Jump to content

Шта Српска Православна Црква може да понуди младом човеку и интелектуалцу?

Оцени ову тему


Препоручена порука

Mozda bogohuljenje nije najbolji izraz, ali mislio sam u smislu da moze biti totalno pogresna interpretacija Boga, jer mi ne znamo kolika je Bozija milost i kako ce on prosuditi o ljudima. I onda mozemo da ga optuzimo na pravdi Boga.

 

A sta je onda ovo?

 

Ne varajte se: ni bludnicl, ni idolopoklonici, ni preljubnici, ni rukobludnici, ni muželožnici, ni lakomi, ni lopovi, ni pijanice, ni opadači, ni otimači, neće naslediti Carstvo Božije

 

Rekao bih da je tu, barem za neke kategorije ljudi, veoma jasno pokazano dokle seze Bozija milost.

  • Волим 1

Domine, adiuva incredulitatem meam!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 229
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

A sta je onda ovo?

 

Ne varajte se: ni bludnicl, ni idolopoklonici, ni preljubnici, ni rukobludnici, ni muželožnici, ni lakomi, ni lopovi, ni pijanice, ni opadači, ni otimači, neće naslediti Carstvo Božije

 

Rekao bih da je tu, barem za neke kategorije ljudi, veoma jasno pokazano dokle seze Bozija milost.

Ne znam, ovde bih pozvao u pomoc nekog hipi teologa, ako ih ima ovde:)

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

I djavo se smorio sad hahahahhaha :D :D

 

Kad bi đavo postojao, mislim da bi on govorio ljudima da idu u crkvu ... tamo je tolika gomila ljudi upropašćena, pa to ni on ne bi postigao :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

A sta je onda ovo?

Ne varajte se: ni bludnicl, ni idolopoklonici, ni preljubnici, ni rukobludnici, ni muželožnici, ni lakomi, ni lopovi, ni pijanice, ni opadači, ni otimači, neće naslediti Carstvo Božije

Rekao bih da je tu, barem za neke kategorije ljudi, veoma jasno pokazano dokle seze Bozija milost.

Ne bih ja ovde rekao "kategorije", ovde se govori o svim ljudima. ;)

Primer: Svako ko pogleda zenu sa zeljom, vec je ucinio preljubu u srcu svome.

Prebaci to sad gore u preljubnike a ja odoh na temu "Zenska lepota". :D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kad bi đavo postojao, mislim da bi on govorio ljudima da idu u crkvu ... tamo je tolika gomila ljudi upropašćena, pa to ni on ne bi postigao :)

Lajkovao bih ti ovaj post al jos nemam .... za tako nesto :) :)
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Лепо рече о.Арсеније како је данас време хипертрофије интелигенције, а влада атрофија срца.

А одакле том Арсенију и теби убеђеност да баш ви имате хипертрофирано срце? Лично сам често примећивао да баш они црквени којима су уста пуна срца, нигде тог срца немају када је заиста потребно. Тада су хладни као лед.

Да ти је заиста срце на првом месту, ти би Декија разумела тим истим срцем, ако не главом. Врло је могуће да грешим, јер је ово интернет, али код тебе не видим много тог фамозног срца у писању. Видим код Ненада са тачком, код Сретена Калуђеровића и сличних.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ne znam, ovde bih pozvao u pomoc nekog hipi teologa, ako ih ima ovde:)

Msm, kapiram ja lepotu te ideje da ne znamo kako ce Bog suditi i da smo ograniceni mogucnostima ljudske prirode da skapiramo nesto tako, al' onda naidjem na ovakve stihove...

Domine, adiuva incredulitatem meam!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Lajkovao bih ti ovaj post al jos nemam .... za tako nesto :) :)

 

Misliš: još se nisi prosvetlio kao ja ... hahhaa :))

 

Eto, možda je vreme da završim sa ovom temom. Ostajem pri svome: crkva može (bilo kom čoveku, bez obzira na godine, obrazovanje, pol, naciju, rasu, seksi opredeljenje, itd.) danas da ponudi običaje, rituale i arheologiju. To je to! Za druge stvari se mora otići negde drugde ili dalje ili na neko treće mesto - kako ko više voli. I ja se ne malo vremena već pitam šta uopšte u njoj radim ... može biti da sam fan običaja, rituala i arheologije. A možda sam jednostavno samo posmatrač svega ... Za sada, Ich habe genug - što bi reko Bach.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

А одакле том Арсенију и теби убеђеност да баш ви имате хипертрофирано срце? Лично сам често примећивао да баш они црквени којима су уста пуна срца, нигде тог срца немају када је заиста потребно. Тада су хладни као лед.

Да ти је заиста срце на првом месту, ти би Декија разумела тим истим срцем, ако не главом. Врло је могуће да грешим, јер је ово интернет, али код тебе не видим много тог фамозног срца у писању. Видим код Ненада са тачком, код Сретена Калуђеровића и сличних.

 

Прво, он није Арсеније, него отац Арсеније. Исказујеш и непоштовање и неваспитање. Упознај човека, па онда суди о њему. Друго, овде није реч о мом срцу, него о генералном стању младих људи, то је проблем свих нас. Треће, баш ме брига шта мислиш о мени.

"Ја сам сакупљач необичних ствари. Нека други сакупљају значке и марке. Ја сакупљам дане, часове и тренутке. " - Мирослав Антић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Оно што не разумем је што атеисти уопште причају о нечему у шта не верују, што се баве овим питањима и смарају нас. Могу само да протумачим како их је нечастиви узео под своје, па сад преко њих и нас куша. Ја немам потребу да причам о неким стварима у које не верујем. Изгледа их ипак нешто копка. Празним филозофирањем се не стиже до Бога. Довиђења!

Gle Anika, ovde se ne radi o "nekim pitanjima", vec o tumacenju nekih stvari koje srecemo u religiji a koje bi trebale da se projektuju na zivot verujucih ljudi.

Ti mozes bezati od njih ali, to su ucenja i poruke koje mi ovde komentarisemo i pokusavamo da dokucimo njihov smisao.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kad bi đavo postojao, mislim da bi on govorio ljudima da idu u crkvu ... tamo je tolika gomila ljudi upropašćena, pa to ni on ne bi postigao :)

 

Брате ово ни комунисти нису говорили.

 

Свако сам себе упропасти, у цркви или ван ње.

 

Колико је било светитеља који су пострадали од црквене администрације па не да нису упропашћени него су се сад прослављају као стубови Цркве.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Прво, он није Арсеније, него отац Арсеније. Исказујеш и непоштовање и неваспитање. Упознај човека, па онда суди о њему. Друго, овде није реч о мом срцу, него о генералном стању младих људи, то је проблем свих нас. Треће, баш ме брига шта мислиш о мени.

 

Pa lepo primetio covek.. o tudjim srcima mozes da sudis samo ako je tvoje potpuno cisto. A cak i ako jeste, otkud jednom hriscaninu potreba da sudi drugima? Zar vam to nije zabranjeno?

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Misliš: još se nisi prosvetlio kao ja ... hahhaa :))

Eto, možda je vreme da završim sa ovom temom. Ostajem pri svome: crkva može (bilo kom čoveku, bez obzira na godine, obrazovanje, pol, naciju, rasu, seksi opredeljenje, itd.) danas da ponudi običaje, rituale i arheologiju. To je to! Za druge stvari se mora otići negde drugde ili dalje ili na neko treće mesto - kako ko više voli. I ja se ne malo vremena već pitam šta uopšte u njoj radim ... može biti da sam fan običaja, rituala i arheologije. A možda sam jednostavno samo posmatrač svega ... Za sada, Ich habe genug - što bi reko Bach.

Uz'i ti prelistaj malo o mitarstvima na primer, dok ti ne bude kasno...
Link to comment
Подели на овим сајтовима

@@Juan, @@Deki992, ali i za ostale koje imaju slične nedoumice:

 

Ja na primer nikada nikome (ali stvarno) nisam rekao i neću nikada reći:Dođi i vidi! Em što je ta rečenica potpuno izvađena iz jednog konteksta i ubačena u neki drugi (i to sasvim pogrešno), em što bi tim pozivom čoveku sugerisao da dođe i vidi ŠTA? 

 

1. Raspad nečega što je nekada trebala da bude crkva kao zajednica? Sve najgore moguće ljudske slabosti pod plaštom religije i crkvenih činova?Mržnju hrišćana jednih prema drugima? Proklinjanje na pakao? Pedofiliju pokrivenu mantijom? Mafijašenje bez premca? Ovde kažem: Bežite i ne dolazite, nemojte! Spasavajte se od crkve!

 

2. Običaje, ritual i arheologiju?

Ovde bih rekao: pa što da ne - to je OK. Mnogo se ima šta naučiti iz nekada lepe hrišćanske prošlosti.

 

Bog se može naći na mnogim mestima, za one koji žele da ga nađu i ako uopšte žele da se time zanimaju, nema potrebe da dolazite u crkvu/đamiju/sinagogu/itd. po Njega ... 

Zato vam Lepi poručuje: Bežite i ne gledajte :)

 

(ovim ne želim da vas kao kupim na iskrenost i na finjaka, i da skriveno budem kul tip koji treba nekog da šarmira - mrtav sam ozbiljan ... )

 

Ја и ти изгледа не идемо у исту цркву . Какве сам чисте и неискварене душе сретао у цркви, да сам се осећао црн као ђаво . Одакле ова мржња и горчина, није ми јасно .

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Скроз је бзв, да неко своје фрустрације,лутања,разочарења и слично,а везано за Цркву,пројектује на целокупно стање у Цркви.

Ако сте очекивали да видите анђеле на литургији, нестворену светлост, заједницу безгрешних људи, а уместо тога добили паганске обичаје,досаду и монотонију,имате два пута:

Да баталите целу ту причу,или остати и чекати да се нешто конкретно догоди,мада тај догађај сигурно неће пасти са неба, уколико се ви сами не потрудите да до њега и дође...

 

И само на крају да кажем, Христос је више пута поновио,да је стадо мало и да су многи позвани,али мало одазваних,али ко претрпи до краја,спашће се и то баш у оваквој "досадној" Цркви...

"Све оно што ми можемо да одлучимо јесте шта да урадимо са временом које нам је дато"

Гандалф

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...