Jump to content

Да ли нам Бог заиста даје да имамо слободну вољу?


Препоручена порука

I naravno odgovora nigde.

Kažeš: "Pomisli koliko smo mi daleko od toga da sve o Bogu znamo i razumemo", a ja se na ovom forumu načita i načita šta Bog hoće, šta Bog misli.......

Načitao si se tuđih mišljenja, teorija i svega, ali realno to je još uvek daleko i predaleko da bi se moglo porediti sa načinom na koji naša deca nas vide i poznaju, a o dostizanju i prestizanju nema ni govora. Naravno da se trudimo da budemo i ostanemo na putu bogopoznanja. Ovo je takođe samo moje mišljenje i viđenje, a ti moraš imati svoje. Traži i daće ti se. Međutim imam utisak da ti osećaj superiornosti ne dozvoljava da spoznaš.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

Ili kad pricamo o blagodatnom ognju, odjednom ta prica o bozijem nemesanju pada u vodu. Nikom ne smeta direktna bozija intervencija nad fizickim zakonima prirode sto bi se bez ikakvog ustezanja moglo nazvati pravim pravcatim cudom. TIm cinom nam daje direktan dokaz svog postojanja i ne daozvoljava nam slobodu da verujemo u njega, zar ne?

 

To je meni smesno... sto je BUKVALNO prica kod hriscana- "kako im se cefne", al kako god da se "cefne" neki su u stanju da taj cef brane svom silinom iako ce  u roku od dve teme da pricaju totalno drugu pricu....

I, eto direktnog dokaza Božijeg postojanja i opet neko veruje, a neko ne. Jer, svima nam je slobodna volja data. Ti izgleda očekuješ da na pitanja o religijskim temama dobiješ precizan, naučno dokazan i formulisan odgovor. Tražiš da ti ljudi daju takav odgovor koji će nedvosmisleno ili potvrditi ili opovrgnuti postojanje Boga, ali očekuješ unapred da to niko neće moći, s tim što izgleda misliš da će to poljuljati njihovu veru i uveriti ih (ili tebe) da si u pravu. Da li postoji čovek koji je u stanju da kompletno ljudsko znanje spozna i razume? A, ti bi da preskočiš spoznavanje ljudskog znanja i odmah spoznaš Božije. Recimo da je to kao da iz vrtića upišeš doktorat. Mada, ima dece koja misle da to može pa se ljute kad im neko pokuša objasniti da ne može i nikako da razumeju zašto. Sad ćeš reći šta je sa slobodnom voljom dece koja hoće iz vrtića na doktorske. E pa imaju ona slobodnu volju da to hoće, ali ne znači da sve što slobodnom voljom hoćeš ujedno i možeš jer drugi imaju slobodnu volju da ti ne daju.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@@SHADOWS OF THE LIGHT,

Ко зна, сем Бога ко се све спасава кроз то дете и његову болест? 

 A dete je u tom "spašavanju" šta - žrtveno jagnje, kolateralna šteta ?!

 

Koliko se roditelja nakon toga nije "spasilo" jer je izgubilo veru u Boga i želju za životom ?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

A želja ne motiviše postupke?

A zbog čega je razumljivo da recimo deca od 2,3 godine oboljevaju od raka?Po koj to  logici?Koji talenat su oni dobili?Talenat da umru pre nego što bilo šta dožive u životu?

 

Koliko ti je poznat rak kao bolest? Mislim da bi trebalo da se informišeš ako te već zanima. Ne razumem zašto rak ima veze sa Bogom. Sida, globalno otopljavanje... većina ovih stvari je posledica čovekove neodgovornosti prema sebi i svom okruženju. Očekuješ da u takvom okruženju nema raka? Ako pak očekuješ da Bog dodje i leči taj isti rak onda od njega očekuješ da bude lekar koji se bavi našim telom. I još nešto (mada je to već van domena naše diskusije) Svet u kome živimo je samo bleda slika prave realnosti tj. nije konačna realnost. Nažalost, mnogi misle da je to jedino što imamo. p.s. Želja jeste pokretač, ali...

 

Жеља и воља нису исто. Јесте, жеља је оно што нас покреће. Али жеља без воље је изгубљена. Као брод без кормилара. У једном тексту, психолога Јовановића, Н., сам прочитала диван опис овог односа „ Између жеље и воље постоји одређено функционисање у поларностима. Воља захтева самосвесност, жеља не. Воља укључује могућност супротног или избор, жеља не. Жеља даје топлину, садржај, имагинацију, свежину и пуноћу вољи. Воља даје усмереност и зрелост жељи. Воља штити жељу, омогућава јој да опстане без превеликих ризика. Без жеље, воља губи животност и тежи да нестане у самоконтрадикцији“.

 

Воља јесте заснована на нашој жељи, али је потребно разликовати их. Жеља је нестабилна јер је она обојена емоцијом, док воља представља однос према себи. У тренутнку када нешто пожелимо, ми смо мотивисани да то и остваримо. Проблем настаје када се емоције којима је жеља обојена промене или једноставно нестану, јер ми можемо осећати жељу неколико дана а онда она може нестати (зато је она нестабилна). То су обично они тренуци када „дижемо руке“ од тога. Психотерапеут Миливојевић, З., тај образац понашања назива обрасцем понашања неуспеших: „ за нешто се одушеве, надахнуто се томе посвећују неко време да би једног тренутка потпуно изгубили мотивацију и од целе ствари одустали или је одложили за неко будуће време.“

 

http://www.krugovi.org/zelja-ili-volja-ko-je-kriv/

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ne, tebi se sa iz tvoje perspektive čini da su kontradiktorne.

ja to vec znam. Ja uporno pokusavam makar jedno misljenje da dobijem o tome kako je moguce da vama (tebi) ove stvari nisu kontradiktorne:

1. Pravilo- Bog se NIKADA ne mesa jer postuje slobodnu volju.

2. Pravilo- Bog se ponekad mesa.

Meni i mojoj logici ove dve tvrdnje ne mogu da postoje u isto vreme odnosno kontradiktorne su.

Sad samo neko da mi objasni tu drugu perspektivu iz koje nisu kontradiktorne.

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Sad samo neko da mi objasni tu drugu perspektivu iz koje nisu kontradiktorne.

Просто! Меша се тако да не наруши слободну вољу. Избор увек остаје. Пример су два разбојника који су страдали са Христом на Голготи.

"Пролази обличје овога света..." (Кор. 7, 31)

podviznickaslova.wordpress.com

Link to comment
Подели на овим сајтовима

I, eto direktnog dokaza Božijeg postojanja i opet neko veruje, a neko ne. Jer, svima nam je slobodna volja data. Ti izgleda očekuješ da na pitanja o religijskim temama dobiješ precizan, naučno dokazan i formulisan odgovor. Tražiš da ti ljudi daju takav odgovor koji će nedvosmisleno ili potvrditi ili opovrgnuti postojanje Boga, ali očekuješ unapred da to niko neće moći, s tim što izgleda misliš da će to poljuljati njihovu veru i uveriti ih (ili tebe) da si u pravu. Da li postoji čovek koji je u stanju da kompletno ljudsko znanje spozna i razume? A, ti bi da preskočiš spoznavanje ljudskog znanja i odmah spoznaš Božije. Recimo da je to kao da iz vrtića upišeš doktorat. Mada, ima dece koja misle da to može pa se ljute kad im neko pokuša objasniti da ne može i nikako da razumeju zašto. Sad ćeš reći šta je sa slobodnom voljom dece koja hoće iz vrtića na doktorske. E pa imaju ona slobodnu volju da to hoće, ali ne znači da sve što slobodnom voljom hoćeš ujedno i možeš jer drugi imaju slobodnu volju da ti ne daju.

Jbt, na poukama se uvek osecam kao da sam upao na simpozijum psiho- analiticara, gotovo ne prodje dan da ne dobijem elaboriran sistematski opis svoje licnosti... :-D

Mene ne interesuje bog ni najmanje. On za mene ne postoji pa je glupo da se bavim njime. Ne zanima me ni hriscanstvo, jedna lepa ideja koju niko ne sprovodi a svi se dive kolko je savrsena.

Mene iskljucivo interesuju ljudi. Dakle omasila si u elaboratu :-D

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да, отприлике то је то, без тог дела о јавном греху. Наравно, лично веровање, ако би ме неко научио да је дословност приче о Адаму и Еви догма, радо бих поверовао у буквално тумачење.

Samo malo, niko te ne tera da poverujes u bukvalno tumacenje. Biblijske price su postavljene tako, da skrate razumevanje, da pojednostave nimalo laku materiju, sam Isus kasnije u novom zavetu, odgovara ucenicima, zasto prica ljudima u pricama, a On odgovara da nije svakome dato ono sto je ucenicima dao. Tako nije niko hendikepiran, jer smisao je isti i u pricama i kod ucenika, kojima je dato na drugi nacin.

 

Ne znam sta da ti kažem zaista.. si možda razgovarao sa nekim duhovnikom o tome? Rado bi procitao sta ti je rekao, jer verovatno si njemu imao vise vremena i detaljnije obrazlozio šta te muci, u šta možeš da poveruješ i u šta ne možeš.

 

Baš sam se zainteresovao.

 

Pre nekoliko strana unazad, dakle već u dubljoj istoriji našeg razgovora :), napisao si, da Bog nije uradio sve što može, kako bi zaštitio ljude od greha.

To je po meni, potpuna otuđenost od onoga što ja verujem, verovatno je kompenziraš, negde sa svojom vrlinom i ljubavlju prema Bogu, jer kažem ti svi mi imamo u sebi to prokleto maloverje.

 

Ja ne mislim, da Bog nije učinio sve, da ljudi ne bi napravili greh. jer taj (u početku beše Logos) Logos, je onaj isti Isus Hristos, ovaploćeni Bogočovek, koji je radi nas ljudi i našeg spasenja postao čovek i založio svoje Telo i Krv, darujući je nama.

 

Ej.. nama!

 

Bog je učinio sve što je mogao !

 

I ne postoji dopuštenje Boga, da bi mogao čovek slobodno ili ne činiti greh, već postoji promisao svemogućeg. Kad ti sprečiš dete da dodirne struju, ti si mu spasio život, kod Boga taj život može biti spašen i da si u adu, paklu! Bog je spasio ljude i iz pakla.

 

Nema dopuštenja Boga Živoga, već postoji promisao, večna nadnebeska za čovekovo pojimanje nebesa.

 

Da ponovim ono što je meni važno.   Bog je učinio sve, da čovek ne bi grešio.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 A dete je u tom "spašavanju" šta - žrtveno jagnje, kolateralna šteta ?!

 

Koliko se roditelja nakon toga nije "spasilo" jer je izgubilo veru u Boga i želju za životom ?

A ti ćeš ikad prestati da budeš dete? I šta, ti si živela dovoljno? Ne želiš večnost? Tebi je ovaj život dovoljan? Koliko godina ti treba da živiš?

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Jbt, na poukama se uvek osecam kao da sam upao na simpozijum psiho- analiticara, gotovo ne prodje dan da ne dobijem elaboriran sistematski opis svoje licnosti... :-D

Mene ne interesuje bog ni najmanje. On za mene ne postoji pa je glupo da se bavim njime. Ne zanima me ni hriscanstvo, jedna lepa ideja koju niko ne sprovodi a svi se dive kolko je savrsena.

Mene iskljucivo interesuju ljudi. Dakle omasila si u elaboratu :-D

Čisto sumnjam, da ljudi greše, razmišljajući o tvom postojanju na poukama.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Koliko se roditelja nakon toga nije "spasilo" jer je izgubilo veru u Boga i želju za životom ?

 

Kad su začeli dete.. hvala Bože.

 

Kad je dete umrlo, zato što smrt kod ljudi postoji, rekli su Mrš Bože?

 

Ili su to roditelji koji ne veruju u Boga a posle te tragedije, krive Onoga u koga ne veruju i zato se ne "spašavaju" ? 

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ja to vec znam. Ja uporno pokusavam makar jedno misljenje da dobijem o tome kako je moguce da vama (tebi) ove stvari nisu kontradiktorne:

1. Pravilo- Bog se NIKADA ne mesa jer postuje slobodnu volju.

2. Pravilo- Bog se ponekad mesa.

Meni i mojoj logici ove dve tvrdnje ne mogu da postoje u isto vreme odnosno kontradiktorne su.

Sad samo neko da mi objasni tu drugu perspektivu iz koje nisu kontradiktorne.

Druga perspektiva je Božija.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Čisto sumnjam, da ljudi greše, razmišljajući o tvom postojanju na poukama.

Nebitno dal grese, bitno da ste kao hriscani osudu i predrasudu uzdigli na neki novi savrseni nivo... al ako vama ne smeta, ko sam ja da sudim, jel tako? :-D

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Druga perspektiva je Božija.

Ti imas Boziju perspektivu? Nije li takav stav malo pretenciozan za jednog hriscanina? (Da ne pricam o tome da se u stvari pre radi o klasicnom izbegavanju odgovora)

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...