Jump to content

Разговор са оцем Дионисијем из ман. Липовац


JESSY

Препоручена порука

On 9/6/2016 at 23:18, Макрина рече

Нека пости човек ако му се пости и ако му тако одговара,не смемо да саветујемо друге према себи.Такав му је благослов и тачка.

Што се тиче оца Дионисија,не могу а да не приметим семе раздора које сеје својом речју,било свесно или не,Бог зна,и било би пожељно да је написао рашчињени епископ Артемије а не да га и даље ословљава титулом епископа.

Србија вапи за аутентичним старцима,то је јасно ко дан.

То је стари интервју, док је овоме се столица љуљала. Сада ћу да наишем о овом фалсификату. Није то рекао Дионисије. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 65
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Богами оче,не знам....сећам се да је рашчињени Артемије био баш добродошао у Липовац,чак су имали тамо и неки сабор,неких ранијих година....

 

Extra ecclesiam nulla salus.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

На какву нискост је спао В.Д.....то је већ озбиљна жалост за човеком.Камо среће да се држао "Богомира Тихог" и његове еклисиологије...

Extra ecclesiam nulla salus.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 6/16/2016 at 11:11, PredragVId рече

На Хиландару се монаси причешћују сваке друге недеље у Великом посту. Тамо сам се једном причестио два дана за редом и било ми је баш безвезе. Каже Методије "Крв Христова" а ја да умрем од страха!!!! Нека хвала. Нећу никад више тако често!! Иако сам се пре тога исповедио!!

 

 

Ово је једна велика, то јест, огромна дезинформација, брате Предраже.

Хиландарски монаси се причешћују четири пута у седмици током целе године. Обично уторком, четвртком, суботом и недељом, а понекад и чешће. Иначе, већина светогорских Обитељи практикује такву праску, док постоје обитељи у којима се монаси свакодневно (по сопственом настројењу) причешћују. Обично, сви светогорски Старци (духовници, игумани) саветују лаицима у свету да приступају Св. Причешћу на СВАКОЈ Светој Литургији. На Св. Гори се НИКАДА не пости СУБОТОМ, нити постоји пост условно везан за Св. Причешће. Пост суботњи се тамо сматра као велики прекршај. Једина врста аскезе, која је везана за Св. Причешће и пост, је да се (по личној жељи) монах (или гост лаик) добровољно УЗДРЖАВА од мрсне хране увече на вечери, али то није обавезна пракса, већ лично одрицање које нема никакве везе са законским (обавезним) постом који се намеће као УСЛОВ за Св. Причешће. Ујутру (у суботу или неки други мрсни дан) једе све нормално мрсно, док увече за вечеру се уздржава од мрсне хране - пости се на води или уљу. Постоји огромна и суштинска разлика између таквог вида подвига и законског поста који се намеће вернима у оне дане када је забрањен.

 

У прошло време, када је литургијска свест светогораца била у знатном паду (из различитих и конкретних разлога), монаси се нису причешћивали 4. пута седмично, већ су приступали Тајнама само једном недељно у суботу, а неки ни тада. Управо у суботу да не би ПОСТИЛИ ту исту суботу, јер петак је, скоро увек, постан дан. Дакле, светогорци су изричито против поста суботом и такву праксу не сматрају православном, већ латинском.

По повратку идиоритмијских манастира у поредак општежића (деведесетих година прошлог века), сви манастири обнављају древну праксу редовног причешћивања. Главни "кривац" за ту обнову је преп. Старац Јосиф Исихаста (Пећинар) и група његових ученика, наследника и прејемника. Многи ће рећи да су, ето, они су свети подвижници који имају право да се често причешћују, док грешници у граду и свету то не смеју. То никако не може да одговара истини, јер духовници светогорских манастира саветују свим лаицима да се причешћују на свакој Литургији. О свему томе је подробно писао преп. Никодим Светогорац са Св. Макаријем Коринтским у делу "Душекорисна књига о честом причешћивању".

 Увекпоштовани о. Дионисије је, у горе цитираном тексту, изнео неке јереси, а у својој суштини оно што он говори се никако не поклапа са Светогорском молитвено - исихастичко - литургијском праксом.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 08/06/2016 at 14:51, PredragVId рече

Субота је постала човека ради а не човек суботе ради. Није битно који је дан ако се спремам за Свето Причешће. - Ако је од 3 дана пред Свето Причешће, неки од тих дана субота онда постим на води. Нешто слично као радна субота. Та субота је ситан детаљ који у ствари служи да се човек не огреши пред Свето Причешће.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

20 hours ago, Васијан рече

На Хиландару се монаси причешћују сваке друге недеље у Великом посту.

Присуствовао сам на око 20 Светих Литургија на Хиландару па ти говорим из личног искуства.

И стојим иза тога што кажем!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, PredragVId рече

Присуствовао сам на око 20 Светих Литургија на Хиландару па ти говорим из личног искуства.

И стојим иза тога што кажем!

Слава Богу што је тако, но ја Вам желим да још много пута присуствујете/учествујете.

Моја надувана маленкост је присуствовала и учествовала на више од 500. Св. Литургија у истом Манастиру, тако да Ваша аргументација не може да буде од неког значаја јер, једноставно, не одговара Истини.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, PredragVId рече

Па добро. Онда се једноставно представите.

Ово није дозвољено Предраже! 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 minute ago, PredragVId рече

Па добро. Онда опростите.

Ево, ја сам присуствовао Светим Литургијама у три пута у периоду у 2010. и у мају априлу месецу 2015. као гост манастира.

Шта сад меримо ко је више пута присуствовао Литургији на Хиландару? У складу са оном твојом клетвом коју си ономад написао да онај ко не оде на Хиландар на молитву, да не добије благослов од Бога... 

Нешто си се ти мало занео...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

13 minutes ago, PredragVId рече

Па добро. Онда се једноставно представите.

Искористићу своје форумско право и остаћу анониман :).

Но, сматрам да број присуствовања и учествовања уопште није битан, већ као у свему - чињенице и истина.

Свако Добро Вама и свима!

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да. Било је то на мом статусу. Али такође сам Вам после тога затражио опроштај. А сада тек видим да га нисам ни добио. Без покајања мртва је хришћанска вера.

И није исто разговарати са Хиландарским монахом и са било којим верником.

Друго, ово је тема о Интервјуу оца Дионисија. Ко жели нешто да му каже нека оде у манастир Липовац па нека му каже. Патријарх Иринеј је био више деценија његов владика и да је нешто спорно па он би му рекао, зар не?

Друго, отац Дионисије је у чину архимандрита СПЦ па у складу са томе треба према њему да се опходимо.

Добро би било да свакога кога желимо да критикујемо прво лично упознамо.

Ето, праштајте мени грешноме и недостојноме што вам се мешам у све теме.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...