Jump to content

Да ли бисте желели прекид раскола Цркве Истока и Запада?

Оцени ову тему


Да ли бисте желели?  

93 члановâ је гласало

  1. 1. Да ли бисте желели?

    • Да
      43
    • Не
      14


Препоручена порука

пре 6 минута, Кратос рече

Odgovori na ovo što te ja pitam,pusti Metodija.

Pitaš ono što nema uticaja na raspravu o primatu, osnova su Jevandjelje i sveti Oci koji taj primat prriznaju te crkvena praksa koja to potvrdjuje a takodjer i dokazi o tome kako su hrišćani o tom tada razmišljali, šta su o tom znali i kako su taj primat ispovijedali u 4 ili 9 vijeku na primjer. A o tom svemu sam već pisao koliko sam stigao a dalje dokaze sam najavio iznijeti u blogu i ovdje ostaviti link na to.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Zayron рече

Pitaš ono što nema uticaja na raspravu o primatu, osnova su Jevandjelje i sveti Oci koji taj primat prriznaju te crkvena praksa koja to potvrdjuje a takodjer i dokazi o tome kako su hrišćani o tom tada razmišljali, šta su o tom znali i kako su taj primat ispovijedali u 4 ili 9 vijeku na primjer. A o tom svemu sam već pisao koliko sam stigao a dalje dokaze sam najavio iznijeti u blogu i ovdje ostaviti link na to.

Sve na stranu, ali, da li zaista verujes ( cak i da je to tacno interpretirano ), da misljenje jednog svetitelja, odrazava misljenje cele saborne crkve ?

Jer, u tom istom veku, sv. Fotije i Carigradska crkva ( i preko nje, sva Istocna crkva ),  koji je i poslao sv.Metodija u misiju Slovenima, nisu priznavali papski primat na svojoj teritoriju , ni u teorijskom , ni u prakticnom vidu. Mislim, mora da se uzme kompletna slika dogadjaja u tom vremenu. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, Zayron рече

Pitaš ono što nema uticaja na raspravu o primatu, osnova su Jevandjelje i sveti Oci koji taj primat prriznaju te crkvena praksa koja to potvrdjuje a takodjer i dokazi o tome kako su hrišćani o tom tada razmišljali, šta su o tom znali i kako su taj primat ispovijedali u 4 ili 9 vijeku na primjer. A o tom svemu sam već pisao koliko sam stigao a dalje dokaze sam najavio iznijeti u blogu i ovdje ostaviti link na to.

Znači nemaš objašnjenja pa si kreno sa demagogijom?

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, Bokisd рече

Sve na stranu, ali, da li zaista verujes ( cak i da je to tacno interpretirano ), da misljenje jednog svetitelja, odrazava misljenje cele saborne crkve ?

Jer, u tom istom veku, sv. Fotije i Carigradska crkva ( i preko nje, sva Istocna crkva ),  koji je i poslao sv.Metodija u misiju Slovenima, nisu priznavali papski primat na svojoj teritoriju , ni u teorijskom , ni u prakticnom vidu. Mislim, mora da se uzme kompletna slika dogadjaja u tom vremenu. 

To važi za vas oboje i za tebe i za Kratosa:

Inače opet ista strategija i taktika, kad vam donesem šta je napisao Sozomenos (400-450) biće "pusti sad Sozomenosa", kad donesem Sokratosa Scholastikosa (380-440) reći ćete "pusti sad Scholastikosa", kad donesem sv. Stefana Mladjeg (713-765) biće vaš odgovor "pusti sad sv. Stefana Mladjeg," kad donesen sv. Teodora Studitu (759-826) biće "pusti sad sv. Teodora Studitu", kad vam donesem sv. Nikefora (758-828) biće opet "pusti sv. Nićifora" itd. itd. Mislite li da je to način kako se vode ozbiljne rasprave?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Кратос рече

Znači nemaš objašnjenja pa si kreno sa demagogijom?

I za tebe ovo važi Veliki Strategu!

Inače opet ista strategija i taktika, kad vam donesem šta je napisao Sozomenos (400-450) biće "pusti sad Sozomenosa", kad donesem Sokratosa Scholastikosa (380-440) reći ćete "pusti sad Scholastikosa", kad donesem sv. Stefana Mladjeg (713-765) biće vaš odgovor "pusti sad sv. Stefana Mladjeg," kad donesen sv. Teodora Studitu (759-826) biće "pusti sad sv. Teodora Studitu", kad vam donesem sv. Nikefora (758-828) biće opet "pusti sv. Nićifora" itd. itd. Mislite li da je to način kako se vode ozbiljne rasprave?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Zayron рече

I za tebe ovo važi Veliki Strategu!

Inače opet ista strategija i taktika, kad vam donesem šta je napisao Sozomenos (400-450) biće "pusti sad Sozomenosa, kad donesem sokratosa Scholastikosa (380-440) reći ćete pusti sad Scholastikosa, kad donesem sv. stefana Mladjeg (713-765) biće vaš odgovor pusti sad sv. Stefana Mladjeg, kad donesen sv. Teodora Studitu (759-826) biće pusti sad sv. Teodora Studitu, kad vam donesem sv. Nikefora (758-828) boće opet pusti sv. Nićifora itd. itd.

Hbga moje je starije....:ani_biggrin: probaj tamo na katolički odgovori možda ima neko rešenije....:sunce:

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, Zayron рече

To važi za vas oboje i za tebe i za Kratosa:

Inače opet ista strategija i taktika, kad vam donesem šta je napisao Sozomenos (400-450) biće "pusti sad Sozomenosa", kad donesem sokratosa Scholastikosa (380-440) reći ćete "pusti sad Scholastikosa", kad donesem sv. Stefana Mladjeg (713-765) biće vaš odgovor "pusti sad sv. Stefana Mladjeg," kad donesen sv. Teodora Studitu (759-826) biće "pusti sad sv. Teodora Studitu", kad vam donesem sv. Nikefora (758-828) boće opet "pusti sv. Nićifora" itd. itd. Mislite li da je to način kako se vode ozbiljne rasprave?

Nisam jos stigao da procitam. ( da li je to u nekim ranijim postovima ).

U sustini, ako cemo tako da gledamo, onda, recimo, vidi samo ovaj jedan banalan primer, ali, koji mnogo govori o stanju svesti kod pravoslavnih o primatu vlasti ( kao crkvenoj pojavi ). Na Kritskom saboru, predsedavajuci je bio vaselj. patr. Vartolomej. Neki od pravoslavnih ucesnika su se 'pobunili' , da on ne moze da bude predsedavajuci , jer moze zloupotrebiti vlast, ali, Vartolomej je rekao da ce biti prvi, samo kao po casti i u ljubavi voditi sve sednice. 

Iz ovog prostog primera se vidi, koliko je Istok imun na prvenstvo vlasti bilo koga u crkvi. To je predanje i zavestanje stare crkve od Istoka i oduvek se strogo drzalo u crkvi. Ne znam, kako vise da objasnim , da ne postoji u istoriji crkve takva  stvar,  papski primat na Istoku. Ni u teorijskom, ni u prakticnom pogledu.

Pa, samo da otvorimo stranicu istorije u vremenu sv. Fotija i videcemo sve ovo sto sam naveo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 19 минута, Bokisd рече

Nisam jos stigao da procitam. ( da li je to u nekim ranijim postovima ).

U sustini, ako cemo tako da gledamo, onda, recimo, vidi samo ovaj jedan banalan primer, ali, koji mnogo govori o stanju svesti kod pravoslavnih o primatu vlasti ( kao crkvenoj pojavi ). Na Kritskom saboru, predsedavajuci je bio vaselj. patr. Vartolomej. Neki od pravoslavnih ucesnika su se 'pobunili' , da on ne moze da bude predsedavajuci , jer moze zloupotrebiti vlast, ali, Vartolomej je rekao da ce biti prvi, samo kao po casti i u ljubavi voditi sve sednice. 

Iz ovog prostog primera se vidi, koliko je Istok imun na prvenstvo vlasti bilo koga u crkvi. To je predanje i zavestanje stare crkve od Istoka i oduvek se strogo drzalo u crkvi. Ne znam, kako vise da objasnim , da ne postoji u istoriji crkve takva  stvar,  papski primat na Istoku. Ni u teorijskom, ni u prakticnom pogledu.

Pa, samo da otvorimo stranicu istorije u vremenu sv. Fotija i videcemo sve ovo sto sam naveo.

U redu! No, na koji ćeš način onda objasniti sve te slučajeve, najčešće se radilo o medju eparhijskim parnicama ili doktrinalnim i liturgijskim rastržkama na sinodama gdje je rimski papa arbitrirao na području cijele Crkve i kako idemo od 1054. unatrag takvih primjera je bilo čim dalje tim više. Mnogi od njih se tiču i tog Istoka o kojem tvrdiš da je bio imun na te neke primate. Najavio sam da ću početi s publikovanjem toga na svom blogu a ovdje ću ostavljati linkove ali to neće biti odmah, možda tek krajem sljedeće sedmice. Sad za to nemam vremana, imam nekih obaveza.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Zato sam i napisao da će to vrlo vjerovatno uzeti smjer k nekakvom trijumviratu jer jedino Stari Rim + Novi Rim + Treći Rim danas daju nekakve realne izglede. Isto kao što si ti meni napisao: realnost je da je Istok prihvatio mnogo toga i uz protivljenje papa takodjer ja dodajem da je realnost postojanje Katoličke Crkve u kojoj se protivljenje papi smatra razlogom za izopštenje a oni koji se mu protive se ne smatraju članovima Crkve. No, pošto danas ni te pozicije bilo Starog, Novog ili Trećeg Rima nisu više onako "moćensko-politički cool" kao tada kad su ih priznavalo najmanje 90% hrišćanskog stanovništva Evrope a ni ti sporovi više nisu toliko aktualmi niti se iko od Prvojerarha Starog, Novog i trećeg Rima danas toliko boji da bi mu priblažavanje i hrišćansko jedinstvo moglo ugrozit tu poziciju koju ima (veća opasnost je danas od sekularizacije, ateizacije, masonerije, dehristijanizacije, paganizacije i islamizacije) vidim taj neki "trijumvirat" dosta realnim načinom i cestom k jedinstvu hrišćana.

 

To jedino ako pravoslavni zaborave sta je katolicanstvo. Verujemo da je katolicanstvo bozanski poredak, pa se nadamo da ce rimohriscani shvatiti da to nemaju.

 

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Zayron рече

U redu! No, na koji ćeš način onda objasniti sve te slučajeve, najčešće se radilo o medju eparhijskim parnicama ili doktrinalnim i litirgijskim rastržkama gdje je rimski papa arbitrirao na području cijele Crkve i kako idemo od 1054. unatrag takvih primjera je bilo čim dalje tim više. Mnogi od njih se tiču i tog Istoka o kojem tvrdiš da je bio imun na te neke primate? Najvaio sam da ću početi s publikovanjem toga na svom blogu a ovdje ću ostavljati linkove.

Pa, moram da vidim u kom kontekstu je bila arbitraza.

Mozda je u bila u pitanju neka vrsta pomoci i saveta koju su neki hriscani sa Istoka trazili od papa. Za takve slucajeve znam. 

Ali, sto se tice papske arbitraze van granica Rimske dijeceze, najpoznatiji slucaj je sa Kartaginskom crkvom i odgovorom njihovih sabora papama u vezi apelacija nekih kartaginskih svestenika papama i Rimu, u kojima su decidirano odbacili papske apelacije u poslove Kartaginske crkve.

 Imamo vremena, ( ja ovo sve pricam iz glave, onoliko koliko se secam ),  pa, ako bude volje, nastavicemo dalje sa razgovorom i navodjenjem jos nekih primera.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 40 минута, Milan Nikolic рече

 

To jedino ako pravoslavni zaborave sta je katolicanstvo. Verujemo da je katolicanstvo bozanski poredak, pa se nadamo da ce rimohriscani shvatiti da to nemaju.

 

 

Eastern Orthodoxy: Primacy and Reunion

http://www.catholicculture.org/culture/library/view.cfm?id=1092&repos=1&subrepos=0&searchid=1073511

The 'Church of the East' Sheds Light on the Roman Primacy

http://www.catholicculture.org/culture/library/view.cfm?recnum=7317

The Catholic-Orthodox Dialogue: Light and Shadows

http://www.catholicculture.org/culture/library/view.cfm?recnum=6392

Marks Of The Church And Eastern Orthodoxy

http://www.catholicculture.org/culture/library/view.cfm?recnum=4752

An Eastern Orthodox Response to CDF's 2007 Document About the Doctrine On the Church

http://www.catholicculture.org/culture/library/view.cfm?recnum=8297

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Zayron рече

No, pošto danas ni te pozicije bilo Starog, Novog ili Trećeg Rima nisu više onako "moćensko-politički cool" kao tada kad su ih priznavalo najmanje 90% hrišćanskog stanovništva Evrope a ni ti sporovi više nisu toliko aktualmi niti se iko od Prvojerarha Starog, Novog i trećeg Rima danas toliko boji da bi mu priblažavanje i hrišćansko jedinstvo moglo ugrozit tu poziciju koju ima (veća opasnost je danas od sekularizacije, ateizacije, masonerije, dehristijanizacije, paganizacije i islamizacije) vidim taj neki "trijumvirat" dosta realnim načinom i cestom k jedinstvu hrišćana

Ne bih rekao...da je tako kao što kažeš, ne bi se Kiril (Gunđajev) mnogo premišljao oko odlaska na Krit, gde je zapravo trebalo (verovatno) da krene neka inicijalna faza procesa o kome govoriš...ali dosta ruskih mitropolita i episkopa, recimo Marko Arndt, mitropolit Zapadne Evrope, pa Onufrije, mitrpolit ukrajinski, a da i ne govorim o episkopu Longinu Žaru, su se oštro suprostavili, a patrijarhu uvek nad glavom visi opasnost da pojedini uticajni arhijereji prestanu da ga pominju na liturgijama. Moraš da shvatiš da ništa u pravoslavnim pomesnim Crkvama ne zavisi samo od jednog čoveka (kao kod vas). Pita se sabor episkopa...na sve to i narod mora da odgovori sa "amin"...nema Crkve gde nema episkopa, to je fundamentalna eklisijalna činjenica, ali nema Crkve ni bez naroda...pored toga, čitave pomesne Crkve, poput Bugarske i Gruzijske su kompletno odbile da učestvuju u tim igricama....u svim ostalim Crkvama, izuzev ovih par tragikomičnih "imperijalnih", a zapravo "kombi" Crkava (po broju vernika i realnom uticaju) Carigradske i Aleksandrijske, došlo je do manjih ili većih sporova...zar misliš da će atinski arhiepiskop u liturgijsko jedinstvo sa papom rimskim bez mitropolita Jeroteja (Vlahos), verovatno najvećeg savremenog isihaste među arhijerejima...zar misliš da bi SPC ušla u takve kombinacije po cenu da se svede na par liberalnih teologa kruga dvojke i par episkopa, a da joj 90% klira i naroda stupi u jedinstvo sa Bugarima? To o čemu ti pričaš je lepa zašećerena verzija stvarnosti kojom se teše rimokatolički teolozi + Varti i Zizi, mada mislim da su i oni shvatili posle Krita da to tako neće ići....samo vi i dalje ne razumete. Na sve to, stalno nam mašete pretnjom sekularizacije, ateizacije, islamizacije i slično...dok g. Horhe Bergoljo podstiče da se što veći broj izbeglica i "izbeglica" neselektivno prima u Evropu, daje neobične izjave o sekularizmu i slično. http://net.hr/danas/svijet/papa-franjo-porucio-drzave-moraju-biti-sekularne-one-vezane-uz-jednu-vjeru-zavrse-lose/...Zairone, opet manipulišete....pa zar vam nije jasno, da je jedini put u jedinstvo postepeno (znam i ja da ne može odma) uklanjanje vaših dogmatskih inovacija. Jer dogmatski minimalizam pod izgovorom "ma to sad nije važno, problem je sekularizam i islamizam" uz papine izjave koje mrtav ladan daje i postupke, koji su sve suprotno od onoga što ti ovde nama pričaš, počinje da deluje kao dimna zavesa za obmanjivanje. Ali to u eri interneta teško da može da prođe...tako da, okanite se manipulacija i krenite u jedan zaista pošten dijalog, jer ovo stvarno nema nikakvog smisla...i sam si par strana ranije okačio link u kome nekakav unijatski vladika baca anateme na Františeka...mislim, brod vam tone i puca po šavovima, vernici vam ili završe u neteizmu, ili odu kod lefevrovaca i sedevakantista. A vi se pravite kao da se ništa ne događa i mislite da će Putin i Kiril sve da reše. Ne mogu, sve i kada bi hteli onako kako bi se ti nadao...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Zayron рече

niti se iko od Prvojerarha Starog, Novog i trećeg Rima danas toliko boji da bi mu priblažavanje i hrišćansko jedinstvo moglo ugrozit tu poziciju koju ima (veća opasnost je danas od sekularizacije, ateizacije, masonerije, dehristijanizacije, paganizacije i islamizacije) vidim taj neki "trijumvirat" dosta realnim načinom i cestom k jedinstvu hrišćana

 

пре 2 часа, Zayron рече

veća opasnost je danas od sekularizacije,

"“Vjerujem da sekularizam popraćen s jakim zakonima koji jamče vjersku slobodu pružaju okvir za kretanje prema naprijed”, izjavio je papa Franjo." 

пре 2 часа, Zayron рече

islamizacije

"Na povećanu zabrinutost kršćana zbog širenja islama u Europi, Franjo je kazao kako svatko ima pravo prakticirati religiju koju on ili ona odaberu te da sekularna država, za razliku od one s jednom religijom, može svakome pružiti tu priliku."

http://net.hr/danas/svijet/papa-franjo-porucio-drzave-moraju-biti-sekularne-one-vezane-uz-jednu-vjeru-zavrse-lose/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 52 минута, Ivan Marković рече

Ne bih rekao...da je tako kao što kažeš, ne bi se Kiril (Gunđajev) mnogo premišljao oko odlaska na Krit, gde je zapravo trebalo (verovatno) da krene neka inicijalna faza procesa o kome govoriš...ali dosta ruskih mitropolita i episkopa, recimo Marko Arndt, mitropolit Zapadne Evrope, pa Onufrije, mitrpolit ukrajinski, a da i ne govorim o episkopu Longinu Žaru, su se oštro suprostavili, a patrijarhu uvek nad glavom visi opasnost da pojedini uticajni arhijereji prestanu da ga pominju na liturgijama. Moraš da shvatiš da ništa u pravoslavnim pomesnim Crkvama ne zavisi samo od jednog čoveka (kao kod vas). Pita se sabor episkopa...na sve to i narod mora da odgovori sa "amin"...nema Crkve gde nema episkopa, to je fundamentalna eklisijalna činjenica, ali nema Crkve ni bez naroda...pored toga, čitave pomesne Crkve, poput Bugarske i Gruzijske su kompletno odbile da učestvuju u tim igricama....u svim ostalim Crkvama, izuzev ovih par tragikomičnih "imperijalnih", a zapravo "kombi" Crkava (po broju vernika i realnom uticaju) Carigradske i Aleksandrijske, došlo je do manjih ili većih sporova...zar misliš da će atinski arhiepiskop u liturgijsko jedinstvo sa papom rimskim bez mitropolita Jeroteja (Vlahos), verovatno najvećeg savremenog isihaste među arhijerejima...zar misliš da bi SPC ušla u takve kombinacije po cenu da se svede na par liberalnih teologa kruga dvojke i par episkopa, a da joj 90% klira i naroda stupi u jedinstvo sa Bugarima? To o čemu ti pričaš je lepa zašećerena verzija stvarnosti kojom se teše rimokatolički teolozi + Varti i Zizi, mada mislim da su i oni shvatili posle Krita da to tako neće ići....samo vi i dalje ne razumete. Na sve to, stalno nam mašete pretnjom sekularizacije, ateizacije, islamizacije i slično...dok g. Horhe Bergoljo podstiče da se što veći broj izbeglica i "izbeglica" neselektivno prima u Evropu, daje neobične izjave o sekularizmu i slično. http://net.hr/danas/svijet/papa-franjo-porucio-drzave-moraju-biti-sekularne-one-vezane-uz-jednu-vjeru-zavrse-lose/...Zairone, opet manipulišete....pa zar vam nije jasno, da je jedini put u jedinstvo postepeno (znam i ja da ne može odma) uklanjanje vaših dogmatskih inovacija. Jer dogmatski minimalizam pod izgovorom "ma to sad nije važno, problem je sekularizam i islamizam" uz papine izjave koje mrtav ladan daje i postupke, koji su sve suprotno od onoga što ti ovde nama pričaš, počinje da deluje kao dimna zavesa za obmanjivanje. Ali to u eri interneta teško da može da prođe...tako da, okanite se manipulacija i krenite u jedan zaista pošten dijalog, jer ovo stvarno nema nikakvog smisla...i sam si par strana ranije okačio link u kome nekakav unijatski vladika baca anateme na Františeka...mislim, brod vam tone i puca po šavovima, vernici vam ili završe u neteizmu, ili odu kod lefevrovaca i sedevakantista. A vi se pravite kao da se ništa ne događa i mislite da će Putin i Kiril sve da reše. Ne mogu, sve i kada bi hteli onako kako bi se ti nadao...

Sad odgovorim samo na ovaj dio jer je već kasno za dalja pisanja.

mislim, brod vam tone i puca po šavovima, vernici vam ili završe u neteizmu, ili odu kod lefevrovaca i sedevakantista. A vi se pravite kao da se ništa ne događa i mislite da će Putin i Kiril sve da reše. Ne mogu, sve i kada bi hteli onako kako bi se ti nadao...

Kod nas u Češkoj to tako ne izgleda da taj brod tone nama već valjda vama. Uzmimo recimo samo ono što se piše o crkvenim finansijama KC i Kritskom Saboru i finansijama PC u Češkoj iz čega si možete predstavit kako izgleda ta medijalna slika PC u Češkoj:

Katolička Crkva:

http://hlidacipes.org/katolicka-cirkev-poprve-v-historii-ukazala-sve-hospodareni-ma-zisk-pres-100-milionu/

Pravoslavna Crkva:

"Imetak PC u Češkoj je pod sudskom egzekucijom" (bankrot)

http://infokuryr.cz/news.php?item.17958.2

http://www.lidovky.cz/neshodnou-se-ani-na-narozeni-krista-marna-snaha-revniveho-pravoslavi-12e-/zpravy-svet.aspx?c=A160616_105856_ln_zahranici_msl

http://internetsobor.org/drugie-pomestnye-tserkvi/tserkovnye-novosti/mirovoe-pravoslavie/drugie-pomestnye-tserkvi/raskol-v-cheshskoj-tserkvi-cheshskij-pravoslavnyj-teatr-absurda

http://echo24.cz/a/iSndk/cesti-pravoslavni-mezi-sebou-bojuji-o-restitucni-miliony

https://ihned.cz/c1-63145760-pravoslavna-cirkev-prijde-kvuli-sporum-o-40-milionu-z-restituci-docasne

http://zpravy.idnes.cz/restituce-a-pravoslavna-cirkev-d3g-/domaci.aspx?c=A131013_202709_domaci_ert

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/1064265-satan-mezi-pravoslavnymi-v-cirkvi-zuri-boj-o-miliony-z-restituci

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...