemo mi da te opterecujemo da zbog nas gubis zdravlje :drugarstvo:

Знате, само су две могућности: или Бог постоји или не постоји. А то, другим речима, значи: или постоји смисао нашег постојања или он не постоји.

Патријарх Павле

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...