Jump to content

Не може бити мучеништва ван Православне Цркве


Препоручена порука

A što onda pričešćuju decu od godinu dana, koja niti veruju, niti imaju pojma šta im se dešava, okreću glavu, a mame i popovi im nekako ubace u usta? jel to onda ima smisla?

Pa nema smisla jer ako je to,kao sto je receno stvar individulanog odnosa,vere  koju jedan vernik ima spram toga onda su to za decu obican hleb i vino.Dete nema nikakvu svest o tome sta uzima,niti ima ikakvu veru u sebi u tom uzrastu.

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

A što onda pričešćuju decu od godinu dana, koja niti veruju, niti imaju pojma šta im se dešava, okreću glavu, a mame i popovi im nekako ubace u usta? jel to onda ima smisla?

Апсолутно има смисла. Горе речено је везано за одрасле и свесне особе. Упашћемо у грешку средњовековних католика ако не припуштамо децу причешћу ("јер нису стекли употребу разума"). Они учествују иако не знају, зато што учествовање у Царству није искључиво рационални чин. Деца се отимају и лекове када узимају и неку храну која им не прија а добро им чини. Многе ствари морају и на силу да се раде.

Ни пак међу одраслима нема једнаке свести о причешћу.

Нисам написао трактат о причешћивању. Рекао сам само неколико ствари, а оне су нужно осуђене и на неразумевање.     

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Brate, dete veruje Ocu.

Otkud tvrdnja da veruje? TJ dete veruje Bogu, i želi večnu zajednicu sa Hristom i svima prisutnim u crkvi?

Valjda bi onda samo dopuzilo do putira, a ne bi se borilo da ne uzme što je vrlo čest slučaj, nekad i ne uspeju da mu daju... moguće da tad mislilo da nije dostojno. :D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Otkud tvrdnja da veruje? TJ dete veruje Bogu, i želi večnu zajednicu sa Hristom i svima prisutnim u crkvi?

 

Откуд дете верује човеку оцу, мајци?

 

Само да те питам нешто, како би могао и даље да разговарам, си ти православац? 

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kad je tvec tema presla na pricesce,

pitao bih o.Zorana sta misli o ovom stavu p.Pavla o pricescivanju HIV pozitivnih bolesnika?

Nadam se da nije dobro preneto, ako jeste, za mene je u najmanju ruku skandalozno.

http://www.svetosavlje.org/listarhiva/Home.aspx/Topic?topicId=5429

Jesus said to him, “Away from me, Satan! For it is written: ‘Worship the Lord your God, and serve him only.’'

Matthew 4:10

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Откуд дете верује човеку? Само да те питам нешто, како би могао и даље да разговарам, си ти православац?

 

Dete vremenom stiče poverenja u svoje rotitelje, kako raste i razvija se psihofizički. I onda mu i za pričešće mogu roditelji kažu da uzme jer je to dobro za njega i skladno njegovim godinama i kognitivnih sposobnosti mu objasne, i onda ono uzme jer im veruje, a ne sa godinu dana kad ih nista ne razume, i otimanjem pokazuje da ne zeli, to što mu nameću.

 

I naravno da jesam, to se valjda iz mojih pisanja vidi,- pravoslavac sam.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Иначе раније у Хришћанству имамо и праксу, да су Хришћани васпитавали, децу у Хришћанским врлинама али су остављали децу некрштену, док они сами то не одлуче кад порасту. Не знам зашто се та пракса одбацила, претпостављам, да су деца све раније и раније тражила, своје крштење а сама пракса није давала никакве боље резултате од оне где се као и сада деца у најранијој доби Крсте.

  • Волим 1

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Dete vremenom stiče poverenja u svoje rotitelje, kako raste i razvija se psihofizički. I onda mu i za pričešće mogu roditelji kažu da uzme jer je to dobro za njega i skladno njegovim godinama i kognitivnih sposobnosti mu objasne, i onda ono uzme jer im veruje, a ne sa godinu dana kad ih nista ne razume, i otimanjem pokazuje da ne zeli, to što mu nameću.

 

I naravno da jesam, to se valjda iz mojih pisanja vidi,- pravoslavac sam.

Као например лек да не умре?

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Иначе раније у Хришћанству имамо и праксу, да су Хришћани васпитавали, децу у Хришћанским врлинама али су остављали децу некрштену, док они сами то не одлуче кад порасту. Не знам зашто се та пракса одбацила, претпостављам, да су деца све раније и раније тражила, своје крштење а сама пракса није давала никакве боље резултате од оне где се као и сада деца у најранијој доби Крсте.

 

Ja sam za to da se krste kad sama zatraže i shvate šta to znači, jer su ih roditelji naučili, znači može i sa 5 godina ali da to bude slobodan ulazak u zajednicu s Histom, i da se slobodno rodimo za večnost.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kad je tvec tema presla na pricesce,

pitao bih o.Zorana sta misli o ovom stavu p.Pavla o pricescivanju HIV pozitivnih bolesnika?

Nadam se da nije dobro preneto, ako jeste, za mene je u najmanju ruku skandalozno.

http://www.svetosavlje.org/listarhiva/Home.aspx/Topic?topicId=5429

Dragi svetosavski narode, 

Nisam se dugo javljala , ali sam pomno pratila razne interesantne diskusije. 

Pre nedelju dana sam cula nesto sto me je zaintrigiralo pa sam mislila da to podelim sa vama. 

Naime, proslog petka sam bila na jednom predavanju na Teoloskom fakultetu u Beogradu koje je organizovala dobrotvorna organizacija SPC "Covekoljublje" . Predavanje se ticalo volonterskog rada sa ljudima koji su HIV + i koji boluju od bolesti zavisnosti (narkomanija). 

Uvodnu rec je imao patrijarh Pavle i on je tom prilikom ispricao pricu iz svog iskustva kako je pricescivao na samrti ljude obolele od side. 

Pritom je rekao kako je posle kasicicu kojom je bolesnika pricestio dezinfikovao a papir koji je pritom koristio spalio, objasnivsi kako i mi ljudi treba da ucinimo sta je do nas da sprecimo sirenje tako jedne teske bolesti. Jer, mozda neko sledeci ko se pricescuje moze da ima neku ranu u ustima pa da se bolest prenese..... Tako je rekao.

Ono sto je mene iznenadilo je ta dezinfekcija. 

Jer, pomislih , koliko nas se svake nedelje pricescuje sa istom kasicicom...... koliko mozemo biti sigurni ko je a ko nije medju nama HIV pozitivan?

Da li patrijarhove reci da i mi ljudi treba da ucinimo koliko je do nas da se zastitimo znaci da treba svako od nas da nosi svoju kasicicu ?!?!? 

A opet, svestenstvo u crkvama u koje ja idem relativno cesto prica o tome da je maloverje razmisljati kako se pricescujuci se istom kasicicom sa ostalim ljudima mozemo razboleti. I uvek se navede i primer da se svestenstvo posle svih pricescuje , pa koliko bi tek oni mogli biti bolesni .... 

Eto , toliko od mene za sada.

Pozdrav iz suncanog prolecnog Beograda.

Sanja

 

 

 

 

 

Да ли можеш, да нам кажеш шта је овде скандалозно?

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ja sam za to da se krste kad sama zatraže i shvate šta to znači, jer su ih roditelji naučili, znači može i sa 5 godina ali da to bude slobodan ulazak u zajednicu s Histom, i da se slobodno rodimo za večnost.

Онда тако и ради са својом децом.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kad je tvec tema presla na pricesce,

pitao bih o.Zorana sta misli o ovom stavu p.Pavla o pricescivanju HIV pozitivnih bolesnika?

Nadam se da nije dobro preneto, ako jeste, za mene je u najmanju ruku skandalozno.

http://www.svetosavlje.org/listarhiva/Home.aspx/Topic?topicId=5429

Данас се почивши патријар Павле и други пут споменуо, ево линка ка првом. Чудим....

 

https://www.pouke.org/forum/topic/38285-gadost-i-bezobrazluk-patrijarha-pavla-nazvali-ratnim-zlo%C4%8Dincem/

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...