Jump to content

Надбискуп Хочевар: Очекујемо долазак папе у Србију; КЦ се није мјешала у канонизацију Николаја Велимировића

Оцени ову тему


Препоручена порука

  • Одговори 926
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни дани

Управо сада, Zoran Đurović рече

Превише... морао бих да тражим. 

Прво правило оваквог дијалога. За све даш цитат. Нећу те више гњавити око овог цитата. А ти размисли када следећи пут нешто тврдиш, имаш ли доказ за ту тврдњу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Aman ljudi, sastanite se negde pa resite kao muskarci ko je jaci i pametniji. Ovde svi treba da dignemo glas protiv ovogs sto katolici rade . Umesto toga par ljudi okupira svaku temu i dokazuje nesto jedno drugom . Za to vreme katolici trljaju ruke i lepo koriste nas bdale da dobiju dozovolu da fasistu proglase za sveca , i to ne bilo kojeg fasistu nego onog sto je blagosiljao fizicko unistenje Srba u NDH i na temelju toga se 50 godina kasnije isto desilo u novoj NDH, pardon republici hrvatskoj . Kazite ljudi , kad ste toliko pmaetni nesto na temu, dajte neke predloge , organizujte neku akciju , peticiju , nesto , da se makar stavi do znanja da se zlo nece tolerisati i nece biti priznato ako vec ne mozemo da ga zaustavimo. I ovde se na tmi lepo vidi ucemu je nasa najveca nesreca ,jer dokazivanje trenutnog JA je bitnije od svega sto se desilo raije i svega sto ce doci posle , bitno da JA tamo nekome "zavucem" sada a sutra sta bude i za sve ostalo me bas briga , za to vreme siptarija , ustasija i ostalo zlo je cvrsto ujedinjeno i svi znajedno idu ka svom cilju , naprave lcin , pobiju , pokolju, ali posle negiraju i svim slama rade da se to zatska i oni ispadnu zrtve a ne dzelati .I polazi im za rukomjer su slozni  i imaju plan i viziju . Mi imamo samo dokazivanje medjusobno ko je bolji , veci , pametniji , jaci a oni malkice pametniji kradu i unstavaju , trpaju sve u svoje dzepove ne vodeci racuna ni o kome i ni o cemu , cak ni o sopstvenim potomcima. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

16 minutes ago, zuti car рече

Aman ljudi, sastanite se negde pa resite kao muskarci ko je jaci i pametniji. Ovde svi treba da dignemo glas protiv ovogs sto katolici rade . Umesto toga par ljudi okupira svaku temu i dokazuje nesto jedno drugom . Za to vreme katolici trljaju ruke i lepo koriste nas bdale da dobiju dozovolu da fasistu proglase za sveca , i to ne bilo kojeg fasistu nego onog sto je blagosiljao fizicko unistenje Srba u NDH i na temelju toga se 50 godina kasnije isto desilo u novoj NDH, pardon republici hrvatskoj . Kazite ljudi , kad ste toliko pmaetni nesto na temu, dajte neke predloge , organizujte neku akciju , peticiju , nesto , da se makar stavi do znanja da se zlo nece tolerisati i nece biti priznato ako vec ne mozemo da ga zaustavimo. I ovde se na tmi lepo vidi ucemu je nasa najveca nesreca ,jer dokazivanje trenutnog JA je bitnije od svega sto se desilo raije i svega sto ce doci posle , bitno da JA tamo nekome "zavucem" sada a sutra sta bude i za sve ostalo me bas briga , za to vreme siptarija , ustasija i ostalo zlo je cvrsto ujedinjeno i svi znajedno idu ka svom cilju , naprave lcin , pobiju , pokolju, ali posle negiraju i svim slama rade da se to zatska i oni ispadnu zrtve a ne dzelati .. 

То је оно што и ја кажем. Ови само кокодачу, а моја смиреност је допринела да конкретне ствари дођу у папине руке. Још су ми ови домобрани замерили што сам помогао комунисти. Но, ја не гледам на заставе него на ствар за коју се неко залаже. Папа је са пажњом прочитао ово писмо, јер он и са атеистима води дијалог (Еуђенио Скалфари), а сада ови и на проф. Илића кокодачу! Залудан свет који ништа за српску ствар не ради. Још да крену као борбаши за неверу и артемити да пљују по Синоду, ето нама весеља!:)) 

Писао сам на сличну тему: https://stanjestvari.com/2014/05/13/зоран-ђуровић-стање-ствари-и-римок/ 

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Inače ja ne vidim uopšte načina kako udovoljiti zahtjevu SPC jer blaženi Alojzije Stepinac je proglašen blaženikom (to znači praktično svetiteljom, on već svetiteljem jeste, objašnjavao sam vam već to, razlika je samo u formi štovanja lokalni/globalni nivo) i to od strane pape Jovana Pavla II koji je takodjer već svetiteljem, dakle na Stepinčevom grobu su se izmjenjali već dvoje papa od kojih jedan sam već svetiteljem klečeći pred njegovim odrom u zagrebačkoj katedrali i oslovljavali ga u molitvama kao svetitelja i mučenika. Znači nemoguća stvar. Osim toga pater Bernard Ardura kao predsjednik te komisije i predsjednik Pontifikalnog vijeća za istorijske nauke je već istupao u javnosti mnogo puta braneći papu Pia XII od optužbi odredjenih jevrejskih krugova zbog navodne suodgovornosti za holokaust i kolaboraciju s nacistima i Hitlerom ("Hitlerov papa" kako su ga nazivali). To vam može potvrditi o. Zoran Djurović koji je ta njegova istupanja u štampi i na TV vjerovatno vidio pa si ne mogu predstavit kako očekivati od apologete, branioca lika i djela pape Pia XII da osudi kardinala Stepinca. Ta vaša očekivanja mi izgledaju pretjerana i nerealna.

http://paulonpius.blogspot.cz/2016/09/aloysius-stepanic-to-canonise-or-not-to.html

https://www.youtube.com/user/PapalMusic/search?query=blessed+stepinac

http://www.dici.org/en/news/on-the-beatification-of-pius-xii/

In Croatia, pope to pray at the tomb of martyred Cardinal Stepinac

Sad me zanima kakav je vaš stav prema ovom? Tamo je izgleda autor texta pomiješao vladiku Amfilohija s patrijarhom Irinejom jer spominje da je studirao u Rimu. U Rimu su studirali vladika Amfilohije i Miraš Dedeić na Orientalnom Pontifikalnom Institutu na postgradualnim studijama a za patrijarha Irineja mi to nije poznato.

Brojni Židovi i Srbi svjedočili su Stepincu u prilog

O njegovoj ulozi su tijekom crkvenog procesa svjedočili mnogi, prije svih Srbi i Židovi kojima je spasio život. O blaženom kardinalu prvi je progovorio dr. Slobodan Lang još 1989., kroz svoju osobnu priču jer njegov djed je zloglasni NDH dočekao kao nadrabin Zagreba. Dakako da su se dežurni komunistički komentatori svojski potrudili diskreditirati dr. Langa kojem je Stepinac spasio život, spasivši njegovu trudnu majku – Židovku.

Patrijarh Irinej je na dan Mambertijeva dolaska u Beograd u srbijanskim medijima izjavio: “Dovoljno znamo o Alojziju Stepincu, a na djelu imamo pokušaj da se on prikaže u boljem svjetlu nego što je de facto to bio”. Irinejeva izjava je zvučala potpuno neuvjerljivo, u maniri poligona, propagandne mašinerije velikosrpske ideje nasađene na mitovima – onoga što SPC nažalost i dalje jest. Patrijarh Irinej nije glup. Školovan je u Rimu i on vrlo dobro zna tko je – kako kaže – de facto bio kardinal Stepinac. On kao visoki klerik također zna da katolička kanonizacija nije nikakav “pokušaj”, već dug i ozbiljan proces koji traži istinu i odvija se u istini. Teško je povjerovati da patrijarh Irinej ne zna za intervju dr. Ante Šumanovića kojeg je dao Neue Zuericher Zeitungu 1947., dvije godine prije smrti, i u kojem kaže: “1941. godine uhapsile su me ustaše i bio sam zatvoren u Petrinjskoj u čeliji br 8 skupa sa srpsko-pravoslavnim mitropolitom Dositejem kojeg do tada nisam poznavao. Bio je teško bolestan, s teškom arterosklerozom izvučen je iz kreveta i bačen u čeliju. Kazao mi je da se nadbiskup Stepinac za njega zauzeo više nego rođeni brat. Rekao mi je da samo njegovu energičnom istupu može zahvaliti što ustaše nisu, kako su htjeli, spalili i srušili pravoslavnu Crkvu u Zagrebu. Rekao mi je da će, zahvaljujući nadbiskupu Stepincu, biti prebačen u Srbiju, što je za njega najpovoljnije. I doista za tri dana je bio prebačen u Srbiju gdje je, već pod Titovom okupacijom, umro u manastiru Rakovica kod Beograda”.

Patrijarh Irinej ne zna za ova svjedočenja!?

Teško je povjerovati da patrijarh SPC-a ne zna ni za zahvalu koju je, za sve što je učinio za Srbe, 1941. kardinalu Stepincu dao Bogdan Rašković – tajnik ministarstva i delegat Crvenog križa u Beogradu, ili za svjedočanstvo Srbina-emigranta Svete Milenovića koje je dao časopisu “Srpski venac” 1960., a koji se tiskao u Münchenu i kojem Milenović, govoreći o Stepincu, uz ostalo kaže: “Tako je kardinal Stepinac izrastao u herojsku figuru svetskih razmera. Ime mu je postalo simbol duhovne čvrstine i otpora protiv komunističke tiranije. Kao takav on nesumnjivo zaslužuje iskreno divljenje svih onih koji su,bez obzira na versku pripadnost, načisto s time o čemu se zapravo radi”.

U vrlo preciznom feljtonu o ulozi kardinala Stepinca, objavljenom u njemačkim tiskovinama u veljači, ožujku i travnju 1964., srpski emigrant R. Oraški piše: “Dva pravoslavca podigla su javno glas protesta (protiv montiranog procesa protiv kardinala Stepinca op.a.): američko-kanadski episkop SPC-a Dionisije i zagrebački episkop Dositej! Srbi u Jugoslaviji bejahu nemoćni da reaguju ukoliko su i znali pravu istinu. Srbi u emigraciji pak ne učiniše ništa sem što prihvatiše Titove teze. Kardinal Stepinac je zaklopio oči, ali ostade njegova živa legenda u hrvatskom narodu i jedan neisplaćen dug časti pravoslavnih Srba u emigraciji a to je rehabilitovati pokojnog kardinala u očima onih čiji martirijum bejaše bar nešto manji od njegova. Krajnje je vreme. To smo dužni u ime istine koja je na strani pokojnog kardinala. Zato niže potpisani (R. Oraški) pravoslavac i Srbin, iako sa zakašnjenjem, pali voštanicu svom bivšem robijaškom drugu, velikom Hrvatu, ali još većem hrišćaninu, pokojnom nadbiskupu dru Alojziju Stepincu. Neka bi u njenom plamenu sagorele sve stare zablude, neka bi njena svetlost obasjala sve nove i stare istine…”.

Patrijarh Irinej možda nije čuo za srpskog emigranta Oraškog, ali za stavove svoje subraće u episkopatu je itekako čuo. Pa Oca Dositeja je u nekoliko navrata i spomenuo služeći liturgiju na nedavnom sprovodu mitropolita Jovana u zagrebačkoj pravoslavnoj crkvi. Ova svjedočanstva dostupna su i u arhivu i kroz druge javno dostupne izvore i hrvatskoj javnosti. Ali hrvatska javnost je – kao ona srpska nakon rata o kojoj govori Oraški – nemoćna reagirati, iako zna pravu istinu. Pravu istinu zna i ateistička javnost u Hrvatskoj – na je instiktivno, zna je po pričanju svojih baka, zna je po knjizi dr. Gittman, Židovke koja je doktorirala na Stepincu, u vremenu velike mobilnosti i brzih komunikacija zna je i po stavovima civiliziranog svijeta koji s uloge kardinala Stepinca, nadbiskupa zagrebačkog, osobito otkad je Arhiv Ujedinjenog Kraljevstva skinuo oznaku tajnosti s dokumentacije iz razdoblja Drugog svjetskog rata i tzv. NDH, skida svaku sumnju kod onih koji su je imali. Istinu o kardinalu Stepincu znaju i hrvatski Srbi i hrvatski Židovi. Samo što je dio njih ne želi priznati. Ona hrani mit njihovih pozicija “žrtava ustaša iz svih razdoblja” s kojih i danas istupaju zbog društvenih pozicija, sinekura i uhljebljenja, a tko god se pokuša protiv toga pobuniti ili obrazložiti argumentima da su u krivu biva ili etiketiran ili žigosan kao društveno nepoželjan, za što i služe razne Antifašističke lige, Documenete, Platforme 112 itd…

Istina o kardinalu Stepincu ne odgovara ni tzv. hrvatskom političkom establishmentu, jer je opasna. Ona dekonstruira uloge njihovih očeva i djedova i ono što su radili nakon 8. svibnja 1945., te im prijeti izbacivanjem poluga društvene moći koje drže u današnjoj modernoj Hrvatskoj.

Usred svega toga se nalazi, i to kao slon u staklani, hrvatski episkopat koji Stepinčevu svetačku kauzu i njegovo blaženstvo drži u molitvama uoči misa, i u ladicama u stanu postulatora Batelje, umjesto da je učini javnim dobrom. Hrvatski episkopat ustvari ne razumije ono što razumiju i Nikolić i Irinej i hrvatski nelustrirani političko-društveni establishment, a to je višedimenzionalni značaj Stepinčeve kanonizacije. Taj dan, naime, bit će i politički važan za Hrvatsku. Hrvatska će s njim jasno zatvoriti jedan dio svoje povijesti – o kojoj istinu mnogima neće biti drago čuti – a morat će se s njome suočiti.

To je samo dio članka, cijeli članak je na tom dole linku:

http://hu-benedikt.hr/?p=20919

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Zayron рече

To vam može potvrditi o. Zoran Djurović koji je ta njegova istupanja u štampi i na TV vjerovatno vidio pa si ne mogu predstavit kako očekivati od apologete, branioca lika i djela pape Pia XII da osudi kardinala Stepinca.

Точно!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

17 minutes ago, Pontifex Emeritus рече

ово није тачно. Краљевина Југославија постојала је непрекидно све време рата (све док није проглашена ФНРЈ). шта мислиш у ком својству су Краљ Петар и влада боравили у Лондону? и у ком својству се Краљ и његови министри састајао са Черчилом, Рузвелтом и осалим представницима савезничких држава? то што је земља окупирана, то не значи да је КЈ престала да постоји. то што сам ја украо неку твоју ствар, не значи да је она тиме постала моје власништво.

Sve to nema nikakve veze sa kanonizacijskom kauzom niti je za nju relevantno, kardinal Stepinac nije odlučivao ni o tom da se raspadne Austrougarska, ni da se stvori Kraljevina SHS/Jugoslavija a ni da se stvori NDH i potom Demokratska Federativna Jugoslavija (DFJ/FNRJ/SFRJ).  O tom ko su izdajnici otvorite onda posebnu temu pa raspravljajte na njoj o tome. To sa ovom temom o kanonizaciji, mješovitoj pravoslavno-katoličkoj komisiji, izjavama nadbiskupa beogradskog Hočevara i dolasku pape u Srbiju nema nikakve veze niti je to što ga neko smatra ili ne smatra državljaninom ili izdajnikom ove ili one države prema kanonima KC  ikakva zapreka za kanonizaciju kardinala Stepinca. O tom se ne vodi spor niti je to sporno. Stepinac je bio državljaninom svake države koja je postojala kao i milioni drugih. Bio je državljaninom i Austrougarske i Kraljevine Jugoslavije i NDH i DFJ/FNRJ/SFRJ.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

37 minutes ago, Pontifex Emeritus рече

само сам ти указао на то да комунистичка теза како је окупацијом Краљевина Југославија престала да постоји, једноставно није тачна. ако истераш власника из стана и сам се уселиш, нећеш постати нови власник, али ћеш постати преступник. иначе, и сам Тито је мандат за састав привремене владе морао да тражи од Краљевих намесника. тако да..

што се тиче Степинца, не проучавам његов лик и дело. то нека раде они који су боље упућени у проблем. но, треба имати на уму да се надбискуп свечано заклео на оданост Краљу као своме суверену. па је ту заклетву касније погазио и укључио се у државне структуре НДХ. шлихтао се он касније и Титу. опортуниста, што би се рекло.

Prestajala je postojati i Čehoslovačka i prema medjunarodnom pravu se smatraju to danas dvjema posebnim državama prijeratno i poslijeratno Československo a to tako da je takozvana Druga Republika (komunistička) zemlja nasljednica prijeratne Prve Masarikove Republike tj. priznato je postojanja diskontinuiteta za vrijeme Protektorata (protektoratne njemačke okupacije pod Trećim Rajhom) iako je Československa vlada bila u emigraciji zajedno sa jugoslovenskom kraljevskom vladom u Londonu. Razlika izmedju Čehoslovačke i vašeg jugoslovenskog primjera je samo u tome što je u Hrvatskoj umjesto Protektorata bila NDH (marionetska država) ali državni diskontinuitet je takodjer medjunarodno pravna kategorija. Nisu to komunističke izmišljotine, tako to zaista jeste. Svejedno ništa to nema veze sa kanonizacijom ni čeških a ni hrvatskih katoličkih svetitelja. Državnost  i svi eventualni diskontinuiteti te državnosti se prosudjuju u odnosu na dani suvereni teritorij te države a ne u odnosu na vladu koja je negdje slučajno uspjela emigrirati. Jer vlada ne predstavlja suverenu vlast države na njenom teritoriju ako je država ili dio države okupiran, imate vladu u Srbiji ali nemate suverenitet na KiM, tamo je nastao diskontinuitet, razumijete. Pitajte bilo koga u Češkoj i svi će vam potvrdit da se Prva Republika i poslijeratno Československo smatraju posebnim državama. I Srbi na KiM koji su prihvatili državljanstvo Kosova sad imaju dvojno državljanstvo, srposko i kosovsko a diskontuitet srpske državnosti ( srpske institucije, vojska, policija, sudovi) na KiM je de facto pravno prisutan. Inače ova Češkau kojoj ja živim danas se naziva Trećom Republikom i takodjer je to diskontinuitet u odnosu na Československo koje se sporazumno raspalo 1992. a današnja Češka i Slovačka su zemljama nasljednicama ali nisu to više iste države niti se Slovaci smatraju recimo izdajnicima jer onda bi isto takvim izdajnicima u odnosu na jedinstveno Československo trebali biti i sami Česi. A današnja Češka i Slovačka nisu isto što komunističko Československo koje je trajalo od 1945 do 1989 i postkomunističko Československo  koje je trajalo samo par godina od 1989 do 1992. Inače u spisku vladara (ne predsjednika)) Československa/Češke Republike se navodi i Adolf Hitler za period od 1941-1945. zato što je de facto tada istorijski vladao tom teritorijom. Navode se takodjer kao češki kraljevi Přemislovci, Luxemburgovci i Habzburzi. Svi oni su vladali Češkom u odredjenim istorijskim razdobljima. A državnost je bila vezana za sve te gore nabrojane suverene do 1918. a potom od 1918. idu te savremene Republike Prva Masarikova, Druga komunistička i Havlova i treća Češka od 1992. (bez Slovačke).

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ne mogu a da ne primetim izvesni ton ponosa kod ovdasnjih nam forumskih katolika zato sto je stepinac na putu da posane "svetac ", nesto u fazonu , opet smo zavukli srbima , klali ubijali i na kraju stepinac svetac. Svaka cast , svaka cast ...u nekim stvarima ste stvarno nenadmasni 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

3 minutes ago, zuti car рече

Ne mogu a da ne primetim izvesni ton ponosa kod ovdasnjih nam forumskih katolika zato sto je stepinac na putu da posane "svetac ", nesto u fazonu , opet smo zavukli srbima , klali ubijali i na kraju stepinac svetac. Svaka cast , svaka cast ...u nekim stvarima ste stvarno nenadmasni 

Čega se pametan stidi time se budala ponosi.Izem ti crkvu koja ovakvog ustaškog skota proglasi za blaženog.

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

18 hours ago, Kratos рече

Za koju istinu se to borio i kako?Za NDH?Tako što se žalio da je prevoz za Srbe,Jevreje i Rome do logora nehuman?

Zato sto je to video jedan obican vernik sa ulice a ono u logoru se nije videlo, pa nema na sta da se zali. Ma licemerje.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

30 minutes ago, zuti car рече

Ne mogu a da ne primetim izvesni ton ponosa kod ovdasnjih nam forumskih katolika zato sto je stepinac na putu da posane "svetac ", nesto u fazonu , opet smo zavukli srbima , klali ubijali i na kraju stepinac svetac. Svaka cast , svaka cast ...u nekim stvarima ste stvarno nenadmasni 

Stepinac je klao i ubijao koga tačno, kada i gdje je to bilo? To bi moglo pozastavit kanonizaciju jer niko ko je klao i ubijao ne može biti proglašen blaženim a ni svetim. Na komisiji su vaši episkopi i ako oni znaju nešto o tome dužni su to tamo iznijeti ako već imaju potrebne dokaze za to.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...