Jump to content

Препоруке књига

Оцени ову тему


Препоручена порука

  • 2 weeks later...

http://www.svetosavlje.org/biblioteka/Knjizevnost/CrtezUPesku/CrtezUPesku.htm

Iako je vest "stara", ako niste videli, preporucujem vam ovu lepu knjizicu.

Meni je onako bas "legla" da je procitam!

Hvala svetosavcima jos jednom!

Stalno posmatram kolika je neosetljivost osetljivih ljudi prema osetljivosti njihovih bližnjih.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Хвала вам на препорукама за читање. Ево још неких. Јустејн Гордер: Vita brevis (Живот је кратак!). Цела максима гласи Ars longa, vita brevis! Уметност је вечна, живот је кратак! Поента је у томе да Флорија, жена Блаженог Августина, из периода када још увек није примио хришћанство, а која није пришла овом култу, пише осам писама свом бившем мужу који се одрекао овог брака. Порука овог епистолографског завештања је да овај вбелики западни теолог није имао љубави ѕа своје ближње, сматрао их је сувишним теретом. Његов син из тог многобожачког брака, остао је са оцем, отргнут од своје мајке од стране амбициозне бабе, али пошто није примао довољно љубави, једноставно је ископнео, увенуо. Основно питање које се овде провлачи је: Како можеш волети Бога ако се одричеш своје жене и ако не обделаваш нежношћу своје чедо? Каква трагедија! Пореметити својим поступцима, обременити својим грехом, ред умирања. Доживети промену света свога детета. Два предела доминирају овим писмима: Картагина, Африка, место где су млади љубавници студирали платонову философију и Рим, где Блажени Августин, од када се крштењем поново родио, борави!

Роман је веома кратак и необичне је форме. С десне стране су изложена писма, а на левим страницама почивају белина и фусноте које објашњавају чињенице из писама. Чини се, на крају читања, да Блажени губи због своје дволичности, расцепа између љубави према Богу и љубави према ближњима, која напослетку резултира расколом, јер свети бира Господа на небесима, остављајући огорчену, ожалошћену и ојађену жену да омрзне нови све популарнији хришћански култ због његове искључивости.

Не знам да ли је Јустејн, како наговештава у предговору, заиста у једној антикварници у Јужног Америци, пронашао оригинална писма ове жене или се ради о квази-историјском уводу, али мислим да је ова друга варијанта у питању, јер ми је просто несхватљиво да овај, тако велики теолог, погази све хришћанске принципе, укључујући благослов жене, пристанак њен да се од јединца одвоји, погубан утицај Августинове мајке, која иако је била хришћанска и сина превела у хришћанство, раздвојила је оно што је Господ саставио. Чини ми се, након читања ових писама, да је немогуће да Блажени Августин овако посрне. Иначе, ова писма комуницирају са његовим "Исповестима", зато сумњам у њихову аутентичност. Могао их је написати било ко, из далеке или ближе прошлости.

Силвана Хаџи-Ђокић 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ма има начин да се све скину одједном,макар све са поједне стране.Друг ми је тако скинуо скоро све одједном.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Наравно да Р.Тагора и Х. Џубран убрајам у 100 величанствених! Има ту изостављених писаца, али о њима ћу писати, домаћих и иностраних, не бих их сад набрајала, јер увек ћу неког да изоставим. Видела сам библиотеку која се може преузети са видовданског сајта. Библиотека је добра, али не обухвата све, не заступа све ауторе... Нешто сам и скинула с Интернета, али генерално не волим да читам с екрана. То ми је веома тешко, а питајте и било ког уредника, писца, издавача. Свима њима је тешко да читају текст на овај начин. Знате, када је Сартр писао о Биоскопу као институцији. Против телевизије, о компјутерима и ДВД рекордерима да не говорим. Да ли је он, као и људи које ја представљам, био човек старог кова, или га је Дух времена, као и нас, прегазио? Не верујем! Јер зашто онда толико нас иде на ФЕСТ? Зашто онда толико нас посећује Октобарски сајам књига? Сваки текст дужи од 5 страница, прво одштампам, потом читам. Али, ви сте вероватно сви доста млађи од мене. Дакле, вама је лако оно што је мени неуобичајено чинити. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...