Jump to content

Mолитвословља Пресветој Богородици

Оцени ову тему


Препоручена порука

КАНОН ПОКАЈНИ ПРЕСВЕТОЈ БОГОРОДИЦИ

Presveta%20Bogorodica%206,5.gif

Песма 1.

Ирмос: Прешавши пешке по дну мора као по суву, Израиљ, гледајући гонитеља Фараона где се топи, клицаше: Певајмо Богу победну песму.

Оплакујем васцели мој живот нечисти и мноштво неизмерних зала мојих, и шта да Ти исповедам Чиста, не знам и ужасавам се, али Ти ми помози Владичице.

Одакле ћу ја страсни почети казивати своје тешке и горке падове? Тешко мени, шта ће бити од мене? Но Ти, Владичице, смилуј се на мене пре смрти моје.

Слава: Свагда имам на уму час смрти и Страшни Суд, Пречиста, али љуто обмањујем себе свезлом навиком, но Ти ми помози.

И сада: Владичице похитај, јер упропаститељ добара, видећи да сам без Божанских добродетељи и да сам далеко одступио и отуђио се од Бога, наваљује да ме прогута.

Песма 3.

Ирмос: Нема Светога као што си Ти, Господе Боже мој, Који си укрепио верне Твоје, Добри, и утврдио их на камену вере Твоје.

Душу окаљах гадно, страсни ја, безмерним својим залима, Богородице Владичице, и куда да кренем, сав обузет очајањем?

Укаљах, Чиста, оно што је боголико и богослично у мени, јер делом и речју и мишљу починих ружне ствари.

Слава: Нема никога, међу људима, нити се роди у свету човек као ја, Блага, помрачен умом, починих срамна дела, јер оскрнавих Божанствено крштење.

И сада: Стигох до крајњих зала, Пресвета Дјево, Ти ми брзо притекни у помоћ; небо и земља вапију горко од срамних дела неприличних.

Песма 4.

Ирмос: Христос је моја сила, Бог и Господ, чесна Црква богодолично пева кличући, од чиста ума о Господу празнујући.

Чинови Анђела и војске небеских Сила страше се моћи Твога Сина, Чиста, а ја сада павши у очајање, обузет сам безстрашијем.

Зачуди се сва земља и ужасну се, гледајући ме где чиним опасне, зле и срамне ствари, и чуди се огромном милосрђу Сина Твог.

Слава: Своју цркву телесну ужасно оскрнавих, и цркву Господњу у коју људи с трепетом улазе, а ја блудни улазим без стида, тешко мени.

И сада: Не објави, Владичице, не објави као туђинца мене који сам се отуђио од заштите Сина Твог, те сам несумњиво недостојан, — него ме омиј од прљавштине сагрешења мојих.

Песма 5.

Ирмос: Молим се, Благи, Божјом Светлошћу Својом озари душе оних који Ти с љубављу долазе, да знају Тебе, Речи Божја, истинитог Бога, Који дозиваш из мрака греховног.

Божанским сијањем Својим, Блага, исцели страсти душе моје, које у мени посеја упропаститељ, и избави ме из горког ропства његовог.

Адам преступи једну заповест, Дјево, и би изгнан, а како да оплачем бездан грехова мојих, ја преступник.

Слава: Каин, показавши се у старини убица и братоубица, би проклет Богом. А шта ћу радити ја сверазуздани, убивши сада душу, и не стидим се?

И сада: Преједањем и ситошћу сав се угледах на злог Исава; душу оскрнавих пијанством, и живот мој сластољубљем. И ко не оплакује мене страснога? Тешко мени.

Песма 6.

Ирмос: Гледајући море живота, узбуркано буром искушења, прибегавши Твоме тихом пристаништу вапијем Ти: Изведи из пропасти живот мој, Многомилостиви.

Живљење је моје блудно, душа је моја прљава, и живот је мој сав кукаван. Тело пак своје сво у залима горко укаљах, стога пожури Дјево, да ми помогнеш.

Крај мој стиже, и страшно ми је тешко, Блага, савест ме изобличава: јер су преда мном зла дела моја и блудно живљење, и плашим се Суда Сина Твог, Чиста.

Слава: Распаљеност тела мог очекује огњена река страшна и неугасива, и црв неуспављиви, но Ти све то молитвама Твојим угаси, Пречиста.

И сада: Трепетом сам обузет сада, Блага, и плашим се замке лукавога: јер упропаститељ хоће да ме пре смрти убије, држећи ме свега као заробљеника и без добродетељи.

Господи помилуј ( трипут )

Слава ; И сада .

Сједален (глас 6.)

Узданицо и тврђаво и уточиште људима Твојим, Дјево, из Тебе се бестрасно роди Спас свију, Ти си оплакала Сина Свога крај Крста, Њега и сада моли да избави од трулежи све који Те певају.

Песма 7.

Ирмос: Анђео учини те пећ даде росу светим младићима, а сажижућа наредба Божија убеди мучитеље Халдеје да кличу: Благословен си, Боже Отаца наших.

Нечастиви ми седам пута седам распали пламен страстима, и стално ми блудочинствима умртвљује срце, стога потоцима суза мојих угаси га, Мати Божија, и спаси ме.

Каљаног муљем сагрешења мојих, не одбаци ме, Владичице Блага, јер гледајући ме где очајавам, смеје ми се свезли враг, но Ти ме сама подигни Својом моћном руком.

Слава: Страшно је судиште, страсна и неосетљива душо моја, и мучење је бесконачно и грозно, но ти ипак припадни к Мајци Судије твога и Бога, и не очајавај.

И сада: Ја страсни помрачих себе мноштвом неизмерних зала, и оскверних и душу и тело и ум, стога, Пречиста, светлошћу Твојих сијања брзо ме уведи к бестрашћу сладости.

Песма 8.

Ирмос: Светима си из пламена росу источио, и жртву си праведникову водом спалио, јер све што хоћеш, Христе, Ти чиниш; Тебе величамо кроза све векове.

Ти си родила и на рукама носила Једнога од Тројице, Бога, Дјево Мати, угаси ужарену пећ страсти и потоцима суза умиј душу моју.

Доласка смрти страшим се Пречиста и Суда оног сав се бојим сада; творећи пак зло, нимало се не стидим; помилуј ме пре смрти молитвама Твојим, Дјево.

Слава: Даруј ми неућутне уздахе, Владичице, и бујице суза дај ми, да оперем многобројне грехе своје и неисцељиве ране, да бих добио живот вечни.

И сада: Мноштво зала својих исповедам Теби Владичице, јер нико други у свету не разгњеви тако Бога, Сина и Господа Твог, Њега ми на милост убрзо приволи, Дјево.

Песма 9.

Ирмос: Људима је немогуће Бога видети, на Њега не смеју ни Чинови анђелски гледати, но кроз Тебе, Свечиста јави се људима Реч оваплоћена. Њега величајући, ми Те са небеским Војскама славимо као блажену.

Са великом страхом и љубављу ево прилазим Ти, Пречиста, знајући слуга Твој велику силу молитве Твоје, јер молба Мати ка Сину заиста много помаже, Владичице, пошто се Он милосрђем привољава.

Прими хорове Арханђела и мноштво вишњих Војски, зборове Апостола и Пророка, и Мученике, и Преподобне и Свештеномученике; и молитву сатвори, Чиста, за нас к Богу.

Слава: И сада и онда да нађем помоћ Твоју, Чиста, у час када изађе дух мој брзо га узимајући, избави ме од демонског насиља, Свебеспрекорна, и не допусти, Блага, да будем предат њима.

И сада: Чекам милосрдног Судију и човекољубивог Сина Твог, Чиста, не презри ме, него учини Њега снисходљивим према мени, да ме на пречистом судишту Свом постави с десне стране, Свебеспрекорна, јер се у Тебе уздам.

Молитва

Пресвета Владарко моја Богородице, Својим светим и свемоћним молитвама отерај од мене ништавног и бедног слуге Твога мрзовољу, заборавност, неразумност, нерад, и све прљаве, рђаве и хулне помисли из јадног срца мог и из помраченог ума мог, и угаси пламен страсти мојих, јер сам убог и јадан; и избави ме од многих и опасних успомена и подухвата, и ослободи ме од свих злих делања, јер си благословена од свих нараштаја и слави се пречасно име Твоје кроза све векове. Амин.

”Православни каноник”, манастир Денковац, 2004.л.Г.

са благословом Епсикопа шумадијског Господина Јована

извор: molitvenik.in.rs

Link to comment
Подели на овим сајтовима

АКАТИСТ Пресветој Богородици у част Њене иконе ИВЕРСКЕ

BOGORODICA%20IVERSKA.jpg

Кондак 1.

Теби, Владичици нашој Богородици, Војвоткињи која се бори за нас, похвалне песме ми слуге Твоје приносимо, јер смо приспећем часне иконе Твоје штит силни, стену неразрушиву и увек будну стражу стекли. А Ти, Владичице, пошто имаш моћ непобедиву, од свих нас непријатеља видљивих и невидљивих закрили и заштити, и од сваке повреде душевне и телесне избави, да Ти кличемо:

Радуј се, Блага вратарко, која вернима двери рајске отвараш!

Икос 1.

Анђео Првак послан би да Богородици, када јој паде у удео апостолско служење у земљи Иверској, каже: "Не иди из Јерусалима, Твој удео откриће Ти се касније, Ти ћеш се потрудити у земљи коју Ти Бог изволе дати." Стога ти кличемо:

Радуј се, јер се Тобом Јеванђеље Благовести!

Радуј се, јер се Тобом идолска прелест уништава!

Радуј се, јер се Тобом власт кнеза таме развејава!

Радуј се, јер се Тобом царство Христово утврђује!

Радуј се, позивање ка светлости Јеванђеља оних који су у таму идолослужења пали!

Радуј се, јер од робовања ђаволу у слободу славе деце Божије преводиш!

Радуј се, спремна слушкињо Сина Твога и Бога!

Радуј се, јер послушањем непослушност Евину исцељујеш!

Радуј се, висино добродетељи!

Радуј се, дубино смиреноумља!

Радуј се, јер Тобом неверни Творца познају!

Радуј се, јер се Тобом верни Оцу усиновљују!

Радуј се, Блага вратарко, која вернима двери рајске отвараш!

Кондак 2.

Видећи дивно и ново промишљење о Себи, Света Дјева као слушкиња Господња свагда спремна да твори вољу Његову, завапи: Алилуја!

Икос 2.

Господ Ти, Пречиста, откри да тајанствене речи анђела разумеш, и управи пут Твој ка гори Атонској где си Јеванђеље проповедала. Тако се удео Твој откри и ми стога радосно кличемо:

Радуј се, јер си својим доласком Атон освештала!

Радуј се, јер си тамо све идоле оборила!

Радуј се, јер си тамо веру истиниту засејала!

Радуј се, јер си неверје одагнала!

Радуј се, јер си ову гору за свој удео изабрала!

Радуј се, јер си овоме месту благодат обећала!

Радуј се, Дародавко земних добара вернима који овде живе!

Радуј се, Покровитељко њиховог вечног спасења!

Радуј се, усрдна Заступнице свих оних који на уделу Твоме живе!

Радуј се, свих њихових непријатеља устрашење!

Радуј се, јер си милост Сина свога овоме месту до краја времена обећала!

Радуј се, јер си прорекла да благодат Његова неће никада одступити!

Радуј се, Блага вратарко, која вернима двери рајске отвараш!

Кондак 3.

Сила Свевишњега заступништвом Богоматере Свету Гору осени и долине и шуме њене показа као пространу њиву за све оне који хоће да монашким животом жању спасење и који поју: Алилуја!

Икос 3.

Промишљајући о уделу Своме, Ти си људима Иверске земље, на месту на коме си и сама на Атон пристала, обитељ за род њихов устројила, као тихо пристаниште за оне који траже спасење и усхтела да им као штит и одбрану икону Своју дарујеш, да Ти сви кличу:

Радуј се, јер си проповедницу Јеванђеља у земљу Иверску послала!

Радуј се, јер си ту земљу од идолске заблуде ка Христовој светлости обратила!

Радуј се, лозо непролазног чокота, која је дивну лозу даровала!

Радуј се, јер си учинила да из ње грожђе чуда добре вере израсте!

Радуј се, јер си на Атону духовни пут засадила!

Радуј се, јер си из њега струју духовног просвећења земљи Иверској источила!

Радуј се, Јевтимијева златословесна уста!

Радуј се, Торникијева непобедива снаго!

Радуј се, укрепљење благочестивих царева!

Радуј се, заштито монаха!

Радуј се, тихо пристаниште оних који спасење траже!

Радуј се, јер им вечни покој припремаш!

Радуј се, Блага вратарко, која вернима двери рајске отвараш!

Кондак 4.

Имајући у себи буру сумњалачих помисли, часна удовица из Никеје уздрхта видећи како из свете и пречасне иконе Богоматере, коју војник иконоборац копљем прободе, одмах потече крв. Обузета страхом да света икона не буде изложена порузи, она је са молитвом и сузама у море баци. Но, угледавши је да по води ка западу иде, она са весељем ускликну: Алилуја!

Икос 4.

Видевши јављање пламена на мору, који беше као стуб огњени чији врх досезаше до небеса и који као сунце по ноћи блисташе, монаси Свете Горе ка обали похиташе. Угледавши Свету икону Богоматере, вишњом силом ношеном по води, завапише Благодатној:

Радуј се, Купино, коју законодавац унапред провиде!

Радуј се, Лествице, којом сиђе Бог, која до Небеса досеже!

Радуј се, мосте, који све са земље на небо преводи!

Радуј се, јер си Светлост неизрециву родила!

Радуј се, јер начин ником ниси открила!

Радуј се, јер обучена у сунце благодаћу и славом целој васељени сијаш!

Радуј се, муњо, која душе просвећује, а мисли верних озарује!

Радуј се, светлости, која у тами светли!

Радуј се, јер си многосветло просвећење заблистала!

Радуј се, Блага вратарко, која вернима двери рајске отвараш!

Кондак 5.

Гледајући да своју Богом вођену икону Иверској обитељи даш, Ти си, Богомати, преподобном Гаврилу рекла: "Пођи са монасима на обалу мора, отисни се на пучину, и узми икону моју." Он пак, окриљен вером и љубављу, хођаше по води као по сувом и узе је у наручје своје. Нашавши другима недоступно благо, које дође у наслеђе монасима његовог Иверског рода, веселећи се појаше: Алилуја!

Икос 5.

Гледајући како икона Богоматере много пута невидљивом силом бива пренета из манастирског храма на зидине обитељи, иверски монаси дивише се и стајаху кличући јој овако:

Радуј се, јер си изволела да нам свету икону Своју даш!

Радуј се, јер си нам обећала да ће нам Она покров бити!

Радуј се, јер си љубав Своју према обитељи нашој показала!

Радуј се, јер си благо промишљење о Њој пројавила!

Радуј се, помоћи наша у туђој земљи!

Радуј се, утехо у странствовању нашем!

Радуј се, благовољење Божије према нама!

Радуј се, смелости наша према Богу!

Радуј се, избављење од суза наших!

Радуј се, Заштитинице сиротана!

Радуј се, и наша заштито!

Радуј се, једина радости наша!

Радуј се, Блага вратарко, која вернима двери рајске отвараш!

Кондак 6.

Чинећи од Гаврила проповедника воље Твоје, Ти му, Владичице, рече: "Не дођох да ме ви чувате, него да Ја будем чуварка ваша, не само у овом него и у будућем веку. Ево, дајем вам знамење: све док у манастиру видите икону моју, неће вам недостајати благодати и милости од Сина мога, да би Му сви клицали: Алилуја!

Икос 6.

Велика радост, Богомати, засија онима који слушаху обећања Твоја. Теби, небеској Вратарки, монаси са радошћу сазидаше храм на вратима обитељи и овако клицаше:

Радуј се, Чуварко наша у садашњем веку!

Радуј се, Заступнице наша у будућем!

Радуј се, јер нас страху Божијем поучаваш!

Радуј се, јер нас на пут добродетељи упућујеш!

Радуј се, смелости наша и надо!

Радуј се, покрове наш и уздање!

Радуј се, јер си милосрђе Сина Свога према нама приклонила!

Радуј се, јер си нам открила да ће благодат Његова неоскудно са нама пребивати!

Радуј се, јер си као залог милости икону Своју свету даровала!

Радуј се, јер си је даром чудотворства обдарила!

Радуј се, јер нападе свакога зла од обитељи одбијаш!

Радуј се, јер свему доброме пролаз омогућаваш!

Радуј се, Блага вратарко, која вернима двери рајске отвараш!

Кондак 7.

Када једном злочестиви Амир хтеде да разори обитељ Иверску и да растера стадо монаха тамо сабрано, брзо познаде силну заштиту коју обитељ има од Богоматере. Видевши своје лађе на пучини потопљене, а ратнике своје изгинуле, он са смирењем дошавши даде обитељи сребро и злато, просећи молитве. Видевши све то, монаси завапише Богу: Алилуја!

Икос 7.

Ти, Богомати, показа нова и безбројна чуда, јер када би оскудица вина, брашна и уља, Ти овиме снабде и, исцељујући опседнуте, даде оздрављење хромима, а слепима прогледање, и сваку болест излечи, да би сви који виде та чуда овако певали:

Радуј се, изабрана Војвоткињо која непријатеље побеђујеш!

Радуј се, брза Помоћнице онима који Те призивају!

Радуј се, јер мољења наша не презиреш!

Радуј се, јер се обећања Свога не одричеш!

Радуј се, јер жалост обитељи у радост претвараш!

Радуј се, јер обитељ од оскудица избављаш!

Радуј се, прогледање слепих!

Радуј се, оздрављење хромих!

Радуј се, исцељитељко свих немоћних!

Радуј се, утешитељко свих жалосних!

Радуј се, јер не престајеш да промишљаш о нама и да нас спасаваш!

Радуј се, јер нас од толиких невоља избављаш!

Радуј се, Блага вратарко, која вернима двери рајске отвараш!

Кондак 8.

Чувши за пречудесну заштиту Иверске обитељи иконом Богоматере, патријарх Никон зажеле да и Руска земља задобије учешће у Њеној благодати. Стога, устројивши обитељ у част славне иконе, усрдно измоли изображење чудотворне иконе Богоматере, да Њеним покровом штићени кличу Богу: Алилуја!

Икос 8.

Сва будући у вишњима, но ни од земнородних не одступајући, Ти си, Богомати, благоизволела да дарујеш новој обитељи у земљи Руској благодат Твоју ради утврђења обитељи Печерске кроз часну икону Твоју, којом си благословила и Атон када си дала благослов горе Атонске преподобном Антонију, стога Ти кличемо:

Радуј се, покрове земље руске шири од облака!

Радуј се, утврђење и ограђење православне вере у њој!

Радуј се, непоколебљиви стубе Цркве православне!

Радуј се, разобличење јереси и раскола!

Радуј се, јер си блиставим зрацима са чудотворним иконама сву земљу озарила!

Радуј се, јер из њих дарове исцељења и милости точиш!

Радуј се, власти царева наших утврђење!

Радуј се, непријатеља наших устрашење!

Радуј се, весеље светитеља!

Радуј се, похвало свештеника!

Радуј се, наставнице монаха!

Радуј се, свега рода нашега спасење!

Радуј се, Блага вратарко, која вернима двери рајске отвараш!

Кондак 9.

Старајући се усрдно око сликања часне иконе милостиве Вратарке, сабор испосника Иверских саврши молебна пјенија, а освештаном водом са чудесне иконе омише даску на којој ће се часни лик изобразити. Преподобног Јамвлиха, који се подвизавао постом и бдењем са свом братијом, освештане светом водом и моштима светих, да би насликао икону Богоматере, свагда се молећи и вапијући Богу: Алилуја!

Икос 9.

Речите говорнике видимо као рибе безгласне пред Тобом, Богородице, јер не знају како да похвале сва чуда Твоја јављена роду нашему светом иконом Твојом, јер још на путу за земљу руску чињаше чуда, јер нареди благочестивоме Мануилу да да откуп неверницима који су забрањивали пролазак до земља руске, а после му двоструко узврати. Ми, дивећи се, са вером кличемо Ти:

Радуј се, неисцрпни источниче чудеса!

Радуј се, Дародавко сваке милости!

Радуј се, пред Богом за нас усрдна заступнице!

Радуј се, ризницо Његовог промишљања о нама!

Радуј се, оних који су у невољама прибежиште!

Радуј се, жалосних утехо!

Радуј се, болесних исцељење!

Радуј се, немоћних укрепљење!

Радуј се, удовица заступање!

Радуј се, милосрдна мати свих сиротих!

Радуј се, заблуделих на пут истине обраћење!

Радуј се, призивање грешника на покајање!

Радуј се, Блага вратарко, која вернима двери рајске отвараш!

Кондак 10.

Желећи да многе људе од невоља и жалости спасеш Ти, Богомати, неисцрпан извор милости од Своје иконе роду нашем изливаш. Јер, ето, и у царском граду Москви се свима који те поштују као Блага Вратарка јављаш, брзу им помоћ дарујући. У новој обитељи Иверској струје благодати од Своје иконе изливаш, као и у другим градовима, обитељима и селима, свима који те поштују корисне молитве испуњавајући. Стога, прослављајући Бога Који нам такву благодат даје, Њему кличемо: Алилуја!

Икос 10.

Стена си, Богородице, монашкоме лику и свима који Теби прибегавају, јер Творац неба и земље, настанивши се у Твојој девичанској утроби, научи све ревнитеље у чистоти и целомудрености да Теби овако говоре:

Радуј се, изабрани сасуде девствености!

Радуј се, најчистији примеру целомудрености!

Радуј се, палато бесемног зачећа!

Радуј се, Невесто Неневесна!

Радуј се, јер си Сејача чистоте родила!

Радуј се, јер си верне са Господом сјединила!

Радуј се, брза Помоћнице у бури искушења!

Радуј се, јер вражије нападе одбијаш!

Радуј се, јер маглу погубних за душу страсти одгониш!

Радуј се, јер помисли очишћујеш!

Радуј се, јер нас учиш да земаљске страсти презиремо!

Радуј се, јер умове и срца ка небеском уздижеш!

Радуј се, Блага вратарко, која вернима двери рајске отвараш!

Кондак 11.

Свако појање које покушава да испева сва милосрђа Твоја бива поражено, јер када бисмо Ти, Владичице наша Богородице, принели онолико песама колико је песка, ни онда не бисмо учинили ништа достојно онога што Ти дајеш нама, који Ти кличемо: Алилуја!

Икос 11.

Као светлоносну буктињу онима који су у тами незнања видимо свету икону Богоматере; јер Она, примивши невештаствени огањ благодати, све зрацима чуда Својих озарује, учећи их да Благословеној кличу овако:

Радуј се, у свакој невољи хитра Помоћнице!

Радуј се, у тугама брзо услишење!

Радуј се, јер нас од огња, мача и напада иноплеменика избављаш!

Радуј се, јер нас од глади и изненадне смрти ослобађаш!

Радуј се, јер нас од рана и смртоносних опасности чуваш!

Радуј се, очекиване помоћнице онима који по сувом и по води путују!

Радуј се, душевних и телесних рана излечење!

Радуј се, јер Ти у своје руке оне који лекари остављају примаш!

Радуј се, милосрдна утешитељко свих жалосних и обремењених!

Радуј се, јер се од презрених и одбачених не одвраћаш!

Радуј се, јер из јаме погибељи очајнике избављаш!

Радуј се, јер и мене обнаженог од добрих дела, без Свога покрова и заступања не остављаш!

Радуј се, Блага вратарко, која вернима двери рајске отвараш!

Кондак 12.

Пошто зажеле да подари опроштај старих грехова, Ослободилац свих људи од дугова, Тобом се приближи онима који се беху удаљили од Његове благодати и, подеравши обвезницу, дарова нам силно заступништво Благодатне, да јој сви молитвено кличемо: Алилуја!

Икос 12.

Опевајући Твоја чудеса која нам се откривају у овом животу, ми Тебе, Богородице, као неисцрпни извор милости хвалимо. Стога, припадајући Ти пред чудотворном иконом Твојом, Тебе смирено молимо: буди нам покров и заштита, и у дан кончине наше, када дође време да станемо на суд пред Страшним Престолом Сина Твога, да бисмо Ти клицали:

Радуј се, јер у слави уз Престо Сина Свога седиш и тамо нас се опомињеш!

Радуј се, јер вечно са Сином Својим и Богом царујеш и нас заступаш!

Радуј се, јер онима који се уздају у Тебе непостидан крај живота дајеш!

Радуј се, од страшних митарстава избављење!

Радуј се, од власти кнеза ваздушног ослобођење!

Радуј се, грехова наших непомињање!

Радуј се, надо блаженог живота у Господу!

Радуј се, јер онима који се уздају у Тебе стајање са десне стране Сина Свога припремаш!

Радуј се, јер нас удостојаваш да чујемо блажени глас Његов који нам наслеђе небеског Царства обећава!

Радуј се, блага Мати, која све оне који Те поштују у Своју близину примаш!

Радуј се, силна надо у вечно спасење свих хришћана!

Радуј се, Блага вратарко, која вернима двери рајске отвараш!

Кондак 13.

О, Свехвална Мати, Преславна Госпођо Дјево Богородице! Погледај на нас који Ти смирено са сузама приносимо ово мало мољење пред Пречистим ликом Твојим, и који сву наду и уздање у тебе полажемо. Избави нас од свих невоља и напасти у животу овоме и ослободи будућих мука, да спасени Тобом свагда кличемо: Алилуја!

(Овај Кондак се чита трипут, а онда Икос 1. и Кондак 1.)

празнује се 12. (25.) фебруара и 13. (26.) октобра

(чита се за помоћ у откривању решења насталих недоумица и проблема, као и за заштиту дома

извор : molitvenik.in.rs

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 3 weeks later...

АКАТИСТ РОЖДЕРСТВУ ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ

Rodjenje Presvete Bogorodice.jpg

Кондак 1.

Изабраној од људског рода и рођеној од нероткиње, Пречистој Дјеви Марији, саставимо похвалу, јер Њеним рођењем, започе се дело нашег спасења и долазак Избавитеља објави се. Зато јој радосно ускликнимо:

Радуј се, Пречиста Дјево Мајко Спаситеља света, од почетка века унапред изабрана!

Икос 1.

Анђео небески, који стоји пред Богом, би послан праведницима Јоакиму и Ани, да им објави велику радост, да ће по својој неплодности родити Кћер Преблагословену, из Које ће произићи радост целом свету. Зато и ми, као учесници ове радости, похвалне песме Дјеви запевајмо:

Радуј се, Која си на предвечном савету Свете Тројице, за Матер Сина Божијега унапред изабрана!

Радуј се, Коју су древни праоци и патријарси, на много начина у сликама и символима наговестили!

Радуј се, Коју су верне слуге Божије, више од пет хиљада година од створења света, као Матер Избавитеља очекивали!

Радуј се, Која си лествицом што Јаков виде, силазак Божији ка људима, унапред наговестила!

Радуј се, Која си као неопалима купина, што Мојсеј виде у пустињи Сионској, унапред насликана!

Радуј се, Која си унапрет оцртана у Црвеном мору, које сув пут пружи Израиљцима, а фараона потопи!

Радуј се, Која нам помажеш да се у књигу вечног живота упишемо!

Радуј се, Пречиста Дјево, Мајко Спаситеља света, од почетка века унапред изабрана!

Кондак 2.

Праведни Јоаким и Ана, видећи Анђела који им се јавио и објавио рођење Твоје, Пречиста Дјево, захвалише Богу Који је погледао на њих и скинуо срамоту неплодства њиховог, и свим срцем топло кликнуше: Алилуја!

Икос 2.

Разум божанске уредбе и силаска Свога на земљу, Свеблаги Господ, почео је да испуњава послањем Анђела Свога да јави Јоакиму и Ани о рођењу Твоме, Пресвета Дјево, зато Ти захвално певамо:

Радуј се, божанског разума Пројављење!

Радуј се, чудног плана Његовог Испуњење!

Радуј се, Која си од искона предодређена да послужиш оваплоћењу Сина Божија!

Радуј се, Која си између свих поколења, за жилиште Цара свих, унапред изабрана!

Радуј се, Која си још у рају, пресудом варалици змији, о стављању непријатељства између ње и жене и семена њеног, унапред показала!

Радуј се, Која си по испуњењу времена, од нероткиње по вољи Божијој, славно произишла!

Радуј се, Која си род људски, својим рођењем обрадовала!

Радуј се, Која си тугу оних што су чекали утеху Израиљеву у радост претворила!

Радуј се, Пречиста Дјево, Мајко Спаситеља света, од почетка века унапред изабрана!

Кондак 3.

Сила Највишега разреши неплодство остареле праведне Ане, јер те заче Пречиста, и чекајући рођење Твоје, радосно певаше Богу Израиљевом радосну песму: Алилуја!

Икос 3.

Имајући да без мужа родиш Спаситеља душа и тела наших, Ти сама као чудо, пред великим и несхватљивим чудом, од неплодних родитеља славно се роди, Пресвета Дјево, зато Ти певамо:

Радуј се, Која си још из корена Јесејева и Давидова произашла!

Радуј се, Која си од неплодне утробе праведне Ане чудесно произашла!

Радуј се, Која си пророштвом Исаије у давна времена као Дјева Матер објављена!

Радуј се, Која си по обећању Анђела рођена!

Радуј се, Коју су шатор састанка и ковчег завета праобразовали!

Радуј се, Коју је процветали штап Аронов символично прорекао!

Радуј се, Која си пре рођења за матер Бога Речи припремљена и освећена!

Радуј се, Пречиста Дјево, Мајко Спаситеља света, од почетка века унапред изабрана!

Кондак 4.

Праведни родитељи Твоји, избавивши се из буре људских поруга због свога неплодства, зачећем Твојим, Пресвета Дјево, радоваху се и у част рођења Твога, велику гозбу приредише сродницима и познаницима, и ови радујући се са свима певаху Богу, за даровану милост захвалну песму: Алилуја!

Икос 4.

Околни суседи чувши да је Кћи Јоакима и Ане добила име Марија, што ће рећи Госпођа, предвидеше унапред, Пречиста, да ћеш бити велика и славна, не само међу људима ,него и пред Богом. А ми знајући добро овај догађај величамо Те овако:

Радуј се, Пресвета Дјево, Која си још пре рођења име од Анђела добила!

Радуј се, Која си се именом овим удостојила да будеш Госпођом све твари!

Радуј се, што праведни родитељи Твоји, одајући Богу захвалност због рођења Твога, велике дарове на жртву му принесоше!

Радуј се, што сродницима и познаницима, а са њима и убогима, вечеру љубави приредише!

Радуј се, што си од свештеника позваних у дом родитеља Твојих на гозбу, била благословена!

Радуј се, Која си од свих на весеље оносабраних, била хваљена и прослављена!

Радуј се, Која си више сваке части и похвале!

Радуј се, Која си се удостојила да будеш Мати Бога Речи!

Радуј се, Пречиста Дјево, Мајко Спаситеља света, од почетка века унапред изабрана!

Кондак 5.

Боготочна звезда, која објављује долазак Сунца правде, Христа, Бога нашега, јави се у рођењу Твоме Пресвета Дјево, зато народ Божији, који је вером очекивао долазак Избавитеља, видећи Те чудно од неплодне рођену, тајанствено се обрадова и запева: Алилуја!

Икос 5.

Праведни Јоаким и Ана, видећи рођену од њих, Богоотроковицу Марију, о Којој Анђео Божији нека чудна и красна пророчанства изрече, послужише јој као Божијем ћивоту, васпитавајући и чувајући је као зеницу ока, зато и ми хвалећи богооц,е који су се удостојили да буду родитељи такве Кћери, Дјеве Марије, радосно запевајмо:

Радуј се, Пречиста Дјево, јер по рођењу Твоме родитељи Твоји веома се радоваху!

Радуј се, јер се при Твојој појави на свет Анђели и људи заједно радоваху!

Радуј се, јер сви пророци о Теби на разне начине пророковаху!

Радуј се, јер један од њих Те назва вратима затвореним, а други гором осењеном!

Радуј се, јер све преславно одавно тајанствено о Теби беше проречено!

Радуј се, јер Те градом и насељем Божијим уста псалмопевца назваше!

Радуј се, седмоосвећени светилниче пуна седам дарова Духа Светога унапред објављена!

Радуј се, позлаћена Трпезо с хлебовима предложена, јер си била предизабрана да родиш Хлеб живота – Христа!

Радуј се, Пречиста Дјево, Мајко Спаситеља света, од почетка века унапред изабрана!

Кондак 6.

Испуњавајући проповеди и речи богоносних проповедника благовољењем Творца твари, јавила си се на земљи Пресвета Дјево, природе наше Цвете, Адаму и Еви Дозивање на првобитну доброту извођење. Зато сви верни, који смо у рођењу своме радост нашли, духовно се веселимо певајући чудноме савету свом Богу нашем: Алилуја!

Икос 6.

У рођењу Твоме, Пречиста, засија Зора спасења нашег, на испуњење Божијег плана, јер од свих поколења, Ти једина јавила си се достојна да позајмиш тело Творцу Твоме, Који је дошао да спасе род наш од древне праотачке клетве. Тога ради овако Ти кличемо:

Радуј се, Адама и Еве Позивање!

Радуј се, древне клетве Разрушење!

Радуј се, Крају старога закона и нове благодати Начало!

Радуј се, Тајнице божанског промисла, Која нас на добра дела увек упућујеш!

Радуј се, Која си се у свима поколењима једина нашла да будеш Мајка Бога Речи!

Радуј се, Која си нама, новим у Христу људима, духовна Мати јавила се!

Радуј се, Која нас Својим материнским старањем, никада не остављаш!

Радуј се, Која нас, као синове и кћери, Сину Твоме достојне и миле припремаш!

Радуј се, Пречиста Дјево, Мајко Спаситеља света, од почетка века унапред изабрана!

Кондак 7.

Желећи завете своје Господу испунити, родитељи Твоји, Пресвета Дјево, трилетну девојчицу, приведоше Те у храм Господњи са славом и радошћу великом. А првосвештеник Захарија озарен Духом Светим, уведе Те у Светињу над светињама, која је била само праслика Твоје светиње, јер си Ти сместила у Себе не ћивот завета, него светијега од свих, Сина Божијега, Који је у Твојој девојачкој утроби тело примио, а Коме си Ти са девојачким хоровима вазда певала: Алилуја!

Икос 7.

Ново преславно промишљање Божије би о Теби, Дјево Марије, јер живећи у храму Божијем храну из руку Анђела примила си, Пресвета. Зато Те молимо, насити нас благодатном храном да духовно узрастемо у човека савршена и Теби Свецарици хвалу узносимо:

Радуј се, врлинама преукрашена Отроковице, удостојена да у храму Божијем живиш и са анђелима разговараш!

Радуј се, Која си храну од Бога, послану ти из руку Анђела, у Светињи над светињама примала!

Радуј се, Која си небеским хлебом у храму чудесно одгајена!

Радуј се, Која си за велику тајну оваплоћења Сина Божијега тамо припремљена!

Радуј се, јер по заповести Божијој, Анђели на земљи Теби угодно служише!

Радуј се, јер они сада на небесима, Теби као Царици побожно служе!

Радуј се, јер Те и ми недостојним захвалним песмама сад величамо!

Радуј се, јер и родитеље Твоје, Богооце, увек величамо и у молитвама их призивамо!

Радуј се, Пречиста Дјево, Мајко Спаситеља света, од почетка века унапред изабрана!

Кондак 8.

Видевши чудно рођење Пречисте Дјеве, удаљимо се од сујетног света, преневши ум на небеса где Богоматер у слави стоји пред Сином својим и Богом, заузимајући се пред Њим за све верне који Њено преславно рођење са љубављу признају и Богу кличу: Алилуја!

Икос 8.

Сва твар у рођењу Твоме, Пречиста, нађе радост која праотачку тугу потире, јер рођеном од Тебе Христом Богом, пале у грех непослушности природа наша, од пада устаде и Творцу опет мила постаде; зато Ти умилно кличемо:

Радуј се, светле Радости Предсказање!

Радуј се, Тајне од века сакривене Објављење!

Радуј се, Којом устадосмо од пада!

Радуј се, Којом из ропства ђавољега у слободу деце Божије дођосмо!

Радуј се, Којом се одбачена природа наша с Богом сједини!

Радуј се, Којом се Јоаким и Ана од срамоте бездетства ослободише!

Радуј се, Којом се обиље вечних добара од Господа вернима дарује!

Радуј се, Пречиста Дјево, Мајко Спаситеља света, од почетка века унапред изабрана!

Кондак 9.

Сви Анђели Божији, који нису знали Мајку Богооваплоћења, сакривену од почетка у савету Триипостасног Божанства, а потом објављену Дјевом Маријом, веома зачуђени беху, видећи како Кћи Јоакима и Ане, необично женској природи, у Светињу над светињама уведе се. Зато обузети чуђењем, побожно певаху Богу: Алилуја!

Икос 9.

Најстарији беседник, најмудрији међу царевима Израиљевим, Соломон, унапред виде рођење Твоје Пречиста, и у песми над песмама, са чуђењем певаше: „Ко је ово, што се јави као јутро, добра као месец, изабрана као сунце?“ зато Црква славећи Твој празник, весело Ти кличе:

Радуј се, сунцу слична Дјево, Која си истинито сунце Христа, девичанским ваплоћењем у свет увела и Њиме све просветлила!

Радуј се, светозарни Облаче, Која си у Себе примила Бога живећега у светлости неприступној!

Радуј се, Која си у утробу Своју сместила Безграничнога, Који све крајеве васељене обухвата!

Радуј се, пуни Месече Која светлост божанску непосредно примаш и нас њоме озараваш!

Радуј се, најчистије Огледало у коме се многа Божија савршенства чудесно и верно оцртавају!

Радуј се, Која савршенством својих врлина и нас на врлине покрећеш!

Радуј се, Пречиста Дјево, Мајко Спаситеља света, од почетка века унапред изабрана!

Кондак 10.

Желећи да спасе људски род од првобитне клетве, чудан план тајне Своје учини Господ, изабра Те Пречиста, од потомства Аврамова и Давидова, и изволи да се без семена од Тебе, преко закона природе, па и Тебе, произведе од остарелог и неплодног корена праведника Јоакима и Ане. Зато празнујући Твоје рођење и родитеље Ти захвалним песмама певамо Богу: Алилуја!

Икос 10.

Хотећи да се роди, нашега спасења ради на земљи и с људима да поживи, Цар Небески, припреми Тебе за палату Свога ваплоћења, даровавши плод неплодној Ани, која се са супругом својим усрдно молила за разрешење свога неплодства. Зато Те молимо, Богомати, разреши неплодност душа наших да узмогнемо принети Богу плод добрих дела врлине, певајући им овако:

Радуј се, пресветли Стане бесеменог Божијег ваплоћења!

Радуј се, жива Палато за стан Цара све твари припремљена!

Радуј се, најсветлији Облаче којим Бог, што седи на престолу божанства, к нама сиђе!

Радуј се, Посреднице закона и благодати печате старог и новог завета!

Радуј се, неувела Лозо, Која си прекрасни цвет Спаситеља света произрасла!

Радуј се, мирисна Јабуко, Која си од неплодне произрасла и мила Христу јавила се!

Радуј се, и нас певаче угодне престави!

Радуј се, јер и мене, будући бесплодни добрим делима, не лишаваш духовне утехе!

Радуј се, Пречиста Дјево, Мајко Спаситеља света, од почетка века унапред изабрана!

Кондак 11.

Не одбаци добра, Владарко, оне, који похвалну песму Твоме рођењу приносе, него ради оних који су Те родили, буди нам наклоњена молећи Сина Твога и Бога нашега, да нам подари опроштај грехова и поправку живота, да у сузном покајању вазда захвално певамо Му: Алилуја!

Икос 11.

Светла и све васељене божанске светлости свећа, јединица кћи Јоакима и Ане, унапред изабрана за Матер јединородног Сина Божијег, данас од неплодних преславно произиђе и све просвећује Њено рођење, који верно празнују и побожно певају:

Радуј се, светлозарна Свећо, божанским пламеном запаљена!

Радуј се, Која и нас њоме благодатно просвећујеш и загреваш!

Радуј се, тајанствена Клешта, Која си божански жар, Христа Господа, у утроби и на рукама Својим носила!

Радуј се, Која си и нас удостојила да Га у тајни причешћа примимо!

Радуј се, живи и прекрасни Храме Господњи, о Коме пева Давид: „Свет је храм Tвој и диван у правди!“

Радуј се, света Кадилнице, Која не тамјан но по ваздуху разливаш, него си Христа, вечни пријатни Мирис у Себи сместила, и сву твар Њиме окадила!

Радуј се, Престоле славом преузвишена, живо Станиште великог Цара, а нашег Спаситеља и Господа!

Радуј се, Царице неба и земље, Која са Сином својим и Богом, вечно царујеш и нас убоге не заборављаш!

Радуј се, Пречиста Дјево, Мајко Спаситеља света, од почетка века унапред изабрана!

Кондак 12.

У рођењу Твоме, Пречиста, више се појави благодат, него дело природе, јер Господ услишавши молитву бездетних родитеља Твојих, дарова им Тебе на утеху, као Авраму и Сари Исака, хотећи у исто време, и план Мајке Своје на Теби да изврши и припреми Те за Мајку јединородном Сину Своме, обећаном Искупитељу нашем, Њему захвално певамо: Алилуја!

Икос 12.

Славећи Твоје, од неплодних рођење, хвалимо Те Пречиста, као Тајницу Божијег плана о нашем спасењу, ваплоћењем од Тебе Бога Речи, и певамо Ти овако:

Радуј се, чиста Нојева Голубице, Која си рођењем Својим престанак потопа смрти најавила!

Радуј се, Која си роду људском, који је гинуо у греху, Лозу благовести, Христа Спаситеља, родила!

Радуј се, једина блажена међу женама, Која си Својом послушношћу Богу, непослушност праотаца (упорним чекањем доласка избавитеља) рођењем Својим, у радост претворила!

Радуј се, јер рођење Твоје објави радост свој васељени!

Радуј се, јер се у Твоме рођењу матере радују и неплодне веселе (знајући да си и Ти од неплодне произашла)!

Радуј се, јер и све који рођење Твоје верно и побожно славе удостојаваш благодатног весеља!

Радуј се, Која много молиш Сина Свога, што је с десне стране Оца у слави Његовој, да и нас посади са десне стране Своје!

Радуј се, Пречиста Дјево, Мајко Спаситеља света, од почетка века унапред изабрана!

Кондак 13.

О, Свехвална и Пречиста Мати, Дјево, прими ово наше похвално певање, у част преславног рођења Твога приношено, и породи у нама жељу вечитих добара, а уједно избави нас, Цркву Свету и отачаство наше, Гору Атонску, и станишта монашка, од свих невоља, зла и напасти, од видљивих и невидљивих непријатеља, и будуће избави муке и Небеског Царства нас удостој, да Тебе ради, вавек певамо: Алилуја!

(Овај Кондак се чита трипут, а онда Икос 1. и Кондак 1.)

МОЛИТВА ПРВА РОЖДЕСТВУ Пресвете Богородице

Прими Многомоћна Пречиста Госпођо, Владарко Богородице, ове часне дарове, Теби једино прикладне, од нас недостојних слугу Својих, од свих покољења изабрана, и од свих створења небеских и земаљских виша. Јер Тебе ради, би Господ сила с нама, и Тобом Сина Божијега познасмо, и удостојисмо се, светог Тела Његовог и пречисте Крви Његове, зато си слављена од свих нараштаја, Богохвална, будући светија од Херувима и часнија од Серафима. И сад, Свехвална, Пресвета Богородице, не престај да се молиш за нас, недостојне слуге Своје да се избавимо од сваког лукавог савета и од сваке невоље, и да се сачувамо од сваког отровног напада ђаволског. Све до краја живота нашега, молитвама Својим нас неосуђене сачувај, тако да Твојим заступништвом и помоћу спасавани, славу, хвалу, захвалност и клањање за све, у Тројици јединоме Богу и Творцу свега, узносимо сада и увек и у векове векова. Амин

МОЛИТВА ДРУГА РОЖДЕСТВУ Пресвете Богородице

О, Пресвета, Пречиста, Преблагословена Дјево, Владарко Богородице, Која си од неплодне рођена, и због чистоте душе и тела, удостојила се бити Мајком Сина Божијега, Господа нашега Исуса Христа, с Којим на небесима станујеш и имаш велику слободу пред Пресветом Тројицом, од Које си увенчана венцем вечног царевања, зато сви к Теби смирено прибегавамо и молимо, измоли нам од Свемилостивог Господа Бога, опроштај свих наших сагрешења, вољних и невољних, страдалном отачаству нашем, спасења, мира, тишине и обнову побожности, времена мирна, и безметежна, без буна злих, изобиље земаљских плодова, повољан ваздух, благовремену и умерену кишу, и све за живот и спасење потребно, испроси нам у Христа. Сина Својега Бога нашега. Нарочито помози нам да се украсимо добрим обичајима и делима, да колико узмогнемо, будемо подражаваоци Твоме светом животу, којим си се од детињства украшавала, угађајући Господу, и тога ради јавила си се часнија од Херувима и славнија од Серафима. Да, Пресвета Госпођо, буди нам у свему брза Помоћница, и ка спасењу премудра Наставница, да угледајући се на Тебе и Тобом помагани, удостојимо се бити наследници Небеског Царства, које нам је стекао Син Твој страдањима својим, а обећао онима који испуњавају свете заповести Његове. Јер си Ти, Госпођо, једина наша Нада и Узданица пред Богом, и Теби сав наш живот предајемо, очекујући да због Твога посредништва и заступништва не будемо посрамљени у час изласка нашега из овога света, и на страшном Суду Сина Твога, Христа Бога нашега, него да се удостојимо стајања с десне стране Његове, и да се тамо вечно радујемо са свима, који су Му од почетка угодили, и да га без престанка славимо, хвалимо и благосиљамо са Оцем и Духом ва век века. Амин.

Извор

Сретан вам празник браћо и сестре. Нека вас Пресвета Богородица увијек заступа пред престолом Сина Свога.

posaljisvojuporuku.png

 


Погледа Отац с Небеса и виде ме сва у ранама од неправде људске, и рече, не свети се.
Коме да се светим Господе? Поворци стада, што иде на заклање? Свети ли се лекар болесницима, што га са самртничке постеље руже? Коме да се светим? Снегу, што копни и трави што се суши?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

За сад је једини и добар овакав начин , као што си досад радила ,

можда би било лепо као предлог ако има неки снимани видео запис неког акатиста ,

ако има па да се заједно постави са овим писаним ?!

Хвала свима!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 month later...
  • 11 months later...
  • Гости

ikona%20lepavinska.jpg

Кондак 1

Дивни благослов Господ дарова нама, икону Твоју свету,Пресвета Богородице јер се они који јој притичу од свих зала, невоља и жалости избављају. Стога припадајућипречудесном лику Твом, благодарне песме узносимо Ти,Небеска Царице. Но, пошто имаш љубав Сина и Владике Твога – моћ непобедиву, од сваке нас опасности избави дати радосно певамо:

Радуј се , Благодатна, која нас од злога избављаш!

Икос 1

Ангелске силе и сва војска небеска са страхопоштовањем иљубављу служе Ти неућутно, Дјево Богородице, јер си Царасвих, Христа Бога родила. Но, будући блага Мајка свима,удостој и нас грешне да Теби достојну хвалу узнесемо,појући Ти:Радуј се, јер си свима радост родила!Радуј се, Обрадована, Господ је с Тобом!Радуј се, јер Те блаженом зову сви нараштаји!Радуј се, јер Те неућутно певају многооки Херувими!Радуј се, јер Те непрекидно славе шестокрили Серафими!Радуј се, јер онима који Ти служе с љубављу дајеш радост!Радуј се, јер се молитвама Твојим Господ у душама нашимрађа!Радуј се, Мајко наша, јер нас небеским хлебом храниш!Радуј се, Ти која живот наш на добро управљаш!Радуј се, јер нас на Царску гозбу позиваш!Радуј се, јер нам ликом Својим радост и утеху пружаш!

Радуј се, Благодатна, која нас од злога избављаш!

Кондак 2

Видећи, Пресвета Богородице, Твоју икону свако јутрочудесно обретену у долини, монаси који градише манастир

своје обитељи на брду, схватише да је воља Твоја да Типослуже у низини. Дивећи се непостижној дубини Твојесмерности, Богу радосно певамо:

Алилуја!

Икос 2

Твоја љубав и старање о нама грешницима превазилазинашу моћ схватања, јер ниси престала да нам са највишихвисина, као Небеска Царица, дајеш пример, смерности,желећи да манастир Твоје Световаведењске обитељи будеса брда премештен у дол. Зато, сећајући се овог чудесногпоучења којег си нас удостојила, дивећи се певамо Ти:Радуј се, јер Господ погледа на смиреност Твоју!Радуј се, јер Ти учини величину Силни!Радуј се, престоле Цара Славе!Радуј се, палато Духа Светога!Радуј се, наставнице наша, јер нас светом смирењу учиш!Радуј се, јер нас на творење воље Божије упућујеш!Радуј се, јер нам помажеш да Крст носимо!Радуј се, јер нас у искушењима бодриш!

Радуј се, Благодатна, која нас од злога избављаш!

Кондак 3

Састрадална Мајко свих хришћана, Неба и земље Царице,благоволела си да нам подариш благослов и утеху,укрепљење и освећење, од напасти и недуга избављење,икону Своју свету Лепавинску, пред којом ничице падамо ирадосно Ти певамо:

Алилуја!

Икос 3

Имајући неисцрпно богатство милосрђа и љубавнеизрециву према свима људима, икону Своју светуЛепавинску многим чудима си прославила. Тога радирадосно Ти појемо:Радуј се, јер Тобом Божији благослов на нас силази!Радуј се, јер нас храбриш пред Богом!Радуј се , свих нараштаја удивљење!

Радуј се, подвижника тајно укрепљење!Радуј се, посрнулих брзо подизање!Радуј се, рајских двери отварање!Радуј се, хришћанскога рода утврђење!

Радуј се, Благодатна, која нас од злога избављаш!

Кондак 4

Господ сачува чудесно силом Својом икону Твоју свету одуништења Пречиста Владичице, када у рату манастирскацрква беше бомбардована. Зато смерно певање приносимоБогу, који нас ради Тебе спасава:

Алилуја!

Икос 4

Манастирска братија прослави Господа када угледа Твојуикону у рушевинама како торжествује нетакнута, иако једна граната беше равно пред њу пала! Славећи великуљубав коју Господ према Твом лику показа и преко кога инама недостојнима милост дарова, величамо Те, МајкоБожија, и певамо:Радуј се, јер велича душа Твоја Господа!Радуј се, неисцрпна ризницо дарова благодати Божије!Радуј се, јер заблуделе на пут покајања водиш!Радуј се, јер огањ наших страсти гасиш!Радуј се, јер невољним и ништим утеху пружаш!Радуј се, јер оне који се у тебе уздају никад не остављаш!Радуј се, јер оне који у искушењима теби притичуспасаваш!Радуј се, јер онима који на путу правде и спасења страдајувенце дарујеш!

Радуј се, Благодатна, која нас од злога избављаш!

Кондак 5

Желећи да људима у болестима и невољама помажеш иверу им у силно заступништво Твоје утврдиш, Господа сиумолила, Владичице, да глувонемо дете благодаћу ТвогаПресветога лика исцели, када јеромонах који је за време

нафоре молитве читао, на заспало дете владичанскиомофор положи. Видећи велико чудо милости Твоје, народкоји је у храму стајао у умиљењу, радосно Господу језапевао:

Алилуја!

Икос 5

Ради превелике љубави и доброте Своје, Господ показаикону Твоју свету неисцрпним извором Своје милости, када је дете глувонемо рођено пред њом исцељено. Моли,Владичице, Господа да и наше уши за слушање вереотвори и уста благодаћу Својом испуни да Ти радоснупесму узнесемо:Радуј се, од рођења за Мајку Божију изабрана!Радуј се, јер си Бога Слова у тело обукла!Радуј се, јер болести наше исцељујеш!Радуј се, јер душе и тела наша од саблазни чуваш!Радуј се, јер раслабљене у вери утврђујеш!Радуј се, изнемоглим у невољама укрепљење!Радуј се, глувих слушање, слепих гледање, немихговорење!Радуј се, мртвих васкрсење!

Радуј се, Благодатна, која нас од злога избављаш!

Кондак 6

Војник Игњатије који је патио од духа нечистог да је иразум изгубио и везиван у ланце био, благодаћу Божијом јепред Пресветом иконом Твојом исцељење добио. Молимо Те, Пресвета Владичице, и нас од сваке напасти илукавства вражијег избави, да бисмо Господу увек певали:

Алилуја!

Икос 6

Желећи да све верне спасеш, Богородице Дјево, све који Типритичу Својим материнским покровом од зла и замкиђаволских штитиш. Знајући да преобилну љубав премасвим хришћанима имаш, ликујући певамо Ти:Радуј се, јер од помена пресветог имена Твог дрхтедемони!Радуј се, у невољама и напастима брза помоћнице!

Радуј се, јер наше невидљиве непријатеље развејаваш!Радуј се, јер лукавства видљивих непријатеља нашихизобличаваш!Радуј се, јер греховну многобрижност од нас одгониш!Радуј се, јер посрамљујеш лажне пророке и празна гатања!Радуј се, јер си војске демонске победила!Радуј се, јер си духа погађалачког из болне жене истерала!Радуј се, јер си противника Божијег и непријатеља спасењаљудског постидела!

Радуј се, Благодатна, која нас од злога избављаш!

Кондак 7

Ново знамење милосрђа Свога показала си. Владичице,чудесним прослављењем свете иконе Лепавинске када је удому једне породице икона Твоја крстообразним кретањеми благоуханим мироточењем вернима Твојим укрепљење иутеху даровала. Свемилостива Дјево Богородице, укрепи инаше душе и срца просвети да, милости Твоје достојнославећи, Богу певамо:

Алилуја!

Икос 7

Видећи Тебе, Мајку Своју, како се пред Престолом Његовимза све људе усрдно молиш, Господ благоволи да свуда гдесе икона Твоја Лепавинска обрете, благодат Божијазаблиста како би је сви они који се пред њом моле добили иса вером и љубављу Теби песме узнели:Радуј се, јер си иконом Својом свету Цркву обасјала!Радуј се, јер си благодат њену по свој земљи умножила!Радуј се, јер иконом Својом Царство Божије сведочиш!Радуј се, јер су од лепавинских икона Твојих извори сузапотекли!Радуј се, јер си окамењена срца наша топлином лика свогаумекшала!Радуј се, јер где год се икона Твоје обрела, радосну су Типесму принели!Радуј се, јер спасаваш оне који су Те прославили!

Радуј се, Благодатна, која нас од злога избављаш!

Кондак 8

Непогрешив је путоказ свима вернима света икона Твоја накојој на Сина Твога, Христа Бога, као на Пут, Истину иЖивот показујеш и погледе гладних и жедних чеда Твојихка Њему управљаш. А ми, сетивши се Његових речи „Ево јасам са вама у све дане до свршетка вијека“, Господурадосну песму приносимо:

Алилуја!

Икос 8

Син Твој, Господ наш, благослов дарује свима који притичуикони Твојој да јој се као Теби самој поклоне, да бисветлошћу њеном чистијом од сунца обасјани, са љубављуиз душе Теби певали:Радуј се, Божије премудрости и доброте откривење!Радуј се, наших мисли ка Богу управљење!Радуј се, Ти која си чистотом душе Своје сву васељенуобасјала!Радуј се, јер си се вољи Божијој савршено предала!Радуј се, Ти која нам мајчинску љубав увек дарујеш!Радуј се, срца скрушених очишћење!Радуј се, помрачених умова просвећење!Радуј се, верних душа освећење!

Радуј се, Благодатна, која нас од злога избављаш!

Кондак 9

Преславној и пречудесној икони Твојој Лепавинској ангелина Небу узносе хвалу и свети је прослављају, а ми грешни,у Твоју помоћ и милост уздајући се, пред њом и у невољи иу радости Господу увек певамо:

Алилуја!

Икос 9

Немогуће је људима да Те достојно прославе, ПресветаБогородице, јер си висина људском уму недостижна идубина анђелским очима недогледна. Но, пошто Тебе каоМајку нашу имамо, Господу благодарни, умилно Ти певамо:Радуј се, увек блажена Мати Божија!Радуј се, Свехвална, Свеславна, Свеопевана!Радуј се, јер смирене срцем волиш!Радуј се, јер Богом сиромашне богатиш!Радуј се, утехо плачућих!

Радуј се, кротких помоћнице!Радуј се, милостивих заступнице!Радуј се, гладних и жедних правде хранитељко!Радуј се, неправедно гоњених и увређених заштитнице!Радуј се, Свете Тројице славо!

Радуј се, Благодатна, која нас од злога избављаш!

Кондак 10

Славу Твоју Својом сматрајући, Господ је даровао Тебе,Преславна Богородитељко, као спасоносно прибежиште уневољама и сигурну заштиту у искушењима свима који Тевером прослављају и делима Ти љубави захваљују, Господуу срцима појући:

Алилуја!

Икос 10

Стена си свима који име Господње хвале и ограда онимакоји, Твојом љубављу и вером оживљени, ПресветаВладичице, Твоја чудеса славе, усрдно ти певајући:Радуј се, преславних чуда умножитељко!Радуј се, благочестивих покрове!Радуј се, у недоумицама непогрешива путеводитељко!Радуј се, свакога добра дароватељко!

Радуј се, Благодатна, која нас од злога избављаш!

Кондак 11

Ко две удовичине лепте, захвалне наше песме прими,Света Богородице, и покајање и опроштај наших греховаизмоли, да бисмо Господу увек у радости могли да певамо:

Алилуја!

Икос 11

Научи нас, Пречиста, да вољу Божију творимо и јеванђелске заповести вршимо, љубав Христову стекнемо,да бисмо Ти достојно певали:Радуј се, јер нас у свеоружје Божије облачиш!Радуј се, Ти која се за спасење наше бориш!Радуј се, јер нас Небеског Царства удостојаваш!Радуј се, јер нас без старања Свога никад не остављаш!Радуј се, јер раздвојене у Христу Богу уједињујеш!

Радуј се, јер мириш завађене!Радуј се, рода људског уздизање!Радуј се, Православне вере сведочење!

Радуј се, Благодатна, која нас од злога избављаш!

Кондак 12

Благословивши икону Свог Пресветог лика коју је свети јеванђелист Лука први насликао, измолила си, Владичице ,да Твоја благодет и сила са иконом Твојом буду. Нама, пак,грешнима као заштитницу и помоћницу даровала си иконуСвоју Лепавинску, пред којом се Теби Благој молимо и упесмама Те величамо, Богу певајући:

Алилуја!

Икос 12

Као благодатни залог и ограду имамо икону Твојупреславну Лепавинску. Ликујући зато, о њеним чудимапевамо и усрдно Те молимо: помози нам, ПресветаБогородице, да се добрим делима обогатимо и да самисебе, једни друге и сав живот свој Христу Богу предамо, дабисмо Ти увек певали:Радуј се, јер у срцима нашим љубав Божију ужижеш!Радуј се, јер нас на добра дјела подстичеш!Радуј се, јер си икону Своју за спасење учинила!Радуј се, јер си непријатеље наше њоме поразила!Радуј се, нестворене светлости сијање!Радуј се, пророка испуњење!Радуј се, веро наша, љубави и надање!

Радуј се, Благодатна, која нас од злога избављаш!

Кондак 13

О, свехвална и свеопевана Мајко Божија, Небеска Царице,која си нам из превелике љубави и милости чудесну иконуСвоју Лепавинску на утеху, заштиту и помоћ даровала,услиши ова мала мољења наша, свима даруј оно што је наспасење и приводи Сину Твоме, Христу Богу нашем, дабисмо Ти увек од свег срца и душе певали:

Алилуја!

(овај кондак се чита три пута)

Икос 1

Ангелске силе и сва војска небеска са страхопоштовањем иљубављу служе Ти неућутно, Дјево Богородице, јер си Царасвих, Христа Бога родила. Но, будући блага Мајка свима,удостој и нас грешне да Теби достојну хвалу узнесемо,појући Ти:Радуј се, јер си свима радост родила!Радуј се, Обрадована, Господ је с Тобом!Радуј се, јер Те блаженом зову сви нараштаји!Радуј се, јер Те неућутно певају многооки Херувими!Радуј се, јер Те непрекидно славе шестокрили Серафими!Радуј се, јер онима који Ти служе с љубављу дајеш радост!Радуј се, јер се молитвама Твојим Господ у душама нашимрађа!Радуј се, Мајко наша, јер нас небеским хлебом храниш!Радуј се, Ти која живот наш на добро управљаш!Радуј се, јер нас на Царску гозбу позиваш!Радуј се, јер нам ликом Својим радост и утеху пружаш!

Радуј се, Благодатна, која нас од злога избављаш!

Кондак 1

Дивни благослов Господ дарова нама, икону Твоју свету,Пресвета Богородице јер се они који јој притичу од свихзала, невоља и жалости избављају. Стога припадајућипречудесном лику Твом, благодарне песме узносимо Ти,Небеска Царице. Но, пошто имаш љубав Сина и Владике Твога – моћ непобедиву, од сваке нас опасности избави дати радосно певамо:

Радуј се , Благодатна, која нас од злога избављаш!

Lepavinska.cudo.jpg

МОЛИТВА ПРЕСВЕТОЈ БОГОРОДИЦИ

Св Јефрема Сирина

Дјево, Владичице, Богородице, опште спасење родахришћанскога! Као Мајка, Ти се непрестано стараш о нама; жалосива, Тинас окружаваш Својим доброчинствима, спасавајући,чувајући, избављајући од опасности, штитећи одискушења, ослобађајући од грехова. Ми Ти благодаримо зато, и не тајећи Твоја доброчинства, опевамо чудесна дела Твоја, прослављамо самилост, величамо промишљање, славословимо посредовање и опомињући се великихдарова Твојих и од каквих си нас опасности избавилаСвојим заузимањем, ми Ти као дужници приносимозахвалну песму, мада и недостојни великих доброчинстава Твојих. Ипак Те преклињемо: сажали се на служитеље Твоје ипринеси за нас молбу рођеном од Тебе Сину Твоме и Богунашем, Господу Исусу Христу, да нас Он избави од вечнемуке, да прославимо свесвето име Оца и Сина и СветогаДуха, сада и увек и у векове векова.

Амин.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 3 months later...

Ово је заиста диван акатист и увек ме радује кад се чита, подсећа ме на Хиландар и Свету Гору и чудеса Божија и заиста ме клима акатиста пресели пред икону, у саборну цркву у манастиру. Диван и чудесан акатист, плод истинске благодарности и духовности.

 

О, Пресвета и Преблагословена Дјево Богородице Маријо, теби припадамо, и клањамо се пред светом тројеручном иконом твојом, сећајући се преславног чуда твога, прирастања одсечене деснице преподобног Јована Дамаскина, које се уз помоћ иконе ове догодило, и чији се знак и сада види на њој, оличен у трећој руци, икони твојој приложеној. Молимо ти се и просимо те свеблагу и свемилостиву Заштитницу рода нашега, услиши нас који ти се молимо. Као што си услишила блаженог Јована, који ти је у жалости и болести завапио, тако не презри ни нас, који смо ранама многоразличних страсти оболели и ојађени, и који теби, са скрушеном и смиреном душом, усрдно прибегавамо. Свемилостива Госпођо, ти видиш немоћи наше, невољу и потребу нашу за твојом помоћи и заштитом: одасвуд смо непријатељима окружени, и немамо помагача ни заштитника, ако се ти не смилујеш на нас, Владичице. Заиста, молимо ти се, саслушај болни вапај наш, и помози нам да светоотачку православну веру чисту сачувамо до краја живота, да у свима заповестима Господњим право ходимо, да истинско покајање за грехе своје увек Богу приносимо и удостојимо се мирног и хришћанског краја живота и доброг одговора на страшном суду Сина твога и Бога нашега. Њега умоли за нас материнском својом молитвом, да нас не осуди по безакоњима нашим, него да нас помилује по великој и неисказивој милости Својој. О, Сведобра, услиши нас, и не лиши своје моћне помоћи, да би смо ти, тобом спасење задобивши, певали и прослављали у земљи живих, као и Рођеног од тебе, Избавитеља нашега, Господа Исуса Христа, коме припада слава, моћ, част и поклоњење, заједно са Оцем и Светим Духом, сада и свагда и кроза све векове. Амин.

Ако си пао, немој да се каљаш; ако си се укаљао, немој да се ваљаш! —Св. Јустин Ћелијски
Link to comment
Подели на овим сајтовима

PDF документ, 1852kb

 

Акатист Пресветој Богородици Млекопитатељници

 

Радуј се Богородице Дјево, Млекопитатељнице, која нас милошћу својом свагда напајаш.

Ако си пао, немој да се каљаш; ако си се укаљао, немој да се ваљаш! —Св. Јустин Ћелијски
Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 7 months later...
  • Гости
Двор царице небеске Видео
 
 
 
 
 
print22x20.gif

Чајниче је данас најпознатије по чудотворној икони Пресвете Богородице чајничке, познате и под именом Чајничка Красница. Ова икона се чува у новом храму на посебном престолу, на сјевероисточној страни, и испред ње непрестано светле кандила.

Светитељ Николај Српски је Чајниче називао другом по значају светињом Српске Цркве, после манастира Острог. Слава због благодати и милости Царице Небеске на овом месту проширила се по целом свету.

 

Скачать

(FLV файл. Продолжительность 27 мин. Размер 177.4 Mb)

11 / 09 / 2013

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 8 months later...

МОЛЕБНИ КАНОН ПРЕСВЕТОЈ БОГОРОДИЦИ

састав монаха Теостирикта који се чита у свакој муци душевној и невољи


 

Псалам 142.


Господе, услиши молитву моју, прими мољење моје по истини Својој, услиши ме по правди Својој; и не иди на суд са слугом Твојим, јер се нико жив неће оправдати пред Тобом. Непријатељ гони душу моју, гази у прах живот мој, посађује ме у мрак, као давно помрле. Трне у мени дух мој, помете се у мени срце моје. Помињем дане старе, пребрајам све послове Твоје, размишљам о делима руку Твојих. Пружам к Теби руке своје; душа је моја као сува земља пред Тобом. Брзо ме услиши, Господе, нестаје духа мога; немој одвратити лица Свога од мене, јер ћу бити као они који одлазе у гроб. Рано ми јави милост Своју, јер се у Тебе уздам. Покажи ми, Господе, пут којим да идем, јер к Теби подижем душу своју. Избави ме од непријатеља мојих, Господе, к Теби прибегох. Научи ме творити вољу Твоју, јер си Ти Бог мој; Дух Твој благи нека ме води по стази правој. Имена ради Свога, Господе, оживи ме правдом Твојом, изведи из муке душу моју. И по милости Својој истреби непријатеље моје, и погуби све који муче душу моју, јер сам слуга Твој.


Слава Оцу и Сину и Светоме Духу, и сада и увек и у векове векова. Амин.


Алилуја, алилуја, алилуја, слава Теби, Боже. (трипут)

 

Онда тропар Богородици:


Усрдно притекнимо сада к Богородици ми грешни и смирени, и припаднимо покајнички вапијући из дубине душе: Владичице, помози, сажаливши се на нас; похитај, пропадамо од мноштва сагрешења, не отпусти Твоје слуге празне, јер Тебе имамо као једину наду.


Слава Оцу и Сину и Светоме Духу и сада и увек и у векове векова. Амин.


Ми недостојни нећемо никада ућутати, Богородице, казујући чудеса Твоја; јер када Ти не би предстојала молећи, ко би нас избавио од толиких беда? К о би нас сачувао до сада слободне? Нећемо одступити од Тебе, Владичице, јер Ти слуге Твоје увек спасаваш од свих опасности.


Псалам 50.


Помилуј ме, Боже, по великој милости Својој, и по обиљу милосрђа Свога очисти безакоње моје. Опери ме добро од безакоња мога, и од греха мога очисти ме. Јер безакоње своје ја знам, и грех је мој стално преда мном. Теби јединоме сагреших, и зло пред Тобом учиних, а Ти си праведан у речима Својим и чист у суду Своме. Гле, у безкоњима се зачех, и у гресима роди ме мати моја. Гле, истину љубиш, и јављаш ми непознатости и тајности премудрости Своје. Покропи ме исопом, и очистићу се; опери ме, и бићу бељи од снега. Дај ми да чујем радост и весеље, да се прену кости потрвене. Одврати лице Своје од грехова мојих, и сва безакоња моја очисти. Срце чисто саздај у мени, Боже, и дух прав обнови у мени. Не одбаци ме од лица Твога, и Духа Твога Светога не одузми од мене. Дај ми радост спасења Твога, и духом владалачким учврсти ме. Научићу безаконике путевима Твојим, и безбожници ће се обратити Теби. Избави ме од крви Боже, Боже, спасења мога; обрадоваће се језик мој правди Твојој. Господе, отвори усне моје, и уста ће моја казивати хвалу Твоју. Јер да си хтео жртве, принео бих Ти; за жртве паљенице не мариш. Жртва је Богу дух скрушен; срце скрушено и смерно Бог неће одбацити. По доброти Својој, Господе, чини добро Сиону, и нека се подигну зидови Јерусалима. Тада ће Ти бити миле жртве правде, принос и жртве паљенице; тада ће приносити на жртвеник Твој теоце.


После псалма почињемо

 

Канон Пресвете Богородице


без ирмоса: Глас 8.

 

Песма 1.


Ирмос: Прешавши воду као копно, и побегавши од египатског зла, Израиљац клицаше: Избавитељу и Богу нашем појмо!


Пресвета Богородице, спаси нас!


Многим напастима опседнут, к Теби прибегавам, иштући спасење; о, Мати Слова и Дјево, спаси ме од тешкоћа и опасности.


Пресвета Богородице, спаси нас!


Навале страсти смућују ме, да душу моју испуне великом утученошћу; умири, Дјевице, тишином Сина и Бога Твог, Свебеспрекорна!


Слава Оцу и Сину и Светоме Духу. Тебе, која си родила Спаса и Бога, молимо Дјево, да ме избавиш од мука; јер прибегавајући сада к Теби, пружам и душу и разум.


И сада и увек и у векове векова. Амин. Мене, болесног телом и душом, удостоји Твоје божанствене посете и промишљања, једина Богомати, као блага, Родитељка Благога.


Песма 3.


Ирмос: Небеског свода врхотворче Господе, и Цркве градитељу, Ти ме утврди у љубави Твојој, крају жеља, тврђаво верних, Једини Човекољупче.


Пресвета Богородице, спаси нас!


Богородитељко Дјево, Тебе сматрам за заштиту и окриље живота мог; Ти ме, виновнице добара, открмани ка Твоме пристаништу, тврђаво верних, Једина Свехвална.


Пресвета Богородице, спаси нас!


Молим, Дјево, утишај душевни немир и буру туге моје, јер си Ти, Богоневесто, родила поглавара тишине - Христа, Једина Пречиста.


Слава Оцу и Сину и Светоме Духу. Родивши добротвора - Виновника добара, Богоблажена, излиј свима богатство добротворства, јер све можеш, пошто си родила силнога у крепости Христа.


И сада и увек и у векове векова. Амин. Мени, мученом опаким недузима и тешким патњама, Ти помози, Дјево, јер Те знам као неисцрпну и непотрошиву ризницу исцељења.


Онда: Спаси од беда слуге Твоје, Богородице, јер сви по Богу к Теби прибегавамо као неразрушивој тврђави и заштити.


Свехвална Богородице, погледај самилошћу на љуто злопаћење тела мог, и исцели патњу душе моје.

 

Тропар, глас 2:


Топло мољење, и тврђаво неосвојива, изворе милости, свету прибежиште, усрдно Ти вапијемо: Богородице Владичице, похитај и избави нас од невоља, Ти једина брза Заштитнице.

 

Песма 4.


Ирмос: Господе, чух тајну Твога домостроја спасења, разумех дела Твоја и прославих Твоје Божанство.


Пресвета Богородице, спаси нас!


Устанак мојих страсти и буру мојих сагрешења утишај, Богоневесто, јер си родила Господа - крманоша.


Пресвета Богородице, спаси нас!


Мени који Те призивам подај безмерно милосрђе Своје, јер си родила Самилостивца и Спаса свију који Те певају.


Пресвета Богородице, спаси нас!


Наслађујући се, Пречиста, Твојим даровима, ми Ти узносимо захвалну песму, јер Те знамо као Богоматер.


Слава Оцу и Сину и Светоме Духу. Као доброљубива, Богородице, једина Приснодјево, помози мени који лежим на одру болести моје и немоћи.


И сада и увек и у векове векова. Амин. Свеопевана, имајући Тебе, наду и тврђаву, и непомичну стену спасења ми се избављамо од сваке неприлике.


Песма 5.


Ирмос: Просвети нас заповестима Твојим, Господе, и мишицом Твојом узвишеном подај нам мир Твој, Човекољупче.


Пресвета Богородице, спаси нас!


Испуни весељем срце моје, Чиста, дајући ми непролазну радост, јер си родила виновника весеља.


Пресвета Богородице, спаси нас!


Избави нас од беда, Богородице чиста, јер си родила вечно избављење и мир који превазилази сваки ум.


Слава Оцу и Сину и Светоме Духу. Маглу сагрешења мојих, Богоневесто, растерај обасјањем светлости Твоје, јер си родила Светлост божанску и превечну.


И сада и увек и у векове векова. Амин. Исцели слабости душе моје, Чиста, удостојивши ме посете Своје, и подај ми здравље молитвама Својим.


Песма 6.


Ирмос: Излићу молитву ка Господу, и Њему ћу казати туге моје, јер се душа моја испуни зала и живот се мој приближи аду, и молим се као Јона: Боже, изведи ме из трулежи.


Пресвета Богородице, спаси нас!


Моју природу, заробљену трулежношћу и смрћу, спасао је од смрти и трулежи Он, предавши Себе на смрт; Дјево, моли Господа и Сина Твог, да ме избави од злотворства ђавола.


Пресвета Богородице, спаси нас!


Знам Те, Дјево, као заштитницу живота, и као сигурну чуварку, и као избавитељку од метежа напасти, и као одгонитељку нападаја демона, и молим се свагда: од трулежи страсти мојих, избави ме.


Слава Оцу и Сину и Светоме Духу. Стекосмо Те, Дјевице, као грудобран, и као свесавршено спасење душе, и као ширину у невољама; и обасјањем Твојим увек се радујемо! О, Владичице, и сада нас спаси од страсти и беда!


И сада и увек и у векове векова. Амин. На одру сада болујући лежим, и нема исцељења телу мом; но Ти која си родила Бога и Спаситеља свету и Избавитеља од недуга, Теби се Благој молим: подигни ме из трулежи недуга!


Онда: Спаси од беда слуге Твоје, Богородице, јер сви по Богу к Теби прибегавамо као неразрушивој тврђави и заштити.


Свехвална Богородице, погледај самилошћу на љуто злопаћење тела мог, и исцели патњу душе моје.

 

Кондак, глас 6:


Непостидна Заштитнице хришћана, незаменљива ка Творцу Посреднице, не презри гласе мољења нас грешних, него као Блага притекни у помоћ нама који Те са вером призивамо; пожури на молитву и похитај на умољење, Богородице, свагдашња Заштитнице оних који Те поштују.

 

Читање Светог Еванђеља од Луке


У дане оне Марија уставши отиде брзо у планинске крајеве у град Јудин; и уђе у дом Захаријин, и поздрави се с Јелисаветом. И кад Јелисавета чу поздрав Маријин, заигра дете у утроби њеној, и Јелисавета се напуни Духа Светога, и повика громко, и рече: Благословена си Ти међу женама, и благословен је Плод утробе Твоје. И откуда мени ово, да дође Мати Господа мога к мени? Јер гле, када глас поздрава твог дође у уши моје, заигра дете радосно у утроби мојој. И благо оној која верова, јер ће се извршити што јој каза Господ. И рече Марија: Велича душа моја Господа, и обрадова се дух мој Богу Спасу моме, што погледа на смерност слушкиње Своје, јер гле, од сада ће ме звати блаженом сви нараштаји; што ми учини величину Силни, и свето име Његово. И остаде Марија са њом око три месеца, и врати се кући својој.


Глас 2:


Слава Оцу и Сину и Светоме Духу. Молитвама Богородице, Милостиви, очисти мноштво сагрешења наших.


И сада и увек и у векове векова. Амин . Помилуј ме, Боже, по великој милости Својој и по мноштву доброте Своје очисти безакоње моје.

Глас 6:


Не повери ме људској заштити, Пресвета Владичице, него прими мољење слуге Твога: невоља ме опколила, трпети не могу демонско стрељање, заклона немам нити где да се склоним, кукавац увек побеђиван, и утехе немам осим Тебе, Владичице света. Надо и Заштито верних, не презри мољење моје, корисно сатвори.

 

Песма 7.


Ирмос: Некада у Вавилону младићи, који беху дошли из Јудеје, вером тројичном угасише пламен пећни, појући: благословен си Боже отаца наших.


Пресвета Богородице, спаси нас!


Пожелевши, Спасе, да устројиш спасење наше, Ти си се уселио у утробу Дјеве, и Њу си показао као заступницу света; благословен си, Боже отаца наших.


Пресвета Богородице, спаси нас!


Мати чиста, умоли Љубитеља милости, кога си родила, да избави од сагрешења и душевних прљавштина оне који са вером кличу: благословен си, Боже отаца наших.


Слава Оцу и Сину и Светоме Духу. Ону што Те родила Ти си показао као ризницу спасења, и као извор непролазности, и као кулу сигурности, и као врата покајања, онима који кличу: благословен си, Боже отаца наших.


И сада и увек и у векове векова. Амин. Богородице Дјево, Ти си нам Спаса Христа родила, удостоји исцељења од телесних слабости и душевних недуга оне који с љубављу приступају к заклону Твоме.


Песма 8.


Ирмос: Цара Небеског, кога поју Војске Анђелске, хвалите и преузносите у све векове.


Пресвета Богородице, спаси нас!


Дјево, не презри оне који ишту помоћ од Тебе, и певају и преузносе Те кроз векове.


Пресвета Богородице, спаси нас!


Слабост душе моје исцељујеш и телесне болести, Дјево, да Те прослављам, Чиста, вавек.


Слава Оцу и Сину и Светоме Духу. Ти изливаш обиље исцељења на оне, Дјево, који Те са вером славе, и величају Твога неисказаног Сина.


И сада и увек и у векове векова. Амин. Навале искушења и налете страсти Ти одбијаш, Дјево; стога Те певамо кроза све векове.


Песма 9.


Ирмос: Спасени Тобом, Дјево чиста, ми Те исповедамо као истинску Богородицу, величајући те са бестелесним Хоровима.


Пресвета Богородице, спаси нас!


Не окрени се од бујица суза мојих, Дјево, јер си родила Христа који је са сваког лица утро сваку сузу.


Пресвета Богородице, спаси нас!


Испуни радошћу срце моје, Дјево, јер си примила пуноћу радости уништавајући греховну жалост.


Пресвета Богородице, спаси нас!


Онима који Ти прибегавају, Дјево, буди пристаниште, и покровитељство, и неразрушива тврђава, и прибежиште, и заклон, и весеље.


Слава Оцу и Сину и Светоме Духу. Засијај лучама светлости Твоје, Дјево, одгонећи мрак незнања из оних који Те православно исповедају Богородицом.


И сада и увек и у векове векова. Амин. На месту невоље болешћу потиштеног исцели, Дјево, преводећи га из нездравља у здравље.


И одмах:


Достојно је ваистину да блаженом зовемо Тебе, Богородицу, увек блажену и свебеспрекорну, и Матер Бога нашега. Часнију од Херувима и славнију неупоредиво од Серафима, Тебе што Бога Реч непорочно роди, ваистину Богородицу, ми Те величамо.

 

 

 


Преко песама одајмо поштовање Господарици света, која је узвишенија од неба и чистија од сунчане светлости, и која нас јс избавила од проклетства.


Од многих грехова мојих болује тело, болује и душа моја; к Теби прибегавам Благодатној, нади безнадежних, Ти ми помози.


Владичице и Мати избавитеља, прими молбу недостојних слугу Твојих, да би посредовала код Онога кога си родила. О, Владарко света, буди посредница.


Са претечом и свима Светима сада усрдно певамо с радошћу песму Теби свехвалној Богородици: моли Богородице, да будемо помиловани. Све војске Анђела, Претечо Господњи, Дванаесторице Апостола, сви Свети, сатворите са Богородицом молитву, да се спасемо.


Онда:


Свети Боже, свети Крепки, свети Бесмртни, помилуј нас. (трипут )


Слава Оцу и Сину и Светоме Духу, и сада и увек и у векове векова. Амин.


Пресвета Тројице, помилуј нас; Господе, очисти грехе наше; Владико, опрости безакоња наша; Свети, посети и исцели немоћи наше, имена Твога ради.


Господе, помилуј. (трипут)


Слава Оцу и Сину и Светоме Духу, и сада и увек и у векове векова. Амин.


Оче наш који си на небесима, да се свети име Твоје, да дође царство Твоје, да буде воља Твоја и на земљи као што је на небу; хлеб наш насушни дај нам данас; и опрости нам дугове наше као што и ми опраштамо дужницима својим; и не уведи нас у искушење, но избави нас од нечастивога.

 

Глас 6:


Помилуј нас, Господе, помилуј нас, јер ми грешници, немајући никаквог оправдања, приносимо Теби као Владици ову молитву: помилуј нас.


Слава Оцу и Сину и Светоме Духу. Господе, помилуј нас, јер се у Тебе уздамо; не гњеви се јако на нас, нити помињи безакоња наша, но и сада као милостив погледај и избави нас од непријатеља наших: јер си Ти Бог наш, и ми смо народ Твој, сви смо дело руку Твојих, и име Твоје призивамо.


И сада и увек и у векове векова. Амин. Отвори нам двери милосрђа, благословена Богородице, да не пропаднемо ми који се у Тебе надамо, но да се Тобом избавимо од беда: јер си Ти спасење рода хришћанскога.

 

Молитва Пресветој Богородици


О, Пресвета Госпођо Владарко Богородице! Ти си узвишенија од свих Анђела и Арханђел, и драгоценија од свеколике творевине; Ти си помоћница онима којима је неправда учињена; Ти си нада безнадежнима; Ти си заступница убогих, утеха ожалошћених, хранитељка гладних, одећа нагих, исцељење болних, спасење грешних; Ти си помоћ и заштита свих хришћана! О, свемилостива Госпођо, Дјево Богородице Владатељко, милошћу Својом спаси и помилуј благоверни православни род наш. Спаси, Госпођо, и помилуј слуге Твоје: преосвећене митрополите, архиепископе и епископе, и сав свештенички и монашки чин; и благоверне чланове управе, и војеначалнике, градоначалнике и христољубиву војску, и све православне хришћане; заштити их чесном ризом Својом; и умоли, Госпођо, Христа Бога нашег, који се из Тебе оваплотио без семена, да нас Својом вишњом силом наоружа против невидљивих и видљивих непријатеља наших. О, свемилостива Госпођо, Владарко Богородице, подигни нас из дубине греховне, и избави нас од глади, погибије, земљотреса и потопа, од огња и мача, од најезде туђинаца и међусобног рата, и од нападаја вражијег, и од шкодљивих ветрова, и од смртоносне ране, и од свакога зла. Подај, Госпођо, мир и здравље слугама Твојим, свима православним хришћанима, и просвети им ум и очи срца на спасење; и удостоји нас, грешне слуге Твоје, Царства Сина Твога, Христа Бога нашег. Јер је моћ Његова благословена и свепрослављена, са беспочетним Оцем Његовим, и са пресветим и благим и животворним Духом Његовим, сада и увек и у векове векова. Амин.

"Пролази обличје овога света..." (Кор. 7, 31)

podviznickaslova.wordpress.com

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Молитвено поклоњење Пресветој Владичици Богородици (светог oца Димитрија Ростовског)

 

psalontes.jpg

http://www.24casa.com/vizantija/

 

Ходите, поклонимо се Царици нашој, Богородици.

Ходите, поклонимо се Дјеви Марији, Царици нашој, Богородици.

Ходите, поклонимо се и припаднимо ка Самој Владичици нашој, Богородици и Присно-Дјеви Марији.

 

vinjeta%2043%281%29.gif
 

1. Поклањам се, Пресвета Владичице моја, Богородице, Твоме Светоме зачећу, од Светих Твојих родитеља Јоакима и Ане, и молим Ти се, светлости моја, руководи ме стазом заповести Господњих, да могу свагда проводити непорочан живот и тако наследити Царство Божије.

2. Поклањам се Твоме Светоме Рођењу, које је, као што пева Света Црква било радосно предсказање доласка на земљу Спаситеља света, Господа нашег Исуса Христа. Надо безнадежних, помоћнице беспомоћних и заступнице свих грешника, који се Теби са топлом вером и љубављу обраћају; и молим Ти се, светлости моја, буди моје свагдашње радовање, у овоме и будућем - бесконачном - веку.

3. Поклањам се Твоме Светоме Ваведењу, о, Пресвета Мајко Божија, када си од три године твога узраста, била одведена у храм Божији, где си расла под руководством ангелским и молим Ти се, светлости моја, учини и мене храмом Духа Светога, руководством Твојим.

4. Поклањам се Твоме Светоме Благовештењу, о Пречиста Дјево, када си по гласу архангелском и обасјању Пресветога Духа Божијега, зачела Сина и Слово Божије, и молим Ти се, светлости моја, благовести и мени немоћноме радосно спасење.

5. Поклањам се пред Светим Твојим Родјењем, о, Пресвета Мати Божија, када си оваплотила и родила Спаситеља света, Христа Бога нашега, и тако си била Мати Богу, и изнад сваке твари прослављена и преузнесена, као Владатељка целога света; и молим Ти се светлости моја, буди мени милостива Мати у овоме и будућем - бесконачном - веку.

6. Поклањам се пред светом смерношћу Твојом, ради које су упоредо стајала са другим обичним женама, које су од храма Божијега очекивале очишћење. О, часнија од херувима и неизмерно славнија од серафима, Мати Господа мога, и молим Ти се, светлости моја, очисти мене од сваке нечистоте тела и духа светим Твојим молитвама.

7. Поклањам се, са страхопоштовањем, пред Твојим душевним страдањима која си претрпела, у време вољнога страдања Сина Твога Господа нашега, Исуса Христа, када се испунило на Теби пророчанство праведнога Симеона: "И Теби Самој пробошће нож душу, да се открију мисли многих срца", и молим Ти се, светлости моја, избави и мене од свих напасти мојих душевних и телесних, које ме са свих страна окружују.

8. Поклањам се Теби, Пресвета Владичице моја, Богородице, сећајући се радости Твоје, коју си осећала у време Васкрсења Сина Твога и Спаситеља нашега, Исуса Христа, и молим Ти се светлости моја: не лиши ме радости вечне у Царству Небескоме.

9. Поклањам се часноме и славноме Успењу Твоме, када си, по примеру Сина Твога и Бога нашега, смрћу и тридневним погребењем Својим, преселила се у вечно Царство Сина Твога, Господа нашег Исуса Христа, и молим Ти се, светлости моја, умртви све страсти душе и тела мога.

МОЛИТВА:

Пресвета Владичице моја Богородице, прими ово моје мало мољење, сачињено од девет стихова, и принеси Сину Твоме и Богу нашему и моли Му се за нас да просветли, Тебе ради, душе наше. Гледајући на свету икону Твоју, као и на сами Лик Твој, поклањам се са срдачном вером и љубављу пред Тобом Твојим Божанским Младенцем, Кога држиш на руци Својој, и молим Ти се са сузама: заштити нас, светим Твојим Покровом, од свих непријатеља видљивих и невидљивих, јер Ти уводиш род људски у Царство Небеско. Амин.

Достојно је ваистину да блаженом зовемо Тебе, Богородицу, увек блажену и свебеспрекорну и Матер Бога нашега.

Часнију од херувима и неупоредиво славнију од серафима, Тебе што Бога Слово непорочно роди, сушту Богородицу величамо.

 

http://www.manastir-lepavina.org/vijest_cir.php?id=66

"Пролази обличје овога света..." (Кор. 7, 31)

podviznickaslova.wordpress.com

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 3 months later...

Молитве Богородици за сваки сат - Свети Јефрем Сирин

 

                      bogorodica+zn.jpg

 

ЧАС ПРВИ:

Пресвета Владарко Богородице, само си Ти једина чиста душом и телом; само си Ти једина надвисила целомудрије и девичанство; само си Ти једина постала обитељ свеколике благодати Светога Духа!

Не одбаци мене недостојног, нечистог који душу и тело оскрнави сластољубивим животом својим; очисти ум мој од наклоности к страстима; обрати к беспрекорним тежњама блудеће и слепе помисли моје; буди руководитељка осећања мојих; ослободи ме од господареће у мени рђаве и срамне склоности према предрасудама и страстима; ослаби грех који ме мори, даруј бодрост и разборитост бедном, помраченом уму мом, да бих се ја, избављен од греховне таме, удостојио славити Тебе, истиниту Матер истините Светлости – Христа Бога нашег, јер Тебе једину с Њим и због Њега благосиљају видљива и невидљива створења, сада и свагда и кроз све векове. Амин!

  • Волим 1

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ЧАС ДРУГИ:

Преклињем Те, Родитељко Незалазне Светлости, почуј шта ћу Ти казати: ја бедник тонем у глибу; мноштвом грехова оскрнавих земљу, и изгледа ми: земља јеца и са уздахом показује на мене неподмитљивом Судији, позивајући сведоке и сунце и небески свод са звездама…; бура мисли мојих већ ме потапа у очајање; душа моја са трепетом приступа очекујући пресуду. Сва је нада моја у Теби Богородице!

Стида је пуно лице служитеља Твога, иако Ти непрестано молиш Рођеног Тобом, да и мени недостојном подари од милости Своје. Одреши неодрешиве окове моје; мене оскрнављеног убели сузама покајања. Ти која си родила Живот мој - васкрсни мене, умртвљеног нехатом; и мене, отуђеног од Анђела, узведи к њима Богородице.

Огромно је чудо, ваистину, огромно, како Господ трпи грехове моје! Како ме живога јос није свео на дно пакла! Како није послао невидљиво оружје, да ме порази…!

Нема сумње, Владатељко, Ти си ми молитвама Својим даровала живот, захтевајући од мене покајање, које Ти сама подај мени, слузи Твоме, јер си Ти моје уточиште и заштита. Озари ме светлошћу Божанственог лика Твог, да бих Ти ноћу узнео славопој. Даруј ми, Господарице, скрушено срце, ридање и сузе! Даруј ми потпуно отпуштење грехова, као Жена која је у утроби имала оваплоћеног Бога! Нека Те ноћу угледам мисленим видом, Пречиста, и тада ћу се обрадовати.

О, Крепости моја, Надо моја, слатко Видело слузи Твоме! Прими ову молитву из оскрнављених уста мојих! Нека ноћ ова буде дан спасења слузи Твоме, Богоневесто! Знам да што год Ти пожелиш, све можеш пред лицем Рођеног Тобом, коме приличи свака слава част и поклоњење кроз све векове. Амин!

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ЧАС ТРЕЋИ:

Дјево Владичице, Богородице, Ти си у утроби носила Христа Бога, Спаситеља нашег, на Тебе полажем сву наду, у Тебе се уздам, јер си Ти изнад Светих Бестелесних Сила. Чувај ме Пречиста, својом божанском благодаћу; руководи мојим животом, сагласно са светом вољом Сина Твог, и Бога нашег. Даруј ми отпуштење грехова, и буди ми прибежисте, окриље, заштита и путеводитељка у живот вечни. У страшни час смрти не остави ме, Владичице, него похитај ми у помоћ и истргни ме из руку демона мучитеља.

Владичице Богородице, Ти си једина превисоко уздигнута изнад целе земље; и ми Те, Богоневјесто, са вером благосиљамо, са љубављу величамо, са страхом Ти се клањамо, јер си Ти почаст над почастима, висина над висинама.

Владичице, Ти си ми Богом дарована утеха, божанствено орошење унутрашње жеге моје, ново врело у пресахлом извору суза мојих, лучезарна буктиња помрачене душе моје, богатство у сиротињи, сила у слабостима, исцељење неисцељивих рана, прекраћење ридања, уништење окова!

Чуј молитвене уздахе моје, сажали се на плач мој, и дирнута сузама мојим, снисходљиво прими молбу моју, и покази на мени милосрдје као Мати Човекољубивог Бога. Испуни неутовљиву жељу моју, ослободи ме силовите страсти која убија душу моју, и придружи ме к Себи у земљи живих, у наручје праведних.

Преклињем Те општа радости свих, општа заштитнице свих, удостој ме обрадовати се неизрецивом радошћу Тобом рођеног Цара и Бога, у неисказаним дворима Његовим, у непрекратној наслади, у безграничном царству Његовом.

Владичице моја, прибежисте моје, животе, оружје, похвало, узданице и сило, дај ми да се наслађујем непостижним дарима Сина Твог!

Све ово ја молим од Тебе, јер Ти као мати Свевишњега имаш, одговарајућу, жељи Твојој, силу. Зато се надам да цу добити ово што очекујем од Тебе, Богоневјесто, пошто си родила наду свих

- Господа нашега Исуса Христа, коме приличи свака слава, част, поклоњење, са беспочетним Оцем Његовим, са благим и животворним Духом, сада, свагда и кроз све векове. Амин!

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ЧАС ЧЕТВРТИ:
Дјево Владичице Богородице, знам да сам недостојан гледати на Твоју икону, јер су тело и душа Твоја чисти, и Ти с правом требаш да се гнушаш мене. Али, пошто је Тобом рођени Бог ради тога постао Човек да позове грешнике на покајање, то прими моју исповест о мноштву тешких сагрешења, и умоли сина Твог и Бога, да милост Своју укаже бедној души мојој.
Велико мноштво безакоња смета ми да подигнем к Њему поглед и да сам молим од Њега опроштај. Насладивши се многим даровима од створившег ме Бога, ја неблагодарни заборавих све. Убог сам у врлинама а богат сам у страстима; препун сам стида и осуђен од Бога. Мене оплакују Анђели подсмевају ми се ђаволи, изобличава ме савест, срамоте ме моји сопствени поступци; пре смрти ја сам мртвац, пре суда осуђен сам од себе, пре бесконачног мучења ја се мучим очајањем.
 
Стога и прибегавам брзој помоћи Твојој, Владичице Богородице! Сагни ме к смирењу моме, Пречиста; сажали се на немоћ моју, Беспрекорна! Пред Рођеним од Тебе Ти имаш велику слободу, какву нико други нема. Ти све можес као Мати Божија, и ништа немогуће нема за Тебе, само ако Ти узажелиш. Не презри сузе и ридања моја! Не одбацуј тугу срца мога! Не остављај празном наду моју на Тебе! Молитвама Твојим приволи милосрђе Сина и Бога Твог и удостој мене, несрећног и недостојног слугу Твог, да добијем првобитну лепоту душевну, да збацим са себе ружноћу страсти, да се избавим од греха, да се приклоним пред правдом, и да са кореном ишчупам сластољубље и да се обучем у светињу бестрашћа, да умрем за свет и да оживим за врлину.

Буди ми сапутница када путујем, и прати ме када пловим; укрепљуј ме када бдим, чувај ме када спавам; утешуј ме када плачем, охрабруј ме када сам потиштен, избављај ме увређеног, ослобађај ме оклеветаног, подижи ме онемоћалог; побеђуј бесе који војују на мене и помажи ми у смртној опасности, свакодневно ме показујући страшна за видљиве и невидљиве непријатеље, да би сви они знали да сам ја - слуга Твој, Богомати, која си родила Бога и Цара свих, коме приличи част и поклоњење кроз све векове. Амин!

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...