Jump to content

Sekularnost u Srbiji

Оцени ову тему


Препоручена порука

@@Aquilius Cratus,

pa gde si ti nema te sto godina, dosadno na forumu bez tebe.  :bighug:  

 

Eno me na Game Of Thrones temi. Sad je letnja sema, zezancije a i post je pa se vise treba drzati nekih laksih tema (ako je GOT posna tema :D) nego ovakvih prepucavalackih.



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Злостављање је злостављање. Зато кажем, у овом случају ( дјеца ) не може се правити раздјелница гдје се врши злостављање - шта год се узимало за злостављање. 

Upravo. Zato sam ja i postavio pitanje ako je veronauka u skolama zlostavljanje onda je zlostavljanje i isto to kod kuce. A to sa sobom nuzno povlaci i potrebu da roditelji odgovaraju.

Domine, adiuva incredulitatem meam!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ali bilo kakva mahinacija vlasti protiv volje naroda, makar i naznaka krađe izbora, dala bi božanski legitimitet bilo kome ko ima mesijanski sindrom i želi da ubija.

Можда да, можда не. Зависи све од друштвеног консензуса ( који је израз Божије воље ). Ако је друштвени консензус да власт не смије то да ради по цијену ( оправданог у овом случају ) убијања, онда је то Божија воља и легитимно је са те стране. Али ако постоји друштвени консензус блажи од тога, онда не би. Ако би само ти говорио да је то Божија воља, а остатак народа супротно, погоди шта би било легитимно?

 

И овако у круг, у круг, у круг док не схватиш да и са Богом и без Бога, свијет би био мање-више исти. Не би имао храмове, цркве и религије, али нешто друго би попунило то мјесто.

 

За све можеш наћи оправдање, и то логично, исправно, легитимно, али на крају све се своди на неке основне ставове друштва и поејдинца о неким основним питањима. На примјер - основни став Пере је да људи морају живјети једнако и исто. Због тога он одбацује све либералне и капиталистичке идеје, иако их разумије савршено. Са друге стране, Паја има основни став да људи морају уживати у плодовима свога рада, па ће он заступати друге ставове, иако и он савршено разумије социјалистичку/комунистичку страну.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Neki pravoslavci tako misle, ali to uverenje nikad nije uzdignuto na rang dogmata.

pa mnogo sta nije u dogmama jer nije smatrano za bitno, to nije centralno pitanje hriscanstva, taman da smo svi od darvinovog majmuna postali , to je za pravoslavlje sporedno pitanje zato ga i nema u dogmi, nego ti sad izvrces to sebi u korist i pominjes dogmate, mozes i postenije da argumentujes svoj stav bez izvrtanja.... 

inace svaki normalan pravoslavac ne da misli nego zna da ova tvorevina vidljiva i nevidljiva bez boga ne egzistira

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ето, мој отац је мени и мојим друговима, малољетницима, куповао пиве, допуштао нам да пијемо у кући.

 

Mene su kao malog ucili da liznem prstic umocen u rakiju, pa sam jedared celu litru stuko, jedva me prepoznali, crvenio se ko paprika, nije mi bilo dobro :D

 

Све док власт стоји, а по милости Божијој, она је легитимна.
 

 

Meni je ovo srednjovekovni rezon kad se pravdalo da je vlast od Boga. Mislim da se milost Bozja odnosi ko na sve ostalo sto nam je dopusteno, pa tako i kod vlasti i politike. To sami odredjujemo manje-vise. A ne sad Vuciceva vladavina ima legitimitet kod Boga. Sad bi ti teoreticari drustvenog ugovora zviznuli samar :D 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ma sta ja sa tobom imam da filozofiram pa ti si tu na forumu tvrdio da je generalizacija kao jedan od osnovnih metoda zakljucivanja skroz beskorisna i stetna, ti imas neki svoj kalup sta je za te nauka sta je za te teorija, meni se to kosi sa zdravim razumom tako da ne zelim ponovo o tome da raspravljam, da se vracam na staro... inace biologije nije samo onaj predmet iz skole koji si ucio, imas ti jako mnogo biologije u neurologiji koja se bavi izmedju ostalog i svim ovim pitanjima, imas takodjer mnogo biologije uvezane sa hemiojom, koja se  izmedju ostalog bavi bas porijeklom zivota a kao polaziste je uzeta mrtva materija koju gledas oko sebe svaki dan, vidis kako se nauka svacim bavi samo tamo dje nema sta mnogo reci tvrdi da nije nadlezna, mozes misliti... jeste nauka pokusaj razumjevanja prirodnih pojava ali zar i bog nije prirodna pojava, zar nicega na nasoj planeti nema sto bi po nauci ukazivalo na boga, zasto se time ne bavi \? a bavi se tamnom energijom koja je jos nevidljivija od boga

 

Ako je bitno sta je meni, tebi ili bilo kom forumasu licno nesto prihvatljnivo ili odbojno zasto onda diskutujemo u jeste nije kategorijama?! Doduse to nije nuzno, mozemo preci na svidja mi se ne svidja mi se to je takodje legitimno, doduse van ovog konteksta, ali svakako ne stvara ovako veliki broj nepotrebnih tenzija.

 

Neurobiologija jeste relevantna za mentalne fenomene ali samo u kontekstu psihologije, onog njenog malobrojnog ogranka koji je ozbiljan i oslanja se na racunare, neurobiologiju i matematicko modelovanje svojih hipoteza. Medjutim taj, medju psiholozima dosta nepopularan pristup, je u donosu na ostatak nauke negde na nivou matematike za vreme Vavilona eventualno Pitagore. Kad odmakne od toga, sto se ocekuje u narednoj deceniji, mozemo pricati o tome sta ona predvidja ili ne. Ali sta god da predvidja nece moci bitu sukobu sa dogmatima pravoslavlja prosto zato sto nista ezoternog tipa, dakle vezano za mentalne fenomene coveka, nije dogmat u pravoslalvju.

 

Zasto je tako tesko razlikovati pitanje kako i sta?!



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Meni je ovo srednjovekovni rezon kad se pravdalo da je vlast od Boga. Mislim da se milost Bozja odnosi ko na sve ostalo sto nam je dopusteno, pa tako i kod vlasti i politike. To sami odredjujemo manje-vise. A ne sad Vuciceva vladavina ima legitimitet kod Boga. Sad bi ti teoreticari drustvenog ugovora zviznuli samar  

Ма упрати овај мисаони експеримент што направисмо Мурамаса и ја. То смо поставили као претпоставку, да је заиста Бог сишао и рекао:"У устав ставите да власт у Србији потиче од Мене!" :bleh:  

Link to comment
Подели на овим сајтовима

nauka je sjajna stvar, ali kao i sve ljudsko nije savrsena ima mnogo mana bas kao sto cini korist isto tako cini i stetu, onaj ko smatra da je nauka bezgresna i 100 % pozitivna taj nema veze sa zivotom, zato ja ne razumijem u prvom redu vjernike koji pod svaku cijenu nastoje da povezu boga sa svim iz nauke kao da im nauka neka apsolutna referenca, a nauka suplja ko svajcarski sir....

 

 A kulinarstvo? Gradjevinarstvo? Poljoprivreda? Nisu kao svajcarac?



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Злостављање је злостављање. Зато кажем, у овом случају ( дјеца ) не може се правити раздјелница гдје се врши злостављање - шта год се узимало за злостављање. 

 

 

 

Upravo. Zato sam ja i postavio pitanje ako je veronauka u skolama zlostavljanje onda je zlostavljanje i isto to kod kuce. A to sa sobom nuzno povlaci i potrebu da roditelji odgovaraju.

 

Pa ako je, ali to ce reci samo neki ateisti :D

 

 

 

Eno me na Game Of Thrones temi. Sad je letnja sema, zezancije a i post je pa se vise treba drzati nekih laksih tema (ako je GOT posna tema ) nego ovakvih prepucavalackih.

 

E pa nisam te onda vidjao, posto ja tu temu ne pratim jer ne gledam GOT, samo prvu epizodu pogledao, trebao bih i ja da krenem polakice da se nalozim, kud svi tu i mali Mujica. Mada iscekujem drugu sezonu True Detective, trebalo bi sad 21. juna da pocne.  

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Mene su kao malog ucili da liznem prstic umocen u rakiju, pa sam jedared celu litru stuko, jedva me prepoznali, crvenio se ko paprika, nije mi bilo dobro  

Ја кад сам се први пут напио ( баш у кући ), звала ме мајка на телефон.

-Ма је ли то заплићеш језиком!? 

-Н...н...н..н...не заплћем...

 

Онда се наљутила, назвала старог, а он пјанији од нас свих заједно у неком кафићу, па такав дошао да нас истјерује и вози кућама.

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

pa mnogo sta nije u dogmama jer nije smatrano za bitno, to nije centralno pitanje hriscanstva, taman da smo svi od darvinovog majmuna postali , to je za pravoslavlje sporedno pitanje zato ga i nema u dogmi, nego ti sad izvrces to sebi u korist i pominjes dogmate, mozes i postenije da argumentujes svoj stav bez izvrtanja.... 

inace svaki normalan pravoslavac ne da misli nego zna da ova tvorevina vidljiva i nevidljiva bez boga ne egzistira

Nema nikakvog izvrtanja. Jednostavno, ono sto nije dogmat predstavlja stavove ovog ili onog teologa ili neke grupe otaca, nikako nesto sto je opsteobavezno.

Domine, adiuva incredulitatem meam!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

 

Pa ako je, ali to ce reci samo neki ateisti  :D 

Е па то. Зато прво се треба расправљати о томе да ли је вјерско образовање:

1. Само по себи присилно или штетно или индоктринирајуће за дијете? 

2. Ако није, да ли то може бити?

3. Ако може, када и како?

 

И тек када се утврди све то, онда се само примјени "то и то је злостављање, а ово и ово није. У складу са тим за то кажњавамо, а за ово не кажњавамо.". И ето, ја сам изнио своје мишљење шта јесте а шта није злостављање.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ма упрати овај мисаони експеримент што направисмо Мурамаса и ја. То смо поставили као претпоставку, да је заиста Бог сишао и рекао:"У устав ставите да власт у Србији потиче од Мене!" :bleh:  

 

Aha, ja reko vi ozbiljni. A i sta ocekivati od Mukijevog trolovanja, pazi mene budale. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Aha, ja reko vi ozbiljni. A i sta ocekivati od Mukijevog trolovanja, pazi mene budale. 

Троловање, али корисно, јер ме је натјерало да све оно кажем и дефинитивно формулишем своје мисли око тога.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 A kulinarstvo? Gradjevinarstvo? Poljoprivreda? Nisu kao svajcarac?

jesu naravno ali ne vidim zasto to sad poredis, u nauci imas nedvosmisleno negiranje boga, mnogi naucnici se sprdaju sa bogom, posebno recimo stiven hoking u kulinarstvu nesto nisam zamjetio da neko negira boga... i jos jednom da ponovim ne negira kordun nauku, ja samo ne prihvatam neke djelove nauke koji se kose sa hristom, nauka ce ti reci da je vaskrsnuce nemoguce, nije tacno da se nauka ne bavi tim, mislim ne bavi se vaskrsnucem to je za nju nemoguce, iskljucuje ga i to apsolutno e sad ti meni reci kako se to onda ne kosi sa hriscanstvom?

i sta jel treba sad ja  da modifikujem hriscanstvo da se izmiri sa tim djelovima iz nauke u kojima postoji sukob, glupost...

nauka kao ljudsko distignuce je ogranicena bas ko i sami ljudi , svako normalan ce to da zakljuci, stoga spustati bozije na nivo ljudske nauke je meni debilno

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...