Jump to content

Pravoslavlje ili nacionalizam

Оцени ову тему


Препоручена порука

Mozda je problem danasnjih Srba sto im pravoslavlje proizilazi iz srbstva umesto da je obratno.Ako smo pravoslavci i ako nam prvo mesto u zivotu zauzima Hristos,onda nam sve nacionalne, rasne i druge podele postaju razlog za jos vece postovanje i ljubav.Mrziti nekog zbog boje koze,nacionalnosti to je atak na Boga.Sve je Bog stvorio iz ljubavi i mi na sve treba da gledamo kroz ljubav.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
Guest nikolastojanoviccuprija

al procitah negde reci Svetog Vladike Nikolaja ( u vreme Japanske agresije na Mandzuriju ) > Ni jedna kafana nebi trebala da radi niti kakva veselja da se cine dok god i jedno ljudsko bice pati u bilo kom delu sveta !

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Eпа брате Жељко на овој теми смо једномислени.  :)

Навешћу речи Србијанског Свечовека Николаја. Имао је он срце огромно и све је у њега могло стати - и србство и цели свет. Поздрав.

КАЛУПАРИ И ГРЛАТИ СЛОБОДАРИ

Изузеци су негде изузеци, а негде правило. У граматици изузеци су изузеци, а не правило. У драми људског живота изузеци су правило, јер ни две личности, нити два народа нису једнаки. Циглари праве један исти калуп за милионе цигли; Бог има посебан калуп за сваког човека и за сваки народ. Ни самог себе Творац не копира. Он је Оригинатор оригинала. Отуда недомислива разноврсност појединки у фели и чаробност сваке човечије личности, као и драме сваког племена и народа. Они који умеју да цене и поштују сваку личност и сваки народ, јесу прави слободари; тирани су увек калупари. Нажалост, у наше време преовлађују калупари и међу грлатим слободарима.

Изабрана дела, духовне поуке књига 15, Глас Цркве

Link to comment
Подели на овим сајтовима

? ???? ??? ?? ????? , ?? ??? ??????????? ????????????.

???? ?? ??? ???? ? ????? ???? ?? ?? ?????? ?????? ??????? ???????? ??????? ? ????????????? ?? ??? ? ?????? ?? ???????? ????????? ????? ?? ????????.

?????? ?? ???????? ?? ?? ?????? ?????? ????? ???? ? ??? ?????????, ??? ?? ?????? ????? ???????...

?????????????? ????? ?????????????? ??????? ?? ???????? ????? ?? ?????? ?????? ????? ??? ???? ????.

?????? ??, ?????, ?? ?? ?????? ?????? ?????? (?, ????? ?? ?? ?? ??????? ?????????? ????? ????? - ?????? ), ??? ?? ?????? ???? ????.

???????? ?? ?? ????? ? ?????? ? ?? ?? ???? ? ??????? ????? ???? ???? ?? ??????? ? ??????? ????????????? ''?????'' (???? ??, ??????, ???? ??????? ??????????????? ? ????-??????????? ??????? ?????? ???????), ? ?? ???? ???? ????? ??????, ???? ????, ????? ????? ? ??????? ?????, ?? ??? ????, ??????? ? ?????? ????????.

???, ''??????'' ??? ????, ? ?? ?????? ?? ??? ??? ?? ??? ''???? ?????''...

Ne mozesh da menjash vreme u kome danas zivimo. Jednostavno,hteli,ne hteli kosmopoliti smo.

Uostalom bash je nasha Srbija najbolji dokaz da smo kosmopoliti. Zasto bih ja trebalo da vishe volim

Bugare od recimo Brazilijanaca ili Indijaca. Samo zato sto su pravoslavci i moji komshije?

Susedne drzave se nikada ne vole  jer su uvek ratovale. Neki manje,neki vishe.

Na koje si to bratske zemlje konkretno mislio?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

E?? ????? ????? ?? ???? ???? ??? ????????????.  confused

??????? ???? ??????????? ????????? ????????. ???? ?? ?? ???? ??????? ? ??? ?? ? ???? ????? ????? - ? ??????? ? ???? ????. ???????.

???????? ? ?????? ?????????

??????? ?? ????? ???????, ? ????? ???????. ? ????????? ??????? ?? ???????, ? ?? ???????. ? ????? ??????? ?????? ??????? ?? ???????, ??? ?? ??? ????????, ???? ??? ?????? ???? ???????. ??????? ????? ????? ???? ????? ?? ??????? ?????; ??? ??? ??????? ????? ?? ?????? ?????? ? ?? ????? ?????. ?? ????? ???? ?????? ?? ??????. ?? ?? ?????????? ?????????. ????? ??????????? ???????????? ????????? ? ???? ? ????????? ????? ???????? ????????, ??? ? ????? ?????? ??????? ? ??????. ??? ???? ????? ?? ???? ? ??????? ????? ??????? ? ????? ?????, ???? ????? ?????????; ?????? ?? ???? ????????. ????????, ? ???? ????? ??????????? ???????? ? ???? ??????? ???????????.

???????? ????, ??????? ????? ????? 15, ???? ?????

Genijalne misli.A taj covek je voleo Indiju. Kao i ja :)

Potpisujem.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ово је тема која је актуелнија него икад! Етнофилетизам је осуђен, негде уочи Берлинског конгреса - зар не? То је био епилог вишедеценијске борбе православних народа Балкана за ослобођење од Турака. То је по мени била политички обојена одлука.

У овој целој дискусији потписујем у целости само поруку Ђакона Н.М.Ј.

Овде је поменут Апостол Павле, али он не само да воли свој народ, него га и велича и издваја у односу на друге народе!

Јер бих желео да ја сам будем одлучен од Христа за браћу своју која су ми род по телу, која су Израиљци, којих је посинаштво и слава, и завет и закон, и богомољство, и обећања; Којих су и оци, и од којих је Христос по телу, који је над свима, Бог благословен ва век. Амин.

Речено је да је Богу свеједно, али зашто је у Светом писму наглашена Јеврејска лоза Исуса Христа?

Суштина садашњег времена и Новог светског поретка иза којег стоје ционисти јесте наметање једне владе и једне вере.

Зашто је баш увек споран етнофилетизам неких малих Срба и њима сличних?

Можда му овде није место, али свакако је једна од умнијих живих глава у Срба, па ћу баш да га цитирам.  8)

.[quote name="Радован Караџић] Референтни оквир' date=' цео систем веровања, мишљења и вредновања заснован је на културним темељима, па техникама далеке културе можемо завршити само "почетне разреде", а у својој култури немамо ограничења у напредовању.[/quote']

Лично, ако би ми све Владике биле црнци и индијанци, ја бих се стварно запитао да ли је моја вера предачка и да ли је моја.

Србин се може спасити најлакше уз светосавско православље, јер је генетски обликован за тај пут, или ћемо да тврдимо да је наше православље истоветно са Грчким?

Зашто је онда уопште Свети Сава и правио "нашу" Цркву?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

??? ?? ???? ???? ?? ?????????? ???? ????! ????????????? ?? ??????, ????? ???? ?????????? ???????? - ??? ??? ?? ?? ??? ?????? ?????????????? ????? ???????????? ?????? ??????? ?? ?????????? ?? ??????. ?? ?? ?? ???? ???? ????????? ??????? ??????.

? ???? ????? ????????? ?????????? ? ??????? ???? ?????? ?????? ?.?.?.

???? ?? ??????? ??????? ?????, ??? ?? ?? ???? ?? ???? ???? ?????, ???? ?? ? ?????? ? ??????? ? ?????? ?? ????? ??????!

??? ??? ????? ?? ?? ??? ????? ??????? ?? ?????? ?? ????? ????? ???? ?? ?? ??? ?? ????, ???? ?? ????????, ????? ?? ?????????? ? ?????, ? ????? ? ?????, ? ???????????, ? ???????; ????? ?? ? ???, ? ?? ????? ?? ??????? ?? ????, ???? ?? ??? ?????, ??? ??????????? ?? ???. ????.

?????? ?? ?? ?? ???? ????????, ??? ????? ?? ? ?????? ????? ????????? ????????? ???? ????? ???????

??????? ???????? ??????? ? ????? ???????? ??????? ??? ????? ????? ???????? ????? ???????? ????? ????? ? ????? ????.

????? ?? ??? ???? ?????? ????????????? ????? ????? ???? ? ???? ????????

????? ?? ???? ???? ?????, ??? ??????? ?? ????? ?? ??????? ????? ????? ? ????, ?? ?? ??? ?? ?? ???????.  8)

.[quote name="??????? ???????] ?????????? ?????' date=' ??? ?????? ????????, ??????? ? ?????????? ???????? ?? ?? ????????? ????????, ?? ????????? ?????? ??????? ?????? ???????? ???? "??????? ???????", ? ? ?????? ??????? ?????? ?????????? ? ???????????.[/quote']

?????, ??? ?? ?? ??? ??????? ???? ????? ? ?????????, ?? ??? ?? ??????? ??????? ?? ?? ?? ???? ???? ???????? ? ?? ?? ?? ????.

????? ?? ???? ??????? ???????? ?? ??????????? ???????????, ??? ?? ???????? ????????? ?? ??? ???, ??? ???? ?? ??????? ?? ?? ???? ??????????? ????????? ?? ???????

????? ?? ???? ?????? ????? ???? ? ?????? "????" ??????

Da li ti prenebregavash cinjenicu da su srpski gradjani i neki ljudi koji su muslimani,katolici, ali i Jevreji,protestanti,

verovatno ima i nekoliko budista? Kako treba da se odnosimo prema njima? Da im objasnjavamo da je jedino nashe

Svetosavlje prava stvar i da su po toj logici oni gradjani drugog reda?Usput i da im citiramo pametne misli jednog

ratnog zlocinca?

Molila bih te da mi objasnish koju tu jednu veru hoce ovi cionisti ( i sto bre cionisti,valjda i ne znash ko su cionisti,pomeshao

si sa CIA confused)da nam nametnu? Koje su oni vere? O kome ti uopste govorish.

Usput,samo su se Hitlerovi nauchnici bavili gentikom i odredjivali koja genetika ide u logore a koja je arijevska.

Ja se samo nadam da ti ne predajesh u skoli deci veronauku. Usput, zaprepascena sam da se ovde citira

Titov psihijatar.Samo fali da pocnes da pevash slavopojke u cast i slavu Titovog generala.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

auuuuuuuu !

nemojte ljudi u politiku ... nek ostane tema u okvirima Pravoslavlja i odnosa medju ljudima :)

al cekaj mislim da ne mozemo porediti izabrani narod (Jevreje) i celu lozu Hristovu naovamo sa nekim drugim narodom. jeste Novi Zavet je prosiren na sve narode, ali ipak se Gospod nije odrekao titule "sina Davidovog" ...

inace sta fali malim Srbima, uvek mi nekako ispadnemo medju branicima Pravoslavlja, sa onim nasim "ludim" rodjacima crnogorcima (stavljam ih malim slovima, jer su i oni Srbi) :)

sto se tice umne glave, meni je podosta pao u ocima kad je zloupotrebio svoje znanje psihologije i pretvorio je u "parapsihlogiju", odnosno sredstvo (maskiranje i prevara ljudi) je opravdalo cilj (prezivljavanje i skrivanje)

vera ti je predacka dok god ne deli ljude, i ima mesta za sve ... imamo jednog brata u Hristu, koji je polu japanac, znam ga samo po cuvenju, ali kako on da se oseca prema "predackoj" veri ? pa najnormalnije, kao Gospod sto zapoveda: ljubi bliznjeg svog. svi smo mi braca, svaki rat je bratoubilacki, rece jedan filosof ... crni, crveni, zuti, svima nam je dusa iste boje - Bozje :)

mislim da se ne radi o gradjanstvu, vec o verskoj pripadnosti i nacinu prihvatanja i slavljenja. nama mogu da se ucine stranim svi ostali pravoslavni narodi, za pocetak sto nemaju slavu, a mi smo njima definitivno cudni zbog toga. ne radi se o toleranciji, vec o shvatanju znacaja odredjenih stvari kojima se pribegavalo u zivotu Crkve :) ziva vera iziskuje razne mudrosti, posto pali andjeo samo smislja kako da dolija coveku ...

ako cemo pravo jedino je nase svetosavlje, sa ruskim i vaseljenskim jos uvek na potpuno uskom putu, s ozirom na to da smo ostali nepromenjeni. ispravite me ako gresim ... ne da ja nekom ukidam njegovu pravednost ...

nacisti su se bavili eugenikom, sto je poprilicno daleko od bilo kakve nauke. recimo, merenje visine cela, kao odraz inteligencije i nije bas nauka. selektivni su bili samo prema nepripadnosti bilo kojem odlicju arijanstva, mislim da je to cak povezano sa arijevom jeresi, ako se ne varam.

sto se tice onog "ratni zlocinac", nije mi bas mio taj covek zbog nekih stvari, ali zar ne mozemo da dopustimo "nevin dok se ne dokaze drugacije" ?

realna posledica cinjenja zla se ocitava u ciniocu ne u "naredbodavcu", jer ko moze da te natera na nesto, ako na to ne pristanes ... hocu da kazem, da niko ne zeli cele narode, narodnosti, ili koga god vec, da osudi na sudu, kao sto su napravili gresku sa Nemcima posle drugog svetskog rata, vec da se svede to na "komandnu odgovornost", da jedan ili neka susta manjina ljudi ispasta zbog jedne velike zablude kolektivizma.

e sad, ne zelim da upadam u opravdanost/neopravdanost nekih istorijskih dogadjaja, vec zelim da kazem da meni, iz trenutne perspektive, one setnje kao ucesnika tokom devedesetih, i nisu vise tako mile, zbog onog sto su donele i odnele u isti mah. ne kazem da su neki prethodni vlastodrsci bili bolji, ali ocekivao sam malo vise od ovih. barem duze da izdrze da ne posegnu rukom u dzep.

ali na kraju, vlast korumpira, apsolutna vlast apsolutno korumpira.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ako ne volim one koji su mi bliski po načinu života, jeziku i veri kako ću voleti one čiji način života, jezik i veru ne poznajem

lako je "voleti" nekoga sa kim ne živimo, koga ne viđamo svaki dan..treba umeti voleti one koji  su u suživotu sa nama....Ljubav se uči

Želiš li biti mudar, nauči razumno pitati, pažljivo slušati, mirno odgovarati - i prestani govoriti kad se ništa više nema reći.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Voleti svoje ne znači automatski mrzeti tuđe

Ceniti svoje ne znači automatski podcenjivati tuđe

meni se sviđa moj dom, tebi tvoj dom, ja ću ostati u svom domu ti u svom, to što se meni ne dopada nešto ne znači da to nešto treba uništiti

Želiš li biti mudar, nauči razumno pitati, pažljivo slušati, mirno odgovarati - i prestani govoriti kad se ništa više nema reći.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

??? ?? ???? ???? ?? ?????????? ???? ????! ????????????? ?? ??????, ????? ???? ?????????? ???????? - ??? ??? ?? ?? ??? ?????? ?????????????? ????? ???????????? ?????? ??????? ?? ?????????? ?? ??????. ?? ?? ?? ???? ???? ????????? ??????? ??????.

? ???? ????? ????????? ?????????? ? ??????? ???? ?????? ?????? ?.?.?.

???? ?? ??????? ??????? ?????, ??? ?? ?? ???? ?? ???? ???? ?????, ???? ?? ? ?????? ? ??????? ? ?????? ?? ????? ??????!

??? ??? ????? ?? ?? ??? ????? ??????? ?? ?????? ?? ????? ????? ???? ?? ?? ??? ?? ????, ???? ?? ????????, ????? ?? ?????????? ? ?????, ? ????? ? ?????, ? ???????????, ? ???????; ????? ?? ? ???, ? ?? ????? ?? ??????? ?? ????, ???? ?? ??? ?????, ??? ??????????? ?? ???. ????.

?????? ?? ?? ?? ???? ????????, ??? ????? ?? ? ?????? ????? ????????? ????????? ???? ????? ???????

??????? ???????? ??????? ? ????? ???????? ??????? ??? ????? ????? ???????? ????? ???????? ????? ????? ? ????? ????.

????? ?? ??? ???? ?????? ????????????? ????? ????? ???? ? ???? ????????

????? ?? ???? ???? ?????, ??? ??????? ?? ????? ?? ??????? ????? ????? ? ????, ?? ?? ??? ?? ?? ???????.  8)

.[quote name="??????? ???????] ?????????? ?????' date=' ??? ?????? ????????, ??????? ? ?????????? ???????? ?? ?? ????????? ????????, ?? ????????? ?????? ??????? ?????? ???????? ???? "??????? ???????", ? ? ?????? ??????? ?????? ?????????? ? ???????????.[/quote']

?????, ??? ?? ?? ??? ??????? ???? ????? ? ?????????, ?? ??? ?? ??????? ??????? ?? ?? ?? ???? ???? ???????? ? ?? ?? ?? ????.

????? ?? ???? ??????? ???????? ?? ??????????? ???????????, ??? ?? ???????? ????????? ?? ??? ???, ??? ???? ?? ??????? ?? ?? ???? ??????????? ????????? ?? ???????

????? ?? ???? ?????? ????? ???? ? ?????? "????" ??????

Brate arhitekto, jevrejska loza se potencira da bi se videlo Avramovo potomstvo, a samim tim da dolazi do ispunjenja Starog Zaveta, e sad ko je kome bliži da li bugari nama ili indusi, i to je pitanje...

al aj ovako, ko je ve?i pred Bogom po tebi, da li neki katoli?ki fratar koji je od malena tako vaspitavan, koji je preuzeo celibat i otišao u amazoniju da propoveda, ili neki naš srbin, fiktivni pravoslavac, koji eto, pojma nema ništa o veri, baš ga briga, ode 5 puta u Crkvu u životu, i to je to?

a što se ti?e najlakšeg spasavanja za Srbe putem Svetosavlja, zanima me ?ime su se spasavali SRbi pre Svetog Save... kao i sam Sveti Sava, kada Svetosavlja još nije bilo...

život je sladak, život je lep, ja hoću hoću, da uđem u pubertet

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Опростите што се уплићем, али какве то везе има са темом или ониме што је Протомајстор писао?

Изволите и отворите другу тему, ако мислите да третирате ово питање, које је сасвим легитимно...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ево, да не тражите: http://www.svetijakov.org/forum/index.php/topic,297.0.html

Тамо се расправља на тему коју Ви овде започињете (да ли ће се спасити неки апстрактни католички фратар и проч прочаја), а овде се говори на тему ''Православље или национализам''.

Надам се да сам сада био мало јаснији...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...