Jump to content

Разговор са оцем Дионисијем из ман. Липовац


JESSY

Препоручена порука

On 6/8/2016 at 15:02, Ниџока 1.1 рече

Ено отац Зоран на другој теми нажуља прсте пишући како је то јерес. :)

Не осуђујем те али боље би ти било да се причешћујеш суботом ако већ мораш 3 дана на води пре тога. Мене су учили да се суботом и недељом не пости на води због свете Литургије и тога ћу се држати док сам жив. :)

Нека пости човек ако му се пости и ако му тако одговара,не смемо да саветујемо друге према себи.Такав му је благослов и тачка.

Што се тиче оца Дионисија,не могу а да не приметим семе раздора које сеје својом речју,било свесно или не,Бог зна,и било би пожељно да је написао рашчињени епископ Артемије а не да га и даље ословљава титулом епископа.

Србија вапи за аутентичним старцима,то је јасно ко дан.

Extra ecclesiam nulla salus.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 65
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Biće ipak da je taj post i "obavezna ispovest" pred svako sveto pričešće, možda uzrok zato što se Hrišćani nisu stalno na svakoj Liturgiji pričešćivali. Nema ih na Liturgijama po nekoliko nedelja, meseca,godina....

Samo to je mogao biti razlog što su dva pravila, jedno za sveštenika jedno za mirjana. Suprotno je Hristovoj tajnoj večeri takvo razdvajanje.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Biće ipak onaj prevod o.Zorana što se fariseja tiče. NITI ULAZE (u Carstvo Nebesko) NITI DOZVOLJAVAJU DRUGOME.

Eto tako svi oni koji Sveštenike drugačije tretiraju od mirjana a što se tiče prilaza Svetim Darovima, na to liče i to jesu!!

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

57 minutes ago, Макрина рече

Нека пости човек ако му се пости и ако му тако одговара,не смемо да саветујемо друге према себи.Такав му је благослов и тачка.

Слажем се. Залетео сам се мало. :)

Блажени гладни и жедни правде, јер ће се наситити;

Link to comment
Подели на овим сајтовима

На Хиландару се монаси причешћују сваке друге недеље у Великом посту. Тамо сам се једном причестио два дана за редом и било ми је баш безвезе. Каже Методије "Крв Христова" а ја да умрем од страха!!!! Нека хвала. Нећу никад више тако често!! Иако сам се пре тога исповедио!!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

На Хиландару се монаси причешћују сваке друге недеље у Великом посту. Тамо сам се једном причестио два дана за редом и било ми је баш безвезе. Каже Методије "Крв Христова" а ја да умрем од страха!!!! Нека хвала. Нећу никад више тако често!! Иако сам се пре тога исповедио!!

Сваке друге недјеље? Зар се не причешћују на свакој служби?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

На Хиландару се монаси причешћују сваке друге недеље у Великом посту. Тамо сам се једном причестио два дана за редом и било ми је баш безвезе. Каже Методије "Крв Христова" а ја да умрем од страха!!!! Нека хвала. Нећу никад више тако често!! Иако сам се пре тога исповедио!!

И још нешто да питам..да ли се смијемо ослањати на осјећања код причешћивања? Морамо ли нужно имати одређено осјећање?

Послато са ST23i уз помоћ Тапатока

Link to comment
Подели на овим сајтовима

38 minutes ago, Агница рече

И још нешто да питам..да ли се смијемо ослањати на осјећања код причешћивања? Морамо ли нужно имати одређено осјећање?

Послато са ST23i уз помоћ Тапатока

Ustvari ima jedan uslov za Pricescivanje. A to je ustrajanje u pokusajima a ponekad i uspesima vrlina i pre svega ljubavi prema Bogu i bliznjem svom. Kad zavolis Tvorevinu prost ti je takav zivot i nekako odgovori dolaze i kroz osecaje i kroz razum. Sto bi se reklo i kroz um i kroz srce i potpuno ispunjeno dusom svojom *svim bicem svojim*.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

52 minutes ago, Агница рече

Сваке друге недјеље? Зар се не причешћују на свакој служби?

Па ето, и ја сам тако мислио! Свети људи, велика светиња, сигурно се свакодневно Причешћују. Али, цврц Милојко! Окрени, обрни, некако то не иде. Мада, правило светих отаца је да се усијане главе пусте да саме схвате поуку. Нисмо ми полицајци па неког да силимо.  Некада је казна Божија потребна да би остали народ схватио поуку. Па како би се људи подучили да није тако? Да се Јуда није обесио ми не би ни знали силу Светог Причешћа и опасности недостојног прилажења чаши. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

51 minutes ago, Агница рече

И још нешто да питам..да ли се смијемо ослањати на осјећања код причешћивања? Морамо ли нужно имати одређено осјећање?

Не знам то питај неког духовног. Ја сам само обичан и безначајан човек.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 minute ago, PredragVId рече

Па ето, и ја сам тако мислио! Свети људи, велика светиња, сигурно се свакодневно Причешћују. Али, цврц Милојко! Окрени, обрни, некако то не иде. Мада, правило светих отаца је да се усијане главе пусте да саме схвате поуку. Нисмо ми полицајци па неког да силимо.  Некада је казна Божија потребна да би остали народ схватио поуку. Па како би се људи подучили да није тако? Да се Јуда није обесио ми не би ни знали силу Светог Причешћа и опасности недостојног прилажења чаши. 

Da zaista su Hriscani pozvani da svakodnevno zive Hriscanskim zivotom i to jeste ustvari cilj redovnog pricescivanja a ne sada bas neko strikno ispunjenje pravila, nego strikna svakodnevna zajednica sa Bogom i bliznjima u ljubavi. I zaista smo ponekad nedostojni ali ko je dostojan na to pitanje takodje svi znamo odgovor. Niko. :)

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Volim_Sina_Bozjeg рече

Da zaista su Hriscani pozvani da svakodnevno zive Hriscanskim zivotom i to jeste ustvari cilj redovnog pricescivanja a ne sada bas neko strikno ispunjenje pravila, nego strikna svakodnevna zajednica sa Bogom i bliznjima u ljubavi. I zaista smo ponekad nedostojni ali ko je dostojan na to pitanje takodje svi znamo odgovor. Niko. :)

Ајде склони се - ја ћу да ти покажем како треба!

Тема је јако пипкава. И мислим да се односи на духовнике. Свако треба да има свог духовника или пароха који га упознаје временом и који га духовно руководи. Па он нека брине о својим верницима, па то му је посао. Па зато су се определили.  Замисли, сад неко каже жени, "Не умеш да куваш" - ајде ја ћу да ти показујем." И пар дана човек полети, занесе се и научи пар јела. Али то увреди жену и он угрози свој брак! "Ајде склони се - ја ћу да ти покажем како треба! Или оде човек код доктора пун себе и знања о лечењу. Као он све зна неће да га други лечи. Разгневи лекаре и после мили мој Марко, никада више не буде добро примљен код лекара! Најтеже је лечити надувенка који мисли да већ све зна. Као прво лекар се школовао бар 5 година да лечи људе и под пуном материјалном и кривичном одговорношћу одговара за своје пацијенте. Исто тако је и у цркви. Не може неко туђим парохијанима да говори шта да раде и да их хушка против њиховог пароха. Јер какав је народ таква је и парохија. На крају крајева, срамно је. А и ја нисам довољно стручан да о томе говорим па је боље други о томе да дискутује. Ето, опростите мени наметљивом.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Агница рече

И још нешто да питам..да ли се смијемо ослањати на осјећања код причешћивања? Морамо ли нужно имати одређено осјећање?

Занимљив разговор, између осталог, управо у вези овог питања повео се на коментарима на следећој теми https://sozercanje.wordpress.com/2016/03/26/како-се-удостојавамо-причешћа/

 

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Vedrane brate, ti si cudo :) odakle ti samo smirenja za Zivka? Ajme glava me zabolela. Kako ti nije jasno bilje s postom tad osecas Hrista i vecu korist imas :D:)))

 

Mi obicno procenjujemo sebe na osnovu namera, a druge na osnovu akcija

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...