Jump to content

Да ли бисте желели прекид раскола Цркве Истока и Запада?

Оцени ову тему


Да ли бисте желели?  

93 члановâ је гласало

  1. 1. Да ли бисте желели?

    • Да
      43
    • Не
      14


Препоручена порука

пре 26 минута, Bokisd рече

 

Pa, dobro brate Zayrone, ako mislis, da svako bude na strani  svoje  crkve, onda je, ono sto prica Kongar bezpredmetno.

U tom smislu, slazem se sa tobom. 

Ovih dana malo citam o bratstvu pape Pija X ( i o njegovom poznatom katihizisu i njegove osude modernizma ). I, sasvim posteno, sa njihove strane. Sa gledista Rimske dogme , tako je i tako. Mi smo prava crkva, pravoslavni su raskolnici. I, mozemo da pricamo, svako sa svojih stanovista. 

Ovako ekumenizam. Tja, moze svasta da prodje. I, neiskrenost i pritvornost , na sve strane. A, gde je istina ? Bolje da cutim. :dry:

 Razlike postoje, i to dogmatske. Da ne ulazimo sad u dublju pricu, koje su tacno i kako se tumace ( te razlike ).

Razlike postoje ali i takodjer isto tako bezproblemove stvari oko kojih će se složit svaki pravoslavac i katolik od prve i momentalno ali na žalost niko se nije potrudio do sada izbrojati koliko je toga što nas spaja a koliko toga što nas razdvaja a mislim da od 100% je samo 10% spornih. Pogledaj, imamo sjajnu šansu na ujedinjenje a ako ju promarnimo to će uraditi muslimani po svom. Ujediniće demografski impotentnu i čedomorsku Evropu koja je zaboravila svoje hrišćanske korijene svojom fertilitom i demografskom explozijom (KiM) a 2117 ili 2177 hrišćana više neće biti osim možda samo još u Rusiji koja će još kojih par stotina godina odoljevat i koja je toga još kako tako sposobna.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Sve dok ne počnemo pričati o suštini Božijoj i zajednici Svetoga Trojstva nećemo biti ni blizu zajedništva. Postoje konkretne razlike između Zapada i Istoka koje treba da razmotrimo.

Ni jedna strana nije u svemu u pravu, ali Zapad je otišao dalje naširoko. Smatram da to nije slučajno nego da je promisao Božiji, da bi se sledeće pomirenje među nama pokazalo kao uspostavljanje jačeg jedinstva Crkve i tako jačanje same Crkve.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Milan Nikolic рече

Zajrone, takvim citiranjem možemo da se bakćemo do eshatona. Pravilno tumečenje ekslisiologije dolazi kroz trijadologiju.

A triadologija opovrgava Isusove riječi o jednom stadu i jednom pastiru? Gdje i kako?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Zar treba da ti kao rimokatolik da držiš predavanje o ,,jednom Pastiru'' i to pravoslavcima? Dobro mi pravoslavni znamo za jednog pastira Isusa Hrista.

Međutim, Gospod je dao apostole da ,,napasaju stado'' Njegovo. To je dao kroz Evharistiju koju je pradao svim apostolima da tako izgrade Crkvu po celom svetu.

Seti se, sam si naveo Isusovu molitvu za jedinstvo Crkve gde navodi način tog jedinstva, da hrišćani budu jedno kao što su Trojica Sveta jedno, a ne kao da je Hristos samac. Zato je važno da Papa Rimski izobražava Boga Oca kada je reč o poretku crkava, a ne Isusa Hrista.

Svakako se podrazumeva da Biskup predstavlja glavu svoje zajednice kao Hristos što je glava telu. Međutim, ponavljam, ovde sada govorimo o poretku crkava kao mnogih, kao što je mnoštvo i u božanskom životu Svete Trojice, mnoštvo ličnosti, imamo tri identiteta - tri glave, tri osobe, tri obličja, kao što kada tri čoveka stanu vidimo tri obličja, istog obličja, ali tri identiteta.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 21 минута, Zayron рече

Razlike postoje ali i takodjer isto tako bezproblemove stvari oko kojih će se složit svaki pravoslavac i katolik od prve i momentalno ali na žalost niko se nije potrudio do sada izbrojati koliko je toga što nas spaja a koliko toga što nas razdvaja a mislim da od 100% je samo 10% spornih. Pogledaj, imamo sjajnu šansu na ujedinjenje a ako ju promarnimo to će uraditi muslimani po svom. Ujediniće demografski impotentnu i čedomorsku Evropu koja je zaboravila svoje hrišćanske korijene svojom fertilitom i demografskom explozijom (KiM) a 2117 ili 2177 hrišćana više neće biti osim možda samo još u Rusiji koja će još kojih par stotina godina odoljevat i koja je toga još kako tako sposobna.

Dobro, opet nekako, dodjosmo do polja politike i stanja u Evropi.

Sta znam, treba raditi na nekom zajednickom opste hriscanskom 'otporu' raznim uticajima koji postoje u Evropi ( ne samo muslimanskom faktoru ) , ali, to ne znaci, da treba zanemarivati druge stvari, koje se ticu unutrasnjih pitanja hriscanstva.

U svakom slucaju, tesko je vreme  za nas hriscane. Vera je na iskusenju u svim oblastima zivota. Sto kazes, na kraju ce sve spasti na neku manjinu. Da malo mistifikujem stvar. Just_Cuz_19, postoji u Apokalipsi ona prica o usamljenim ostrvima ( u svetskom moru civilizacije ) koja ce biti poslednje oaze hirscana i vernika. Pa, videcemo, kako ce da nam bude u buducnosti. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 часа, Milan Nikolic рече

Zar treba da ti kao rimokatolik da držiš predavanje o ,,jednom Pastiru'' i to pravoslavcima? Dobro mi pravoslavni znamo za jednog pastira Isusa Hrista.

Međutim, Gospod je dao apostole da ,,napasaju stado'' Njegovo. To je dao kroz Evharistiju koju je pradao svim apostolima da tako izgrade Crkvu po celom svetu.

Seti se, sam si naveo Isusovu molitvu za jedinstvo Crkve gde navodi način tog jedinstva, da hrišćani budu jedno kao što su Trojica Sveta jedno, a ne kao da je Hristos samac. Zato je važno da Papa Rimski izobražava Boga Oca kada je reč o poretku crkava, a ne Isusa Hrista.

Svakako se podrazumeva da Biskup predstavlja glavu svoje zajednice kao Hristos što je glava telu. Međutim, ponavljam, ovde sada govorimo o poretku crkava kao mnogih, kao što je mnoštvo i u božanskom životu Svete Trojice, mnoštvo ličnosti, imamo tri identiteta - tri glave, tri osobe, tri obličja, kao što kada tri čoveka stanu vidimo tri obličja, istog obličja, ali tri identiteta.

Boga Oca imaju i Židovi, Jevreji - mislio si na to? Pastir ikonizuje jedinstvo Hrista s Ocem, budite jedno kao što sam ja jedno s Ocem - a ne samoga Boga Oca - koji je sam i koji je bez Sina. Boga Oca ikonizuje sasvim dobro i svaki jevrejski rabin. S papom i njegovim poslanjem u Crkvi - Petrovom službom to direktno ne suvisi. Jedan pastir i jedno stado je o nečem drugom. Tada im reče Isus opet: Zaista, zaista vam kažem: ja sam vrata k ovcama. Ja sam vrata; ko uđe kroza me spašće se, i ući će i izići će, i pašu će naći.

Osim toga papa kao biskup, episkop ikonizuje Hrista kao i svaki drugi katolički biskup ili pravoslavni episkop, o tom nikad nije bilo spora. Problem je u tome što se u ustrojstvu vidljive Crkve smatra nasljednikom sv. Petra o kojem se spominju ona stijena i oni ključevi Crkve u Jevandjelju.

Vi tvrdite da papa nema teoloških razloga i argumenata da se takvim smatra a mi tvrdimo da ima, u tom je bit, srž cijelog tog spora.

19756596_1175058322599019_50227163108680

https://en.wikipedia.org/wiki/Avinu_Malkeinu

Na ovakvo jedinstvo? No to nije jedinstvo u Hristu! Ali je tu ikonizovan Bog Otac kao uzročnik, povod i razlog, glavni smisao tog jedinstva.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Zato ste vi rimohristova crkva. U njoj ni nema katolicanstva.

Zaboravljas na razlicite nivoe jedinstva, lokalno, regionalno i vaseljensko. Zato je bitno da se teologija o jedinstvu pravilno tumaci.

Kljucna rec je zajednica, da budemo u takvom jedinstvu a ne smuljani u nekakvoj sustini samog jedinstva. Pravoslavnima je bitna punoca Crkve u svakoj lokalnoj Crkvi kao sto je svaka licnost Svete Trojice puni Bog, a to je pravo znacenje katolicanstva, da smo svi pojedinacno puna Crkva i svi zajedno jedna Crkva.

Hristos hoce da zivimo u zajednici i jedinstvu kao sto su Sveta Trojica zajednica i jedinstvo. Zato mi pravoslavni, a i rimohriscani sve vise uvidjaju da tako treba, insistiramo na ucenju o Crkvi kao ikoni Svete Trojice.

Do sada se vidi da se zapadna i istocna Crkva ozbiljno razlikuju i ne podudaraju u tom kljucnom stavu za Crkvu. Zapad je jos opijen politikom, mada je u fazi mamurluka, dok istok samo sto se nije odao takvom pijanstvu. Zato smo potrebni jedni drugima da zajedno pobedimo i budemo nesalomiva Crkva.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 14 минута, Milan Nikolic рече

Zato ste vi rimohristova crkva. U njoj ni nema katolicanstva.

Zaboravljas na razlicite nivoe jedinstva, lokalno, regionalno i vaseljensko. Zato je bitno da se teologija o jedinstvu pravilno tumaci.

Kljucna rec je zajednica, da budemo u takvom jedinstvu a ne smuljani u nekakvoj sustini samog jedinstva. Pravoslavnima je bitna punoca Crkve u svakoj lokalnoj Crkvi kao sto je svaka licnost Svete Trojice puni Bog, a to je pravo znacenje katolicanstva, da smo svi pojedinacno puna Crkva i svi zajedno jedna Crkva.

Hristos hoce da zivimo u zajednici i jedinstvu kao sto su Sveta Trojica zajednica i jedinstvo. Zato mi pravoslavni, a i rimohriscani sve vise uvidjaju da tako treba, insistiramo na ucenju o Crkvi kao ikoni Svete Trojice.

Do sada se vidi da se zapadna i istocna Crkva ozbiljno razlikuju i ne podudaraju u tom kljucnom stavu za Crkvu. Zapad je jos opijen politikom, mada je u fazi mamurluka, dok istok samo sto se nije odao takvom pijanstvu. Zato smo potrebni jedni drugima da zajedno pobedimo i budemo nesalomiva Crkva.

Izgleda da ti je nešto promaklo.

Osim toga papa kao biskup, episkop ikonizuje Hrista kao i svaki drugi katolički biskup ili pravoslavni episkop, o tom nikad nije bilo spora

Ovo nije predmet spora već nešto drugo - uloga i mjesto ili ako hoćeš vašim rječnikom - pozicija i redoslijed u "diptihu" svih tih patrijarha i episkopa/biskupa i to čim je on dan tj. kako je definisan.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Mislim da dobro pratim celu pricu.

Ovde treba da govorimo o vaseljenskom jedinstvu. Ulogu episkopa na lokalnom nivou smo apsolvirali.

Znaci treba nam razumevanje vaznosti poretka i nacina njegovog primenjivanja. Zasto treba da bude i da se zna poredak crkvi na vaseljenskom nivou?

Ta tema nije resena i treba biti predmet buduceg vaseljenskog sabora. Treba znati da tu sve pocinje i zavrsava na trijadologiji.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 часа, Milan Nikolic рече

Ni jedna strana nije u svemu u pravu

Pravoslavna jeste.:ani_biggrin:

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Milan Nikolic рече

Mislim da dobro pratim celu pricu.

Ovde treba da govorimo o vaseljenskom jedinstvu. Ulogu episkopa na lokalnom nivou smo apsolvirali.

Znaci treba nam razumevanje vaznosti poretka i nacina njegovog primenjivanja. Zasto treba da bude i da se zna poredak crkvi na vaseljenskom nivou?

Ta tema nije resena i treba biti predmet buduceg vaseljenskog sabora. Treba znati da tu sve pocinje i zavrsava na trijadologiji.

Zasto treba da bude i da se zna poredak crkvi na vaseljenskom nivou?

Valjda zato što je Crkva Vaseljenska, Saborna ili kako sveti Oci kažu katoličanska (katholikos) i zato što ako nekakav poredak u Crkvi uopšte postoji onda postoji bez sumnje i na tom vaseljenskom nivou. Katolički i katoličanski su sinonimi isto kao i američki i amerikanski.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Milan Nikolic рече

Veruj mi da nije danas. Pojavili su se novi izazovi gde nismo bas nacisto, upravo u vezi poretka crkvi.

U čemu nije?

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Dok se katolici ne oslobode recidiva rimske imperijalne prošlosti nema tu ništa od bilo kakvog jedinstva.

  • Волим 1

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...