Jump to content

Advokatura

Оцени ову тему


Jocaaa

Препоручена порука

Pozdrav svima...

Pretpostavljam da na forumu ima pravnika, vjerovatno i advokata.

Sta mislite o tom pozivu? Vec nekoliko godina radim u pravosudju, polozio sam pravosudni i advokatski ispit i sad sam u velikoj dilemi da li da napustim stalni posao i idem u "slobodne umjetnike" ??

Advokatura ima svoje cari, kompletan si pravnik, radis razne predmete pred raznim sudovima, a sam si svoj gazda.

Sa druge strane, ima tu i nekih stvari koje mi smetaju... predmeta i stranaka ima raznih, sa svakakvim zivotnim pricama i situacijama. I znam da svaki advokat mora doci u situaciju da laze, maze, tuzi sirotinju, brani i zastupa olos. I to ne tako rijetko...

Lako je reci da je to posao kao svaki drugi,  da moze da se radi posteno, da mogu da se odbiju predmeti... ali u praksi je to ipak drugacije, narocito za mladog advokata koji treba da se probije... 

Bas me zanima kako gledate na tu profesiju

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ozbiljno pitam, na zivotnoj sam prekretnici, vidis da sam na velikim mulama ?? 

Inace, to "Djavolji advokat" je uglavnom asocijacija na advokate krivicare, koji brane ubice i teske kriminalce...

Dosta advokata u pocetku rade parnicu, radne sporove, nesto sitno, vjerovatno bih i ja tako... sto se krivice tice, imam dosta prijatelja i rodbine koji rade u policiji, ziksu, neke drugare koji nesto sitno muljaju cijelog zivota, tako da bih mogao doci do predmeta... pa malo po malo...

Vjeruj mi, medju tim ljudima ima teskog olosa, a ima i onih koji su posteniji nego vecina "uzornih" gradjana...

Opet kazem, bilo krivica ili parnica, cinjenica je da kao advokat moras zastupati smece od ljudi, da se zamjeras drugoj strani koja je na nekoj muci, problemima i tome sl.

Dalje, prije nekih godinu dana imao sam priliku da konkurisem za javnog izvrsitelja i neke realne sanse da budem izabran... ti ljudi zaradjuju ogroman novac, ali bas ogroman, makar u Crnoj Gori... kad su mi to culi roditelji, koji su takodje pravnici i koji me cijelog zivota usmjeravaju ka advokaturi (kad vec oni nijesu imali hrabrosti da prelome i pocnu sa privatnom praksom), samo sto me nijesu izbacili iz kuce, a dje taj posao da radis, to su proklete pare i sl.

Javni izvrsitelji, po mom misljenju, rade mnoogo cistiji posao nego advokati... makar postupaju po zakonu, "utjeruju dugove", koliko god to ruzno zvucalo...

Ovo navodim samo kao neki primjer, ni ja ne gajim prevelike simpatije prema izvrsiteljima. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Jocaaa Не бих знао батице. Надам се да ће неко стручан да ти помогне да стигнеш до одговора. Јаа могу само да ти кажем као Фома Фомић из села Степанчиковог,  ,, да нисам учен, умем само да осећам". :D:D

 

,,Ne kudi nista sto je ljudsko. Sve je dobro, samo ne svuda, ne uvek i ne za svakoga." :D:D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 часа, Jocaaa рече

Sa druge strane, ima tu i nekih stvari koje mi smetaju... predmeta i stranaka ima raznih, sa svakakvim zivotnim pricama i situacijama. I znam da svaki advokat mora doci u situaciju da laze, maze, tuzi sirotinju, brani i zastupa olos. I to ne tako rijetko...

Što mora?

Imaš pravo da prihvatiš ili odbiješ klijenta.

Ako nisi svoj gazda, baš tada možeš doći u situaciju da radiš nešto što ne želiš pod pretnjom otkaza.

Advokatura je, generalno gledano, najslobodnija moguća profesija... neračunajući umetnike.

Ali sa tim, prirodno, dolazi i ogromna odgovornost. To pogotovo kada radiš sam.

E sad na tržištu kako se snaći to je drugo pitanje al to je briga svih profesija.

пре 10 часа, Jocaaa рече

Javni izvrsitelji, po mom misljenju, rade mnoogo cistiji posao nego advokati... makar postupaju po zakonu, "utjeruju dugove", koliko god to ruzno zvucalo...

A advokati ne postupaju po zakonu? :)

S tim što, načelno gledano, argument legalizma nije baš dobar za ocenu da li je neki posao "čist" ili nije.

Znaš čuveni primer sa naci - službenicima itd.

Nisam ulazio dublje u problematiku izvršitelja ali čini me da tu nisu baš sasvim čista posla iako je sve po zakonu. Imam takav nekakav hint. Istražiću ubrzo da li je taj hint opravdan ili ne. ;)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Mora i da laze i da maze i da muti, neko manje neko vise, neko za sitne neko za krupne stvari... ako oces da radis i zaradjujes, onda moras da mastis malo vise... Svako ko kaze drugacije, ne govori istinu...

Sto je i logicno na neki nacin, onaj advokat koji bi da zastupa samo ciste predmete i postene ljude, tesko da bi se proslavio u danasnje vrijeme...

I pitanje da li je to sve po zakonu, u velikom broju slucajeva moras taj zakon da iskrivis do tacke pucanja...

Znam neke advokate koji zastupaju crkvu i kojima su rokovnici puni ikona i brojanica a koji su izvarali masu ljudi i o jadu ih zabavili...

No dobro...

Ove izvrsitelje sam pomenuo samo kao primjer, kao profesiju koje se dosta ljudi gnusa, cak i kolege iz struke... a njihov posao se u sustiji svodi na naplatu potrazivanja - cist racun duga ljubav... to sto medju ima teskog olosa, koji ostavljaju ljude bez krova nad glavom i namjestaju prodaju tih istih stanova po x puta nizoj cijeni, posebna je prica...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Jocaaa рече

Mora i da laze i da maze i da muti, neko manje neko vise, neko za sitne neko za krupne stvari... ako oces da radis i zaradjujes, onda moras da mastis malo vise... Svako ko kaze drugacije, ne govori istinu...

Па пази, како сам до сада схватио - не раде сви адвокати све. Углавном се ограниче на одређене гране права ( нпр. не раде кривицу, или се оријентишу на интелектуалну својину, или на рад са странцима у погледу регистрације фирми и огранака у Србији, генералне администрације за стране раднике и сл. Мислим, кроз нотарску канцеларију гдје радим пар адвоката што редовно шаље приправнике на овјере зарађују само што сервисирају потребе Кинеза за генералном администрацијом :smeh1: ), тако да није баш тачно да сваки адвокат мора да мути и лаже. Мора онај који жели хљеба преко погаче што прије и што више па онда редовно муља. 

Сад, имаш пар опција ту. Прва је да кренеш самостално - што је најтеже, очигледно. Друга је да се удружиш са неким другим адвокатом па тако се макар финансијски испомажете што се тиче закупљивања просторија ( ако не већ и око дриблања случајева ). Трећа је да се пријавиш у неку већу канцеларију која више подсјећа на неку корпорацију него на канцеларију - што ти нуди неку сигурност од ризика, макар до одређеног нивоа.

Сад, мени је најљепши и најбољи дио адвокатуре управо та самосталност. Радиш за себе, бавиш се свиме и свачиме и никад не знаш шта те чека сутрадан, па на све мораш бити спреман.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Stvarno teska situacija bratko Joco, deluje mi kao da si savestan i castan covek i imas tu neku brigu zbog tih necasnih stvari koje si pomenuo da postoje u advokaturi koje ti se licno ne svidjaju i ne bi bas da moras da radis nesto sto ti ne odgovara kao coveku.

Meni licno je advokatura mnogo simpa i lep posao jer se bavi pronalazenjem pravde i prava medju ljudima i u drzavi i to je nekako po meni i pomalo uzviseno i casno zanimanje jer covek advokat, sudija, porota, istrazuju i traze istinu i pravdu sto je samo po sebi i po prirodi stvari jedna velika i casna i uzvisena stvar kao sto sam pomenuo.

Uz to je i pravna nauka izuzetno zanimljiva i duboka i lepa (nauka) koja je interesantna za istrazivanje i naucni rad i inspirativna za covekov duh i um i moze da bude prosvecujuca za coveka, da mu otvori neke nove zivotne i filozofske vidike, kako se kaze.....( i cela kanonska nauka crkve se dosta zasniva na osnovnim principima pravne nauke, ima puno komplementarnosti izmedju ove dve oblasti,... pa, Justinijanova kodifikacija u kojoj je spojeno i implementirano drzavno i crkveno pravo).... 

(sam dobro opiso'.... a,....:D :)))

Sto se tice tvoje dileme, proceni sam, nista ne sugerisem, najbolje znas svoje mogucnosti i zivotne potrebe i situaciju,  samo kao nesto razmisljam (confused1 :D) ako mozes izaberi onu stranu advokature u kojoj ima najmanje mogucnosti za necasne radnje koje ne mozes da izbegnes, kako se kaze ako nesto mora da se radi i nemas izbora, neka bude sto manje zlo. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...