Jump to content

Shvatanje preljube u Starom Zavetu

Оцени ову тему


Broken

Препоручена порука

" Не чини прељубе. " (2 Мој. 20,14)

Како су Израиљци у време кад су добили заповести схватали прељубу ?

Ова седма заповест се вероватно не односи на прељубу у смислу нарушавања завета са Јахвеом и окретање другим боговима јер је Христос помиње у контексту односа мушкарца и жене :" Чули сте како је казано старима: Не чини прељубе. А ја вам кажем да сваки који погледа на жену са жељом, већ је учинио прељубу у срцу свом. " (Мт. 5,27-28)

Може бити да ми наше садашње схватање прељубе преносимо у СЗ. Не знам, само размишљам.

Дакле, још једном да упитам, шта се подразумевало под прељубом код Јудејаца у историјско време добијања Декалога ?

 

 

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, Broken рече

" Не чини прељубе. " (2 Мој. 20,14)

Како су Израиљци у време кад су добили заповести схватали прељубу ?

Ова седма заповест се вероватно не односи на прељубу у смислу нарушавања завета са Јахвеом и окретање другим боговима јер је Христос помиње у контексту односа мушкарца и жене :" Чули сте како је казано старима: Не чини прељубе. А ја вам кажем да сваки који погледа на жену са жељом, већ је учинио прељубу у срцу свом. " (Мт. 5,27-28)

Може бити да ми наше садашње схватање прељубе преносимо у СЗ. Не знам, само размишљам.

Дакле, још једном да упитам, шта се подразумевало под прељубом код Јудејаца у историјско време добијања Декалога ?

 

 

Mozda bolje da ti odgovori neko pametniji, al otprilike tudja zena ti je zabranjena. U Starom zavetu je bila dozvoljena poligamija, zbog velikog gubitka muskaraca u ratovima, pa ako ne ozenis tu neku, a vec imas zenu to ti je preljuba, pa ti sad vidi :))))))) a zena naravno mora biti verna svom muzu, inace su to strogo kaznjavali...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 50 минута, todor рече

Што питаш? :-Д

Хоћу да се вратим у Стари Завет да се ватам с Хананкама !

Како што питам ?

Зар нисам објаснио ? Занима ме како је један Јевреј у то време схватао ту заповест. Шта је требао да ради, односно не ради да би је испоштовао ?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 16 минута, Broken рече

Хоћу да се вратим у Стари Завет да се ватам с Хананкама !

Како што питам ?

Зар нисам објаснио ? Занима ме како је један Јевреј у то време схватао ту заповест. Шта је требао да ради, односно не ради да би је испоштовао ?

Добро, немој се љутиш.

Прочито сам само наслов. -.-

Мислим да се исто и тада на прељубу гледало као и сада, а то је незаконито коришћење туђе жене и обрнуто.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, todor рече

обрнуто

Kako obrnuto? 

  • Хахаха 1

obrazov_zpsdsretmxk.jpg

"Верујем Господе, помози мом неверју"

"О жено, велика је вера твоја, нека ти буде како хоћеш"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 48 минута, Broken рече

Хоћу да се вратим у Стари Завет да се ватам с Хананкама !

Како што питам ?

Зар нисам објаснио ? Занима ме како је један Јевреј у то време схватао ту заповест. Шта је требао да ради, односно не ради да би је испоштовао ?

Samo da vatas??? To treba i da izdrzavas :))))))))))

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 35 минута, Broken рече

Хоћу да се вратим у Стари Завет да се ватам с Хананкама !

Како што питам ?

Зар нисам објаснио ? Занима ме како је један Јевреј у то време схватао ту заповест. Шта је требао да ради, односно не ради да би је испоштовао ?

( malo zbilje, kroz salu ) Isus kaze,....ko pogleda na zenu sa zeljom , vec je ucinio preljubu u srcu svome,.....koje je kao neka nova mera za preljubu, kojom se ( merom ) pokusava spreciti sam zacetak preljube ( u mislima i srcu )...

U SZ je bilo, ko ucini preljubu, odmah sledi kamenovanje ( zamisli, kamenovanje sa malim  kamenjem, koliko to traje i koje su to muke i patnje dok covek ne umre ).....tako da, i taj covek u SZ morao je da nesvesno ispunjava ( buducu ) 'naprednu' zapovest u NZ koju je Isus postavio o preljubi,....jer, kada vec pogleda u tudju zenu sa pohotom i strascu, gotov je 100%, ...ima na njemu da vezbaju kamenovanje i mladi i stari,....

Znaci, covek u SZ,..kao konj pod uzdom i samarom, ...samo gledaj pravo i u  svoju zenu....1306_womens ...(:)) )

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, Драшко рече

Kako obrnuto? 

Па оно кад се обрну.

хаха.. шалим се

Рекао сам кад мушкарац довати туђу жену и обрнуто (кад то уради жена, са мушкарцем наравно).

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...