Jump to content

Који је савремени теолошки поглед на локацију "Небеса"?

Оцени ову тему


Препоручена порука

Урбане легенде::: :)))

 

A mozda je to iluminatskomasonskosatanska zavera na FPN-u, ucu decu da je Crkva zlo da mrzi zene, hoce da upropaste mladez da zavlada nemoral i da se odreknu Kosova, ucu nekakve liberalizme, demokratije, da nato valja, da su Rusija i brat Putin zlo. A nema veceg dokaza za ovo sto pricam od broja racuna FPN-a koji se zavrsava sa 666. 

 

Ali nebrinite braco i sestre, stace Deja tome, raskrinkace tu djavolju zaveru i spasice ovu napacenu zemlju. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ориген, на коме радим, вели да је Писмо Божија (Христова) реч, али да није све речено него је остављено и за будуће генерације да бисмо и ми имали заслуга, односно да за нас то не буде архив, него жива реч. У том смислу Откривење није завршено него је свагда живи процес.

 

Svega ima samo toga u srbiji nema.

 

Odlicni ste avo svaka vam cast, nije lako ni malo. 

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Теологија је наука уколико се служи научним методима.

 

Ovo tek sad vidim.

Pa nece biti da je nauka. Sluzi se svakako raznim naucnim metodama, ali se potpuno razlikuje od tipa fizike, biologije jer se ne bavi pojavama u svetu vec enciklopedijskim izucavanjem starih spisa i razmatranja o Bogu. Pritom nema neke metode koje su vrlo bitne kao sto je eksperiment (ne racunam misaone), kao sto nema ni razvijene teorije, zapravo uopste nema teorije, a ono sto nema razradjenu teoriju nije nauka ili je na klimavim nogama tipa drustvene nauke. Osim politikologije, ona je sjajna bajna ni fizika joj nije ravna  :)))

 

Bolji naziv bi bio studija. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

jeste, aj da neko pametan otvori temu da li je teologija nauka? i te stvari...

jerbo me to zdravo interesuje.

Koji su metodi teologije?

Koji je odnos teologije i nauke?

"Sad je tren velikih odluka! Bolje živjeti 100 godina kao milijunaš, nego 7 dana u bijedi!"
soliver_mouseover.png

Link to comment
Подели на овим сајтовима

jeste, aj da neko pametan otvori temu da li je teologija nauka? i te stvari...

jerbo me to zdravo interesuje.

Koji su metodi teologije?

Koji je odnos teologije i nauke?

Kako može da bude nauka kada je predmet njenog proučavanja(bog) van domašaja ljudskog saznanja?

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

jeste, aj da neko pametan otvori temu da li je teologija nauka? i te stvari...

jerbo me to zdravo interesuje.

Koji su metodi teologije?

Koji je odnos teologije i nauke?

 

Vec je bila takva tema i ti si je otvorio :D

 

https://www.pouke.org/forum/topic/25368-teologija-kao-nauka/

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Vec je bila takva tema i ti si je otvorio :D

 

https://www.pouke.org/forum/topic/25368-teologija-kao-nauka/

 

Vidi jesam... zaboravio sam prosto!

Ako ni posle dve godine nisam ništa razumeo po tom pitanju ili neću nikad, ili moram još da učim :D

"Sad je tren velikih odluka! Bolje živjeti 100 godina kao milijunaš, nego 7 dana u bijedi!"
soliver_mouseover.png

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ovo tek sad vidim.

Pa nece biti da je nauka. Sluzi se svakako raznim naucnim metodama, ali se potpuno razlikuje od tipa fizike, biologije jer se ne bavi pojavama u svetu vec enciklopedijskim izucavanjem starih spisa i razmatranja o Bogu. Pritom nema neke metode koje su vrlo bitne kao sto je eksperiment (ne racunam misaone), kao sto nema ni razvijene teorije, zapravo uopste nema teorije, a ono sto nema razradjenu teoriju nije nauka ili je na klimavim nogama tipa drustvene nauke. Osim politikologije, ona je sjajna bajna ni fizika joj nije ravna  :)))

Брате, све науке имају сопствене методе. Какав експеримент можеш да примениш у историји као науци? Као да су те комунисти малкице затровали са њиховим лимитирајућим идејама шта је то наука...

Проблем који ја видим у Србаља је углавном одсуство научног третирања теолошких проблема. Наравно да на о рук није метод, али ако је редак у Србаља, то не значи да га нема у теологији као науци. Узми Фајерабенда па да видиш како ни науке које си ти навео нису науке, односно да почивају на договору, конвенцијама.   

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Брате, све науке имају сопствене методе. Какав експеримент можеш да примениш у историји као науци? Као да су те комунисти малкице затровали са њиховим лимитирајућим идејама шта је то наука...

Проблем који ја видим у Србаља је углавном одсуство научног третирања теолошких проблема. Наравно да на о рук није метод, али ако је редак у Србаља, то не значи да га нема у теологији као науци. Узми Фајерабенда па да видиш како ни науке које си ти навео нису науке, односно да почивају на договору, конвенцијама.   

 

Pa istorija i nije nauka, barem ne egzaktna, jer su predmet istrazivanja nauke pojave u svetu, uglavnom prirodne ali mogu biti i drustvene koje su jako kompleksne, na osnovu kojih se grade hipoteze pa teorije koje objasnjavaju te pojave pa se onda iz toga izvode predvidjanja. A kakva su predvidjanja dale istorija i teologije? Ako nesto ne moze da daa predvidjanje onda to i nije nauka, jer je predvidjanje peti najvazniji naucni cilj pored naucnog objasnjenja koje se najcesce formiluse u teoriji. Takodje, nemaju nikakve naucne teorije. 

 

Zato teologija i istorija nisu nauke, vec enciklopedijski nacin proucavanja istorije covecanstva preko istorijskih i religijskih spisa, arheoloskih nalazista i tome slicno. Najbolji joj je naziv studija, posto je kod sve nauka, sve sto podrazumeva nekakav umni proces, ucenje i rasudjivanje je nauka. 

 

A te konvencije su besmislice, jer nisu naucnici demokrate pa sednu za okrugli sto i dogovaraju se i glasaju koja teorija valja a koja ne valja, vec skroz suprotno. U nauci nemas ni d od demokratije, jer se tu ne gleda % glasova nego da li teorija objasnjava odredjene pojave i procese i na osnovu toga daje dobra predvidjanja tih pojava, pa onda se to moze primeniti u praksi pa tako danas zahvaljuci nedemokratskoj nauci imamo avijone, kamijone, kompove, spejs satlove, antibiotike i sta ti znam. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Vidi jesam... zaboravio sam prosto!

Ako ni posle dve godine nisam ništa razumeo po tom pitanju ili neću nikad, ili moram još da učim :D

 

Pa nije puno nejasno, ako kazemo da se nauka bavi pojava oko nas kao sto su kisa, Sunce, kretanje planeta, bakterije, virusi itd. onda ocigledno filozofiranje i proucavanje religijskih spisa ne moze biti nauka jer ono sto pise u religijskim spisima nisu nikakva pojava. Tako ne mozemo dati nikakva predvidjanja na osnovu njih, kao sto mozemo da predvidimo kada ce padne kisa, kada sneg, koliko ce da traje ovaj anticiklon iznad nas sto izaziva maglu, mraz, hladno jutro i toplo sparno podne. Kako iz Maksima Ispovednika moze nesto da se predvidi i sta? Nema nikakve pojave. 

 

To je kao proucavanje knjige koju citas, otvoris tipa Miru Markovic i citas citas, analiziras i na kraju kazes: E ovde pise to to to. U fizici, biologiji toga nema, te nauke ne procuvaju nikakve knjige, nego pojave i procese oko nas formirajuci teorije. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Постоји теоријска наука. Ту може да припада теологија. :)

 

Моје је мишљење да и историја и будућност, осим научног доказивања и експериманталних предвиђања, могу да припадају и метафизици. :)

 

У једном тренутку се све преплиће - а опет све остаје то што јесте.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

У H36Ps 5, 1 Ориген каже: „Незналице (imperiti) имају наиме између осталих и ову сасвим лошу ману: да сматрају будаластим и површним оне које се посвећују речи и науци. И они веома високо цене своје незнање, много више него посвећеност и подвиг оних других: замењајући називе, називају рад ових 'брбљањем', а своје незнање и неспособност да науче 'једноставност'“.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Теологије јесте наука.

Телогија је најпосебнија наука од свих наука. 

Она је откровење које се продужује и све дубље открива у времену до Другог Христовог доласка.

Теологија даје одговоре на целокупни живот и његов смисао јер извире из Бога.

Све науке воде ка теологији, док теологија не води ка другим наукама. 

Теологија је прва наука којом се човек бавио.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...