Jump to content

Njegos i dualizam?


Препоручена порука

пре 6 минута, Bokisd рече

Ali, cini mi se, da kada se malo tacnije i preciznije razloze ucenja platonizma i hriscanstva, o temama postanka sveta i coveka, postoji nepremostiva razlika kod gledanja na ovo pitanje. Just_Cuz_19

Koliko sam mogao da zaključim, Platon je u Timaju najpotpunuje izložio svoju teoriju o postanku sveta. To mi uskoro dolazi na red za čitanje pa ću se više upoznati sa time :)

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 41 минута, Tumaralo. рече

Inače, fascinantno je to što Platon govori o (jednom) bogu. Kako je došao do monoteizma?

Негде сам наишао на податак да је Платон на неком путешествију био у додиру са Мојсијевим књигама.

Вероватно је био упознат са јеврејским Богом, те и није имао неки посебан дар, него просто човек био информисан.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 часа, todor рече

Негде сам наишао на податак да је Платон на неком путешествију био у додиру са Мојсијевим књигама.

Вероватно је био упознат са јеврејским Богом, те и није имао неки посебан дар, него просто човек био информисан.

To je protivno verovanju svetih otaca pod jedan a pod dva nigde on ne pominje Jevreje.

Pominje razne druge narode ali Jevreje ne. Ako je preko njih zaista "upoznao Boga" sigurno bi ih spomenuo makar.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

Бог помого!

Сигурно си чула некада да се у народу говори: "Свака ти је ко Његошева". 

И то да је Владика Његош веома познат и као пјесник. 

Да ли си се прије него што си поставила ово упитала: " Да ли је могуће да је то само нека теорија, кад је он у нашој традицији и предању тако високо? Зар се то већ до сада не би знало?

Ко пише википедију и колико су ти извори поуздани? 

7dtVbsh.jpg

„чашу меда још нико не попи,
што је чашом жучи не загрчи“,

...чаша жучи иште чашу меда“,

Шта је дуализам уопште?

Да видимо сликом, појам дуализма уопштено.

4NSjJOW.jpg

Сви знамо овај јинг-јанг знак који каже: "У сваком добру има зла, и у сваком злу има добра."

Ово је начело које искључује принцип Бога, апослутног добра, јер га релативизује

Православни принцип је принцип Бога који има следеће особине по Догмтици Св. Јустина Ћелијског.

"Самосталан и независан бићем у апсолутном смислу речи Бог поседује савршену пуноћу (πλήρωμα) бића не оскудевајући ни у чему. Свему што постоји Он даје постојање; стога је све зависно од Њега, једино независног."

Догматика

и још се каже: "Према томе, општа својства бића Божјег била би: самобитност, неизменљивост, вечност, свудаприсутност, духовност. Посебна својства ума Божјег јесу: свезнање и премудрост, — воље: слобода, свемогућство, светост, правда, — осећања: блаженство и љубав."

Догматика

Дакле, Бог је по овоме, потупно Апсолутно, независно Добро, свемогућ.

tmTxYVc.jpg

Свако ко жели да се увјери о каквом се заиста пјесничком дјелу ради, довољно да је прочита барем дијелом оно што св. Вл. Николај Жички тврди о овом пјесништву.

Пјесништво, нарочито пјесништво, Његоша је тражење и налажење Божје близине кроз пјесничко стваралаштво, пјесничким блаженством.. то је парафразирано оно што говори свети Владика Николај.

Пјесничка умјетност и умијеће, другачији су од прозног текста, другачији су и од религиозних списа у уском смислу те ријечи.

Зато свако извођење било каквих закључака о томе како ми читамо неке јеретичке ставове Владике Његоша, по ријечима Владике Николаја није на свом мјесту, па зато свети Вл. Николај такве ставове у свом дјелу Религија Његошева ставља са правом под наводнике („манихејство“).

tNKIpef.jpg

Покушај спочитавања овога с обзиром на умијеће поезије, нема заправо утемељености оправдања.

 У самој "Лучи" читамо о Христу: 

"Од својих стихотворења свега две строфе, последње у „Лучи Микрокозма“, посвећује Његош личности Христовој.
„Син, достојни Оца превјечнога,
обука’ се у человјечество
наоружан оружијем правде
и стрјелама светог просвјештења,
попирући злобу и тирјанство,
добродјетељ у храм освештава“.

Религија Његошева

Можда још за крај нешто о дуализму друге врсте за коју пишеш, а то је дуализам тијела и душе

"За Његоша је материја зло, но не сама по себи већ у односу према човеку.

Из материје је саграђена телесна тамница за испаштање људи, а ова телесна тамница стешњава и помрачава дух, или по речима мудрог игумана:
„задржа је и крије у себи
како пламен подземна пештера“
(Г. В.)

Религија Његошева

Петровић Станислава

„А ово је вјечни живот да познају Тебе јединога истинитог Бога кога си послао Исуса Христа“ Јн. (17, 3)

Бог створи прво Адама и Еву, а послије Стеву. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...