Jump to content

Последице погрешног тумачења еп. Ј. Зизјуласа

Оцени ову тему


Препоручена порука

Не знам шта ово значи и о чему се тачно ради?

Nije poenta u tome šta Zizjulas želi da kaže, već kako drugi tumače njegovu teologiju zarad isticanja različitosti ( izmedju službi ) nauštrb jedinstva,nauštrb zajednice,  i prvo vide službu, pa tek onda ličnost. Što će reći, ne vide Carstvo "već sad i još ne", već svojevrsnu "paralelu" Carstva na zemlji, sa tačno određenim službama, što može voditi u ozbiljni klerikarizam. Niko ne spori Zizija, već one koji ga zloupotrebljavaju.Ma nema veze, jasno je da takvi postoje, ali oni i ne čitaju ovo. :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On je taj koji je podoban najmanjem, i bez uticaja na bilo kakvu Crkvenu vlast? 

 

Dakle u episkopu je ikona Hristovog Tela?

 

Икона Христа, око којег се окупљају све остале службе, које он уједињује у једно Тело. Многи су незамисливи без јединства, јединство је незамисливо без многих. Епископ је "матица" која уједињује многе у једно Тело, као што и Христос у Царству Небеском уједињује многе (народ Божији) у једно (своје) Тело.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nije poenta u tome šta Zizjulas želi da kaže, već kako drugi tumače njegovu teologiju zarad isticanja različitosti ( izmedju službi ) nauštrb jedinstva,nauštrb zajednice,  i prvo vide službu, pa tek onda ličnost. Što će reći, ne vide Carstvo "već sad i još ne", već svojevrsnu "paralelu" Carstva na zemlji, sa tačno određenim službama, što može voditi u ozbiljni klerikarizam. Niko ne spori Zizija, već one koji ga zloupotrebljavaju.Ma nema veze, jasno je da takvi postoje, ali oni i ne čitaju ovo. :)

 

Онда напиши на кога мислиш, на чије тумачење. То је онда друга тема. Људи тумаче на свакакве начине, као што и Зизијулас тумачи Светог Августина (којег највероватније није ни читао :) )

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Икона Христа, око којег се окупљају све остале службе, које он уједињује у једно Тело. Многи су незамисливи без јединства, јединство је незамисливо без многих. Епископ је "матица" која уједињује многе у једно Тело, као што и Христос у Царству Небеском уједињује многе (народ Божији) у једно (своје) Тело.

Dakle svi smo podjednako podredjeni zajednici i svi se negde u medjusobnom odnosu prozhimamo u Liturgijskom sabranju i sve vreme smo jedno?

Ustvari, da pitam konkretno, koju vlast ima episkop a da mi drugi to nemamo?

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Dakle svi smo podjednako podredjeni zajednici i svi se negde u medjusobnom odnosu prozhimamo u Liturgijskom sabranju i sve vreme smo jedno?

Ustvari, da pitam konkretno, koju vlast ima episkop a da mi drugi to nemamo?

 

Власт да не може да постоји као епископ без нас.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Онда напиши на кога мислиш, на чије тумачење.

Mnogi, nije lepo imenovati. :) Nije reč o pisanoj reči, već o ( skoro pa ) opštem stavu, načinu razmišljanja koji je aktuelan u crkvi. U prevodu, klirikarizam često osnov traži u Zizjulasu koji je baš bio protiv klirikarizma. To je ono što nervira, guranje Zizjulasa u nos da bi se dokazalo nešto što j e izvučeno iz konteksta, a što Zizjulas nije uopšte ni hteo da kaže. Niti  je on, na kraju krajeva, autoritet nad autoritetima po pitanju bogoslovskog mišljenja.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Власт да не може да постоји као епископ без нас.

He, a vikarni episkopi? :) Kome su oni episkopi, kad nemaju narod kojem načalstvuju? Po meni, skroz kanonski i eklisiološki neutemeljena služba, pokupljena sa Zapada, preko Rusije. No, to je onda sasvim druga tema, nećemo ovde.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...