Jump to content

Последице погрешног тумачења еп. Ј. Зизјуласа

Оцени ову тему


Препоручена порука

Lično, meni je mitr. Zizjulas (putem knjiga, članaka, beseda) mnogo pomogao.

 

Мени је Зизјулас исто тако помогао у конкретном разумевању тријадолошких проблема. Зато је он мени посебан и пуно сам му захвалан.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Искрено, да ли си некада у животу прочитао нешто од њега (не рачунам интервју)?
Нема шта паметно да се прочита од њега... :)
Link to comment
Подели на овим сајтовима

На Литургији, Епископ је икона Христа. - Свештеници су икона апостола. - Ђакони су икона анђела, они омогућују дијалектички однос између народа и клира, „спона и препона“ између клира и народа. - Народ је народ Божији, тј. икона светих у Царству Небеском. - Све скупа – Литургија је икона Царства Небеског. - Евхаристија изображава есхатон, у њој се остварује јединство створеног и нествореног, она се поистовећује са Црквом.

 

 

Шта је овде спорно? 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Литургија почиње благословом: Благословено Царство Оца и Сина и Светога Духа...

Дакле, на самом свом почетку Литургија открива ко је и шта је.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ово у вези епископа као иконе Христове... То се углавном повезује, када су оци у питању, са Светим Игњатијем Богоносцем. И код Светог Максима налазимо речи да је епископ "обличје Бога" (типос ту тхеу).

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ово у вези епископа као иконе Христове... То се углавном повезује, када су оци у питању, са Светим Игњатијем Богоносцем. И код Светог Максима налазимо речи да је епископ "обличје Бога" (типос ту тхеу).

Nista nije sporno, no ta ikona traje samo sat i pol u toku 7 dana.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ово у вези епископа као иконе Христове... То се углавном повезује, када су оци у питању, са Светим Игњатијем Богоносцем. И код Светог Максима налазимо речи да је епископ "обличје Бога" (типос ту тхеу).

Bogonosac na drugom mestu naziva djakonsku službu "Hristovom"; episkopa povezuje sa Bogom ( Ocem ), a prezvitere sa apostolima. Nego, da ne dužim, ( u temi je opisano)  ikone koje "donosi" Zizjulas nemaju dogmatsko utemeljenje, to je samo bogoslovsko mišljenje. Njegovo učenje, sa druge strane, umesto da služi isticanju jedinstva medju različitim službama, u konkretnim životnim okolnostima je iskorišteno kao izgovor za isticanje razlika, pri čemu se jedinstvo svodi samo  i isključivo na bogoslužbenu ravan koju izdvajaju od ostatka hrišćanskog života. Ima još, ali već sam pisao o tome.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Литургија почиње благословом: Благословено Царство Оца и Сина и Светога Духа... Дакле, на самом свом почетку Литургија открива ко је и шта је.

Sta je ona ? Carstvo Oca i Sina i Svetog Duha ?

P.s. Ja mislim da je to sveta tajna kao i krstenje i bilo koja druga... sveta...ali    t a j n a ... :)))

:351780:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

P.s. Ja mislim da je to sveta tajna kao i krstenje i bilo koja druga... sveta...ali    t a j n a ...

Тајна која се открива кроз искуство, учествовање, заједничарење... 

"Пролази обличје овога света..." (Кор. 7, 31)

podviznickaslova.wordpress.com

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Тајна која се открива кроз искуство, учествовање, заједничарење...

... onda idite u crkvu i molite se da vam se otkriju odgovori na ovu temu... :D ...

Nista veliko  na ovom svetu,na planeti Zemlji nije komplikovano.Sve je prosto.More ,nebo...vazduh...sunce...mesec...Zasto se ovo toliko komplikuje,ja to ne shvatam.Ne mogu da shvatim.Liturgija je bogosluzenje,i tu nije bitno ko je ko,kad su pred Bogom svi isti... 

:351780:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Sta je ona ? Carstvo Oca i Sina i Svetog Duha ?

P.s. Ja mislim da je to sveta tajna kao i krstenje i bilo koja druga... sveta...ali    t a j n a ... :)))

 

Nije sveta tajna kao i bilo koja druga, mnogo vise je od toga.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ikone koje "donosi" Zizjulas nemaju dogmatsko utemeljenje, to je samo bogoslovsko mišljenje.

 

Мишљење које је утемељено на догматици, које је опет утемељена на литургијском искуству. Не видим ништа спорно у томе. Ако обратиш пажеу на Литургију, на богослужбени простор у храму (поготово олтарски део, тронос и синтронос), све иде у прилог овоме што говори Зизијулас. Литургија јесте жива икона есхатолошког сабрања народа Божијег око Христа.

 

 

 

Njegovo učenje, sa druge strane, umesto da služi isticanju jedinstva medju različitim službama, u konkretnim životnim okolnostima je iskorišteno kao izgovor za isticanje razlika, pri čemu se jedinstvo svodi samo  i isključivo na bogoslužbenu ravan koju izdvajaju od ostatka hrišćanskog života.

 

 

Не знам шта ово значи и о чему се тачно ради? Зизијулас можда најенергичније од свих истиче конкретност, појединачност, различитост, као алфу и омегу своје личносне онтологије. Та различитос није у индивидуалности, већ извире из односа. Службе у Цркви су односна а не по себи реалност. Јединство различитих стиче се у епископу. Он је онај који многе (различите) уједињује у једно (без сливања, без губитка појединачнопсти и конкретности). Зизијулас то веома јасном говори и ја не разумем шта ту конкретно и коме прави проблем у разумевању (погледати његову књигу "The One and the Many").

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Sta je ona ? Carstvo Oca i Sina i Svetog Duha ?

P.s. Ja mislim da je to sveta tajna kao i krstenje i bilo koja druga... sveta...ali    t a j n a ... :)))

 

Погрешно си мислила. Ваља да изучиш основе православног катихизиса.

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Јединство различитих стиче се у епископу. Он је онај који многе (различите) уједињује у једно (без сливања, без губитка појединачнопсти и конкретности).

 

On je taj koji je podoban najmanjem, i bez uticaja na bilo kakvu Crkvenu vlast? 

 

Dakle u episkopu je ikona Hristovog Tela?

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...