Jump to content

Који је савремени теолошки поглед на локацију "Небеса"?

Оцени ову тему


Препоручена порука

,,Теолошка наука која се предаје у школама и која је постала интелектуална специјалност, отворена свима, не пружа човеку богопознање. Познање Бога долази од живота у Богу, које се рађа у најдубљим дубинама срца. Може се десити да постанемо жртве духовног застрањења и да почнемо да ценимо оно што доноси теолошко знање више од светости живота.
   Можете бити и велики научник, имати академске дипломе а да апсолутно ништа не знате о путу спасења. Да бисмо разумели науку живота у Христу, није потребно да прочитамо десетине и стотине књига. Мој духовни отац ми је саветовао да не читам више од неколико страна дневно. Четврт сата, пола часа само, али тражећи и настојећи да у животу применим оно што сам прочитао. Свети апостол Петар каже о царском свештенству да може да се савршава нашим учествовањем у божанственој Литургији. Бојте се тога да на Литургију долазите по навици. Трудите се да сваки пут дубоко проживљавате оно што је проживљавао Христос на последњој Вечери, када је установио то велико тајанство које је Света Тајна Евхаристије. Тако ће Литургија постати спасоносна не само за вас, но и за све оне који у њој узму учешћа.,,

 

"Теологија (Богословље) је – стање духа под утицајем Божије благодати. У томе и јесте разлика између теологије и философије, између истинске теологије и теологије интелектуалне. Ако се једно такво надахнуће такне Вашега срца, неће имати краја на земљи. Оно је неисцрпно, јер се у њој налази почетак живота вечног. Чак и када се ваш телесни састав растаче, то надахнуће снено ће живети у Вама"

 

 

https://www.pouke.org/news.php?do=view&id=3826&cid=0

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Како ми је жао што нико није искоментарисао оне моје две поруке са 2. или 3. стране... Морам да се научим да краће пишем, сморе се људи кад виде онолико текста! :D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Када се Причешћујемо Телом и Крвљу Христовом ми се не причешћујемо материјалном Крвљу и Телом, већ обожујућим енергијама Духа Светог које чине да Хлеб и Вино буду сам Христос ( Личност ). 

Тако да је у праву брат ,, Волим Сина Божијег ,,

 

Опростите, свако добро !

8086.gif  :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ко би помислио да је Земља зрнце наспрам Сунца, да је "звезда" Јупитер неколико пута већа од Земље, а да су поједине "звездице" много веће чак и од Сунца, а да су толико далеко да то не можемо ни да појмимо..

 

Pa otkrovenja Božja nisu završen proces, nego su tu među nama i u nama.

 

Pogotovo to važi i za samu teologiju, onako kako to ava Zoran uporno prikazuje.

 

Dakle ako nemamo ranije kroz istoriju, odgovore na neka pitanja, onda nek ih svako potraži u sebi, jer je Bog Živ i neprestano otkriva svoja dela i premudrosti.

 

Ono što mi sada ne pojmimo, naši potomci će se rađati sa tim ako mi hvataš poentu.

 

Dakle niti je Bog prestao da nam se otkriva, niti je u Pismu i Predanju sve rečeno i svršeno. Ako nekih odgovora nema, onda je naša obaveza da ih molitveno nađemo i zagospodarimo nad njima.

 

Postoji jedna tanka nit recimo i kod svetitelja, koju koriste, da nam ukažu na neka Božja otkrovenja, jer su u tom momentu i suviše neverovatna i bila bi predmet ismejavanja i fantazije, koja nema nikakvo razumno objašnjenje.

 

Po ovome bi možda imao argumenata za ono što mislim a to je, da se sveti Oci, čitaju i softificirano, nežno nas uvode u pojam neba ili nebesa, upravo zbog tada ne zamislivih vidjenja u molitvenom razgovoru sa Bogom, koji su ti svetitelji doživeli. 

 

Svi znamo za love in the air a ja bi dodao, svi treba da znamo i za Istinu, koju su nam svetitelji predali u vazduhu oko nas.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Како ми је жао што нико није искоментарисао оне моје две поруке са 2. или 3. стране... Морам да се научим да краће пишем, сморе се људи кад виде онолико текста! :D

 

Живимо у новом добу када филозофија није више оно што је била. Сада је једноставност у првом плану, али једноставност која појашњава велике слике.

 

Сувишне информације, уколико оне нису више потребне, повећавају ентропију. Такве информације извлаче топлоту из човека у неуређено стање.

 

Зависно од индивидуе, потребан је баланс за избегавање две крајности - игноранције и превише информација. Све је у поједностављењу.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Живимо у новом добу када филозофија није више оно што је била. Сада је једноставност у првом плану, али једноставност која појашњава велике слике.

 

Сувишне информације, уколико оне нису више потребне, повећавају ентропију. Такве информације извлаче топлоту из човека у неуређено стање.

 

Зависно од индивидуе, потребан је баланс за избегавање две крајности - игноранције и превише информација. Све је у поједностављењу.

 

Мислим да је ово апсолутно тачно  :aplauz:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Постоји теоријска наука. Ту може да припада теологија.

 

Ne moze, jer predmet procuvanja teorijskih nauka nije isti kao i predmet proucvanja teologije, a to su prirodne i delom drustvene (sto je diskutabilno) pojave i procesi. Teologija se bavi Bogom/bogovima, religijskim idejama ciji su izvor saznanja religijski spisi i delom duhovna iskustva  svetitelja. Ako nekog zbunjenju termini, to sto ima logos u sebi je nista, ne daje joj tezinu, i astrologija ima logos u sebi pa je niko normalan ne smatra naukom. 

 

Da bi nesto bilo nauka, mora da ima metode kojim ce opovrgavati sopstvene teorije, cuvena falsifikacija Karla Popera. Dakle prvo se iz teorije dedukuju posledice tj. predvidjanja sta ce da se desi. To proveravamo kroz eksperimente, testove, posmatranja. Ako eksperiment/posmatranje potvrde ono sto je teorija predvidela, ako se kroz hiljade proba teorija ne moze opovrgnuti, onda sve ok imamo teoriju imamo nauku.  Ako ne potvrde onda teorija pada u vodu. Svaka nauka koja ovo nema nije nauka !!!

 

To je kriterijum nauke koji teologija nikako ne moze da zadovolji. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Isto zbrka je u terminima, kod nas se science i study prevode kao nauka iako ta dva nisu isto. Tako je teologija study, a fizika science i to je ovo sto sam opisao. 

 

A Zoran moze da pejstuje do mile volje Origene, Avgustine, Maksime, Palame, koga god hoce, to mu nista ne znaci. On je scientist ko sto je Obama belac. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Физика данас постаје једним делом слична метафизици, па опет тај део остаје научан као теорија. Такве теорије могу, опет теоретски, бити експериментално испитане, управо као и теологија у свом очекивању будућих ствари. Вера је данас потврда ствари невидљивих, али једном вере неће требати - због чега је љубав претежнија од свега.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Физика данас постаје једним делом слична метафизици, па опет тај део остаје научан као теорија. Такве теорије могу, опет теоретски, бити експериментално испитане, управо као и теологија у свом очекивању будућих ствари. Вера је данас потврда ствари невидљивих, али једном вере неће требати - због чега је љубав претежнија од свега.

 

Ne postaje slicna metafizici nego se vrte razni naucnici sa fantasticnim idejama o tome otkud univerzum, otkud mi i tome slicno, ali to nije nista lose, mastanje je zapravo potrebnu nauci jer hipoteze dolaze od toga. Kada se njihove hipoteze potvrde, onda vise nisu mastarije, a dotad nema nikakvih problema izneti hipotezu da je univerzum stvorio roze jednorog, samo to treba potvrditi tj. opovrgnuti. 

 

 I kako ti to ne vidiš u teologiji? 

 

Tako sto poznavajuci istu vidim da nema niti teorije niti metode za opovrgavanje/proveranje istih. A kada kazem teorija mislim na model koji objasnjava odredjene pojave i procese, a ne na umovanje kao suprotnost praksi. Kad kaze: U teoriji ljubav lepo zvuci, ali malko je drukcije u praksi, Bora sigurno ne misli tu na naucnu teoriju. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Љубав је ипак нешто научно ако ћемо емпиријски. :) Изгледа да је јединство Цркве једини начин то доказати.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Isto zbrka je u terminima, kod nas se science i study prevode kao nauka iako ta dva nisu isto. Tako je teologija study, a fizika science i to je ovo sto sam opisao. 

 

A Zoran moze da pejstuje do mile volje Origene, Avgustine, Maksime, Palame, koga god hoce, to mu nista ne znaci. On je scientist ko sto je Obama belac. 

 

Да, то што нешто није наука не значи да млаћење празне сламе јер нпр. математика и историја нису науке.

 

Историји мало фали, јер ипак за разлику од математике или теологије проучава објективну стварност.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

то што нешто није наука не значи да млаћење празне сламе

 

To nisam nigde napisao niti to mislim. 

 

Историји мало фали, јер ипак за разлику од математике или теологије проучава објективну стварност.

 

 

Tesko da joj malo fali :D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...