Jump to content

Надбискуп Хочевар: Очекујемо долазак папе у Србију; КЦ се није мјешала у канонизацију Николаја Велимировића

Оцени ову тему


Препоручена порука

+!

1 hour ago, Pontifex Emeritus рече

Срби не могу да схвате да Рим није исто што и Хрватска. Хрватска је сликовито речено- размажено дериште, које данас задаје многе главобоље Светој Столици. довољно је видети да они чак и званично користе синтагму ''Црква у Хрвата'', уместо Католичка Црква, и јасно је о чему се ради.

Bilo bi tragikomično, kada bi neki 'katolik' ovdje želio grčevito braniti bl. Alojzija Stepinca i općenito 'katoličanstvo',
jer je mnogima Vatikan ne samo neprijatelj Srba i istine, nego 'pravoslavlja' i Istine,
a to se očituje ne samo kod nepopravljivih Hrvata, nego i u ostalim državama, gdje su 'katolici' većina.
Sad bi neki 'pravoslavac' mogao pomisliti: "Časti izuzecima!" (jer ostavljaju mogućnost, da bi se neki mogao naći, koji bi mogao biti 'pravoslavan')

Ne želim razbijati glavu (ni svoju ni tuđu) o tome, tko ne može nešto ili nekoga shvatiti ili ne želi shvatiti.
Niti želim razbijati glavu, zna li netko od forumaša kako se nekoga proglašava svecem u 'katoličanstvu', a kako u 'pravoslavlju'.
Niti zašto "sveti forumaši" i ostali 'kršćani' ne shvaćaju Učitelja i Njegov Program, ali su očite činjenice, da "svetost" izbija iz riječi forumaša,
tako da bi neki pojedinac ('anglikanac', 'ateist', 'budist', 'hindus', 'luteran', 'musliman',.., 'svemirac') lako mogao biti oduševljen 'pravoslavcima'
čitajući nadahnute tekstove.
Ja osobno se ne ispovijedam niti pričešćujem, ali mi netko može slobodno staviti etiketu - 'katolik',
jer ionako nisam za ništa bolje.

Sveta Stolica je imala 'glavobolje' od kada postoji, a tako će biti do kraja.
Možda problematični Hrvati natjeraju Papu na 'pravoslavlje'.

U 'katoličanstvu' bi bilo čudno pisati ili govoriti: 'kineska Crkva', 'njemačka Crkva', 'slovenska Crkva',...,
jer obično se piše ili kaže: Crkva u Kini (Crkva u Kineza), Crkva u Njemačkoj (Crkva u Nijemaca), Crkva u Sloveniji (Crkva u Slovenaca),...
Doduše, ako ima Poljska Pravoslavna Crkva, ne vidim razloga zašto ne bi bila Makedonska Pravoslavna Crkva, Crnogorska Pravoslavna Crkva ili Hrvatska Pravoslavna Crkva.

Što se tiče teme:
Dobro je, ako se u dugogodišnjem procesu beatifikacije i kanonizacije dobronamjerno sa svih strana iznose informacije
'Kongregaciji za kauze svetaca' pri Svetoj Stolici, koja je dužna sve to prostudirati.

U svakom slučaju je zanimljivo (iako ništa čudno i neobično) kako za nekog pojedinca je bl. Alojzije Stepinac veoma moralan čovjek i čak svetac,
a za drugog zločinac ili u najmanju ruku osoba, koja nije vrijedna spominjanja.
http://www.croatianhistory.net/etf/gitman.html
http://promise.hr/dr-esther-gitman-stepinac-je-spasavao-zidove-poglavar-srpske-pravoslavne-crkve-nije/
http://www.vecernji.hr/hrvatska/dr-esther-gitman-moj-cilj-je-pobiti-optuzbe-protiv-stepinca-1039606


Zanimljiva je i knjiga 'Kardinal Stepinac u dokumentima Gestapa i OZN-e' dr.sc. Gordan Akrap, Zagreb, 2016.

@Pontifex Emeritus
Dajla nije daleko od mene, ali ne želim komentirati na ovoj temi tvoje pisanje i upućenost za dotičnu tematiku.


 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 926
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни дани

Беатификација (лат. beatus  блажен) је у Римокатоличкој цркви први степен канонизације, односно проглашења особе за свеца.

Примењујући прописе о беатификацији, специјални суд Римокатоличке цркве настоји да утврди да ли постоје они елементи светости које црква одређује да би дотични праведник могао постати предмет верског поштовања свих верника. Главни услови за то су чудеса која се догађају на његовом гробу или приликом употребе ствари којима се некада служио. За беатификацију, Римокатоличка црква прописује најмање два чуда. Процес беатификације завршава се проглашењем кандидата за блаженога, што је први степен светости.

У средњем веку беатификација је била у компетенцији бискупа, а од 1634  папе.

 

Ovo su uslovi koji neko mora da ispunjava da bi bio proglašen za sveca u KC.Vaša pravila.I sad ja pitam koja se to čuda događaju na Stepinčevom grobu ili prilikom upotrebe nekih njegovih stvari kojima se nekada koristio?

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

То није спорно. Хрвати тако гледају на веру и Цркву: као да су вера и Црква ту да служе хрватској нацији и држави. То је чињеница. А што је интересантно, највећи заступници таквог погледа на веру и Цркву су хрватски фратри. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Pontifex Emeritus рече

то се деси кад се Црква преда у руке примитивном и простом пуку. док су Хрватима бискупи били италијанско, немачко и угарско племство- господа (у правом смислу речи) није било оваквих испада попут ''Црква у Хрвата''. као што рекох, наопака времена. и шта Света Столица ту може да уради.

Али, оно што ти игноришеш је чињеница да је сам Ватикан увек подржавао тај хрватски шовинизам и такав њихов поглед на веру и Цркву. И то из својих себичних интереса. И то је такође, факт.

И целом овом причом, Ватикан наставља то да ради. Света Столица може, да хоће, да осуди такво хрватско понашање и може да им јасно стави до знања да не могу тако да гледају на веру и Цркву. 

И не стоји прича да је Ватикан ту мора да се увлачи Хрватима. Не мора, али очигледно им дувају ветар у леђа. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

+!

35 minutes ago, Kratos рече

Беатификација (лат. beatus  блажен) је у Римокатоличкој цркви први степен канонизације, односно проглашења особе за свеца.

Примењујући прописе о беатификацији, специјални суд Римокатоличке цркве настоји да утврди да ли постоје они елементи светости које црква одређује да би дотични праведник могао постати предмет верског поштовања свих верника. Главни услови за то су чудеса која се догађају на његовом гробу или приликом употребе ствари којима се некада служио. За беатификацију, Римокатоличка црква прописује најмање два чуда. Процес беатификације завршава се проглашењем кандидата за блаженога, што је први степен светости.

У средњем веку беатификација је била у компетенцији бискупа, а од 1634  папе.

 

Ovo su uslovi koji neko mora da ispunjava da bi bio proglašen za sveca u KC.Vaša pravila.I sad ja pitam koja se to čuda događaju na Stepinčevom grobu ili prilikom upotrebe nekih njegovih stvari kojima se nekada koristio?

Mislim, da je za vrijeme pape Ivana Pavla II donešena odluka kako je potrebno jedno čudo za beatifikaciju i jedno za kanonizaciju.
Ne mora biti na grobu niti treba biti neka stvar kako bi se priznalo od određene komisije čudo, nego je potreban zagovor dotičnoj osobi.
U Duhu i Istini se molimo, a ne u kalupima.

https://www.bitno.net/vjera/pitajte-svecenika/kako-dolazi-proglasenja-nekoga-blazenim-ili-svetim/
https://hr.wikipedia.org/wiki/Blaženik

No, iz ovog se može zaključiti kako se radi o mučeništvu, a pretpostavljam, da onda nije potrebno dokazano čudo.

http://stepinac.zg-nadbiskupija.hr/hr/put-do-svetosti/pripravni-postupci/84

 

35 minutes ago, Pontifex Emeritus рече

проблем вас Хрвата је то што сте по менталитету и светоназору сличнији православним Србима, него католичким Италијанима. не волите назив Католичка Црква, јер вам не делује довољно ''хрватски'', не звучи довољно национално. а опет не можете да употребљавате ''Хрватска Црква'' јер би то било опасно прелажење границе толеранције, па би из Рима добили по носу. зато сте нашли соломонско решење- Црква у Хрвата :D иако та Црква никад није била само у Хрвата, јер је обухватала и остале многобројне католике коју су живели заједно са вама, тј. ви под њима.

најгори сте од све деце.

Hrvat jesam, iako sam možda i "pokatoličeni Srbin".
'Mi Hrvati' imamo mnogo problema i dijagnoza.
Netko mora biti i najgori.
Tako je Ljubav htjela, da imate najgore pored sebe.

'Crkva u Srba'
'Crkva u Hrvata' podrazumjeva sve one (Srbin, Talijan, Slovak, Mađar, Slovenac, crnac, ...) 'katolike', koji žive s Hrvatima u Hrvatskoj. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Onako, mimohodom rečeno, ustaše su štošta radile na svoju ruku i bez da su ikoga pitale za mišljenje svidja li se to nekome ili ne. Takozvano to "prekrštavanje" su izmislili oni, potom vremenom za godinu dana, 1942 su izmedju ostalog i zahvaljujući pritiscima od strane zagrebačke nadbiskupije i katoličkog sveštenstva u toj tadašnjoj NDH i zahvaljujući intervencijama nadbiskupa Stepinca koje su negdje dovele do rezultata a negdje ne ali u cijelini vremenom postepeno prinudile Pavelića da popusti u svemu što su radili i obuzda ustaše na terenu i progonima civila, naročito srpskog civilnog stanovništva. Pavelić je najednom izmislio da treba stvoriti HPC kao kompromisno rješenje i nakon što mu je nadbiskup Stepinac objasnio da nema interes o nikakve dalje "novokatolike" koje je on, Pavelić sa svojim "misionarima" tipa fra Miroslav Filipović koji je radi toga bio i isključen iz reda i na njega se odnosila exskomunikacija "latae sententie"  "proizvodio i prekrštavao" svuda gdje se to sjetio. Pustićemo srpske civile na miru ali onda imaju svi istupiti iz SPC i upisati se u tu HPC i to uradio. Čak je tamo upisao i Momčila Djujića kao klirika te svoje HPC. Pitao on kad nadbiskupa Stepinca za to? Nije kao ni za ono "prekrštavanje", sve je to radio samo zato što mu je to kao Poglavniku palo na pamet i što je imao vlast i bio u mogućnosti da to sprovede. Nadbiskup Alojzije Stepinac  nije moralno odgovoran ni za jedno ni za drugo jer to nije izmislio niti mu je to padalo na pamet ikada a Pavelić je moralno i krivično odgovoran za oboje i za prekrštavanje i za stvaranje takozvane HPC i naravno za sav ostali teror i progone ne samo Jevreja, Srba i Roma nego i političkih oponenata i za svu tu diiktaturu i teror za vrijeme NDH.

http://www.nedeljnik.rs/magazin/portalnews/paveliceva-pravoslavna-crkva-u-kojoj-je-svestenik-bio-i-vojvoda-dujic/

Link to comment
Подели на овим сајтовима

+!
1. pretpostavka:
10.II 2017. bude bl. Alojzije Stepinac proglašen svecem 'katoličanstva'.
Papa dođe u Republiku Srbiju.
Nastavi se komunikacija (dijalog kakav god on bio kao i do sada) rimskog biskupa s pravoslavnim biskupima.

2. pretpostavka:
Bl. Alojzije Stepinac ne bude proglašen svecem ni u daljoj budućnosti.
Papa dođe u Republiku Srbiju.
Nastavi se komunikacija rimskog biskupa s pravoslavnim biskupima.

- Jesu li riješeni problemi u Srbiji?

@Pontifex Emeritus
'Crkva u Srbijanaca'
- Crkva u Nijemaca, dakle, podrazumijeva samo Nijemce?
I Jovan Jovanović Zmaj shvaća čvrstu vezu Hrvata sa svojom zemaljskom domovinom.
- Šokci i Bunjevci su narodnosti?

36 minutes ago, Pontifex Emeritus рече

искључјује далматинске Италијане (које сте иначе протерали)

Iz Istre je veoma mnogo Talijana pobjeglo, ubijeno i protjerano.
Moguće je, da nekom 'katoliku' (Talijan, Poljak, Čeh,...) smeta, kada se pjeva pjesma p. Petra Perice DI, jer ga isključuje.
http://www.laudato.hr/Glazbena-scena/Sveci-i-glazba/Zdravo-Djevo,-kraljice-Hrvata.aspx

 

36 minutes ago, Pontifex Emeritus рече

и уместо да будете спона са православним Истоком, што се од вас очекује,

Ne znam tko što očekuje od 'katolika' s ovih prostora, te da li se što očekuje od 'pravoslavnih' s ovih prostora,
ali pretpostavljam, da Kralj nad kraljevima očekuje nešto od Svojih.
Kao i to, da se hvale samo Križem Njegovim.

Moja pamet je siromašna, pa zato ne vidim što se ima postići s tom "sponom".

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, utopija рече


@Pontifex Emeritus
Moguće je, da nekom 'katoliku' (Talijan, Poljak, Čeh,...) smeta, kada se pjeva pjesma p. Petra Perice DI, jer ga isključuje.
http://www.laudato.hr/Glazbena-scena/Sveci-i-glazba/Zdravo-Djevo,-kraljice-Hrvata.aspx

 

Mojoj baki je to bila najdraža marijanska pjesma a pjevala ju je vrlo rado. Bila je Čehinja (Moravanka tačnije) a pošto je to izvorno češka crkvena pjesma koju je krasno prepjevao isusovac i mučenik ubijen od strane partizana o. Perica nije se mogla osjećati isključenom ni da je to htjela. Inače svaki narod ima neke svoje čisto narodne pjesme pa i kad se radi o narodima katoličkim, Hrvati svoje, Madjari svoje, Česi svoje a Poljaci svoje itd. Kod Čeha je to poznati svatovaclavski koral u kojima se poziva sveti Vaclav knez i vojvoda češke zemlje da zaštiti "češko pleme" a to ne znači ničije isključivanje, raadi čega bi? Sličan slučaj kao sa onom češkom pjesmom Sokolici koja je kod Hrvata i Srba prepjevana kao Zovi samo zovi:

Svatý Václave, vévodo české země,
kníže náš, pros za nás Boha, svatého Ducha!
Kriste, eleison.

Ty jsi dědic české země, rozpomeň se na své plémě,
nedej zahynouti nám ni budoucím, svatý Václave!
Kriste, eleison.

Pomoci my tvé žádáme, smiluj se nad námi,
utěš smutné, zažeň vše zlé, svatý Václave!
Kriste, eleison.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Svatováclavský_chorál

http://www.dnevno.hr/vijesti/hrvatska/svecenika-koji-je-napisao-pjesmu-zdravo-djevo-partizani-smaknuli-bez-sudenja-u-listopadu-1944-63684#axzz4P9RKjtWT

https://cs.wikipedia.org/wiki/Tisíckráte_pozdravujem_tebe

http://hr.metapedia.org/wiki/Zdravo,_Djevo

https://en.wikipedia.org/wiki/Zovi,_samo_zovi

 

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

19 minutes ago, Pontifex Emeritus рече

сад видим да благопочивши пастир и ја имамо неке заједничке црте :D

Поукашки унуци ће се после препират да ли је ПонЕм светац или само блаженик... :))

Link to comment
Подели на овим сајтовима

2 hours ago, utopija рече


'Crkva u Srba'

 

'Crkva u Hrvata' podrazumjeva sve one (Srbin, Talijan, Slovak, Mađar, Slovenac, crnac, ...) 'katolike', koji žive s Hrvatima u Hrvatskoj. 
 

Kad smo već kod tih nacija znate li da Česi kao jedan od rijetkih naroda imaju svog nacionalnog svetitelja u bazilici Svetog Petra i Pavla u Rimu, misli se tim na tu glavnu papinsku baziliku u Vatikanu. Ustvari tamo skoro da i nema oltara pojedinih narodnih svetitelja, tamo su samo apostoli i možda još par izuzetaka kao ovaj češki sveti Vaclav a koji je tamo već nekoliko stotina godna. Imao sam negdje i slike tog oltara pa vam pokažem kad nadjem. Ovaj put tj. ove godine je Misa služena ne kod oltara sv. Vaclava već kod oltara u katedre (to takodjer nije onaj poznati centralni oltar pod kupolom, bazilika je ogromna). Ispod članka su fotografije sa te Mise koju je predvodio kardinal i emeritni nadbiskup pražski Miloslav Vlk. Ne znam koliko je tamo tačno tih oltara nacionalnih svetitelja ali izgleda da se mogu nabrojati na prste jedne ruke i zato je to apsolutni raritet - imati oltar nacionalnog svetitelja u Bazilici.

Namísto jejího konání tradičně u oltáře sv. Václava v pravém transeptu baziliky se mše sloužila v hlavní lodi baziliky u oltáře u katedry a to v čase hlavní mše - v 17h.

http://www.mzv.cz/vatican/cz/zpravy_a_udalosti/svatovaclavska_mse_v_bazilice_sv_petra.html

Link to comment
Подели на овим сајтовима

17 minutes ago, Pontifex Emeritus рече

оче, помислих док читах оно писмо- рекох, види што га човек нахвали :D ја бих га ладно канонизовао :))

А хероин добар - данас си конзумирао!::::::))))))))) Умирем...:)) Ударише ми сузе на очи... 

Сигурно си приметио да овде има међ' мојим опонентима доста јунака који деле набројане врлине:))

Прескочио си само: антиекумениста! 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

15 minutes ago, Pontifex Emeritus рече

ви, оче, мислите шта хоћете, али ја се искрено обрадовах :)) рекох има наде и за мене :ani_biggrin:

Брате, хвала ти пуно! Оплаках па ми се вид поврати... Сликам неког католичког Исуса на крсту, а још ренесансног, па ме заболеле очи. Сада је много боље! :D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

+!

45 minutes ago, Pontifex Emeritus рече

замисли да се Римокатоличка Црква у Србији назива Црква у Срба, шта би на то рекли Хрвати који живе у Београду и Војводини? 

да, Буњевци и Шокци су народности, јер се тако осећају и тако се изјашњавају. имају и своја национална и културно-просветна удружења, политичке странке и сл.

верујем ја да ти не разумеш шта се од вас очекује. јер тако затворени у своју националну ''Цркву у Хрвата'', коју доживљавате као тврђаву хрватства, и не можете схватити да је Црква све само не то. тим пре Црква која у свом имену каже да је Свеопшта и Универзална (Католичка). због тога и кажем да ви Светој Столици само правите проблеме.

Stvarno bi Hrvati, Bunjevci, Šokci,... mogli reći: "Crkva u Srba!? A gdje smo mi? To je diskriminacija!"
Kako ja nisam dobar u dijagnozama drugog (pojedinaca i naroda), a ti si jedan od mnogih, koji ima taj talenat,
bilo bi mi baš drago, ako bi nešto napisao ovdje,

jer to je jedino što me istinski zanima ne samo na ovom forumu i to još od 2008.
Vjerojatno tebi ne bi trebao biti problem shvatiti Učitelja i Kralja nad kraljevima.
Baš me zanima, tko su ona 'dva svjedoka' iz Otkrivenja i kako će nanijeti veliku štetu 'pozemljarima' i kada će to biti.

Moguće je, kada budu Hrvati prestali praviti probleme Svetoj Stolici.
- A kako to postići?

Nadam se kako ćeš imati strpljenja sa mnom, dok mi pokušavaš objasniti i nešto naučiti, ukoliko ima imalo šanse.
A vjerujem, da ima, ako se objašnjava jednostavno, dobronamjerno i strpljivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, utopija рече

Moguće je, kada budu Hrvati prestali praviti probleme Svetoj Stolici.
- A kako to postići?

Kad bude prestala praksa da se meri dostojan rimokatolik samo po tome sto je rodjen hrvat. I nikakva druga vrlina ne mora da ga krasi.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...