Jump to content

Боб Дилан добитник Нобелове награде за књижевност!

Оцени ову тему


RYLAH

Препоручена порука

Приметио сам једну ствар са којом не могу да се помире савремени интелектуалци, а то је својеврсна демократизација свих облика стваралаштва. Некада је стваралаштво било привилиегија малобројних и ниједно стваралаштво није могло да прође док га не одобре комисије. Није било могуће тек тако објавити књигу, а о музици или филму да не говоримо. Данас то скоро свако може уз мало труда, а онда народ може да препозна добре ствари без да му избор претходно филтрирају "интелектуалци". Наравно, не кажем да је све што народ бира добро. Нашротив, далеко више је смећа. Али нема везе, битно је да да данас оно што ваља може слободно да се објави, па нека најбоље достигне бесмртност. Драго ми је што је неко у Нобеловом комитету препознао то и учинио праву ствар, иако су и они једна од тих старомодних комисија (мада они само препознају и "препоручују", не спречавају и немају моћ да спречавају само објављивање). А чак ни ови "интелектуалци" не могу да нађу ништа против Дилана. Једина ствар коју му замерају је што "није писац", а писац је једино онај коме они дају ту титулу.  Некад су сви у њих гледали да им кажу шта ваља, шта треба да се чита, гледа и слуша. Данас их више нико не шиша и то их баш онако боли. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 36
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

6 minutes ago, ☺︎ Juan ☺︎ рече

Praziluk, dobar ti je ovaj termin za svakojaki junk od razmisljanja, stavova, textova itd:) Salonski novinari kao ova Anna North uvijek "znaju" sta je najbolje!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 13.10.2016. at 13:36, RYLAH рече

Bob Dilan dobitnik Nobelove nagrade za književnost

Legendarni američki muzičar Bob Dilan dobitnik je Nobelove nagrade za književnost za 2016. godinu, odlučila je Švedska akademija.

IZVOR:  ČETVRTAK, 13.10.2016. | 13:06
  
Foto: Gettyimages
 
Foto: Gettyimages

Dilanu je nagrada dodeljena za "kreiranje novih poetskih izraza u okviru velike američke muzičke tradicije". 

Rođen kao Robert Alen Cimerman u Dulutu u Minesoti, Dilan je otpočeo muzičku karijeru kao tinejdžer, kada je 1959. počeo da svira u lokalnim barovima. 

U narednoj deceniji je napisao neka od najznačajnijih dela, postao ikona roka i antiratnih pokreta, a na svom putu od folka do roka, između njih, iznad i nazad, predstavljao je jednog od najvažnijih hroničara svog vremena i prestao da bude samo muzičar i kantautor i izrastao je u velikog pesnika. 

Svira gitaru, usnu harmoniku i klavir. Tokom 50 godina karijere više od 30 albuma, a od devedesetih se bavi i slikarstvom i izdao je šest kolekcija svojih radova. Neka od njegovih dela su izložena u velikim galerijama širom sveta. 

Njegove najpoznatije pesme su: “The Times They're Achangin'”, “Blowing in The Wind”, “Like a Rolling Stone”... 

Sara Denius, stalni sekretar Švedske akademije opisala je Dilana kao “Nekoga ko već 54 godine iznova i iznova menja samog sebe”. 

Počnite sa “Blond on Blond”, rekla je Sara... “Neverovatnim primerom njegove brilijantne rime, sastavljanja refrena i izuzetnog načina razmišljanja”. 

Denius je rekla da izbor možda jeste iznenađujuć, ali ukoliko se osvrnemo 5000 godina unazad doći ćemo do vremena kada su otkriveni Homer i Safo. 

“Oni su pisali poetske tekstove koji su bili namenjeni javnim nastupima, a isti je slučaj i sa Bobom DIlanom. I dalje čitamo Homera i Safoa, i u tome uživamo”, izjavila je Sara Denius. 

Bob Dilan je 259. amerikanac koji je osvojio Nobelovu nagradu, a prvi koji je nagrađen za književnost posle dve decenije. 

Inače, 2008. godine je dobio i posebno priznanje u okviru dodele Pulicerovih nagrada.

http://www.b92.net/kultura/vesti.php?nav_category=1087&yyyy=2016&mm=10&dd=13&nav_id=1187484

O Dilani nikad dosta... premda je slično ovome 'al neka se nađe.

Bob Dylan - umjetnik koji 'nastoji da život na zemlji učini boljim' | Bitno.net https://www.bitno.net/kultura/glazba/milos-o-dylanu-umjetnik-koji-nastoji-da-zivot-na-zemlji-ucini-boljim/

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 year later...
пре 15 часа, Branka62 рече

Виски, па још црквени... Мним да је, по опису барем, овај бурбон деликатнији од остала два. А и цена није нека надувана.  Прихватљива и за наш стандард. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...