Jump to content

Да ли нам Бог заиста даје да имамо слободну вољу?


Препоручена порука

Многи од нас другачије схватају појам слободне воље па онда дијалог зна да буде поприлично тежак. Од свега остане само то да нико не одступа од свога мишљења јер би то аутоматски значило да је капитулирао пред “јачим” саговорником.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ja se ne glupiram, a ti se stalno vracas na isto, iako smo 100 puta pricali i znas i sam odgovor.

'Ako je Bog dobar i svemoguc, zasto postoji zlo na svetu?', 'zasto Bog nije intervenisao i sprecio ovo zlo?' i ostale sazvakane stvari... :)

 

Ne.

 

Moja pozicija uopste nije ta.

 

Moja pozicija je totalna nelogicnost i nekonzistentnost u pravoslavnim ucenjima. Potpuno suprotne argumente koristitie u zavisnosti od toga sta od vas situacija zahteva.

 

Npr.

 

Ako ja kazem "zasto bog ne dodje  i ne iskoreni zlo pokretom prsta (glupo pitanje, ipak sam upucen malo vise od toga da postavljam ovakva pitanja, ali ga neka sad zbog ilustracije i metafore), vi kazete

"Nezimerna ljubav boga prema nama mu ne dozvoljava da intervenise jer bi time narusio nasu slobodnu volju da verujemo u njega i da  sami biramo svoj put"

ali na primerima iz svetog pisma gde se jasno vidi da bog INTERVENISE i to vrlo konkretno i fizicki, niko od vas ne kaze ni rec... uopste vam to ne smeta, ponasate se kao da pre dve sekunde niste rekli kako se bog ne mesa jer "postuje nasu slobodnu volju"

 

Ja samo trazim da mi neko objasni taj fenomen Boga koji se NIKADA ne mesa, osim ponekad kad se umesa... al ne uvek, posto se mesa samo ponekad sto je nikad jer postuje nasu slobodnu volju :D

 

 

 

Revizituj ovaj moj post od pre par strana pa ga prokomentarisi ako ti nije problem:

Prvo, zasto je ta roditeljska pomoc izostala kad su nacisti zidali logore ili kad je poletela Enola Gej? Gde je ta pomoc bila kada je Mao Ce Tung doaso na vlast? Ili Staljin? Gde je bila roditeljska pomoc kad je Boko Haram oteo 300 devojcica za seks roblje? Gde je bila rodteljska pomoc kad su Turci krenuli da osvajaju balkan?

 

Drugo, zasto nije postovao slobodnu volju gradjana sodome  i gomore?

Zasto nije postovao slobodnu volju ljudi iz vremena Noja?

Zasto nije postovao slobodnu volju one dece sto su ismevala proroka Iliju pa poslao medvede da ih raskomadaju?

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Откуд онда у катихизису да пише тако и у “изложењу”?

 

У суштини размишљам исто као г. Бореалис. Ако се суочимо са истином, која се не поклапа са неким верским учењем, најгора опција је игнорисати истину. Наравно, могуће је и да ја грешим, само ми је јако нелогично да су Адам и Ева били једини људи на планети, јер онда како су се размножили, зашто испаштамо ми туђе грехе, како то да је отпао од Бога неко ко је био у заједници са њим (кад неко достигне савршенство не може да сагреши) и остала неугодна питања...

Et cognoscetis Veritatem et Veritas liberabit vos.
"Овако вели Господ : ево, што сам саградио ја разграђујем, и што сам посадио искорењавам по свој тој земљи. А ти ли ћеш тражити себи велике ствари? Не тражи..." Јер. 45, 4, 5.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

У суштини размишљам исто као г. Бореалис. Ако се суочимо са истином, која се не поклапа са неким верским учењем, најгора опција је игнорисати истину. Наравно, могуће је и да ја грешим, само ми је јако нелогично да су Адам и Ева били једини људи на планети, јер онда како су се размножили, зашто испаштамо ми туђе грехе, како то да је отпао од Бога неко ко је био у заједници са њим (кад неко достигне савршенство не може да сагреши) и остала неугодна питања...

А шта је параметар за истину? Наука? Јако, јако клизав терен. Безвезе је говорити о “истини” која се не поклапа са неким вјерским у учењем и говорити да вјерујеш у васкрсење. Ако себи дозвољаваш овакве излете мимо науке онда не видим зашто би то био проблем код других.
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ne.

 

Moja pozicija uopste nije ta.

 

Moja pozicija je totalna nelogicnost i nekonzistentnost u pravoslavnim ucenjima. Potpuno suprotne argumente koristitie u zavisnosti od toga sta od vas situacija zahteva.

 

Npr.

 

Ako ja kazem "zasto bog ne dodje  i ne iskoreni zlo pokretom prsta (glupo pitanje, ipak sam upucen malo vise od toga da postavljam ovakva pitanja, ali ga neka sad zbog ilustracije i metafore), vi kazete

"Nezimerna ljubav boga prema nama mu ne dozvoljava da intervenise jer bi time narusio nasu slobodnu volju da verujemo u njega i da  sami biramo svoj put"

ali na primerima iz svetog pisma gde se jasno vidi da bog INTERVENISE i to vrlo konkretno i fizicki, niko od vas ne kaze ni rec... uopste vam to ne smeta, ponasate se kao da pre dve sekunde niste rekli kako se bog ne mesa jer "postuje nasu slobodnu volju"

 

Ja samo trazim da mi neko objasni taj fenomen Boga koji se NIKADA ne mesa, osim ponekad kad se umesa... al ne uvek, posto se mesa samo ponekad sto je nikad jer postuje nasu slobodnu volju :D

 

 

 

Revizituj ovaj moj post od pre par strana pa ga prokomentarisi ako ti nije problem:

Prvo, zasto je ta roditeljska pomoc izostala kad su nacisti zidali logore ili kad je poletela Enola Gej? Gde je ta pomoc bila kada je Mao Ce Tung doaso na vlast? Ili Staljin? Gde je bila roditeljska pomoc kad je Boko Haram oteo 300 devojcica za seks roblje? Gde je bila rodteljska pomoc kad su Turci krenuli da osvajaju balkan?

 

Drugo, zasto nije postovao slobodnu volju gradjana sodome  i gomore?

Zasto nije postovao slobodnu volju ljudi iz vremena Noja?

Zasto nije postovao slobodnu volju one dece sto su ismevala proroka Iliju pa poslao medvede da ih raskomadaju?

Lepo je, korisno i prirodno da čovek hoće sve da shvati i sve da sazna, ali je loše kada ono što ne uspeva da shvati proglašava za pogrešno ili nepostojeće. Vrlo često deca misle da mrze roditelje zbog nekih njihovih odluka, pravila koja im postavljaju ili čak misle da roditeji ne vole njih, a sve zbog toga što ne mogu da shvate zašto roditelji zahtevaj ili čine neke stvari. Ipak, deca će svoje roditelje stići i dao Bog prestići, a tada će i razumeti njihove odluke i dela. Pa ipak kao mali ne razumeju. Pomisli koliko smo mi daleko od toga da sve o Bogu znamo i razumemo. Dobro bi bilo shvatiti i prihvatiti vlastita ograničenja po ovom pitanju pa shodno tome imati strpljenja i vere. Slobodnu volju imamo, a dela imaju posledice.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@,

 

Морам да појасним да ово горе што сам рекао не значи да би икада наука могла да "запрети" суштини хришћанске вере... Васкрсење, постојање Бога итд. све су то ствари које не могу бити предмет науке, наука њима не може да се бави... Ово напомињем да не испадне да кажем да је је све релативно и подложно некој промени. 

Et cognoscetis Veritatem et Veritas liberabit vos.
"Овако вели Господ : ево, што сам саградио ја разграђујем, и што сам посадио искорењавам по свој тој земљи. А ти ли ћеш тражити себи велике ствари? Не тражи..." Јер. 45, 4, 5.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

А шта је параметар за истину? Наука? Јако, јако клизав терен. Безвезе је говорити о “истини” која се не поклапа са неким вјерским у учењем и говорити да вјерујеш у васкрсење. Ако себи дозвољаваш овакве излете мимо науке онда не видим зашто би то био проблем код других.

 

Ево баш сам управо одговорио за то, одмах изнад. Васкрсење је заиста, по свему што знамо, и из науке и из искуства, немогуће. Али за човека. :) За Бога је могуће, а наука или било која друга људска мудрост не може уопште да се бави Богом, јер ми не можемо да знамо било шта о било чему што је изван света у коме постојимо, осим ако нам се то милошћу не открије... 

 

Иначе, није само наука разлог због чега не верујем буквално у причу о Адаму и Еви и још добар део СЗ. Можда и више, разлог је што слика Бога у СЗ ми се не уклапа у моју лично слику Бога, а- лично мишљење- ни у оног Доброг Бога о коме пишу јеванђелисти, апостоли и који зрачи из многих светитеља...

Et cognoscetis Veritatem et Veritas liberabit vos.
"Овако вели Господ : ево, што сам саградио ја разграђујем, и што сам посадио искорењавам по свој тој земљи. А ти ли ћеш тражити себи велике ствари? Не тражи..." Јер. 45, 4, 5.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Lepo je, korisno i prirodno da čovek hoće sve da shvati i sve da sazna, ali je loše kada ono što ne uspeva da shvati proglašava za pogrešno ili nepostojeće. Vrlo često deca misle da mrze roditelje zbog nekih njihovih odluka, pravila koja im postavljaju ili čak misle da roditeji ne vole njih, a sve zbog toga što ne mogu da shvate zašto roditelji zahtevaj ili čine neke stvari. Ipak, deca će svoje roditelje stići i dao Bog prestići, a tada će i razumeti njihove odluke i dela. Pa ipak kao mali ne razumeju. Pomisli koliko smo mi daleko od toga da sve o Bogu znamo i razumemo. Dobro bi bilo shvatiti i prihvatiti vlastita ograničenja po ovom pitanju pa shodno tome imati strpljenja i vere. Slobodnu volju imamo, a dela imaju posledice.

 

I naravno odgovora nigde.

Kažeš: "Pomisli koliko smo mi daleko od toga da sve o Bogu znamo i razumemo", a ja se na ovom forumu načita i načita šta Bog hoće, šta Bog misli.......

пре 31 минута, HOA+ рече

(dodeljivanje ordenja): Тиме свака Црква сваком верном народу указује на систем хришћанских вредности и врлина које хришћанин треба да има.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Lepo je, korisno i prirodno da čovek hoće sve da shvati i sve da sazna, ali je loše kada ono što ne uspeva da shvati proglašava za pogrešno ili nepostojeće. Vrlo često deca misle da mrze roditelje zbog nekih njihovih odluka, pravila koja im postavljaju ili čak misle da roditeji ne vole njih, a sve zbog toga što ne mogu da shvate zašto roditelji zahtevaj ili čine neke stvari. Ipak, deca će svoje roditelje stići i dao Bog prestići, a tada će i razumeti njihove odluke i dela. Pa ipak kao mali ne razumeju. Pomisli koliko smo mi daleko od toga da sve o Bogu znamo i razumemo. Dobro bi bilo shvatiti i prihvatiti vlastita ograničenja po ovom pitanju pa shodno tome imati strpljenja i vere. Slobodnu volju imamo, a dela imaju posledice.

Da li da ovaj tvoj post shvatim kao odgovor u smislu "bog zaista radi kontradiktorne stvari ali nije na nama da to razumemo"?

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Колико знам нема "званичног" црквеног учења да су Адам и Ева заиста јели неке воћке, односно да су икада живела само два човека на свету и то у рају и имали однос са Богом лице у лице

 

Stvarno ne znam ko te je to pitao.

Moje pitanje je trebalo da bude, kako Crkva uci o prvobitnom grehu, da li mi buduci rodjeni u grehu nasledjujemo taj greh ili ne? 

 

Inace govorimo o vocki, pomorandzi da ne bude zabune nije jabuka u pitanju. Jer jabuku mozes sa koricom i ukusna je a kod pomoranze cinis gresku ako je smazes sa koricom.

 

Inace govorimo i o sedam parova, koji su bili u srodstvu, neko blizem i neko daljem, pa su onda adam i eva koji su bili u najdaljem srodstvu prvi stupili u bracnu zajednicu.

Adam i Eva nikad nisu u raju bili lice pred lice sa Bogom, On je to obavljao megafonom.

 

Ne zameri.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Za to si u pravu, ali tako nesto je zapadnjacka doktrina o prvobitnom grehu - da se prenosi od Adama i Eve (koji su prema njima, tj. mnogima od njih, ziveli pre jedno 6000 godina kad je naravno sve pufnulo u egzistenciju ovako kakvo je sada..) i da je urodjeni greh, kao nekakav 'genetski greh', sto je van pameti

A pravoslavno ucenje je? 

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ja samo trazim da mi neko objasni taj fenomen Boga koji se NIKADA ne mesa, osim ponekad kad se umesa... al ne uvek, posto se mesa samo ponekad sto je nikad jer postuje nasu slobodnu volju :D

 

Upravo si fenomenalno ovo definisao / dakle, meša se ali se ne meša - jer tako je u mogućnosti. U paradoksima su zakopane mnoge istine.

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

Учење да је човек слободан није очигледно, чак када се размисли све указује да није слободан

 

Bog kao apsolutna sloboda i savrsen stvaraoc, stvara svet, gde su stvoreni samo robovi, bez slobodne licnosti i slobodne volje.

 

Ne mogu ja da zivim sa tim. 

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Наизглед је поређење СЗ- НЗ у реду, али заправо није :) Има више разлика: ако уопште верујемо да је Свето Писмо истинито, верујемо аутоматски и у Цркву (јер је Црква "створила" СП, бирајући текстове). А сама Црква и сам НЗ уче да се Бог потпуније открио људима у Новом Завету а не у Старом Завету. И саме рече говоре нешто: Нови Завет је нов јер допуњује и надилази Стари Завет. Затим, НЗ су писали људи који су присуствовали догађајима о којима су писали или су касније учествовали у животу Цркве, дакле лично знали оне који су били са Исусом- а то је много кредибилније од приче оних који Бога (већином) никад нису видели лицем у лице. Такође, апостол Павле, кога Црква признаје за једног од највећих ауторитета, Бога слика драстично другачије од старозаветног Бога. Све у свему, постоји напетост између слике Бога у СЗ и у НЗ и мора се решити на неки начин. Или ћемо прихватити да је једно буквално друго метафорично (један једини разлог не видим да НЗ буде метафоричан) или ћемо покушати бледо и неуверљиво да миримо две слике Бога, иако су атмосфере једног и другог потпуно различите...

Iskreno mi odgovori da nema NZ da li bi verovao u Boga opisanog u SZ?Ako ne zašto ne ako da zašto da.Ukratko.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Realnost je da to nisu bile istorijske licnosti i to je tako. Ne treba histericno nastupati spram toga, jer nije ni bitno za sustinu stvari i za nase spasenje...

A ko je rekao da su adam i eva istorijske licnosti koje su tu opisane?

 

Govorimo jezikom brzeg razumevanja i mi znamo sta se pod adamom i evom podrazumeva, I pod pomorandzom :))

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...