Jump to content

Да ли нам Бог заиста даје да имамо слободну вољу?


Препоручена порука

A pravoslavno ucenje je?

Pad je pad iz stanja savrsene nesebicne ljubavi u egoizam, egocentricnost, samoljublje, samozivost, apsorbovanost sobom, obozavanje sebe, izrazitu ljubav prema sebi itd.

Ne nasledjuje se nista ni od koga, ne radjamo se krivi ni za sta, ni za ciji greh... :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Upravo si fenomenalno ovo definisao / dakle, meša se ali se ne meša - jer tako je u mogućnosti. U paradoksima su zakopane mnoge istine.

 

Haha :)

Ali pazi ja ne pricam  o vasim pravoslavnim istinama, ja pod jedan  u njih ne verujem tako da je malo glupo da se njima uopste  i bavim. Ja cak nemam problam ni sa tim da se svi zlozimo da se radi o "paradoksima" i da je bozije delovanje jasno i logicno samo Njemu a mi ionako nismo ni pozvani da tumacimo boziji um. Sve to prihvatam i OK je.

 

Ja imam drugi problem. Sto kad pitam zasto bog ne izleci bolesnu decu, neki tvoji pajtasi ocedu da mi odgrizu galvu pritom mi objasnjavajuci kolko sam glup sto ne razumem da se bog ne mesa jer postuje nasu slobodnu volju... Tad nikom ne padne na pamet taj paradoks  o kome pricas...

 

A odgovori tipa "postuje nasu slobodnu volju" su u tom slucaju besmislica jer ocigledno da postoje slucajevi kada tu slobodnu volju i ne postuje bas u toj meri kolko bismo voleli...

 

Ili kad pricamo o blagodatnom ognju, odjednom ta prica o bozijem nemesanju pada u vodu. Nikom ne smeta direktna bozija intervencija nad fizickim zakonima prirode sto bi se bez ikakvog ustezanja moglo nazvati pravim pravcatim cudom. TIm cinom nam daje direktan dokaz svog postojanja i ne daozvoljava nam slobodu da verujemo u njega, zar ne?

 

To je meni smesno... sto je BUKVALNO prica kod hriscana- "kako im se cefne", al kako god da se "cefne" neki su u stanju da taj cef brane svom silinom iako ce  u roku od dve teme da pricaju totalno drugu pricu....

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pad je pad iz stanja savrsene nesebicne ljubavi u egoizam, egocentricnost, samoljublje, samozivost, apsorbovanost sobom, obozavanje sebe, veliku ljubav prema sebi itd.

Ne nasledjuje se nista ni od koga, ne radjamo se krivi ni za sta, ni za ciji greh... :)

Sta ce nam krstenjeeee jupiiiiii nema vise popovima ni posla ni para.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Iz ljubavi prema nama nije nam oduzeo slobodnu volju, ali mnogi su tu ljubav i slobodnu volju zloupotrebili pa sad kao rezultat imamo toliko zla na ovome svetu..

Znači čovek je kriv za sve?I za cunami koji pobije 200 000 ljudi?I za erupciju vulkana u Pompeji?I za oboljevanje dece od raka?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Stvarno ne znam ko te je to pitao.

Moje pitanje je trebalo da bude, kako Crkva uci o prvobitnom grehu, da li mi buduci rodjeni u grehu nasledjujemo taj greh ili ne? 

 

Inace govorimo o vocki, pomorandzi da ne bude zabune nije jabuka u pitanju. Jer jabuku mozes sa koricom i ukusna je a kod pomoranze cinis gresku ako je smazes sa koricom.

 

Inace govorimo i o sedam parova, koji su bili u srodstvu, neko blizem i neko daljem, pa su onda adam i eva koji su bili u najdaljem srodstvu prvi stupili u bracnu zajednicu.

Adam i Eva nikad nisu u raju bili lice pred lice sa Bogom, On je to obavljao megafonom.

 

Ne zameri.

 

Твоје питање је требало да буде можда, али није било, било је недоречено. :) 

 

Иначе, не замерам, једноставно другачије гледамо на неке ствари.

 

Синтагма "рођени у греху" значи да се рађамо ван активне заједнице са Богом (какву ћемо имати у Есхатону), односно у палом, природном, несавршеном, пролазном стању. То што се човек рађа у таквом стању не значи аутоматски да је у такво стање доспео због Адама и Еве. Можда је у таквом стању отпочетка, а прича о Адаму и Еви служи да пренесе две важне поруке: да је човека створио Бог и да га је створио за заједницу са Њим, за нешто више од онога што тренутно имамо. Ако се ипак упорно држиш буквалности приче о стварању, молим те одговори ми на питања која сам поменуо у одговору Драгану П.

Et cognoscetis Veritatem et Veritas liberabit vos.
"Овако вели Господ : ево, што сам саградио ја разграђујем, и што сам посадио искорењавам по свој тој земљи. А ти ли ћеш тражити себи велике ствари? Не тражи..." Јер. 45, 4, 5.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...